Wymiana waluty: gdzie najtaniej?

Za pracą, czy turystycznie? Bez względu na cel Twojej zagranicznej podróży, jedno jest niezmienne: będziesz potrzebował wymienić złotówki. Pytanie, czy po zagraniczną walutę lepiej udać się do kantoru,  banku, a może w Internecie będzie taniej?

Jakie masz opcje?

Ponad 2,3 mln Polaków przebywa za granicą. Wymiana walut to dla nich codzienność. Bez względu jednak, czy wymieniasz obcą walutę na złotówki czy odwrotnie, najważniejsze to jak najmniej stracić na przewalutowaniu (tzw. spread walutowy). Przy małych kwotach straty są niewielkie, ale sprawa komplikuje się przy większych sumach. Jakie masz opcje? Bank, kantor i oczywiście – Internet. Możesz tu skorzystać z oferty kantoru online, jednak korzystniejsza może okazać się platforma wymiany walut. W Polsce działa kilka takich platform. Jakie są jednak plusy i minusy każdego z tych rozwiązań?

Kantor stacjonarny

Zacznijmy od plusów. Największy to ten, że poza mainstreamowym dolarem czy euro, znajdziesz tu cały wachlarz walut egzotycznych tj. indonezyjskich rupii czy tajskich bahtów. Warto choć symboliczną sumkę mieć w walucie kraju, do którego się udajemy. Unikajmy jednak wymiany w kantorach na lotniskach czy dworcach. Zawsze będzie tu drożej.

Pewnie jak w banku

Jeśli chodzi o wymianę walut, w banku na pewno nie otrzymasz fałszywych pieniędzy, ale bez dwóch zdań – waluty wymienisz tu najdrożej. Jednak bank to nie tylko sprzedaż obcej waluty w gotówce. Jeśli płacisz kartą za granicą, na pewno wiesz coś na temat przewalutowania i jego kosztów. Aby ich uniknąć, rozważ założenie konta walutowego. To jednak rozwiązanie dla tych podróżujących regularnie. Za prowadzenie takiego rachunku trzeba zazwyczaj więcej zapłacić, niż w przypadku tradycyjnego konta.

W internecie najtaniej

Tak jak szybkie pożyczki przez internet cieszą się rosnącą popularnością, tak samo wymiana walut online zyskuje coraz to więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić. Można tu sporo zaoszczędzić. W sieci znajdziemy już blisko 40 kantorów online i platform społecznej wymiany walut. Jak działają? Wystarczy w danym serwisie założyć konto, a następnie dokonać stosownej opłaty w złotówkach. Wymiana odbywa się niemal automatycznie. Ale czy jest rzeczywiście tanio? Tak, choć zawsze trzeba patrzeć nie tylko na kurs waluty, ale również na inne koszty, jakie nas czekają tj. opłata za przelew czy prowadzenie walutowego konta. Plusem jest, że banki nie pobierają dodatkowych opłat, w sytuacji gdy przelew z e-kantoru trafił bezpośrednio na rachunek kredytu hipotecznego.

A może społeczna wymiana walut?

Czy to bezpieczne? Tak jak systemy transakcyjne banków czy chwilówki online,  tak i platformy społecznej wymiany walut są odpowiednio zabezpieczone. Warto korzystać oczywiście z usług większych, godnych zaufania serwisów. Jak to działa? Spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, ustalany jest tu indywidualnie pomiędzy użytkownikami. Wystarczy wejść na społecznościową platformę wymiany walut i znaleźć kogoś, kto zechce kupić od nas złotówki, za euro. Warunkiem zawarcia transakcji jest porozumienie co do ceny. Oczywiście musimy liczyć się tu z prowizją od transakcji, jednak ogólny koszt wymiany jest i tak bardziej konkurencyjny niż ten oferowany przez tradycyjnych graczy.

Podobne artykuły

 • Wielkimi krokami zbliża się 21 i 22 stycznia. Są to dni, w których obchodzimy bardzo ważne święto – Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, co podarować seniorom z okazji ich święta. Zazwyczaj jako pierwsze na myśl przychodzą nam materialne podarki. W tym roku nie musimy jednak obdarowywać dziadków wyłącznie oklepanymi laurkami, słodkościami lub pamiątkowymi drobiazgami zwłaszcza, jeśli otrzymywali je już we wcześniejszych latach. Zamiast tego podarujmy im coś znacznie cenniejszego – wspólny czas!

  20.01.2022Pokaż więcej
 • Wszystkie pożyczki i kredyty mają jedną cechę wspólną – wszystkie należy uregulować w określonym w umowie terminie. Wymóg ten dotyczy zarówno klasycznych pożyczek gotówkowych, jak i popularnych w ostatnich latach chwilówek. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy wcześniejsza spłata pożyczki przyniesie im jakiekolwiek korzyści, czy jedynie pozwoli uregulować zobowiązanie. Okazuje się, że jak najbardziej!

  14.01.2022Pokaż więcej
 • Za oknami śniegu brak, ale w SMART ogłaszamy w styczniu ŚNIEŻNY SMART CZAS! 

  Jak Ty lubisz spędzać zimę? 

  07.01.2022Pokaż więcej
 • W dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej dokonujemy płatności przez internet. Pomimo możliwości płatności za zakupy kartą, wiele osób nadal stawia na tradycyjne rozwiązania i przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu lub osoby prywatnej. W takiej sytuacji, zawsze warto upewnić się, czy dane właściciela rachunku bankowego pokrywają się z danymi osoby, z którą przeprowadzamy transakcję. W związku z tym pojawia się pytanie, jak sprawdzić właściciela konta bankowego i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej!

  28.12.2021Pokaż więcej
 • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To wyjątkowy czas w roku, który warto spędzić w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Jej stworzenie w dużej mierze jest uzależnione od zasobności naszego portfela – świąteczne menu, prezenty, ozdoby i dekoracje sporo kosztują, bez nich natomiast trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie z prawdziwego zdarzenia. Znakomitym sposobem na zrealizowanie wszystkich świątecznych planów jest Smart Pożyczka, którą można zaciągnąć praktycznie od ręki, bez wychodzenia z domu.

  22.12.2021Pokaż więcej
 • Święta LAST MINUTE? One również mogą być SMART!

  Święta za tydzień, a Ty wciąż nie masz prezentów?

  To żaden problem!

  17.12.2021Pokaż więcej
 • Mikołajki to święto, które obchodzimy co roku, 6 grudnia. Według tradycji, z tej okazji obdarowujemy bliskich drobnymi podarkami „od Mikołaja”, które mają stanowić swoiste preludium do właściwych prezentów wręczanych na Boże Narodzenie. Najwięcej radości Mikołajki przynoszą najmłodszych, nie brakuje jednak także dorosłych, którzy równie chętnie wręczają, co otrzymują prezenty z tej okazji. Sprawdziliśmy, jakie prezenty dla dużych i małych cieszą się w tym roku szczególnym zainteresowaniem!

  06.12.2021Pokaż więcej
 • Święta coraz bliżej! W tym roku SMART Pożyczka organizuje SMART ŚWIĘTA!

  Weź udział w naszym konkursie! To PROSTE! Możesz stać się posiadaczem lub posiadaczką jednej z 3 kart podarunkowych VISA o wartości 500 zł każda!

  03.12.2021Pokaż więcej
 • Długie jesienne wieczory to idealny czas na to, aby wybrać się do kina. Na zewnątrz robi się już chłodno, dzień staje się coraz krótszy, więc warto znaleźć sposób na to, aby nie nudzić się w domu. 

  Nowości w filmowych repertuarach kin nie brakuje, a zapowiedzi również wyglądają obiecująco. Masz ochotę na prawdziwą dawkę wrażeń? A może chcesz się zrelaksować i obejrzeć dobrą, zabawną komedię? W tym artykule zaprezentujemy propozycje kinowe, w których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  29.10.2021Pokaż więcej
 • pożyczki - porady

  Mnogość ofert pożyczek pozabankowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Od lat ta forma pożyczania pieniędzy cieszy się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć, że ważny jest nie tylko wybór najtańszej oferty.

  Na co więc warto zwrócić uwagę? Produkt finansowy powinien zaspokoić Twoje potrzeby, ale również zostać dopasowany do Twoich możliwości budżetowych.

  19.10.2021Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły