kredyt odnawialny
22.04.2024

Kredyt odnawialny – co to?

Kredyt odnawialny jest specyficznym zastrzykiem gotówki, ponieważ pozwala na dostęp do dodatkowych środków przez cały czas trwania umowy. Spłata takiego kredytu nie kończy zobowiązania, tylko odnawia jego limit. To elastyczne finansowanie, które można wykorzystywać na dowolny cel, raz za razem, bez konieczności wysyłania wniosku przed każdą wypłatą, kiedy pieniądze są nam potrzebne. Szczegóły poniżej.

Czym jest i jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to zobowiązanie finansowe, które zaciągniemy w banku, jeśli posiadamy tam konto osobiste. Te dwa produkty są ze sobą ściśle powiązane. To dodatkowe środki, które są uruchamiane w formie kredytu w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym, jeśli potencjalny kredytobiorca wykaże się odpowiednią zdolnością kredytową. Zdecydowanie nie jest to pożyczka dla zadłużonych, bez zdolności.

Kredyt odnawialny zwiększa kwotę pieniędzy, którą możemy dysponować w ramach swojego konta. Jeśli umowa takiego zobowiązania opiewa na przykładową kwotę 1 000 zł, oznacza to, że oprócz własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku, możemy wydać dodatkowe 1 000 zł. Odsetki zostaną naliczone od sumy, którą faktycznie wykorzystaliśmy, a po spłacie środków, są one do naszej dyspozycji ponownie. Bez konieczności składania wniosku, czy płacenia prowizji za każdym razem, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki.

Spłata wykorzystanej kwoty następuje automatycznie, za każdym razem, kiedy na rachunku pojawia się jakiś wpływ. Umowę tego zobowiązania najczęściej podpisuje się na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.

Kredyt odnawialny — kilka ważnych informacji

Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym? Oto lista przydatnych danych na jego temat.

 1. Pieniądze uzyskane w ramach kredytu odnawialnego możemy wykorzystać na dowolny cel;
 2. Jeśli współdzielimy swoje konto, umowę tego zobowiązania musi podpisać każdy z właścicieli rachunku;
 3. Najważniejszymi warunkami, które musimy spełniać, by otrzymać tego typu finansowanie, są: pełnoletniość, posiadanie konta bankowego, odpowiednia zdolność kredytowa.
 4. Kredyt odnawialny jest stosunkowo prosty do otrzymania przy minimum formalności, ponieważ w związku z tym, że aplikujący jest już najczęściej klientem danego banku, instytucja posiada jego dane oraz historię rachunku, co nierzadko wystarcza do zawarcia umowy. Nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów.

Czym NIE JEST kredyt odnawialny?

Ze względu na swoją charakterystykę, kredyt odnawialny może być mylony z innymi, podobnymi zobowiązaniami tego typu. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Kredyt odnawialny to nie debet 

Kredyt odnawialny i debet różni kwota salda, którą dysponujemy po podpisaniu umowy. W przypadku kredytu saldo zwiększa się o kwotę przyznanego limitu. W przypadku debetu, wydając dodatkowe środki minusujemy saldo, ponieważ na nasze konto nie wpływa fizyczna gotówka, tylko dostajemy „pozwolenie” od banku, by wydać więcej, niż faktycznie posiadamy na rachunku.

Kredyt odnawialny to nie karta kredytowa

Ubieganie się o kartę kredytową nie wymaga od nas posiadania rachunku osobistego, ponieważ to środek płatniczy obsługujący środki należące do banku i zgromadzone na koncie kredytowym pozostającym w posiadaniu instytucji.

Dodatkowa różnica to sposób wykorzystania środków, który wpływa na koszty zobowiązania. W przypadku kredytu odnawialnego niezależnie co zrobimy z pieniędzmi, zostaną nam naliczone te same opłaty. W przypadku karty kredytowej — przelew gotówki może być darmowy, ale już wypłata z bankomatu może się wiązać z dużą prowizją.

Kredyt odnawialny to nie klasyczny kredyt gotówkowy

W przeciwieństwie do kredytu odnawialnego standardowy kredyt gotówkowy nie jest zobowiązaniem powtarzalnym. Po jego spłacie, chcąc ponownie dysponować taką samą kwotą dodatkowych środków, należy o nie jeszcze raz zawnioskować i kolejny raz poddać się badaniu zdolności kredytowej.

Czy z kredytu odnawialnego można zrezygnować?

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy konsument ma prawo w dowolnym czasie i bez żadnych dodatkowych kosztów wypowiedzieć umowę kredytu konsumenckiego, a więc także kredytu odnawialnego. Narzucony odgórnie termin wypowiedzenia umowy nie może być dłuższy, niż 30 dni.

Wypowiedzenia można najczęściej dokonać:

 • Elektronicznie, np. w bankowości mobilnej lub e-mailowo;
 • Telefonicznie, dzwoniąc na infolinię;
 • Osobiście — w placówce banku.

Co zamiast kredytu odnawialnego?

Jeżeli potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, ale kredyt odnawialny nie do końca odpowiada naszym potrzebom i preferencjom, na rynku — zarówno bankowym, jak i pozabankowym — mamy do wyboru wiele produktów o odmiennych cechach i różnych rodzajów pożyczek.

Jeśli mamy dobrą zdolność kredytową i nieco więcej czasu na formalności — sprawdźmy instytucje bankowe i ich kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty konsolidacyjne, pożyczki hipoteczne czy ofertę debetu w koncie.

Alternatywa — pożyczki pozabankowe

Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest nieco niższa, lub mamy mało czasu na aplikację o środki i chcemy zawnioskować w pełni online — skierujmy swoją uwagę raczej w stronę firm pożyczkowych udzielających chwilówek przez internet. Tego typu podmioty oferują zobowiązania na dowód osobisty. Niektóre z nich nie wymagają ponadto posiadania konta bankowego — pieniądze odbiera się na czek GIRO.

Posiadając złą historię spłaty wcześniejszych zobowiązań, również rozważmy sektor pozabankowy i skupmy się na pożyczkach bez BIK. Choć żadna działająca legalnie firma nie udzieli nam finansowania całkowicie bez baz, to wiele z nich nie weźmie pod uwagę negatywnych wpisów, jeśli nasze dochody będą na wystarczającym poziomie.

Jeżeli z kolei mamy niestabilne w oczach banku źródło dochodów i nie jesteśmy w stanie dostarczyć pożyczkodawcy dokumentu poświadczającego zarobki, możemy spróbować zaaplikować o pożyczkę bez zaświadczeń, która dostępna jest na własne oświadczenie o uzyskiwanej miesięcznie wypłacie.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej