Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie?

Wizerunek świętego Mikołaja napotykamy na każdym kroku. Jest obecny w telewizji, prasie, a pełnowymiarowe kartonowe postaci mikołajów uśmiechają się do nas w marketach i zachęcają do kupna słodyczy. A przecież nie zawsze prezenty przynosił święty Mikołaj. Są jeszcze miejsca, w których pamięta się inne postaci związane z Bożym Narodzeniem. 

Gwiazdor, Aniołek, czy Dzieciątko?

W Polsce prezenty przynoszą różne postaci. W Poznaniu wciąż żywa jest tradycja przynoszenia podarków przez Gwiazdora. To postać mężczyzny w baranicy i futrzanej czapie. Swoje imię zawdzięcza gwieździe niesionej przez kolędników. Według tradycji Gwiazdor przynosił dzieciom prezenty 24 grudnia. Choć często zdarzało się, że zamiast prezentu wręczał rózgę. Gwiazdor przepytywał z pacierza i pytał o zachowanie w ciągu roku. Z kolei na Śląsku w Wigilię prezenty pod choinkę przynosi  Dzieciątko, które utożsamiane jest z Jezusem Chrystusem. Popularny na całym świecie święty Mikołaj niewielkie podarki podrzuca do butów 6 grudnia. W polskiej tradycji obecny jest też Aniołek. Ten z kolei wędruje z prezentami po Małopolsce.

Dziadek Mróz i Śnieżynka

W śnieżnej Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz. Niegdyś postrzegany był jako niegodziwy czarnoksiężnik, zamrażający i porywający dzieci. Jednak od XIX wieku kultywuje się pamięć Dziadka Mroza jako łagodnego starca i pomagającej mu wnuczki o wdzięcznym imieniu Śnieżynka. W przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, Dziadek Mróz w swą podróż wyrusza w Nowy Rok. Z wyglądu przypomina świętego Mikołaja  ma bardzo długą brodę, a ubrany jest w zimowy kożuch o przeróżnych kolorach. Dziadek Mróz wręcza dzieciom podarki osobiście.  Rosjanie 18 listopada świętują jego urodziny i chętnie odwiedzają Wielki Ustiug – siedzibę Dziadka Mroza.

Trzej Królowie

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie. I nie w święta Bożego Narodzenia, a 6 stycznia. Wieczorem, 5 stycznia, dzieci zostawiają strudzonym wędrowcom niewielki posiłek. W zamian za okazaną dobroć Kacper, Melchior i Baltazar pozostawiają w butach podarki. Zgodnie z tradycją prezenty otrzymują tylko grzeczne dzieci. Te niegrzeczne muszą się zadowolić cukierkami, przypominającymi wyglądem… węgiel! W Hiszpanii 6 stycznia to dzień, w którym  odbywają się parady na cześć Trzech Króli. Przebrani królowie rozdają na ulicach cukierki. Hiszpanie świętują początek karnawału.

Zostań świętym Mikołajem ze Smart Pożyczką!

Boże Narodzenie jest już coraz bliżej. Zamień się w świętego Mikołaja, wyrusz na świąteczne zakupy. Spraw radość sobie i bliskim!

Doskonale wiemy ile kosztują przygotowania do świąt. Dlatego specjalnie z myślą o naszych Klientach postanowiliśmy wystartować z wyprzedażą pożyczek! Od 11 do 27 grudnia 2017 roku w Smart Pożyczce trwa zimowa wyprzedaż. W programie lojalnościowym obniżamy koszty pożyczek aż o 50%! Nie zwlekaj, sprawdź!

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%, całkowita kwota kredytu
(bez kredytowanych kosztów): 1000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1000 zł, oprocentowanie stałe: 0%; całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0zł), z zastrzeżeniem terminowej spłaty. Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 1804% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do spłaty 1282,22 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 282,22 zł (w tym: prowizja 274 zł, odsetki 8,22 zł); umowa na 30 dni. Stan na 01.07.2017. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Pożyczkodawcą jest PIXO Sp. z o.o.

Podobne artykuły

 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym są chwilówki? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze fakty.

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z okazji jego święta.

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Dzień mamy tuż tuż, dlatego zdecydowanie warto się już zacząć zastanawiać nad ciekawym prezentem z tej okazji i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jaki podarunek sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe i oryginalne pomysły, z których warto skorzystać!

  26.05.2022Pokaż więcej
 • Zespół SMART Pożyczka pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.   

  23.05.2022Pokaż więcej
 • Bank przyznał Ci kredyt, jednak jego warunki pozostawiają wiele do życzenia. Drakońska marża, wygórowana prowizja, a do tego krótszy niż chciałeś termin. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież masz dobrą pracę i stałe zarobki. Wszystkiemu winna jest twoja historia kredytowa, a może po prostu jej brak. 

  13.05.2022Pokaż więcej
 • Jeszcze do niedawna w powszechnej świadomości panowało przekonanie, że pożyczki gotówkowe są dostępne wyłącznie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pozostali musieli szukać innych sposobów na pozyskanie gotówki, gdyż w oczach instytucji finansowych udzielenie im pożyczki było zbyt ryzykowne. Pojawienie się na rynku firm pożyczkowych całkowicie odmieniło tę sytuację – dziś uzyskanie pożyczki dla bezrobotnych oraz osób zatrudnionych w innej niż umowa o pracę formie, jest jak najbardziej możliwe!

  22.04.2022Pokaż więcej
 • Wielkanoc to najważniejsze święto katolickie oraz kolejna, po Bożym Narodzeniu, okazja do rodzinnego świętowania. W tym wszystkim najważniejsi są najmłodsi, którzy najintensywniej odczuwają świąteczną atmosferę oraz ze szczególnym wytęsknieniem oczekują nadejścia Wielkanocy. Jest ku temu jeszcze jeden powód – prezenty od zajączka, która to tradycja jest coraz chętniej kultywowana w polskich domach.

  15.04.2022Pokaż więcej
 • Zaciągnięcie każdego zobowiązania finansowego powinno być poprzedzone dokładną analizą. Oprócz zadania sobie oczywistego pytania, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę we wskazanym terminie, warto zweryfikować także koszt pożyczki, sprawdzić ile wynosi RRSO oraz dowiedzieć się, na kiedy przypada termin płatności. Wszystkie te wątpliwości wyjaśnia bardzo praktyczne narzędzie – kalkulator pożyczki. Gdzie go szukać, jak korzystać oraz dlaczego warto – o tym powiemy w niniejszym artykule!

  14.04.2022Pokaż więcej
 • BIK to skrót od nazwy instytucji, powołanej na początku XXI w. przez Związek Banków Polskich. Kryje się pod nim Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest zbieranie, przechowywanie oraz udostępnianie bankom danych na temat spłaty zobowiązań finansowych klientów korzystających z ich ofert. Do BIK trafia więc każda osoba, która zaciągnęła pożyczkę, dokonała zakupu ratalnego, korzysta z karty kredytowej, posiada limit na koncie lub poręczyła kredyt innej osobie.

  25.03.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły