Co zrobić z podartym banknotem?

Czasami zdarza się tak, że w nasze ręce trafia podarty, lub poważnie uszkodzony banknot. Wówczas w naszej głowie może się pojawić cała masa pytań. Czy uszkodzone pieniądze tracą swoją wartość? Co zrobić z podartym banknotem, kiedy sami niechcący go uszkodziliśmy?

Uszkodzone pieniądze mogą trafić w nasze ręce na wiele różnych sposobów. Najczęściej naderwane, lub sklejone taśmą banknoty otrzymujemy w sklepach, w ramach wydawanej reszty. Uszkodzonego banknotu wcale nie odkładamy na bok, tylko traktujemy taką walutę jak każdą inną. Co jednak w sytuacji, kiedy sprzedawca odmówi nam przyjęcia uszkodzonego banknotu? Czy ma do tego prawo? Zobacz, co można zrobić z podartym banknotem.

Czy zniszczone pieniądze można wymienić?

porwany banknotBez niepotrzebnego trzymania w niepewności od razu odpowiemy na wyżej zadane pytanie. Jeżeli mamy do czynienia z uszkodzonym, lub podartym banknotem bez problemu możemy go wymienić. Takiej wymiany można dokonać w kasie każdego banku w Polsce, pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, musi być możliwe odczytanie nominału, po drugie zaś co najmniej 45% powierzchni banknotu musi zostać nienaruszone.

Warto również wiedzieć, że taka wymiana jest na ogół całkowicie bezpłatna. Jedynie w szczególnych przypadkach może się wiązać z dodatkową opłatą, jednak nie dotyczą one uszkodzeń związanych ze zwykłym obrotem gotówką. Procedura wymiany banknotu wymaga od nas wypełnienia prostego i krótkiego wniosku o wymianę. Nowy, nieuszkodzony banknot otrzymujemy zazwyczaj od ręki, o ile nie występuje podejrzenie co do autentyczności wymienianej gotówki.

Podarty banknot – kiedy nie otrzymamy zwrotu równowartości

Można wymienić kilka sytuacji, w których nie będzie możliwe otrzymanie 100% wartości podartego banknotu. Pełnowartość uszkodzonego banknotu otrzymamy w następujących sytuacjach:

– kiedy banknot jest przerwany na kilka części (maksymalnie na 9), ale posiadamy wszystkie jego kawałki;

– za banknot, który zachował ponad 75% swojej powierzchni w jednej części.

Z kolei na zwrot 50% wartości nominału możemy liczyć za banknot, który zachował nie mniej niż 45% swojej powierzchni w jednej części. Są również takie przypadki, w których zwrot za zniszczony banknot może się okazać niemożliwy. Dzieje się tak, jeżeli:

– w jednym kawałku zachowało się mniej niż 45% powierzchni banknotu;

– pieniądze są fałszywe;

– nie ma możliwości rozpoznania nominału.

Czy możemy odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu?

Jeżeli nie chcemy martwić się tym, czy podarty banknot przysporzy nam problemów, a właśnie taki otrzymujemy podczas wydawania reszty w sklepie, to możemy odmówić jego przyjęcia. Zgodnie z prawem kupujący wcale nie ma obowiązku wziąć takich pieniędzy. Z prostego powodu – uszkodzone monety i banknoty na obszarze RP nie są prawnie uznanym środkiem płatniczym. Odmowa przyjęcia uszkodzonego banknotu może nam zaoszczędzić kilku problemów, dlatego zdecydowanie warto korzystać z takiego rozwiązania. 

Podobne artykuły

  • Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

    02.06.2023Pokaż więcej
  • Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

    02.06.2023Pokaż więcej
  • Przelew pożyczki na czyjeś konto

    Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

    17.05.2023Pokaż więcej
  • przedpłata

    Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpła”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje […]

    17.05.2023Pokaż więcej
  • ile można wypłacić z bankomatu

    Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie. Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale […]

    17.05.2023Pokaż więcej
  • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

    17.01.2023Pokaż więcej
  • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

    08.11.2022Pokaż więcej
  • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

    28.09.2022Pokaż więcej
  • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

    27.09.2022Pokaż więcej
  • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

    11.08.2022Pokaż więcej
  • Kwota pożyczki
    -
    +
    100015000
    Okres pożyczki
    dni
    • Pierwsza pożyczka
    • Kolejna pożyczka
    • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
    • Koszt pożyczki0 zł0 zł
    • RRSO0%0%
    • Kwota do zwrotu
      01.01.2021
      0 zł0 zł
    Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

    Polecane artykuły