wnioskowanie o kredyt w banki

Banki muszą się tłumaczyć klientom z nieudzielonych kredytów – co to znaczy?

Na początku maja w życie weszła nowelizacja prawa bankowego. Jakie wprowadziła zmiany? Między innymi Klienci zyskali prawo do wyjaśnienia przez banki przyczyny negatywnej decyzji o udzieleniu kredytu. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć, co jest nie tak z naszymi dochodami, historią kredytową, czy formą zatrudnienia.

Wiele osób bezskutecznie stara się o kredyt w banku. Dotychczas powód odmowy udzielenia kredytu mogliśmy jedynie zgadywać, co stawiało nas na przegranej decyzji. Aktualnie jednak sprawa wygląda inaczej – w przypadku wydania jakiejkolwiek decyzji w sprawie kredytu (nawet pozytywnej) mamy prawo żądać jej wyjaśnienia. Będziemy mogli sprawdzić, co w naszej ocenie kredytowej przesądziło o takiej, a nie innej decyzji. Warto jednak pamiętać, że opisywane zmiany nie dotyczą sektora pożyczek online, jedynie kredytów zaciąganych w bankach.

Prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej – wyższa jakość w relacji banków z klientami

wnioskowanie o kredyt w bankiWyobraźmy sobie sytuację, w której staramy się o kredyt na wybrany przez nas cel. Idziemy do banku, żeby złożyć wniosek. Bank wymaga od nas wielu informacji związanych z naszą sytuacją finansową, celem kredytu, zarobkami, zadłużeniem i ocenia naszą zdolność kredytową. W momencie, w którym odmówiono nam udzielenia kredytu, mogliśmy jedynie zgadywać, co było przyczyną. Wysokość zarobków? Rodzaj umowy? A może nieterminowo spłacane zobowiązania? Odpowiedzi na żadne z wymienionych pytań nie byliśmy w stanie uzyskać od banku.

Aktualnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jesteśmy na zdecydowanie lepszej pozycji wybierając się do banku z zamiarem zaciągnięcia kredytu. Zgodnie z nowelizacją prawa bankowego, które weszło w życie na początku maja banki będą musiały wyjaśnić co było powodem podjętej decyzji. Takie wyjaśnienie na papierze dotyczące tego co miało wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej to duży krok w stronę komfortu klienta. 

Jak działa prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej przez banki?

Warto na samym początku zaznaczyć, że takie objaśnienie w przypadku klientów indywidualnych jest całkowicie darmowe. Będzie obowiązywało dla różnych typów kredytów i pożyczek – również ratalnych, czy hipotecznych. Ciekawostką jest również fakt, że będziemy mogli wnioskować o uzasadnienie przez banki nawet pozytywnej decyzji.

uzasadnienie decyzji kredytowej przez banki

Podobne artykuły

 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym są chwilówki? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze fakty.

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z okazji jego święta.

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Dzień mamy tuż tuż, dlatego zdecydowanie warto się już zacząć zastanawiać nad ciekawym prezentem z tej okazji i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jaki podarunek sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe i oryginalne pomysły, z których warto skorzystać!

  26.05.2022Pokaż więcej
 • Zespół SMART Pożyczka pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.   

  23.05.2022Pokaż więcej
 • Bank przyznał Ci kredyt, jednak jego warunki pozostawiają wiele do życzenia. Drakońska marża, wygórowana prowizja, a do tego krótszy niż chciałeś termin. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież masz dobrą pracę i stałe zarobki. Wszystkiemu winna jest twoja historia kredytowa, a może po prostu jej brak. 

  13.05.2022Pokaż więcej
 • Jeszcze do niedawna w powszechnej świadomości panowało przekonanie, że pożyczki gotówkowe są dostępne wyłącznie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pozostali musieli szukać innych sposobów na pozyskanie gotówki, gdyż w oczach instytucji finansowych udzielenie im pożyczki było zbyt ryzykowne. Pojawienie się na rynku firm pożyczkowych całkowicie odmieniło tę sytuację – dziś uzyskanie pożyczki dla bezrobotnych oraz osób zatrudnionych w innej niż umowa o pracę formie, jest jak najbardziej możliwe!

  22.04.2022Pokaż więcej
 • Wielkanoc to najważniejsze święto katolickie oraz kolejna, po Bożym Narodzeniu, okazja do rodzinnego świętowania. W tym wszystkim najważniejsi są najmłodsi, którzy najintensywniej odczuwają świąteczną atmosferę oraz ze szczególnym wytęsknieniem oczekują nadejścia Wielkanocy. Jest ku temu jeszcze jeden powód – prezenty od zajączka, która to tradycja jest coraz chętniej kultywowana w polskich domach.

  15.04.2022Pokaż więcej
 • Zaciągnięcie każdego zobowiązania finansowego powinno być poprzedzone dokładną analizą. Oprócz zadania sobie oczywistego pytania, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę we wskazanym terminie, warto zweryfikować także koszt pożyczki, sprawdzić ile wynosi RRSO oraz dowiedzieć się, na kiedy przypada termin płatności. Wszystkie te wątpliwości wyjaśnia bardzo praktyczne narzędzie – kalkulator pożyczki. Gdzie go szukać, jak korzystać oraz dlaczego warto – o tym powiemy w niniejszym artykule!

  14.04.2022Pokaż więcej
 • BIK to skrót od nazwy instytucji, powołanej na początku XXI w. przez Związek Banków Polskich. Kryje się pod nim Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest zbieranie, przechowywanie oraz udostępnianie bankom danych na temat spłaty zobowiązań finansowych klientów korzystających z ich ofert. Do BIK trafia więc każda osoba, która zaciągnęła pożyczkę, dokonała zakupu ratalnego, korzysta z karty kredytowej, posiada limit na koncie lub poręczyła kredyt innej osobie.

  25.03.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły