Niebezpieczne e-maile. Jak nie dać się oszukać?

pożyczki online

Cyberprzestępcy są coraz bardziej sprytni. Jedną z popularnych metod jest fałszowanie e-maili, czyli tzw. phishing. Polega na wysłaniu fałszywej wiadomości e-mail, w celu kradzieży tożsamości. A to może skutkować na przykład zaciągnięciem pożyczki online na Twoje dane. Jak poznać taki e-mail i nie dać się oszukać? Sprawdź.

Wzór działania

Cyberprzestępcy wykorzystują pewne utarte schematy. Aby skraść Twoją tożsamość najczęściej podszywają się pod banki, firmy kurierskie czy ubezpieczycieli. Co mogą zawierać takie e-maile?

 • Informację o wygranej na loterii.
 • Wezwanie do zapłaty lub fakturę do opłacenia.
 • Informację od kuriera, że paczka nie została doręczona ze względu na Twoją nieobecność.
 • Wiadomość z banku.

Vademecum  bezpieczeństwa

Przede wszystkim zachowaj ograniczone zaufanie. Jeśli w otrzymanym e-mailu cokolwiek budzi Twoją wątpliwość, zachowaj ostrożność i nie otwieraj załącznika. Nigdy też nie klikaj podejrzanych linków i nie podawaj żadnych osobistych danych tj. numerów kart kredytowych, kont bankowych, haseł czy numeru PESEL. Takie dane mogą posłużyć przestępcom np. w zaciągnięciu pożyczki chwilówki przez internet na Twoje dane.

5 zasad bezpieczeństwa:

 1. Jeśli nie znasz nadawcy i nie spodziewasz się wiadomości to lepiej nie otwieraj e-maila. Cyberprzestępcy podszywają się pod banki, firmy kurierskie, telekomy.
 2. Dużo błędów i podejrzany adres e-mail nadawcy to sygnał, że to próba oszustwa.
 3. Każdy załącznik w e-mailu, którego się nie spodziewasz traktuj z dużą rezerwą. Załączniki ze szkodliwym oprogramowaniem są najczęściej w formacie ZIP lub RAR. Zwróć uwagę również na samą nazwę pliku. Te niebezpieczne w nazwie mogą zawierać: EXE, PIF, VBS czy JS
 4. Nie podawaj żadnych danych tj. Imię i nazwisko, nr PESE, adres, nr konta czy karty kredytowej.
 5. Nie klikaj aktywnych linków w e-mailu, nawet jeśli wyglądają jak te z Twojego banku. Tylko pozornie zostaniesz przekierowany do strony systemu transakcyjnego. Tak naprawdę – będzie to fałszywa strona. A wszystko po to, aby Cię oszukać.

 

INNE KATEGORIE:
Kwota pożyczki:
3000
Ilość dni:


30 DNI
 • Koszt pożyczki:
 • RRSO:
 • Kwota do spłaty:
 • Data spłaty: