Jak szybka pożyczka – to w sieci!

Jak pożyczka – to w sieci. Euro też wymienimy korzystniej przez internet. A jaka przyszłość czeka pieniądz? Czym są pożyczki społecznościowe i czy odniosą sukces nad Wisłą? O tym między innymi mówi nasz ekspert w raporcie “Finanse Przyszłości” przygotowanym przez interaktywnie.com.  Zachęcamy do lektury!

 

Pożyczka przez internet nie jedno ma imię

Crowdfundingowa platforma Kickstarter od początku istnienia zgromadziła ponad 11 milionów użytkowników. Szukanie zewnętrznego dofinansowania w sieci stało się już standardem. Jak pożyczamy, to także online. W Polsce sam tylko rynek pożyczek internetowych szacowany jest już na blisko 2 mld zł. Pewnego rodzaju novum stanowią tu pożyczki społecznościowe, typu peer-to-peer. Kojarzą one osoby potrzebujące gotówki z tymi, którzy mają jej nadwyżkę. Sporą popularnością social lending cieszy się w Wielkiej Brytanii. Wartość tego rynku wycenia się na 1,6 mld funtów. Jednak eksperci prognozują, że w niedalekiej przyszłości osiągnie pułap nawet 5 mld. Z kolei raport „(Współ)dziel i rządź!” przygotowany przez PwC donosi, że między 2014 a 2015 rokiem wartość globalnego rynku pożyczek peer-to-peer wzrosła siedmiokrotnie, z 9 mld dolarów do 64 mld. Mówienie więc o social lendingu jako chwilowym trendzie jest pewnym nieporozumieniem. Sharing economy to nie moda, to już rzeczywistość.

Faktem jest, że w Polsce pożyczki społecznościowe nie cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Pierwsza to na pewno mało sprzyjające otoczenie prawne. Na chwilę obecną, nie ma jasnych przepisów dedykowanych tylko i wyłącznie social lendingowi. To z kolei skutkuje ograniczonym zaufaniem społecznym do tego typu usług. Może zmieni to Komisja Europejska, która w najbliższym czasie ma podjąć próbę uregulowania obszaru fintech i social economy.

Wygodna wymiana walut

Chcąc wymienić złotówki na euro wcale nie musimy już iść do kantoru czy banku. Wystarczy wejść na społecznościową platformę wymiany walut i znaleźć kogoś, kto zechce kupić od nas złotówki, za euro. Warunkiem zawarcia transakcji jest porozumienie co do ceny. Oczywiście musimy liczyć się tu z prowizją od transakcji, jednak ogólny koszt wymiany jest i tak bardziej konkurencyjny niż ten oferowany przez tradycyjnych graczy. Kurs walut ustalają tu sami użytkownicy. Czy ta forma wymiany walut ma przyszłość? Na pewno, choć trudno jest mi ocenić jej skalę i dynamikę, gdyż konkurencja na rynku wymiany walut jest dość duża.

Niepewna przyszłość pieniądza

Dziś mało kogo już dziwi płacenie w bitcoinach. W Polsce są miejsca gdzie bitcoinem zapłacimy za pizzę, burgera czy usługi medyczne. W kilku polskich miastach działają też bankomaty, w których wypłacimy wirtualną walutę. Obecnie na świecie funkcjonuje podobno kilkadziesiąt kryptowalut. Jak to zmieni tradycyjny system bankowy? Czy pieniądz w ogóle przetrwa w namacalnej fizycznej formie? Faktem jest, że technologia rewolucjonizuje świat finansów, a przyszłość należy do fintechu, ale jak to wpłynie na system walutowy – trudno to jednoznacznie ocenić.

Autor: Marta Modzelewska, Specjalista ds. PR w firmie Mała Pożyczka Sp. z o. o., właściciela serwisów pozyczkaplus.pl i smartpozyczka.pl.

Pełen raport z udziałem ekspertów naszej firmy można pobrać tutaj: raport_finanse

Podobne artykuły

 • Wielkimi krokami zbliża się 21 i 22 stycznia. Są to dni, w których obchodzimy bardzo ważne święto – Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, co podarować seniorom z okazji ich święta. Zazwyczaj jako pierwsze na myśl przychodzą nam materialne podarki. W tym roku nie musimy jednak obdarowywać dziadków wyłącznie oklepanymi laurkami, słodkościami lub pamiątkowymi drobiazgami zwłaszcza, jeśli otrzymywali je już we wcześniejszych latach. Zamiast tego podarujmy im coś znacznie cenniejszego – wspólny czas!

  20.01.2022Pokaż więcej
 • Wszystkie pożyczki i kredyty mają jedną cechę wspólną – wszystkie należy uregulować w określonym w umowie terminie. Wymóg ten dotyczy zarówno klasycznych pożyczek gotówkowych, jak i popularnych w ostatnich latach chwilówek. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy wcześniejsza spłata pożyczki przyniesie im jakiekolwiek korzyści, czy jedynie pozwoli uregulować zobowiązanie. Okazuje się, że jak najbardziej!

  14.01.2022Pokaż więcej
 • Za oknami śniegu brak, ale w SMART ogłaszamy w styczniu ŚNIEŻNY SMART CZAS! 

  Jak Ty lubisz spędzać zimę? 

  07.01.2022Pokaż więcej
 • W dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej dokonujemy płatności przez internet. Pomimo możliwości płatności za zakupy kartą, wiele osób nadal stawia na tradycyjne rozwiązania i przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu lub osoby prywatnej. W takiej sytuacji, zawsze warto upewnić się, czy dane właściciela rachunku bankowego pokrywają się z danymi osoby, z którą przeprowadzamy transakcję. W związku z tym pojawia się pytanie, jak sprawdzić właściciela konta bankowego i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej!

  28.12.2021Pokaż więcej
 • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To wyjątkowy czas w roku, który warto spędzić w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Jej stworzenie w dużej mierze jest uzależnione od zasobności naszego portfela – świąteczne menu, prezenty, ozdoby i dekoracje sporo kosztują, bez nich natomiast trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie z prawdziwego zdarzenia. Znakomitym sposobem na zrealizowanie wszystkich świątecznych planów jest Smart Pożyczka, którą można zaciągnąć praktycznie od ręki, bez wychodzenia z domu.

  22.12.2021Pokaż więcej
 • Święta LAST MINUTE? One również mogą być SMART!

  Święta za tydzień, a Ty wciąż nie masz prezentów?

  To żaden problem!

  17.12.2021Pokaż więcej
 • Mikołajki to święto, które obchodzimy co roku, 6 grudnia. Według tradycji, z tej okazji obdarowujemy bliskich drobnymi podarkami „od Mikołaja”, które mają stanowić swoiste preludium do właściwych prezentów wręczanych na Boże Narodzenie. Najwięcej radości Mikołajki przynoszą najmłodszych, nie brakuje jednak także dorosłych, którzy równie chętnie wręczają, co otrzymują prezenty z tej okazji. Sprawdziliśmy, jakie prezenty dla dużych i małych cieszą się w tym roku szczególnym zainteresowaniem!

  06.12.2021Pokaż więcej
 • Święta coraz bliżej! W tym roku SMART Pożyczka organizuje SMART ŚWIĘTA!

  Weź udział w naszym konkursie! To PROSTE! Możesz stać się posiadaczem lub posiadaczką jednej z 3 kart podarunkowych VISA o wartości 500 zł każda!

  03.12.2021Pokaż więcej
 • Długie jesienne wieczory to idealny czas na to, aby wybrać się do kina. Na zewnątrz robi się już chłodno, dzień staje się coraz krótszy, więc warto znaleźć sposób na to, aby nie nudzić się w domu. 

  Nowości w filmowych repertuarach kin nie brakuje, a zapowiedzi również wyglądają obiecująco. Masz ochotę na prawdziwą dawkę wrażeń? A może chcesz się zrelaksować i obejrzeć dobrą, zabawną komedię? W tym artykule zaprezentujemy propozycje kinowe, w których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  29.10.2021Pokaż więcej
 • pożyczki - porady

  Mnogość ofert pożyczek pozabankowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Od lat ta forma pożyczania pieniędzy cieszy się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć, że ważny jest nie tylko wybór najtańszej oferty.

  Na co więc warto zwrócić uwagę? Produkt finansowy powinien zaspokoić Twoje potrzeby, ale również zostać dopasowany do Twoich możliwości budżetowych.

  19.10.2021Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły