Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Co zrobić z podartym banknotem?
Czasami zdarza się tak, że w nasze ręce trafia podarty, lub poważnie uszkodzony banknot. Wówczas w naszej głowie może się pojawić cała masa pytań. Czy uszkodzone pieniądze tracą swoją wartość? Co zrobić z podartym banknotem, kiedy sami niechcący go uszkodziliśmy?
Uszkodzone pieniądze mogą trafić w nasze ręce na wiele różnych sposobów. Najczęściej naderwane, lub sklejone taśmą banknoty otrzymujemy w sklepach, w ramach wydawanej reszty. Uszkodzonego banknotu wcale nie odkładamy na bok, tylko traktujemy taką walutę jak każdą inną. Co jednak w sytuacji, kiedy sprzedawca odmówi nam przyjęcia uszkodzonego banknotu? Czy ma do tego prawo? Zobacz, co można zrobić z podartym banknotem.
Czy zniszczone pieniądze można wymienić?
Bez niepotrzebnego trzymania w niepewności od razu odpowiemy na wyżej zadane pytanie. Jeżeli mamy do czynienia z uszkodzonym, lub podartym banknotem bez problemu możemy go wymienić. Takiej wymiany można dokonać w kasie każdego banku w Polsce, pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, musi być możliwe odczytanie nominału, po drugie zaś co najmniej 45% powierzchni banknotu musi zostać nienaruszone.
Warto również wiedzieć, że taka wymiana jest na ogół całkowicie bezpłatna. Jedynie w szczególnych przypadkach może się wiązać z dodatkową opłatą, jednak nie dotyczą one uszkodzeń związanych ze zwykłym obrotem gotówką. Procedura wymiany banknotu wymaga od nas wypełnienia prostego i krótkiego wniosku o wymianę. Nowy, nieuszkodzony banknot otrzymujemy zazwyczaj od ręki, o ile nie występuje podejrzenie co do autentyczności wymienianej gotówki.
Podarty banknot – kiedy nie otrzymamy zwrotu równowartości
Można wymienić kilka sytuacji, w których nie będzie możliwe otrzymanie 100% wartości podartego banknotu. Pełnowartość uszkodzonego banknotu otrzymamy w następujących sytuacjach:
– kiedy banknot jest przerwany na kilka części (maksymalnie na 9), ale posiadamy wszystkie jego kawałki;
– za banknot, który zachował ponad 75% swojej powierzchni w jednej części.
Z kolei na zwrot 50% wartości nominału możemy liczyć za banknot, który zachował nie mniej niż 45% swojej powierzchni w jednej części. Są również takie przypadki, w których zwrot za zniszczony banknot może się okazać niemożliwy. Dzieje się tak, jeżeli:
– w jednym kawałku zachowało się mniej niż 45% powierzchni banknotu;
– pieniądze są fałszywe;
– nie ma możliwości rozpoznania nominału.
Czy możemy odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu?
Jeżeli nie chcemy martwić się tym, czy podarty banknot przysporzy nam problemów, a właśnie taki otrzymujemy podczas wydawania reszty w sklepie, to możemy odmówić jego przyjęcia. Zgodnie z prawem kupujący wcale nie ma obowiązku wziąć takich pieniędzy. Z prostego powodu – uszkodzone monety i banknoty na obszarze RP nie są prawnie uznanym środkiem płatniczym. Odmowa przyjęcia uszkodzonego banknotu może nam zaoszczędzić kilku problemów, dlatego zdecydowanie warto korzystać z takiego rozwiązania.