Wymiana waluty: gdzie najtaniej?

pożyczki online

Za pracą, czy turystycznie? Bez względu na cel Twojej zagranicznej podróży, jedno jest niezmienne: będziesz potrzebował wymienić złotówki. Pytanie, czy po zagraniczną walutę lepiej udać się do kantoru,  banku, a może w Internecie będzie taniej?

Jakie masz opcje?

Ponad 2,3 mln Polaków przebywa za granicą. Wymiana walut to dla nich codzienność. Bez względu jednak, czy wymieniasz obcą walutę na złotówki czy odwrotnie, najważniejsze to jak najmniej stracić na przewalutowaniu (tzw. spread walutowy). Przy małych kwotach straty są niewielkie, ale sprawa komplikuje się przy większych sumach. Jakie masz opcje? Bank, kantor i oczywiście – Internet. Możesz tu skorzystać z oferty kantoru online, jednak korzystniejsza może okazać się platforma wymiany walut. W Polsce działa kilka takich platform. Jakie są jednak plusy i minusy każdego z tych rozwiązań?

Kantor stacjonarny

Zacznijmy od plusów. Największy to ten, że poza mainstreamowym dolarem czy euro, znajdziesz tu cały wachlarz walut egzotycznych tj. indonezyjskich rupii czy tajskich bahtów. Warto choć symboliczną sumkę mieć w walucie kraju, do którego się udajemy. Unikajmy jednak wymiany w kantorach na lotniskach czy dworcach. Zawsze będzie tu drożej.

Pewnie jak w banku

Jeśli chodzi o wymianę walut, w banku na pewno nie otrzymasz fałszywych pieniędzy, ale bez dwóch zdań – waluty wymienisz tu najdrożej. Jednak bank to nie tylko sprzedaż obcej waluty w gotówce. Jeśli płacisz kartą za granicą, na pewno wiesz coś na temat przewalutowania i jego kosztów. Aby ich uniknąć, rozważ założenie konta walutowego. To jednak rozwiązanie dla tych podróżujących regularnie. Za prowadzenie takiego rachunku trzeba zazwyczaj więcej zapłacić, niż w przypadku tradycyjnego konta.

W internecie najtaniej

Tak jak szybkie pożyczki przez internet cieszą się rosnącą popularnością, tak samo wymiana walut online zyskuje coraz to więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić. Można tu sporo zaoszczędzić. W sieci znajdziemy już blisko 40 kantorów online i platform społecznej wymiany walut. Jak działają? Wystarczy w danym serwisie założyć konto, a następnie dokonać stosownej opłaty w złotówkach. Wymiana odbywa się niemal automatycznie. Ale czy jest rzeczywiście tanio? Tak, choć zawsze trzeba patrzeć nie tylko na kurs waluty, ale również na inne koszty, jakie nas czekają tj. opłata za przelew czy prowadzenie walutowego konta. Plusem jest, że banki nie pobierają dodatkowych opłat, w sytuacji gdy przelew z e-kantoru trafił bezpośrednio na rachunek kredytu hipotecznego.

A może społeczna wymiana walut?

Czy to bezpieczne? Tak jak systemy transakcyjne banków czy chwilówki online,  tak i platformy społecznej wymiany walut są odpowiednio zabezpieczone. Warto korzystać oczywiście z usług większych, godnych zaufania serwisów. Jak to działa? Spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, ustalany jest tu indywidualnie pomiędzy użytkownikami. Wystarczy wejść na społecznościową platformę wymiany walut i znaleźć kogoś, kto zechce kupić od nas złotówki, za euro. Warunkiem zawarcia transakcji jest porozumienie co do ceny. Oczywiście musimy liczyć się tu z prowizją od transakcji, jednak ogólny koszt wymiany jest i tak bardziej konkurencyjny niż ten oferowany przez tradycyjnych graczy.

 

INNE KATEGORIE:
Kwota pożyczki:
3000
Ilość dni:


30 DNI
  • Koszt pożyczki:
  • RRSO:
  • Kwota do spłaty:
  • Data spłaty: