wnioskowanie o kredyt w banki

Banki muszą się tłumaczyć klientom z nieudzielonych kredytów – co to znaczy?

Na początku maja w życie weszła nowelizacja prawa bankowego. Jakie wprowadziła zmiany? Między innymi Klienci zyskali prawo do wyjaśnienia przez banki przyczyny negatywnej decyzji o udzieleniu kredytu. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć, co jest nie tak z naszymi dochodami, historią kredytową, czy formą zatrudnienia.

Wiele osób bezskutecznie stara się o kredyt w banku. Dotychczas powód odmowy udzielenia kredytu mogliśmy jedynie zgadywać, co stawiało nas na przegranej decyzji. Aktualnie jednak sprawa wygląda inaczej – w przypadku wydania jakiejkolwiek decyzji w sprawie kredytu (nawet pozytywnej) mamy prawo żądać jej wyjaśnienia. Będziemy mogli sprawdzić, co w naszej ocenie kredytowej przesądziło o takiej, a nie innej decyzji. Warto jednak pamiętać, że opisywane zmiany nie dotyczą sektora pożyczek online, jedynie kredytów zaciąganych w bankach.

Prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej – wyższa jakość w relacji banków z klientami

wnioskowanie o kredyt w bankiWyobraźmy sobie sytuację, w której staramy się o kredyt na wybrany przez nas cel. Idziemy do banku, żeby złożyć wniosek. Bank wymaga od nas wielu informacji związanych z naszą sytuacją finansową, celem kredytu, zarobkami, zadłużeniem i ocenia naszą zdolność kredytową. W momencie, w którym odmówiono nam udzielenia kredytu, mogliśmy jedynie zgadywać, co było przyczyną. Wysokość zarobków? Rodzaj umowy? A może nieterminowo spłacane zobowiązania? Odpowiedzi na żadne z wymienionych pytań nie byliśmy w stanie uzyskać od banku.

Aktualnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jesteśmy na zdecydowanie lepszej pozycji wybierając się do banku z zamiarem zaciągnięcia kredytu. Zgodnie z nowelizacją prawa bankowego, które weszło w życie na początku maja banki będą musiały wyjaśnić co było powodem podjętej decyzji. Takie wyjaśnienie na papierze dotyczące tego co miało wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej to duży krok w stronę komfortu klienta. 

Jak działa prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej przez banki?

Warto na samym początku zaznaczyć, że takie objaśnienie w przypadku klientów indywidualnych jest całkowicie darmowe. Będzie obowiązywało dla różnych typów kredytów i pożyczek – również ratalnych, czy hipotecznych. Ciekawostką jest również fakt, że będziemy mogli wnioskować o uzasadnienie przez banki nawet pozytywnej decyzji.

uzasadnienie decyzji kredytowej przez banki

Podobne artykuły

 • Cały zespół SMART Pożyczka serdecznie gratuluje wygranej Pani Grażynie M. z Radomia. Pani Grażyna wygrała w naszym konkursie 50-calowy Telewizor. Mamy nadzieję, że nowy nabytek wspaniale się sprawdzi i będzie służyć przez długie lata.

  24.08.2021Pokaż więcej
 • Konkurs „MAMY SMART OKAZJE” organizowany na naszej stronie internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.

  06.08.2021Pokaż więcej
 • W piątek wystartowało EURO 2020. Nasza Reprezentacja będzie dzielnie zmagać się w Mistrzostwach już od dzisiaj. Pierwszy raz w historii mecze turnieju zostaną rozegrane w aż 11 krajach Starego Kontynentu. Czempionat Europy jest ogromnym świętem dla kibiców. Jest to spory wydatek, niezależnie od tego czy planujemy wyjazd na mecz, czy też kibicujemy w domu lub wychodzimy do miasta. Dodatkowe finansowanie na nieprzewidziane wydatki NIE-tylko dla Kibiców można otrzymać w SMART Pożyczka! Weź pożyczkę i w pełni świętuj zwycięstwa Polski na EURO 2020! 

  14.06.2021Pokaż więcej
 • W związku z napływającym niepokojącymi informacjami na temat działalności prowadzonej przez Kancelarie CERTO Janowicz-Stradomska i Wspólnicy Sp.k., Aventus Group Sp. z o.o. dokonał analizy oferty proponowanej przez w/w Kancelarię.

  10.05.2021Pokaż więcej
 • Dzień Matki to szczególnie wyjątkowy czas, w którym wyrażamy swoją wdzięczność. W tym dniu składamy Mamom podziękowania za trud włożony w wychowanie, troskę i miłość jaką darzą nas bezwarunkowo. SMART Pożyczka również chce uczcić ten dzień i umożliwić naszym Klientom piękne uczczenie tego święta. Dla naszych Klientów przygotowaliśmy KONKURS. Mogą w nim wziąć udział wszyscy klienci, którzy wezmą w terminie jego obowiązywania pożyczkę za pośrednictwem www.smartpozyczka.pl. Wystarczy wyzwolić odrobinę wyobraźni. Dla autora najciekawszej wypowiedzi została przygotowana nagroda – Bon prezentowy o wartości 1000 zł do portalu www.prezentmarzen.pl, który na pewno przyda się każdemu!

  10.05.2021Pokaż więcej
 • Pożyczka pozabankowa on-line to obecnie najprawdopodobniej najszybsza i zapewne najłatwiejsza metoda na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Pożyczki pozabankowe online są udzielane głównie przez instytucje finansowe, które nie są bankami, a ich działalność reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim.

  03.03.2021Pokaż więcej
 • sposoby na nudę w domu

  Epidemia wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 ponownie zmusza nas do pozostania w domach, w trosce o nasze życie i zdrowie. Jak sobie zaplanować pobyt w domu, żeby znaleźć czas na relaks i odpoczynek w odpowiedniej formie? W obecnej sytuacji jest to szczególne ważne, żeby zbyt szybko (a najlepiej w ogóle) nie zaczęła nam doskwierać nuda. Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na nudę w domu!

  05.11.2020Pokaż więcej
 • jak efektywnie pracować zdalnie

  Początek listopada zaskoczył nas informacją, że wszyscy uczniowie i studenci w całym kraju przechodzą w tryb nauki zdalnej. Sytuacja ze szkoleniami i kursami wygląda podobnie. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, sytuacja jest dodatkowo stresująca. Jak poradzić sobie z edukacją w trybie zdalnym? Czy można wykorzystać ten czas do podnoszenia swoich kompetencji?

  04.11.2020Pokaż więcej
 • nauka na smartfonie

  Uczniowie mają już za sobą ponad miesiąc nauki, studenci również wrócili na uczelnie. Natomiast w dzisiejszych czasach zdobywać wiedzę można wszędzie. Czasami wystarczy smartfon i dostęp do internetu, aby podnieść swoje kwalifikacje. Jak to zrobić?

  06.10.2020Pokaż więcej
 • benefity premium

  Obecnie znajduje się na rynku wiele produktów, które za niewielką opłatą poszerzają zakres dostępnych usług. Mowa tutaj między innymi o serwisach internetowych, których zakup wersji premium warto rozważyć.

  05.10.2020Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły