Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie?

Wizerunek świętego Mikołaja napotykamy na każdym kroku. Jest obecny w telewizji, prasie, a pełnowymiarowe kartonowe postaci mikołajów uśmiechają się do nas w marketach i zachęcają do kupna słodyczy. A przecież nie zawsze prezenty przynosił święty Mikołaj. Są jeszcze miejsca, w których pamięta się inne postaci związane z Bożym Narodzeniem. 

Gwiazdor, Aniołek, czy Dzieciątko?

W Polsce prezenty przynoszą różne postaci. W Poznaniu wciąż żywa jest tradycja przynoszenia podarków przez Gwiazdora. To postać mężczyzny w baranicy i futrzanej czapie. Swoje imię zawdzięcza gwieździe niesionej przez kolędników. Według tradycji Gwiazdor przynosił dzieciom prezenty 24 grudnia. Choć często zdarzało się, że zamiast prezentu wręczał rózgę. Gwiazdor przepytywał z pacierza i pytał o zachowanie w ciągu roku. Z kolei na Śląsku w Wigilię prezenty pod choinkę przynosi  Dzieciątko, które utożsamiane jest z Jezusem Chrystusem. Popularny na całym świecie święty Mikołaj niewielkie podarki podrzuca do butów 6 grudnia. W polskiej tradycji obecny jest też Aniołek. Ten z kolei wędruje z prezentami po Małopolsce.

Dziadek Mróz i Śnieżynka

W śnieżnej Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz. Niegdyś postrzegany był jako niegodziwy czarnoksiężnik, zamrażający i porywający dzieci. Jednak od XIX wieku kultywuje się pamięć Dziadka Mroza jako łagodnego starca i pomagającej mu wnuczki o wdzięcznym imieniu Śnieżynka. W przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, Dziadek Mróz w swą podróż wyrusza w Nowy Rok. Z wyglądu przypomina świętego Mikołaja  ma bardzo długą brodę, a ubrany jest w zimowy kożuch o przeróżnych kolorach. Dziadek Mróz wręcza dzieciom podarki osobiście.  Rosjanie 18 listopada świętują jego urodziny i chętnie odwiedzają Wielki Ustiug – siedzibę Dziadka Mroza.

Trzej Królowie

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie. I nie w święta Bożego Narodzenia, a 6 stycznia. Wieczorem, 5 stycznia, dzieci zostawiają strudzonym wędrowcom niewielki posiłek. W zamian za okazaną dobroć Kacper, Melchior i Baltazar pozostawiają w butach podarki. Zgodnie z tradycją prezenty otrzymują tylko grzeczne dzieci. Te niegrzeczne muszą się zadowolić cukierkami, przypominającymi wyglądem… węgiel! W Hiszpanii 6 stycznia to dzień, w którym  odbywają się parady na cześć Trzech Króli. Przebrani królowie rozdają na ulicach cukierki. Hiszpanie świętują początek karnawału.

Zostań świętym Mikołajem ze Smart Pożyczką!

Boże Narodzenie jest już coraz bliżej. Zamień się w świętego Mikołaja, wyrusz na świąteczne zakupy. Spraw radość sobie i bliskim!

Doskonale wiemy ile kosztują przygotowania do świąt. Dlatego specjalnie z myślą o naszych Klientach postanowiliśmy wystartować z wyprzedażą pożyczek! Od 11 do 27 grudnia 2017 roku w Smart Pożyczce trwa zimowa wyprzedaż. W programie lojalnościowym obniżamy koszty pożyczek aż o 50%! Nie zwlekaj, sprawdź!

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%, całkowita kwota kredytu
(bez kredytowanych kosztów): 1000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1000 zł, oprocentowanie stałe: 0%; całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0zł), z zastrzeżeniem terminowej spłaty. Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 1804% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do spłaty 1282,22 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 282,22 zł (w tym: prowizja 274 zł, odsetki 8,22 zł); umowa na 30 dni. Stan na 01.07.2017. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Pożyczkodawcą jest PIXO Sp. z o.o.

Podobne artykuły

 • Cały zespół SMART Pożyczka serdecznie gratuluje wygranej Pani Grażynie M. z Radomia. Pani Grażyna wygrała w naszym konkursie 50-calowy Telewizor. Mamy nadzieję, że nowy nabytek wspaniale się sprawdzi i będzie służyć przez długie lata.

  24.08.2021Pokaż więcej
 • Konkurs „MAMY SMART OKAZJE” organizowany na naszej stronie internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.

  06.08.2021Pokaż więcej
 • W piątek wystartowało EURO 2020. Nasza Reprezentacja będzie dzielnie zmagać się w Mistrzostwach już od dzisiaj. Pierwszy raz w historii mecze turnieju zostaną rozegrane w aż 11 krajach Starego Kontynentu. Czempionat Europy jest ogromnym świętem dla kibiców. Jest to spory wydatek, niezależnie od tego czy planujemy wyjazd na mecz, czy też kibicujemy w domu lub wychodzimy do miasta. Dodatkowe finansowanie na nieprzewidziane wydatki NIE-tylko dla Kibiców można otrzymać w SMART Pożyczka! Weź pożyczkę i w pełni świętuj zwycięstwa Polski na EURO 2020! 

  14.06.2021Pokaż więcej
 • W związku z napływającym niepokojącymi informacjami na temat działalności prowadzonej przez Kancelarie CERTO Janowicz-Stradomska i Wspólnicy Sp.k., Aventus Group Sp. z o.o. dokonał analizy oferty proponowanej przez w/w Kancelarię.

  10.05.2021Pokaż więcej
 • Dzień Matki to szczególnie wyjątkowy czas, w którym wyrażamy swoją wdzięczność. W tym dniu składamy Mamom podziękowania za trud włożony w wychowanie, troskę i miłość jaką darzą nas bezwarunkowo. SMART Pożyczka również chce uczcić ten dzień i umożliwić naszym Klientom piękne uczczenie tego święta. Dla naszych Klientów przygotowaliśmy KONKURS. Mogą w nim wziąć udział wszyscy klienci, którzy wezmą w terminie jego obowiązywania pożyczkę za pośrednictwem www.smartpozyczka.pl. Wystarczy wyzwolić odrobinę wyobraźni. Dla autora najciekawszej wypowiedzi została przygotowana nagroda – Bon prezentowy o wartości 1000 zł do portalu www.prezentmarzen.pl, który na pewno przyda się każdemu!

  10.05.2021Pokaż więcej
 • Pożyczka pozabankowa on-line to obecnie najprawdopodobniej najszybsza i zapewne najłatwiejsza metoda na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Pożyczki pozabankowe online są udzielane głównie przez instytucje finansowe, które nie są bankami, a ich działalność reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim.

  03.03.2021Pokaż więcej
 • sposoby na nudę w domu

  Epidemia wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 ponownie zmusza nas do pozostania w domach, w trosce o nasze życie i zdrowie. Jak sobie zaplanować pobyt w domu, żeby znaleźć czas na relaks i odpoczynek w odpowiedniej formie? W obecnej sytuacji jest to szczególne ważne, żeby zbyt szybko (a najlepiej w ogóle) nie zaczęła nam doskwierać nuda. Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na nudę w domu!

  05.11.2020Pokaż więcej
 • jak efektywnie pracować zdalnie

  Początek listopada zaskoczył nas informacją, że wszyscy uczniowie i studenci w całym kraju przechodzą w tryb nauki zdalnej. Sytuacja ze szkoleniami i kursami wygląda podobnie. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, sytuacja jest dodatkowo stresująca. Jak poradzić sobie z edukacją w trybie zdalnym? Czy można wykorzystać ten czas do podnoszenia swoich kompetencji?

  04.11.2020Pokaż więcej
 • nauka na smartfonie

  Uczniowie mają już za sobą ponad miesiąc nauki, studenci również wrócili na uczelnie. Natomiast w dzisiejszych czasach zdobywać wiedzę można wszędzie. Czasami wystarczy smartfon i dostęp do internetu, aby podnieść swoje kwalifikacje. Jak to zrobić?

  06.10.2020Pokaż więcej
 • benefity premium

  Obecnie znajduje się na rynku wiele produktów, które za niewielką opłatą poszerzają zakres dostępnych usług. Mowa tutaj między innymi o serwisach internetowych, których zakup wersji premium warto rozważyć.

  05.10.2020Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły