Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie?

Wizerunek świętego Mikołaja napotykamy na każdym kroku. Jest obecny w telewizji, prasie, a pełnowymiarowe kartonowe postaci mikołajów uśmiechają się do nas w marketach i zachęcają do kupna słodyczy. A przecież nie zawsze prezenty przynosił święty Mikołaj. Są jeszcze miejsca, w których pamięta się inne postaci związane z Bożym Narodzeniem. 

Gwiazdor, Aniołek, czy Dzieciątko?

W Polsce prezenty przynoszą różne postaci. W Poznaniu wciąż żywa jest tradycja przynoszenia podarków przez Gwiazdora. To postać mężczyzny w baranicy i futrzanej czapie. Swoje imię zawdzięcza gwieździe niesionej przez kolędników. Według tradycji Gwiazdor przynosił dzieciom prezenty 24 grudnia. Choć często zdarzało się, że zamiast prezentu wręczał rózgę. Gwiazdor przepytywał z pacierza i pytał o zachowanie w ciągu roku. Z kolei na Śląsku w Wigilię prezenty pod choinkę przynosi  Dzieciątko, które utożsamiane jest z Jezusem Chrystusem. Popularny na całym świecie święty Mikołaj niewielkie podarki podrzuca do butów 6 grudnia. W polskiej tradycji obecny jest też Aniołek. Ten z kolei wędruje z prezentami po Małopolsce.

Dziadek Mróz i Śnieżynka

W śnieżnej Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz. Niegdyś postrzegany był jako niegodziwy czarnoksiężnik, zamrażający i porywający dzieci. Jednak od XIX wieku kultywuje się pamięć Dziadka Mroza jako łagodnego starca i pomagającej mu wnuczki o wdzięcznym imieniu Śnieżynka. W przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, Dziadek Mróz w swą podróż wyrusza w Nowy Rok. Z wyglądu przypomina świętego Mikołaja  ma bardzo długą brodę, a ubrany jest w zimowy kożuch o przeróżnych kolorach. Dziadek Mróz wręcza dzieciom podarki osobiście.  Rosjanie 18 listopada świętują jego urodziny i chętnie odwiedzają Wielki Ustiug – siedzibę Dziadka Mroza.

Trzej Królowie

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie. I nie w święta Bożego Narodzenia, a 6 stycznia. Wieczorem, 5 stycznia, dzieci zostawiają strudzonym wędrowcom niewielki posiłek. W zamian za okazaną dobroć Kacper, Melchior i Baltazar pozostawiają w butach podarki. Zgodnie z tradycją prezenty otrzymują tylko grzeczne dzieci. Te niegrzeczne muszą się zadowolić cukierkami, przypominającymi wyglądem… węgiel! W Hiszpanii 6 stycznia to dzień, w którym  odbywają się parady na cześć Trzech Króli. Przebrani królowie rozdają na ulicach cukierki. Hiszpanie świętują początek karnawału.

Zostań świętym Mikołajem ze Smart Pożyczką!

Boże Narodzenie jest już coraz bliżej. Zamień się w świętego Mikołaja, wyrusz na świąteczne zakupy. Spraw radość sobie i bliskim!

Doskonale wiemy ile kosztują przygotowania do świąt. Dlatego specjalnie z myślą o naszych Klientach postanowiliśmy wystartować z wyprzedażą pożyczek! Od 11 do 27 grudnia 2017 roku w Smart Pożyczce trwa zimowa wyprzedaż. W programie lojalnościowym obniżamy koszty pożyczek aż o 50%! Nie zwlekaj, sprawdź!

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%, całkowita kwota kredytu
(bez kredytowanych kosztów): 1000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1000 zł, oprocentowanie stałe: 0%; całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0zł), z zastrzeżeniem terminowej spłaty. Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 1804% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do spłaty 1282,22 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 282,22 zł (w tym: prowizja 274 zł, odsetki 8,22 zł); umowa na 30 dni. Stan na 01.07.2017. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Pożyczkodawcą jest PIXO Sp. z o.o.

Podobne artykuły

 • Wielkimi krokami zbliża się 21 i 22 stycznia. Są to dni, w których obchodzimy bardzo ważne święto – Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, co podarować seniorom z okazji ich święta. Zazwyczaj jako pierwsze na myśl przychodzą nam materialne podarki. W tym roku nie musimy jednak obdarowywać dziadków wyłącznie oklepanymi laurkami, słodkościami lub pamiątkowymi drobiazgami zwłaszcza, jeśli otrzymywali je już we wcześniejszych latach. Zamiast tego podarujmy im coś znacznie cenniejszego – wspólny czas!

  20.01.2022Pokaż więcej
 • Wszystkie pożyczki i kredyty mają jedną cechę wspólną – wszystkie należy uregulować w określonym w umowie terminie. Wymóg ten dotyczy zarówno klasycznych pożyczek gotówkowych, jak i popularnych w ostatnich latach chwilówek. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy wcześniejsza spłata pożyczki przyniesie im jakiekolwiek korzyści, czy jedynie pozwoli uregulować zobowiązanie. Okazuje się, że jak najbardziej!

  14.01.2022Pokaż więcej
 • Za oknami śniegu brak, ale w SMART ogłaszamy w styczniu ŚNIEŻNY SMART CZAS! 

  Jak Ty lubisz spędzać zimę? 

  07.01.2022Pokaż więcej
 • W dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej dokonujemy płatności przez internet. Pomimo możliwości płatności za zakupy kartą, wiele osób nadal stawia na tradycyjne rozwiązania i przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu lub osoby prywatnej. W takiej sytuacji, zawsze warto upewnić się, czy dane właściciela rachunku bankowego pokrywają się z danymi osoby, z którą przeprowadzamy transakcję. W związku z tym pojawia się pytanie, jak sprawdzić właściciela konta bankowego i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej!

  28.12.2021Pokaż więcej
 • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To wyjątkowy czas w roku, który warto spędzić w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Jej stworzenie w dużej mierze jest uzależnione od zasobności naszego portfela – świąteczne menu, prezenty, ozdoby i dekoracje sporo kosztują, bez nich natomiast trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie z prawdziwego zdarzenia. Znakomitym sposobem na zrealizowanie wszystkich świątecznych planów jest Smart Pożyczka, którą można zaciągnąć praktycznie od ręki, bez wychodzenia z domu.

  22.12.2021Pokaż więcej
 • Święta LAST MINUTE? One również mogą być SMART!

  Święta za tydzień, a Ty wciąż nie masz prezentów?

  To żaden problem!

  17.12.2021Pokaż więcej
 • Mikołajki to święto, które obchodzimy co roku, 6 grudnia. Według tradycji, z tej okazji obdarowujemy bliskich drobnymi podarkami „od Mikołaja”, które mają stanowić swoiste preludium do właściwych prezentów wręczanych na Boże Narodzenie. Najwięcej radości Mikołajki przynoszą najmłodszych, nie brakuje jednak także dorosłych, którzy równie chętnie wręczają, co otrzymują prezenty z tej okazji. Sprawdziliśmy, jakie prezenty dla dużych i małych cieszą się w tym roku szczególnym zainteresowaniem!

  06.12.2021Pokaż więcej
 • Święta coraz bliżej! W tym roku SMART Pożyczka organizuje SMART ŚWIĘTA!

  Weź udział w naszym konkursie! To PROSTE! Możesz stać się posiadaczem lub posiadaczką jednej z 3 kart podarunkowych VISA o wartości 500 zł każda!

  03.12.2021Pokaż więcej
 • Długie jesienne wieczory to idealny czas na to, aby wybrać się do kina. Na zewnątrz robi się już chłodno, dzień staje się coraz krótszy, więc warto znaleźć sposób na to, aby nie nudzić się w domu. 

  Nowości w filmowych repertuarach kin nie brakuje, a zapowiedzi również wyglądają obiecująco. Masz ochotę na prawdziwą dawkę wrażeń? A może chcesz się zrelaksować i obejrzeć dobrą, zabawną komedię? W tym artykule zaprezentujemy propozycje kinowe, w których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  29.10.2021Pokaż więcej
 • pożyczki - porady

  Mnogość ofert pożyczek pozabankowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Od lat ta forma pożyczania pieniędzy cieszy się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć, że ważny jest nie tylko wybór najtańszej oferty.

  Na co więc warto zwrócić uwagę? Produkt finansowy powinien zaspokoić Twoje potrzeby, ale również zostać dopasowany do Twoich możliwości budżetowych.

  19.10.2021Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły