19.03.2024

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Choć wielu Polaków po nowy lub zaktualizowany paszport rusza dopiero bezpośrednio przed wakacyjnymi miesiącami, o to, by aktualny dokument znajdował się na naszej półce, warto dbać przez cały rok. Rekomendują to przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa. Ważny paszport pozwala na opuszczenie kraju i wyjazd do niemal dowolnego miejsca na ziemi.

A ile kosztuje wyrobienie tej „przepustki”? Wszystkie szczegóły poniżej.

Kto może wyrobić paszport?

Prawo do wyrobienia paszportu na własne imię i nazwisko przysługuje każdemu polskiemu obywatelowi, bez względu na:

 • Miejsce zamieszkania;
 • Wiek;
 • Status zdolności do czynności prawnych.

Oznacza to, że paszportem mogą dysponować zarówno osoby, które osiedliły się na stałe poza granicami RP, jak i np. niemowlęta czy nastolatkowie.

Czym dokładnie jest paszport?

Paszport to dokument tożsamości — potwierdza ją oraz pozwala zweryfikować nasze obywatelstwo. 

Zawiera:

 • Dane osobowe;
 • Odciski palców (jest zatem dokumentem biometrycznym).

Paszport stanowi przepustkę do krajów, które znajdują się poza strefą Schengen. Warto jednak pamiętać, że aby dostać się do wielu takich państw na świecie, często należy dodatkowo przedłożyć:

 • Specjalną wizę;
 • Bilet powrotny;
 • Ubezpieczenie podróżne;
 • Zaświadczenie o odbyciu wymaganych szczepień.

Planując wyjazd, koniecznie zapoznajmy się z aktualnymi wymaganiami danego kraju wobec turystów. Paszport może bowiem nie wystarczyć.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Poniżej przedstawiamy aktualne dane, dotyczące opłat paszportowych:

Standardowy paszport, ważny 10 lat

140 zł

Paszport tymczasowy

30 zł

Paszport ważny 10 lat z 50% ulgą

70 zł

Połowę ceny płacą:

 • Emeryci;
 • Renciści;
 • Osoby niepełnosprawne oraz współmałżonkowie takich osób;
 • Osoby pobierające zasiłek stały;
 • Osoby przebywające w DPS-ach lub zakładach opiekuńczych;
 • Kombatanci (i inne osoby ze statusem ofiary represji wojennych);
 • Uczniowie, którzy ukończyli 13 lat;
 • Studenci.

Paszport dla osoby małoletniej, która nie ukończyła 13 lat

30 zł

Paszport dla członków rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny

15 zł – dla dzieci do 13 roku życia;

35 zł – dla małoletnich od 13 do 25 roku życia;

70 zł – dla rodziców i małżonków rodziców.

Paszport za 200% ceny

Jeżeli którakolwiek z opisanych wyżej osób będzie chciała wymienić paszport, ponieważ zniszczy go lub utraci z własnej winy — jego cena zostanie podwojona.

Paszport za darmo

Urząd nie pobierze żadnej opłaty, kiedy o paszport zawnioskuje:

 • Senior, który ukończył 70 lat;
 • Osoba przebywająca w DPS, zakładzie opiekuńczym lub pobierająca zasiłek stały, jeśli wyjazd za granicę w ramach którego potrzebny jest dokument, następuje w związku z koniecznością leczenia/operacji.
 • Osoba, która otrzymała paszport z wadą techniczną i chce go wymienić;
 • Żołnierz niezawodowy, wyznaczony do pełnienia służby za granicą.

Zmiana danych osobowych lub wyglądu a paszport

Kiedy zmieniamy imię, nazwisko lub nasz wygląd (w sposób na tyle znaczny, że ciężko nas rozpoznać porównując z paszportowym zdjęciem), a wciąż chcemy posługiwać się aktualnym paszportem — musimy go wymienić. W takiej sytuacji zapłacimy za niego kwotę ustalaną indywidualnie. Zostanie wyliczona na podstawie ilości dni, które pozostały do końca okresu ważności dotychczasowego dokumentu.

Brak miejsca na stemple — czy trzeba wymieniać paszport?

Kiedy w paszporcie kończą się wolne strony, by uniknąć sytuacji, w której w dokumencie nie da się wbić odpowiedniego stempla na granicy, należy zawczasu złożyć wniosek o wydanie nowego. Koszt wniosku również zostanie ustalony indywidualnie na podstawie czasu, który pozostał do zdezaktualizowania się dotychczasowego paszportu.

Składanie wniosku o paszport — krok po kroku

Proces składania wniosku o paszport wymaga od nas:

 1. Przygotowania wszystkich potrzebnych załączników (do wniosku). Tj. kolorowej fotografii, ważnego dokumentu tożsamości, legitymacji/zaświadczenia/dowodu potwierdzającego nasze prawo do ulgi cenowej;
 2. Udania się do punktu paszportowego — niektóre urzędy przyjmują osoby z tzw. ulicy, inne — wymagają rezerwacji terminu. Przed wybraniem placówki odwiedźmy stronę gov.pl i sprawdźmy listę punktów. Jeśli będziemy musieli umówić wizytę, zrobimy to za pośrednictwem serwisu bezkolejki.pl;
 3. Uregulowania odpowiedniej opłaty i zabrania dowodu wpłaty;
 4. Wypełnienia i złożenia wniosku, który jest dostępny na miejscu w formie papierowej oraz załączenia do niego wszystkich wymaganych elementów, o których mowa w punkcie 1. i 3.;
 5. Poddaniu się procedurze pobrania odcisków palców (wykona ją na miejscu urzędnik).

Sprawdź także: Gdzie można wyrobić dowód osobisty?

Wniosek o paszport dla dziecka

Jeśli o paszport wnioskujemy w imieniu swojego dziecka, pamiętajmy, że wymagana jest obecność lub przedłożenie zgody obojga rodziców — w przeciwieństwie do sytuacji, w której wyrabiamy dowód osobisty, gdzie urzędnikowi wystarczy obecność/zgoda jednego rodzica.

Jak długo czeka się na paszport?

Standardowy czas oczekiwania na gotowy dokument to 30 dni, istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których ulega on wydłużeniu. Zgodnie z doświadczeniami naszych czytelników, paszporty są najczęściej gotowe w terminie od 14 do 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Po złożeniu wniosku o paszport otrzymujemy „numer sprawy”, który możemy wpisać w rządowej wyszukiwarce online, by ustalić, czy nasz dokument jest już gotowy do odbioru. Informację uzyskamy także telefonicznie, dzwoniąc do punktu paszportowego.

Dokument odbieramy w tym samym miejscu, w którym składaliśmy wniosek i musimy zrobić to osobiście. Jeżeli posiadamy poprzedni dokument, musimy zabrać go ze sobą i przedłożyć urzędnikowi.

Paszport – pytania i odpowiedzi

W ostatniej części tekstu odpowiadamy na 3 najczęściej zadawane pytania o paszport.

Czy paszport można zastrzec?

Tak. Zgubiony/skradziony paszport zastrzega się w punkcie paszportowym lub konsulacie (jeśli jesteśmy za granicą). Dokument można zastrzec także online. Dokonamy tego tak samo jak w przypadku zastrzeżenia dowodu osobistego – przez portal BIK.

Kradzież warto zgłosić także na policji.

Czy na paszport można wziąć pożyczkę?

Teoretycznie zarówno dowód osobisty, jak i paszport to dokumenty, która służą do potwierdzenia tożsamości, jednak zaciągnięcie pożyczki bez dowodu osobistego (wyłącznie na paszport) jest bardzo trudne. Większość legalnych, polskich podmiotów wymaga podania danych z dowodu, to dlatego w kwestii chwilówek mówimy najczęściej o pożyczkach na dowód.

Ryzyko wyłudzenia kredytu na nasz paszport, mogą nieść jednak zagraniczne instytucje pożyczkowe, które tak jak podmioty znane nam z Polski, mogą oferować pożyczki bez dodatkowych zaświadczeń czy pożyczki bez sprawdzania BIK, ale do weryfikacji tożsamości wymagać wyłącznie paszportu.

Zgubiony paszport – co zrobić?

Jeżeli zgubiliśmy ten istotny dokument, przede wszystkim zastrzeżmy go, a następnie zawnioskujmy o nowy. Zgubienie paszportu za granicą będzie wymagało od nas wizyty w konsulacie.

Podobne artykuły

 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej
 • Odsetki u komornika

  Egzekucja długu przez komornika to wielkie obciążenie psychiczne, stres i… rosnące odsetki. Istnieją sytuacje, w których są one tak duże, że mimo zajęcia wynagrodzenia, pieniędzy nie wystarcza, by oprócz odsetek pokryć także pierwotne zadłużenie. A przez to, wierzytelność rośnie z dnia na dzień. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i zatrzymać odsetki naliczane przez komornika? […]

  30.04.2024Pokaż więcej