Z tego, że aparat ortodontyczny wiąże się z niemałym wydatkiem zdaje sobie sprawę zdecydowana większość z nas. Z tego względu często zdarza się, że decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego odkładamy na potem. A to zdecydowanie nie służy naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Ile dokładnie może kosztować leczenie ortodontyczne?
Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to nie tylko poprawa pewności siebie i inwestycja w poprawę swojej atrakcyjności. Taka decyzja wpłynie również na poprawę naszego stanu zdrowia. W jaki sposób? Proste zęby i prawidłowy zgryz zdecydowanie sprzyjają zachowaniu higieny jamy ustnej, a to przekłada się na zmniejszenie problemów związanych z zębami. Jeżeli krzywe zęby nie będą nam utrudniały dotarcia do niektórych miejsc w jamie ustnej, to zmniejszy się liczba ewentualnych ubytków, czy nawet chorób dziąseł. Z tego względu chociaż decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego nie należy do najtańszych, to zdecydowanie warto ją podjąć. Jeśli chcemy odłożyć założenie aparatu ortodontycznego ze względów finansowych, to pomocnym rozwiązaniem może się okazać szybka pożyczka online. Już nowi Klienci mogą pożyczyć nawet 3000 złotych, co na pewno umożliwi nałożenie najprostszego modelu.
Ile kosztuje aparat na zęby?
Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że sam aparat ortodontyczny nie jest jedynym kosztem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć. Jeszcze przed samym założeniem aparatu musimy się przygotować chociażby na wykonanie zdjęcia RTG, co również wiąże się z pewnymi kosztami. Oprócz tego niezbędne jest również wykonanie wycisków i gipsowych modeli szczęki. Koszty całego procesu zdecydowanie podniesie prywatne leczenie ortodontyczne.
Zdarza się również tak, że chociaż nam wydaje się, że aparat ortodontyczny jest w naszej sytuacji potrzebny wyłącznie na jeden łuk (dolny lub górny), to w rzeczywistości niezbędne jest założenie dwóch łuków. To znacznie podwyższa koszty leczenia. Oprócz tego niewykluczone są również sytuacje, w których będziemy musieli usunąć niektóre zdrowe zęby, czy ósemki. Przed założeniem aparatu konieczne jest również wyleczenie wszelkich ubytków i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Aparat ortodontyczny stały, czy ruchomy?
Koszt samego aparatu ortodontycznego jest zależy od jego rodzaju. Aparaty ortodontyczne najczęściej są dzielone na stałe i ruchome. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, możemy zdjąć. I warto również wiedzieć, że aparaty ruchome przeznaczone są również dla dorosłych, nie tylko i wyłącznie dla dzieci. Jednak nie w każdej sytuacji okażą się skuteczne.
Aparat ruchomy jest jednak zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż wersja stała. Ma on formę niewidocznych nakładek, które w każdej chwili możemy zdjąć. Takie modele pozwalają szybko, dyskretnie i bezboleśnie osiągnąć pożądane efekty. Koszt takiego aparatu na dwa łuki to ponad 6000 złotych przy niewielkiej wadzie.
Rodzaje aparatów stałych – jaki aparat ortodontyczny wybrać?
Jeżeli natomiast chodzi o aparaty stałe, to również możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Różnią się przede wszystkim materiałami, z jakich zostały wykonane, a co za tym idzie – ceną. Można wyróżnić następujące wersje aparatów stałych:
– aparaty metalowe – te są zdecydowanie najtańsze i niewątpliwie najpopularniejsze. Takie modele pomimo stosunkowo niskiej ceny wykazują się wysoką skutecznością. Warto również wiedzieć, że nawet osoby z uczuleniem na nikiel bez problemu mogą się zdecydować na taką opcję. Za dodatkową opłatą można wykonać bowiem wersję antyalergiczną. Koszt metalowego aparatu to około 3000 złotych za oba łuki.
– aparaty estetyczne porcelanowe – te zdecydowanie nie rzucają się w oczy tak, jak ich metalowi bracia. Materiał, z jakiego jest wykonany taki aparat umożliwia dostosowanie go do odcienia naszych zębów, przez co jest zdecydowanie mniej widoczny. Za taki aparat zapłacimy około 4500 złotych za oba łuki.
– aparaty bezligaturowe – w przypadku takich modeli łuków nie przymocowuje się do zębów za pomocą gumek, ale zamyka się go na zębach za pomocą specjalnego zatrzasku. Leczenie przy użyciu takiego modelu jest zdecydowanie szybsze i mniej bolesne. Jego cena to około 5500 za obydwa łuki.