Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2022 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2022 roku i od czego zależy?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych ustalana jest raz w roku i zależy od stażu pracy. Aktualnie obowiązuje obwieszczenie ministra rodziny i polityki społecznej z 10 maja 2022 roku. Zgodnie z nim od 1 czerwca 2022 roku obowiązują następujące progi:

 • w przypadku osób, które pracowały mniej niż 5 lat – 80 proc. zasiłku podstawowego, czyli 1043,28 zł brutto (855,36 zł netto) przez pierwsze 3 miesiące oraz 819,28 zł brutto (681,44 zł netto) po 3 miesiącach,
 • w przypadku osób, które pracowały od 5 do 20 lat – 100 proc. zasiłku podstawowego, czyli 1304,10 zł brutto (1058,13 zł netto) przez pierwsze 3 miesiące oraz 1024,10 zł brutto (840,70 zł netto) po 3 miesiącach;
 • W przypadku osób, które pracowały więcej niż 20 lat – 120 proc. zasiłku podstawowego, czyli 1564,91 zł brutto (1260,90 zł netto) przez pierwsze 3 miesiące oraz 1228,91 zł brutto (1000,06 zł netto) po 3 miesiącach.

Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych?

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, jest rejestracja w urzędzie pracy. Mogą to zrobić jedynie osoby bezrobotne. Oznacza to, że nie mogą być one związane stosunkiem pracy w żadnym wymiarze i w żadnej formie. Dotyczy to nie tylko umowy o pracę, ale również umowy zlecenie, umowy o dzieło oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Należy udowodnić, że przez minimum rok w ciągu 18 miesięcy, które poprzedzały rejestrację w urzędzie pracy, byliśmy zatrudnieni i otrzymaliśmy co najmniej minimalne wynagrodzenie. Świadczenie mogą otrzymać również te osoby, które były zatrudnione nie tylko na umowę o pracę. Konieczne jest jednak spełnienie warunku. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy musiała być kwota co najmniej równa minimalnemu krajowemu wynagrodzeniu.

Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na 6 lub 12 miesięcy. Okres ten zależy od stopy bezrobocia w danym powiecie. Im jest ona wyższa, tym okres pobierania zasiłku jest dłuższy.

Jak wyjść z bezrobocia?

Zasiłek dla bezrobotnych nie jest wysoki. Jest to kwota, która może wystarczyć co najwyżej na podstawowe opłaty. Rosną one jednak w zastraszającym tempie. Dlatego warto znaleźć sposób, aby jak najszybciej znaleźć pracę. Powinniśmy rozważyć podniesienie swoich kompetencji i nabycie nowych umiejętności, które wymagane są przez pracodawców.

Pomóc w tym może SMART Pożyczka. Nowi klienci mogą skorzystać z pierwszej darmowej pożyczki do 3000 złotych. Osoby, które potrzebują 3100-5000 złotych uzyskają natomiast rabat 50% (RRSO 109%). Mamy także propozycję dla stałych klientów – pożyczkę nawet do 15000 złotych (RRSO 319%). Bezrobocie nie jest komfortowym stanem. Warto postarać się o to, aby jak najszybciej znaleźć nową pracę, która pozwoli się w pełni utrzymać. Polecamy rozważyć podniesienie swoich kompetencji – wystarczy udać się na kurs prawo jazdy czy języka obcego, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Podobne artykuły

 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

  20.07.2022Pokaż więcej
 • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

  12.07.2022Pokaż więcej
 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym […]

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z […]

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły