Pożyczka na raty

Pożyczki na raty online to jeden z tych produktów, których popularność wzrasta. Jest to związane z minimum formalności, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe. Ponadto dzięki regulacjom prawnym firmy pożyczkowe działają zgodnie z pewnymi zasadami. To gwarantuje bezpieczeństwo pożyczkobiorców. Jak wybrać odpowiednią pożyczkę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki na raty?

Pożyczki doceniamy za możliwość wzięcia ich bez wychodzenia z domu. Są to nowoczesne produkty dostępne przez Internet. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby mieć pewność, że korzystamy z usług działającej zgodnie z polskim prawem firmy pożyczkowej.

Niegdyś pożyczka pozabankowa nie budziła pozytywnych skojarzeń. Było to jednak spowodowane nieuczciwymi praktykami co niektórych podmiotów. Na szczęście, aktualnie istnieją zapisy prawne, które regulują działanie firm pożyczkowych. Jeżeli spotkamy na swojej drodze nieuczciwego pożyczkodawcę, nie korzystajmy z jego usług.  

Jak skutecznie chronić się przed oszustwami pożyczkowymi? Na co zwrócić uwagę, gdy chodzi nam po głowie pożyczka?

  • Strona internetowa – online pożyczki na raty dostępne są przez Internet. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak zbudowana jest witryna firmy pożyczkowej. Powinna ona zawierać informacje dotyczące zasad udzielania pożyczki oraz jej kosztów. Wszystko powinno być jasne i czytelne dla użytkownika.
  • Dane pożyczkodawcy – firmy udzielające ratalne pożyczki online powinny prezentować na swojej stronie internetowej wszystkie dane. Mowa tu o pełnej nazwie, adresie siedziby, numerze KRS oraz danych kontaktowych.
  • Zabezpieczenia – strona internetowa pożyczkodawcy powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL, który ma za zadanie szyfrować dane wpisywane w formularzach. Jak sprawdzić, czy strona spełnia taki standard? Wystarczy spojrzeć, czy przy adresie www w pasku przeglądarki widnieje symbol kłódki.  
  • Przelew weryfikacyjny – bezpieczna pożyczka ratalna udzielana jest po wcześniejszej weryfikacji tożsamości. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest przelew weryfikacyjny. Brak takiego zabezpieczenia może rodzić ryzyko tego, że ktoś inny zaciągnie zobowiązanie na nie swoje dane.
  • Formularze informacyjne dotyczące pożyczki on line – muszą zostać przesłane klientowi przed zawarciem umowy. W dokumentach tych znajdują się informacje dotyczące najważniejszych warunków pożyczki. Mowa tu m.in. o jej wysokości, terminie oraz całkowitej kwocie do spłaty. Ponadto powinna znaleźć się w nich informacja o wysokości oprocentowania, prowizji i wszystkich kosztach. U niektórych pożyczkodawców taki formularz informacyjny możesz znaleźć na stronie internetowej. Zazwyczaj znajduje się pod suwakiem do obliczania kosztów zobowiązania.
  • Firmy pożyczkowe można bezpłatnie sprawdzić w wyszukiwarce Ministerstwa Sprawiedliwości (po numerze KRS) oraz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (po numerze wpisu w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych).

W której firmie pożyczka będzie najlepsza?

Znalezieniu odpowiedniej firmy pożyczkowej warto poświęcić chwilę. W końcu na szali jest nasze bezpieczeństwo finansowe. Rzetelne firmy udzielające pożyczki online to takie, które:

  • oferują opłaty zgodne z obowiązującym prawem,
  • zapisy w ich umowach są przejrzyste i zrozumiałe,
  • sprawdzają swoich klientów w bazach informacji (np. BIK, BIG), udzielając wsparcia finansowego klientom, którzy są wypłacalni,
  • na korzyść firmy przemawia także jej obecność w wyszukiwarkach i porównywarkach produktów, którymi są pożyczki internetowe,
  • dodatkowym atutem jest to, gdy pierwsza pożyczka przez Internet w danej firmie jest darmowa.

Pożyczki ratalne – jakie przepisy je regulują?

Online pożyczka na raty to produkt, który podobnie jak kredyty bankowe, jest regulowana przepisami prawa. Jak już zostało wspomniane powyżej, firmy można sprawdzić w wyszukiwarce Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Ich obecność w tych rejestrach jest potwierdzeniem legalności działania.

Pozabankowa pożyczka przez Internet do kwoty 255.550 złotych (udzielana klientom indywidualnym) objęta jest przepisami Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku z późn. zm. (tzw. ustawa antylichwiarska). Powyższe akty prawne zawierają zapisy dotyczące m.in. obowiązków pożyczkodawców wobec klientów. Znajdują się w nich również zasady odstąpienia od umowy pożyczki oraz maksymalne limity kosztów zobowiązania.

Bezpieczna pożyczka – czyli jaka?

Bezpieczna pożyczka? Szybka i bez wychodzenia z domu? To możliwe. Wystarczy przestrzegać omówionych powyżej zasad, aby znaleźć rzetelną firmę pożyczkową. Jeżeli już sama strona internetowa budzi nasze wątpliwości, ponieważ na próżno szukać na niej, chociażby danych kontaktowych pożyczkodawcy czy też informacji o RRSO, zrezygnujmy.  

Pożyczka udzielana przez Internet może być w pełni bezpieczna. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby cieszyć się odpowiedzialnym pożyczaniem pieniędzy.

Kwota pożyczki
-
+
100015000
Okres pożyczki
dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
    01.01.2021
    0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład