W sieci nie brakuje zagrożeń i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Tym bardziej, że w Internecie jesteśmy narażeni na przestępstwa nie tylko związane z wyciekiem naszych danych osobowych, ale również finansowe. Dlatego każdy z nas powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i ich przestrzegać. Ale jakie to właściwie zasady?
Jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie w Internecie, to możemy sobie owe poczucie bezpieczeństwa zapewnić kilkoma prostymi działaniami. Większość z nich można określić jako „zachowanie ostrożności”. W zachowaniu ostrożności chodzi jednak o to, żeby zdawać sobie sprawę z istnienia zagrożenia. Bowiem wówczas staramy się nie paść jego ofiarą. Zagrożeń, które czyhają na nas w świecie sieci naprawdę nie jest mało, więc zachowanie ostrożności jest naprawdę dobrą strategią. Ale co właściwie znaczy to, że mamy zachować ostrożność w Internecie? Przedstawiamy 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, z którymi decydowanie warto jest się zapoznać.
Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności w Internecie?
O tym, jak bezpiecznie płacić w Internecie już wcześniej wspominaliśmy w tym artykule. Jeżeli więc zależy Ci na tym, żeby dokładnie zgłębić ten temat, to zdecydowanie warto się zapoznać z jego treścią. Tym bardziej, że kilka zasad bezpieczeństwa w sieci w szczególności dotyczy bezpieczeństwa transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu. Przestrzegając podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci możemy czuć się spokojni, bo znacznie minimalizujemy ryzyko tego, że padniemy ofiarą hakerów. Jakie więc są te zasady bezpieczeństwa, których warto przestrzegać?
Z bankowości elektronicznej ZAWSZE korzystaj na zaufanym komputerze
To bardzo ważne z prostego powodu – jeżeli korzystamy z zaufanego sprzętu to wiemy dokładnie, jak wygląda sprawa z jego ochroną antywirusową. Wiemy również, że aktualnie komputer jest wolny od jakiegokolwiek szkodliwego oprogramowania. Jeżeli natomiast zdecydujemy się korzystać z bankowości elektronicznej w miejscu, w którym komputery są powszechnie dostępne nietrudno się domyślić, że takie rozwiązanie nie należy do najbezpieczniejszych. Nie mamy bowiem pewności, czy komputer nie został zainfekowany żadnym szkodliwym oprogramowaniem.
Zawsze dbaj o aktualizację oprogramowania odpowiedzialnego za ochronę antywirusową
To właśnie oprogramowanie antywirusowe zapewnia ochronę naszego komputera przed szkodliwym oprogramowaniem. Jeżeli nie będziemy się przy zakupie tego typu programów kierować tylko i wyłącznie kwestiami finansowymi, a zamiast tego jakością kupowanego oprogramowania, to zdecydowanie możemy się czuć chronieni. Nie oznacza to jednak, że sama ochrona antywirusowa jest wszystkim, czego potrzebujemy do zachowania bezpieczeństwa w sieci. To zaledwie szczyt góry lodowej.
Uważaj na otwarte Wi-Fi
Nie bez znaczenia jest również sieć, z której korzystamy. Warto w tym momencie rozróżnić sieci darmowe, od tych, które są otwarte. Te drugie cechują się tym, że nie musimy wpisać żadnego hasła, zanim się z nimi połączymy z daną siecią. I tak naprawdę nie mamy nawet pewności, z jaką siecią się połączyliśmy. To może wiązać się z pewnego rodzaju zagrożeniami. W końcu tak naprawdę nie wiemy, czy operator sieci rzeczywiście jest uczciwy. Istnieje bowiem ryzyko, że urządzenia wykorzystywane przez otwarty hotspot są zawirusowane. A wówczas mamy niemały problem, którego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.
Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail i sms
W zachowaniu bezpieczeństwa w sieci ważne jest to, żeby nie dać się nabrać na podejrzane wiadomości e-mail, które tak naprawdę nie okazują się niczym innym, jak wirusem. Dlatego unikajmy otwierania e-maili niewiadomego pochodzenia. A tym bardziej załączników, które mogą zawierać. O tego typu niebezpieczeństwie w Internecie z pewnością słyszała już większość z nas. Wcale to jednak nie oznacza, że próby oszustwa poprzez wiadomości e-mail czy nawet SMS stały się mniej popularne. To wciąż aktualne i poważne zagrożenie.
Stosuj trudne do odgadnięcia hasła i nie ustawiaj w kilku miejscach tego samego zabezpieczenia
To, jakich haseł używamy na co dzień można nazwać tematem rzeką. I na pewno większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że hasła zabezpieczające powinny być trudne do zgadnięcia. Najlepiej z nikim się nimi nie dzielić, żeby przypadkiem nie wpadły w niepowołane ręce. I bez znaczenia, czy chodzi tu o hasło do gry online, skrzynki pocztowej, czy bankowości elektronicznej. Nie ustawiajmy również takiego samego hasła w kilku miejscach. Bowiem w sytuacji, w której osoba trzecia pozna nasze dostępy do jednego miejsca, zyska dużo więcej. A my nie będziemy w stanie tak szybko zareagować na zagrożenie, bo będziemy zmuszeni zmienić hasło we wszystkich miejscach, w których zostało ustawione.