Czy wyobrażasz sobie życie bez smartfona i Internetu? Wątpię. A inne urządzenia? Okazuje się, że nasz telefon nie jest jedynym urządzeniem, które jest smart. Tak samo inteligentne są już urządzenia AGD i RTV. Na przykład lodówka wysyłająca listę zakupów na telefon, albo ekspres budzący Cię świeżo zaparzoną kawą. Witaj w internecie rzeczy!
Mobilni jesteśmy, co dalej? Jaka będzie kolejna rewolucja? Dotyczyć będzie internetu rzeczy (internet of things IoT). A co to właściwie takiego? To nic innego, jak połączone ze sobą urządzenia, które potrafią się ze sobą komunikować i wymieniać informacjami. Na pewno nie raz widziałeś na sklepowej półce „Smart TV” (inteligentny telewizor), czyli taki, w którym masz pełen dostęp do internetu i wszystkich swoich social mediów.
Jak oszacowało Cisco Internet Business Solution, do 2020 r. na świecie będzie siedem razy więcej połączonych urządzeń niż ludzi. Za chwilę będziemy częścią świata, który jest w pełni zautomatyzowany. Niemal każde zadanie będzie w stanie wykonać za nas maszyna, a my będziemy w stanie tym zdalnie zarządzać. Brzmi jak science fiction? Nic bardziej mylnego. To staje się rzeczywistością. Podajmy kilka przykładów. Zacznijmy od lodówki, która komunikuje się z naszym telefonem, wysyłając mu listę produktów, których brakuje. Podpowie nam również, co możemy ugotować z posiadanych w danej chwili składników, a jeśli to konieczne-uruchomi piekarnik. Przypomni również, które produkty tracą ważność. Inne przykłady inteligentnych urządzeń to np. pieluszki z czujnikiem wilgoci, które wyślą wiadomość rodzicom przez Twittera, czy szafy, które przeanalizują naszą garderobę i wskażą ubrania, których ani razu nie założyliśmy.
Jak byś się czuł, gdyby Twój samochód sam ruszał, hamował i parkował? Przerażające? To byłoby zapewne jedne z najbardziej dziwnych uczuć, jakich może doświadczyć kierowca. Wszystko wskazuje jednak na to, że trzeba powoli z tym się oswoić. Okazuje się, że internet rzeczy zrewolucjonizował też motoryzację. Już dziś, tesla przejechała sama całe USA, bez wypadku, kontrolowana przez człowieka, ale kierowana przez komputer.
W kryzysowym momencie chwilówka „tu i teraz”, za pomocą jednego kliknięcia w smartfonie… To już teraźniejszość. Co więc czeka nas w przyszłości? Czy bankowość też czeka rewolucja związana z internetem rzeczy? Czy w tym w pełni zautomatyzowanym świecie będzie miejsce dla tradycyjnej bankowości? Już dziś zbliżając do siebie smartfony możemy wymienić się plikami, a w najbliższej przyszłości, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w ten sposób robić sobie przelewy.