Pożyczki online. Branża przyjazna zarówno klientom jak i inwestorom

Edwin Milewski, Prezes Zarządu w Mała Pożyczka Sp. z o. o.

Scoring na podstawie Big Data, karta prepaid zasilana pożyczką, wniosek złożony przez smartfona, a decyzja w kilka minut to przykłady fintechowych usług, w które inwestujemy. Technologie z zakresu FinTech w połączeniu z wysokim poziomem satysfakcji klientów pozwolą nam utrwalić przewagę na rynku i wygrać wyścig o współczesnego konsumenta –  mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Edwin Milewski, Prezes Zarządu w Mała Pożyczka Sp. z. o.o, właściciela marek Smartpozyczka.pl i Pozyczkaplus.pl.

Dlaczego warto inwestować w sektor pożyczek online?

Edwin Milewski: Od kilku lat rynek kredytów konsumenckich przeżywa niesamowity rozkwit. Jak szacuje Związek Firm Pożyczkowych w ubiegłym roku wartość sprzedaży samych tylko nowych pożyczek wyniosła 5,1 mld zł. W tym roku może osiągnąć nawet 6 mld, a w kolejnych latach wynik może być dwucyfrowy. Najszybszy wzrost dotyczy branży w której działamy, czyli pożyczek udzielanych przez internet. Takiej dynamiki trudno szukać w innych sektorach rynku finansowego.

A co nakręca rozwój branży oraz Państwa marek Smartpozyczka.pl i Pozyczkaplus.pl?

E.M.: Punktem zwrotnym dla branży szybkich pożyczek było przeniesienie usługi do internetu oraz zainwestowanie w rozwiązania z zakresu FinTech. Nasze dwie marki Smartpozyczka.pl i Pozyczkaplus.pl przyczyniły się do tej rewolucji. Działając w ramach międzynarodowej grupy Aventus Capital  mamy dostęp do najnowszych technologi oraz innowacyjnych rozwiązań bez których nie byłoby szansy na dalszy rozwój. A ten wpisany jest w genotyp firm działających w oparciu o FinTech. W 2013 r. w firmy z branży FinTech zainwestowano na świecie 3 mld dolarów, rok później było to już 12 mld dolarów. Ale rekordowy był dopiero ubiegły rok. Według szacunków KPMG, wartość inwestycji w firmy fintechowe przekroczyła 20 mld dolarów.

Jakimi innowacyjnymi rozwiązaniami może pochwalić się Mała Pożyczka Sp. z o. o.?

 E.M.: Dla nas bardzo ważną nauką jest potwierdzenie naszej umiejętności pracy z informacją uzyskaną od klienta. Coraz częściej jest on właścicielem smartfona, a z usług – także firm pożyczkowych – chce korzystać tu i teraz. Dlatego obie nasze strony mają sprawnie działające wersje mobilne. Ciągle udoskonalamy też nasz innowacyjny algorytm oceny zdolności kredytowej klienta, który bazując na Big Data uzupełnia klasyczny scoring kredytowy. Systemy Big Data wykorzystujemy w zasadzie prawie od początku istnienia, a wszelkie informacje są zawsze analizowane za zgodą klienta. Gwarantujemy przy tym pełne bezpieczeństwo przechowywania danych osobowych. Jednak w obliczu sporej konkurencji na rynku pożyczek online,  inwestycja w innowacje i technologie to nie wszystko. Pozyskanie nowego klienta zawsze będzie kosztowniejsze niż utrzymanie obecnego. Dlatego wyścig na rynku wygrywamy również poprzez różne programy nagradzania lojalności, które pozwalają na satysfakcję i stałą lojalność klientów.

Czy w takim razie firmy fintechowe oferujące pożyczki przez internet wyeliminują z rynku te tradycyjne, udzielające pożyczek poprzez oddziały czy konsultantów? 

E.M.: Jak powiedział znany amerykański przedsiębiorca Marc Andreessen “Software eating the World”. My już daliśmy się ugryźć. Poszło łatwo, bo jesteśmy mali i bardziej elastyczni niż np. podmioty świadczące usługi poprzez oddziały czy konsultantów. Te ugryźć już trudniej. Można powiedzieć, że są one Kodakami XXI, które nie nadążają za potrzebami pokolenia X i Y, któremu zależy na zaspokojeniu potrzeb tu i teraz, za pomocą np. smartfona.

Jakie wyzwania czekają Państwa firmę?

E.M.: Popyt na pożyczki rośnie. Stąd potrzeba ciągłej ekspansji i rozwoju, a to wymaga dodatkowego źródła finansowania i pozyskania inwestorów. W tej branży inwestorzy, jak i klienci mogą dużo zyskać. Nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie klientów wygodnymi i tanimi pożyczkami spadło. Dodatkowo nasza oferta jest prosta: pożyczkobiorcy zwracają pieniądze, a inwestor dostaje to, na czym zależy mu najbardziej, czyli szybki zwrot z inwestycji. Obecnie trudno o szybszą, prostszą i bardziej zyskowną ofertę na rynku. Oprocentowanie depozytów bankowych jest bliskie zeru, obligacje rządowe nie gwarantują dużego zysku, a inwestycja w akcje jest dość ryzykowna.

Dlaczego Mała Pożyczka Sp. z o.o. jest pewnym partnerem biznesowym?

 E.M.:  Jesteśmy firmą z ugruntowaną pozycją na rynku, mamy wieloletnie doświadczenie. Na polskim rynku pożyczek online działamy niemal od początku jego istnienia, czyli 2012 roku, kiedy to powstała marka Pożyczka Plus. Dzięki temu wiemy, jak pożyczać pieniądze i generować przy tym duże zyski. W samym tylko 2015 r. zanotowaliśmy podwójny wzrost całkowitej liczby udzielonych pożyczek, a portfel nowo udzielonych zwiększył się aż o 207 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jeszcze dynamiczniejszy wzrost zakładamy na ten rok. To stawia nas wśród liderów w kategorii firm pożyczkowych udzielających pożyczki online. Dowodem tego jest chociażby wyróżnienie jakim została nagrodzona nasza spółka – Lider Szybkiej Pożyczki 2015.

Jak wyglądają Państwa najbliższe plany? Dokąd zmierza firma Mała Pożyczka? 

E.M.: Chcemy się rozwijać, zarówno na polskim, jak i europejskim rynku, na którym działamy w ramach Aventus Capital. Zależy nam również na pozyskaniu nowych inwestorów, dla których chcemy być platformą generowania wysokich zysków. Z kolei w kwestii samego produktu dążymy do tego, aby klient mógł z niego skorzystać w każdej chwili i miejscu, na wakacjach, zakupach czy w momencie, gdy zepsuł nam się samochód i potrzebujemy gotówki na już. Inwestycja w kanał mobile i innowacyjne aplikacje pomoże nam być tam, gdzie klient i jego potrzeby.

źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA, 29.04-3 maja 2016

Dziennik_Gazeta_Prawna

 

 

Podobne artykuły

 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

  20.07.2022Pokaż więcej
 • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

  12.07.2022Pokaż więcej
 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym są chwilówki? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze fakty.

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z okazji jego święta.

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Dzień mamy tuż tuż, dlatego zdecydowanie warto się już zacząć zastanawiać nad ciekawym prezentem z tej okazji i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jaki podarunek sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe i oryginalne pomysły, z których warto skorzystać!

  26.05.2022Pokaż więcej
 • Zespół SMART Pożyczka pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.   

  23.05.2022Pokaż więcej
 • Bank przyznał Ci kredyt, jednak jego warunki pozostawiają wiele do życzenia. Drakońska marża, wygórowana prowizja, a do tego krótszy niż chciałeś termin. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież masz dobrą pracę i stałe zarobki. Wszystkiemu winna jest twoja historia kredytowa, a może po prostu jej brak. 

  13.05.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły