Pęknięte naczynka na twarzy, lub na nogach to problem, który jest widoczny gołym okiem. Najczęściej zmagają się nim osoby posiadające wrażliwą cerę naczynkową – niezależnie od wieku. Pękające naczynka z czasem robią się coraz większe i bardziej widoczne. Jak się ich pozbyć?
Popękane naczynka to problem, który może mieć kilka przyczyn. Najczęściej są to geny. Szacuje się, że aż 80% przypadków skóry naczynkowej jest spowodowane dziedziczeniem. Naczynka pękają, kiedy są bardzo słabe i mało elastyczne. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie problem natury estetycznej, ale również medycznej. Mogą one być również pierwszym objawem alergii, bądź sygnałem o początkach trądziku różowatego. Jak sobie poradzić z pękającymi naczynkami?
Popękane naczynka – skąd się biorą?
Jak już zostało wspomniane, pękające naczynka mogą mieć kilka przyczyn. Zdecydowanie najczęstszą są czynniki genetyczne, jednakże nie jedyną. Oprócz genetyki, jako przyczynę naczynek ze skłonnością do pękania możemy wymienić również zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, czy też schorzenia układu pokarmowego. Jednakże bez względu na przyczynę powstałych już pajączków, ich usuwanie wcale nie jest prostym zadaniem.
Skłonność do pojawiania się popękanych naczynek nasila się w okresie lata i zimy. Pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury naczynka rozszerzają się, co skutkuje zwiększeniem ich przepuszczalności. To prowadzi do ich kruchości, a w efekcie pękania. Oprócz tego do nasilenia postawania pajączków mogą się przyczynić również takie rzeczy, jak np.: mocna kawa, ostre przyprawy, wysiłek fizyczny, czy silny stres. Początkowo objawia się to zaledwie chwilowym zaczerwienieniem naszej skóry, które z czasem mogą się przekształcić w stale zaczerwienienie, tzw. rumień stały. A to zwiększa prawdopodobieństwo pękania naczynek. Warto również wiedzieć, że doustna antykoncepcja również może pogarszać stan naszych naczynek.
Czy krem na pękające naczynka wystarczy?
Najczęściej naszą pierwszą deską ratunku w takich sytuacjach są kremy na popękane naczynka. Musimy mieć jednak świadomość, że tych naczynek, które już się pojawiły nie zamkniemy za pomocą kremów. Te są skuteczne w zapobieganiu pękania naczynek i minimalizowaniu rumienia, ale z już powstałymi pajączkami z pewnością sobie nie poradzą, nieważne jakiego majątku by nie kosztowały. Jeżeli chcemy stale usunąć popękane naczynka, to powinniśmy rozważyć takie zabiegi jak chociażby krioterapia, koagulacja naczyń krwionośnych, skleroterapia, czy laser.
Dlatego nie warto jest inwestować w drogie kremy, które nie leczą, tylko zapobiegają. Jeżeli już na naszej skórze pojawiły się pajączki, to w celu ich likwidacji pozostaje nam tylko odkładać pieniądze na zabieg, które powinien je usunąć. Powinien – bowiem nie mamy gwarancji, że rzeczywiście zadziała. Wsparcie gotówkowe w takiej sytuacji może zapewnić SMART pożyczka online na usuwanie naczynek – wówczas efektami będziemy mogli cieszyć się szybciej, a pieniądze zwrócić po określonym w umowie czasie. To szczególnie ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą zlikwidować pajączki przed jakimś ważnym wydarzeniem i goni je czas. W przypadku szybkich pożyczek pieniądze są najczęściej przelewane jeszcze tego samego dnia.
Medycyna estetyczna – laserowe zamykanie naczynek
Często wybieranym zabiegiem, który ma na celu usunięcie naczynek jest laser. Ta metoda przynosi zadowalające rezultaty jeżeli chodzi nie tylko o usuwanie naczynek, ale również innych zmian pigmentacyjnych. Zamykanie naczynek laserem IPL polega na naświetlaniu ich wiązką energii świetlnej. Powoduje to tzw. ścięcie się światła we krwi, a w efekcie zniszczenie od wewnątrz ścianek naczynka. Zabieg ten jest bezbolesny i nie pozostawia po sobie żadnych blizn. Bezpośrednio po laseroterapii mogą pojawić się siniaki, które jednak z czasem znikną.
Koszt laserowego usuwania naczynek waha się w granicach około 100 złotych za pojedyncze naczynko. Jeżeli zabiegowi chcemy poddać większą partię ciała, to może nas to kosztować nawet 350 zł za jeden zabieg. Warto mieć na uwadze, że często trzeba laser powtórzyć, aby całkowicie usunąć pajączki. Z kolei na nogach popękanych naczynek można się pozbyć za pomocą skleroterapii – ten zabieg polega na wstrzyknięciu do rozszerzonego naczynka specjalnej substancji, pod wpływem której naczynko się zwęża. Koszt takiego zabiegu za usunięcie małych pajączków z obu nóg wynosi około 500 złotych. Pod warunkiem, że uda się nam wszystko usunąć podczas jednej sesji – bowiem w niektórych przypadkach może się to okazać niewystarczające.