Z pojęciem Fake News możemy się zetknąć dopiero od jakiegoś czasu. Określeniem tym opisuje się nieprawdziwie informacje, które trafiają do obiegu publicznego różnymi kanałami. I tak możemy je przeczytać na różnego rodzaju portalach informacyjnych, czy nawet usłyszeć w radiu. Wobec tego warto sobie postawić pytanie – jak nie dać się nabrać?
Zwykło się uważać, że prawda jest ważną wartością w życiu każdego człowieka. Nie lubimy kiedy ktoś nas oszukuje, a czasami przyłapanie kogoś na kłamstwie wręcz podnosi nam ciśnienie. A jeżeli ktoś zupełnie świadomie powoduje dezinformację w opinii publicznej, to zdecydowanie nie jest to pozytywnie przestrzegane. A właśnie tym grozi rozpowszechnianie fake newsów – społeczną dezinformacją. Dlatego warto wiedzieć, jak nie dać się nabrać.
Po co są tworzone fake newsy?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, fake newsy tworzy się po to, żeby wywołać dezinformację. Mówiąc nieco inaczej – chodzi o świadome wprowadzenie odbiorców informacji w błąd. Ale czemu to może służyć? To w dużej mierze zależy od samej informacji. Możemy przeanalizować w tym celu konkretny przypadek.
Pierwszy może dotyczyć fake newsa politycznego. Taki miał miejsce w Polsce w grudniu 2017 roku. Wówczas do opinii publicznej trafiła informacja, że „elita sędziowska” z Trybunału Konstytucyjnego” zbyt ściśle współpracuje z politykami PO. A to w dużej mierze oznacza, że Trybunał wcale nie jest taki niezależny. Celem tej dezinformacji była konkretna reakcja – nakierowanie ludzi na konkretny sposób myślenia i obniżenie progu zaufania zarówno do Trybunału, jak i wspominanej partii. Częstym skutkiem podania fake newsa jest obniżenie zaufania, ośmieszenie, czy zmniejszenie autorytetu osoby, lub instytucji będącej „bohaterem” informacji.
Jak wykryć fake news?
Fake newsy wcale nie są trudne do wykrycia, jeżeli tylko wiemy w jaki sposób można je wykryć. Żeby nie dać się zmanipulować nieprawdziwej informacji, wystarczy, że zwrócimy uwagę na następujące rzeczy:
– nadawcę komunikatu
– treść komunikatu
– sposób rozpowszechniania komunikatu
– datę publikacji
– to, czy inne źródła również podają podobną informację.
Największe znaczenie ma autor i miejsce zamieszczenia komunikatu. Jeżeli widzimy kontrowersyjną informację na stronie, z którą pierwszy raz widzimy na oczy to warto sprawdzić jakie treści publikowała wcześniej. Jeżeli coś wzbudzi nasze podejrzenia, to sprawdźmy autora – najlepiej go wygooglować. Ważne jest również to, czy są podane jakieś źródła i fakt, czy inne, zaufane źródła też publikowały informację na dany temat.
Najpopularniejsze fake newsy ostatnich lat
W ostatnich latach co najmniej kilka większych fake newsów ujrzało świat dzienny. Całkiem możliwe, że o części z nich było już dane nam usłyszeć. W ubiegłym roku najwięcej mówiło się o kilku informacjach, które niewątpliwie można określić jako fake news.
Warto w tym momencie wspomnieć o nieprawdziwej informacji, która miała opłakane skutki. W kwietniu w Indiach zaczęła krążyć informacja, że mężczyźni na motorze porywali dzieci – co potwierdzało dołączone nagranie. Ludzie uznali, że informacja jest prawdziwa, więc zaczęli na własną rękę tropić porywaczy. Określa się, że skutkiem tej informacji była śmierć około 30 osób – w wyniku publicznego samosądu. W rzeczywistości nagranie było przeróbką kampanii społecznej, a informacja całkowicie nieprawdziwa.
Innym przykładem fake newsów są informacje o śmierci sławnych osób. Te informacje słyszymy każdego roku, a są całkowicie wyssane z palca. W ten sposób komunikat „nie żyje” był już łączony z takimi osobami, jak Michael J. Foxa, Maciek Musiał, czy nawet Benedykt XVI.
Pierwsza pożyczka za darmo – to nie fake news!
Nieprawdziwe informacje docierają do nas z każdej strony i jesteśmy tego coraz bardziej świadomi. Dlatego nietrudno zacząć kwestionować wszystkie komunikaty, które budzą jakiekolwiek wątpliwości. Dlatego uspokajamy – pierwsza SMART pożyczka za 0 zł to wcale nie jest fake news. Oferujemy kwotę nawet do 3000 złotych nawet na 30 dni całkowicie za darmo. Oznacza to, że oddajemy dokładnie taką sumę, jaką pożyczyliśmy. Jedynym warunkiem jest terminowa spłata szybkiej pożyczki.