Banki muszą się tłumaczyć klientom z nieudzielonych kredytów – co to znaczy?

Smart Porady

Na początku maja w życie weszła nowelizacja prawa bankowego. Jakie wprowadziła zmiany? Między innymi Klienci zyskali prawo do wyjaśnienia przez banki przyczyny negatywnej decyzji o udzieleniu kredytu. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć, co jest nie tak z naszymi dochodami, historią kredytową, czy formą zatrudnienia.

Wiele osób bezskutecznie stara się o kredyt w banku. Dotychczas powód odmowy udzielenia kredytu mogliśmy jedynie zgadywać, co stawiało nas na przegranej decyzji. Aktualnie jednak sprawa wygląda inaczej – w przypadku wydania jakiejkolwiek decyzji w sprawie kredytu (nawet pozytywnej) mamy prawo żądać jej wyjaśnienia. Będziemy mogli sprawdzić, co w naszej ocenie kredytowej przesądziło o takiej, a nie innej decyzji. Warto jednak pamiętać, że opisywane zmiany nie dotyczą sektora pożyczek online, jedynie kredytów zaciąganych w bankach.

Prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej – wyższa jakość w relacji banków z klientami

wnioskowanie o kredyt w bankiWyobraźmy sobie sytuację, w której staramy się o kredyt na wybrany przez nas cel. Idziemy do banku, żeby złożyć wniosek. Bank wymaga od nas wielu informacji związanych z naszą sytuacją finansową, celem kredytu, zarobkami, zadłużeniem i ocenia naszą zdolność kredytową. W momencie, w którym odmówiono nam udzielenia kredytu, mogliśmy jedynie zgadywać, co było przyczyną. Wysokość zarobków? Rodzaj umowy? A może nieterminowo spłacane zobowiązania? Odpowiedzi na żadne z wymienionych pytań nie byliśmy w stanie uzyskać od banku.

Aktualnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jesteśmy na zdecydowanie lepszej pozycji wybierając się do banku z zamiarem zaciągnięcia kredytu. Zgodnie z nowelizacją prawa bankowego, które weszło w życie na początku maja banki będą musiały wyjaśnić co było powodem podjętej decyzji. Takie wyjaśnienie na papierze dotyczące tego co miało wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej to duży krok w stronę komfortu klienta. 

Jak działa prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej przez banki?

Warto na samym początku zaznaczyć, że takie objaśnienie w przypadku klientów indywidualnych jest całkowicie darmowe. Będzie obowiązywało dla różnych typów kredytów i pożyczek – również ratalnych, czy hipotecznych. Ciekawostką jest również fakt, że będziemy mogli wnioskować o uzasadnienie przez banki nawet pozytywnej decyzji.

uzasadnienie decyzji kredytowej przez banki

INNE KATEGORIE:
Kwota pożyczki:
3000
Ilość dni:


30 DNI
  • Koszt pożyczki:
  • RRSO:
  • Kwota do spłaty:
  • Data spłaty: