11.03.2024

Dodatkowe źródła dochodu – 9 sposobów na większy zarobek

Niezależnie od tego, czy dodatkowego źródła dochodu szukamy, by chwilowo podreperować domowy budżet, zbieramy na konkretny – długofalowy lub krótkofalowy cel, czy chcemy na stałe zwiększyć swoje miesięczne zarobki, obecnie mamy wiele możliwości zdobycia dodatkowego zastrzyku (lub całego źródła) gotówki. Poniżej opisujemy najbardziej uniwersalne sposoby zarówno online, jak i offline.

Jednorazowy, dodatkowy zastrzyk gotówki – 4 sposoby

Kiedy nasze miesięczne dochody są dla nas na co dzień wystarczające, ale na drodze pojawia się szansa lub wyzwanie, na które musimy odpowiedzieć zwiększonymi wydatkami, szukamy sposobów na zdobycie dodatkowych środków. Zasadniczo każdy z nas chciałby zarabiać więcej – to oczywiste, jednak w pierwszej części artykułu przyglądamy się sytuacjom, w których przypływu pieniędzy potrzebujemy krótkofalowo – na przykład chcemy oszczędzić na wakacyjny wyjazd, wesele lub naprawę samochodu.

1. Sprzedaż nieużywanych przedmiotów

Jeżeli mamy zalegające w mieszkaniu ubrania, sprzęty, książki, które są w dobrym stanie, ale już z nich nie korzystamy – warto je sprzedać. Możemy to zrobić, korzystając z popularnych portali ogłoszeniowych (np. OLX), lokalnych grup w mediach społecznościowych (np. na Facebooku) lub specjalnych, dedykowanych aplikacji (np. Vinted).

Dla osób o bardziej tradycyjnym podejściu miejscami takiej sprzedaży mogą być antykwariaty czy lokalne targi staroci.

2. Zastaw kosztowności w Lombardzie

Lombardy są podmiotami, które oferują pożyczki pod zastaw. Mechanizm działania takiego finansowania polega na zastawieniu posiadanego przedmiotu (lub przedmiotów) w formie zabezpieczenia pożyczki, której w gotówce udziela lombard. Warto jednak wiedzieć, że pieniądze, które można w ten sposób uzyskać, nie stanowią równowartości zastawu, a jedynie jakieś 30%, 40% lub w niektórych przypadkach 50% wartości przedmiotu.

Sprawdź także: Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Brak zwrócenia pieniędzy w terminie skutkuje przejęciem prawa do własności zastawionego przedmiotu (np. roweru, elektroniki czy biżuterii) przez dany lombard.

3. Pożyczka od rodziny lub w firmie pożyczkowej

Jeśli rozważamy pożyczenie potrzebnej kwoty, ponieważ np. zależy nam na czasie, warto zwrócić się po pomoc do bliskich – w większości przypadków będzie to rozwiązanie bezkosztowe lub związane jedynie z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych.

Brak krewnych, którzy mogą poratować nas odpowiednią kwotą, to również nic straconego. Pozabankowe firmy pożyczkowe udzielają bardzo szeroko dostępnych chwilówek — pierwsza z nich jest często darmowa. Pieniądze można uzyskać błyskawicznie, wybierając chwilówkę na dowód, która jest dostępna online w kilkanaście/kilkadziesiąt minut, a nierzadko nawet można uzyskać pożyczkę bez żadnych zaświadczeń.

4. Dorywcze, szybkie zlecenie na olx / grupach fb

Dysponując odpowiednią ilością czasu i chęci, dodatkową gotówkę można także zarobić. Na stronach typu OLX, Useme czy lokalnych grupach na Facebooku można znaleźć wiele zleceń na najróżniejsze prace. Od pomocy w przeprowadzce, przez proste czynności porządkowe, aż po bardziej wyspecjalizowane zadania, do których potrzebne są konkretne umiejętności czy sprzęt.

Stałe dodatkowe źródło dochodu – 5 propozycji

Zbudowanie dodatkowego filaru, na którym opieramy nasze bezpieczeństwo finansowe to zwykle bardzo dobry krok w stronę ekonomicznej stabilizacji. Zabezpieczenie w postaci dodatkowego źródła dochodu potrafi przynieść spokój, a także umożliwić szybsze osiąganie swoich finansowych celów. Oto kilka podpowiedzi, gdzie go poszukać.

1. Prace dorywcze — stacjonarnie

Na wspomnianych już portalach ogłoszeniowych i lokalnych grupach na Facebooku można poszukać dodatkowego zajęcia „po godzinach”, które nie będzie kolidowało z etatową pracą, a pozwoli na satysfakcjonujący zarobek.

Wśród najpopularniejszych zajęć można wymienić:

 • Opiekę nad dziećmi;
 • Pomoc w restauracji, np. na tzw. zmywaku;
 • Obsługę kelnerską imprez okolicznościowych;
 • Pomoc w utrzymaniu porządku w domach prywatnych czy biurowcach;
 • Udzielanie korepetycji.

Zobacz także: Jakie są limity potrącenia z wynagrodzenia?

2. Prace dorywcze – online

Dodatkowa praca jest możliwa również w zaciszu własnego domu. Wystarczy dostęp do komputera i sieci www oraz pewne umiejętności.

Np. z zakresu:

 • Grafiki komputerowej;
 • Montażu video;
 • Copywritingu;
 • Obsługi programów do tworzenia i wysyłki newsletterów.

Strony www, na których warto szukać zleceń to Facebook, OLX czy Useme.

3. Panele badawcze

W sieci znajdziemy wiele serwisów internetowych, które badają opinie na zlecenie różnych firm czy instytucji. Udostępniają one ankiety badawcze do wypełnienia, a w zamian – oferują pieniądze lub punkty, które można wymieniać na nagrody rzeczowe. To zwykle nieduże kwoty, ale można zarobić nawet ponad 1 000 zł w skali roku, poświęcając na to kilka/kilkanaście minut w ciągu dnia.

Panele badawcze znajdziemy na stronach:

 • Badanie Opinii;
 • Opinie.pl;
 • Ariadna;
 • Klub Kantar;
 • Poznaj.to;
 • GFK;
 • Reaktor opinii.pl.

4. Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu internetowego, w którym osoby zwane afiliantami, promują produkty lub usługi innych firm (nazywanych reklamodawcami) w zamian za prowizję za każdą udaną transakcję lub inne określone działanie.

Takie jak np.:

 • Kliknięcie linku afiliacyjnego;
 • Rejestracja na stronie internetowej;
 • Zakup produktu.

Afilianci korzystają z tzw. unikalnych linków śledzących, które identyfikują, które działania zostały wykonane poprzez ich promocję. To umożliwia reklamodawcom śledzenie skuteczności kampanii i wypłacanie afiliantom odpowiednich prowizji.

Przeczytaj także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Aby promować produkty w ten sposób, najczęściej musisz posiadać bloga, konto w mediach społecznościowych czy kanał na YouTube.

5. Wynajem

Świetnym sposobem na generowanie dodatkowych dochodów może być wynajem posiadanych przedmiotów. Co można udostępnić za opłatą osobom trzecim?

Na przykład: 

 • Samochód — możemy zarabiać, wynajmując swój samochód osobom potrzebującym go na krótki okres czasu, na przykład przez platformy do carsharingu takie jak: Turo czy BlaBlaCar. W ten sposób jesteśmy w stanie zarobić pieniądze, gdy nasz samochód pozostaje nieużywany lub gdy jesteśmy poza miastem.
 • Mieszkanie, lokal lub pokój – jeśli dysponujemy dodatkową nieruchomością lub przestrzenią w swoim domu, możemy wynająć ją na krótkoterminowe pobyty turystów za pośrednictwem platform takich jak Airbnb lub Booking.com, albo długoterminowo.
 • Rowery, deski surfingowe, namioty — sprzęt sportowy lub kempingowy, którego używamy tylko okresowo, możemy wynajmować innym osobom na wyjazdy weekendowe lub wakacje.
 • Sprzęt elektroniczny — dodatkowy laptop, aparat fotograficzny, konsola do gier lub inna elektronika, której rzadko używamy, również może zostać wynajęta. Warto sprawdzić zainteresowanie na stronach internetowych oferujących wynajem sprzętu elektronicznego.
 • Narzędzia ogrodnicze — jeśli mamy narzędzia ogrodnicze, które nie są często używane, możemy udostępniać je np. sąsiadom w zamian za opłatę.
 • Sprzęt do remontów — wiele osób poszukuje do wynajęcia narzędzi do remontów domowych, takich jak wiertarki, piły czy młoty. Można wynajmować je osobom planującym drobne prace remontowe w swoim domu.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Ochrona danych osobowych jest obecnie kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa. Każdego dnia miliony ludzi stają się ofiarami oszustw i kradzieży danych. Aby chronić wrażliwe informacje, ważne jest zrozumienie, jak oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do Twoich danych i jakie kroki możesz podjąć, aby temu zapobiec. Czytając poniższy artykuł dowiesz się w jaki sposób chronić się przed […]

  11.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej