Dodatkowe źródła dochodu – 9 sposobów na większy zarobek

Niezależnie od tego, czy dodatkowego źródła dochodu szukamy, by chwilowo podreperować domowy budżet, zbieramy na konkretny – długofalowy lub krótkofalowy cel, czy chcemy na stałe zwiększyć swoje miesięczne zarobki, obecnie mamy wiele możliwości zdobycia dodatkowego zastrzyku (lub całego źródła) gotówki. Poniżej opisujemy najbardziej uniwersalne sposoby zarówno online, jak i offline.

Jednorazowy, dodatkowy zastrzyk gotówki – 4 sposoby

Kiedy nasze miesięczne dochody są dla nas na co dzień wystarczające, ale na drodze pojawia się szansa lub wyzwanie, na które musimy odpowiedzieć zwiększonymi wydatkami, szukamy sposobów na zdobycie dodatkowych środków. Zasadniczo każdy z nas chciałby zarabiać więcej – to oczywiste, jednak w pierwszej części artykułu przyglądamy się sytuacjom, w których przypływu pieniędzy potrzebujemy krótkofalowo – na przykład chcemy oszczędzić na wakacyjny wyjazd, wesele lub naprawę samochodu.

1. Sprzedaż nieużywanych przedmiotów

Jeżeli mamy zalegające w mieszkaniu ubrania, sprzęty, książki, które są w dobrym stanie, ale już z nich nie korzystamy – warto je sprzedać. Możemy to zrobić, korzystając z popularnych portali ogłoszeniowych (np. OLX), lokalnych grup w mediach społecznościowych (np. na Facebooku) lub specjalnych, dedykowanych aplikacji (np. Vinted).

Dla osób o bardziej tradycyjnym podejściu miejscami takiej sprzedaży mogą być antykwariaty czy lokalne targi staroci.

2. Zastaw kosztowności w Lombardzie

Lombardy są podmiotami, które oferują pożyczki pod zastaw. Mechanizm działania takiego finansowania polega na zastawieniu posiadanego przedmiotu (lub przedmiotów) w formie zabezpieczenia pożyczki, której w gotówce udziela lombard. Warto jednak wiedzieć, że pieniądze, które można w ten sposób uzyskać, nie stanowią równowartości zastawu, a jedynie jakieś 30%, 40% lub w niektórych przypadkach 50% wartości przedmiotu.

Sprawdź także: Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Brak zwrócenia pieniędzy w terminie skutkuje przejęciem prawa do własności zastawionego przedmiotu (np. roweru, elektroniki czy biżuterii) przez dany lombard.

3. Pożyczka od rodziny lub w firmie pożyczkowej

Jeśli rozważamy pożyczenie potrzebnej kwoty, ponieważ np. zależy nam na czasie, warto zwrócić się po pomoc do bliskich – w większości przypadków będzie to rozwiązanie bezkosztowe lub związane jedynie z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych.

Brak krewnych, którzy mogą poratować nas odpowiednią kwotą, to również nic straconego. Pozabankowe firmy pożyczkowe udzielają bardzo szeroko dostępnych chwilówek — pierwsza z nich jest często darmowa. Pieniądze można uzyskać błyskawicznie, wybierając chwilówkę na dowód, która jest dostępna online w kilkanaście/kilkadziesiąt minut, a nierzadko nawet można uzyskać pożyczkę bez żadnych zaświadczeń.

4. Dorywcze, szybkie zlecenie na olx / grupach fb

Dysponując odpowiednią ilością czasu i chęci, dodatkową gotówkę można także zarobić. Na stronach typu OLX, Useme czy lokalnych grupach na Facebooku można znaleźć wiele zleceń na najróżniejsze prace. Od pomocy w przeprowadzce, przez proste czynności porządkowe, aż po bardziej wyspecjalizowane zadania, do których potrzebne są konkretne umiejętności czy sprzęt.

Stałe dodatkowe źródło dochodu – 5 propozycji

Zbudowanie dodatkowego filaru, na którym opieramy nasze bezpieczeństwo finansowe to zwykle bardzo dobry krok w stronę ekonomicznej stabilizacji. Zabezpieczenie w postaci dodatkowego źródła dochodu potrafi przynieść spokój, a także umożliwić szybsze osiąganie swoich finansowych celów. Oto kilka podpowiedzi, gdzie go poszukać.

1. Prace dorywcze — stacjonarnie

Na wspomnianych już portalach ogłoszeniowych i lokalnych grupach na Facebooku można poszukać dodatkowego zajęcia „po godzinach”, które nie będzie kolidowało z etatową pracą, a pozwoli na satysfakcjonujący zarobek.

Wśród najpopularniejszych zajęć można wymienić:

 • Opiekę nad dziećmi;
 • Pomoc w restauracji, np. na tzw. zmywaku;
 • Obsługę kelnerską imprez okolicznościowych;
 • Pomoc w utrzymaniu porządku w domach prywatnych czy biurowcach;
 • Udzielanie korepetycji.

Zobacz także: Jakie są limity potrącenia z wynagrodzenia?

2. Prace dorywcze – online

Dodatkowa praca jest możliwa również w zaciszu własnego domu. Wystarczy dostęp do komputera i sieci www oraz pewne umiejętności.

Np. z zakresu:

 • Grafiki komputerowej;
 • Montażu video;
 • Copywritingu;
 • Obsługi programów do tworzenia i wysyłki newsletterów.

Strony www, na których warto szukać zleceń to Facebook, OLX czy Useme.

3. Panele badawcze

W sieci znajdziemy wiele serwisów internetowych, które badają opinie na zlecenie różnych firm czy instytucji. Udostępniają one ankiety badawcze do wypełnienia, a w zamian – oferują pieniądze lub punkty, które można wymieniać na nagrody rzeczowe. To zwykle nieduże kwoty, ale można zarobić nawet ponad 1 000 zł w skali roku, poświęcając na to kilka/kilkanaście minut w ciągu dnia.

Panele badawcze znajdziemy na stronach:

 • Badanie Opinii;
 • Opinie.pl;
 • Ariadna;
 • Klub Kantar;
 • Poznaj.to;
 • GFK;
 • Reaktor opinii.pl.

4. Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu internetowego, w którym osoby zwane afiliantami, promują produkty lub usługi innych firm (nazywanych reklamodawcami) w zamian za prowizję za każdą udaną transakcję lub inne określone działanie.

Takie jak np.:

 • Kliknięcie linku afiliacyjnego;
 • Rejestracja na stronie internetowej;
 • Zakup produktu.

Afilianci korzystają z tzw. unikalnych linków śledzących, które identyfikują, które działania zostały wykonane poprzez ich promocję. To umożliwia reklamodawcom śledzenie skuteczności kampanii i wypłacanie afiliantom odpowiednich prowizji.

Przeczytaj także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Aby promować produkty w ten sposób, najczęściej musisz posiadać bloga, konto w mediach społecznościowych czy kanał na YouTube.

5. Wynajem

Świetnym sposobem na generowanie dodatkowych dochodów może być wynajem posiadanych przedmiotów. Co można udostępnić za opłatą osobom trzecim?

Na przykład: 

 • Samochód — możemy zarabiać, wynajmując swój samochód osobom potrzebującym go na krótki okres czasu, na przykład przez platformy do carsharingu takie jak: Turo czy BlaBlaCar. W ten sposób jesteśmy w stanie zarobić pieniądze, gdy nasz samochód pozostaje nieużywany lub gdy jesteśmy poza miastem.
 • Mieszkanie, lokal lub pokój – jeśli dysponujemy dodatkową nieruchomością lub przestrzenią w swoim domu, możemy wynająć ją na krótkoterminowe pobyty turystów za pośrednictwem platform takich jak Airbnb lub Booking.com, albo długoterminowo.
 • Rowery, deski surfingowe, namioty — sprzęt sportowy lub kempingowy, którego używamy tylko okresowo, możemy wynajmować innym osobom na wyjazdy weekendowe lub wakacje.
 • Sprzęt elektroniczny — dodatkowy laptop, aparat fotograficzny, konsola do gier lub inna elektronika, której rzadko używamy, również może zostać wynajęta. Warto sprawdzić zainteresowanie na stronach internetowych oferujących wynajem sprzętu elektronicznego.
 • Narzędzia ogrodnicze — jeśli mamy narzędzia ogrodnicze, które nie są często używane, możemy udostępniać je np. sąsiadom w zamian za opłatę.
 • Sprzęt do remontów — wiele osób poszukuje do wynajęcia narzędzi do remontów domowych, takich jak wiertarki, piły czy młoty. Można wynajmować je osobom planującym drobne prace remontowe w swoim domu.

Podobne artykuły

 • pożyczka bez dowodu osobistego

  Brak dowodu osobistego może być problemem w zaciągnięciu zobowiązania finansowego, ale wcale nie musi. Istnieją przypadki, w których będziemy w stanie zawrzeć umowę o pożyczkę bez tego dokumentu tożsamości, są to jednak dość specyficzne sytuacje. Wszystkie dokładnie opisujemy poniżej. Kredyt w banku, a dowód osobisty i paszport Paszport nie jest dla banku dokumentem tożsamości, który […]

  27.03.2024Pokaż więcej
 • Jeśli chodzi o nasze dane osobowe, choć większość instytucji i innych podmiotów stara się przetwarzać je z należytą starannością, sami również powinniśmy „trzymać rękę na pulsie”. Kradzieże baz danych i wycieki są realnym zagrożeniem. Co zrobić, kiedy nasze informacje poufne czy osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce? Jak się chronić i zapobiegać wyłudzeniom kredytu […]

  22.03.2024Pokaż więcej
 • Choć wielu Polaków po nowy lub zaktualizowany paszport rusza dopiero bezpośrednio przed wakacyjnymi miesiącami, o to, by aktualny dokument znajdował się na naszej półce, warto dbać przez cały rok. Rekomendują to przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa. Ważny paszport pozwala na opuszczenie kraju i wyjazd do niemal dowolnego miejsca na ziemi. A ile kosztuje wyrobienie tej […]

  19.03.2024Pokaż więcej
 • gdzie wyrobić dowód osobisty

  Co łączy zbliżające się 18 urodziny, zmianę nazwiska i zgubienie portfela? Najprawdopodobniej w każdym z tych przypadków będziesz musiał złożyć wniosek o dowód osobisty. Powodów, dla których ubiegamy się o nowy dokument, może być zresztą znacznie więcej. Poniżej opisujemy gdzie wyrobić dowód osobisty i w jaki sposób przejść przez całą procedurę. Z tekstu dowiesz się […]

  04.03.2024Pokaż więcej
 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły