Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony. Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]
Pożyczka na PIT
Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na podstawie jednego dokumentu, sprawdź, czym charakteryzują się pożyczki na PIT oraz kredyty na PIT i gdzie je uzyskać.
Co to jest PIT?
PIT to składana do Urzędu Skarbowego — najczęściej raz do roku — deklaracja podatkowa. Służy do rozliczania się z fiskusem, ale może być także dokumentem potwierdzającym Twoje zarobki w instytucjach finansowych, w których ubiegasz się o finansowanie. Na rynku bankowym i pozabankowym dostępne są bowiem kredyty na PIT oraz pożyczki na PIT. Szczegółowo opisujemy je w dalszej części tekstu.
W zależności od tego, jakie jest źródło Twoich dochodów, banki i firmy pożyczkowe akceptują:
- PIT 11, PIT 37 – jeśli swoje obowiązki zawodowe wykonujesz na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło);
- PIT 36 – jeśli jesteś osobą samozatrudnioną lub prowadzisz przedsiębiorstwo w innej formie;
- PIT-40A – jeśli jesteś emerytem lub rencistą.
Kredyt na PIT — co to takiego?
Kredyt na PIT jest kredytem gotówkowym, który posiada specyficzną formę badania zdolności kredytowej klienta. Wypłacalność wnioskującego jest weryfikowana na podstawie informacji z deklaracji podatkowej, a nie z zaświadczenia o dochodach od pracodawcy.
Dzięki temu, że PIT zastępuje zaświadczenie, procedura aplikacyjna jest uproszczona i skrócona. Przyszły kredytobiorca nie musi bowiem angażować w cały proces swojego pracodawcy czy też jego pełnomocników w zakładzie pracy.
Warto wiedzieć, że kredyty na PIT pojawiają się w ofertach banków sezonowo, końcem pierwszego i początkiem drugiego kwartału każdego roku, czyli w okolicy ostatecznego terminu składania deklaracji podatkowej do urzędu. Możesz spotkać się z wyjątkami od tej reguły w postaci kredytu na PIT dostępnego np. jeszcze w czerwcu, jednak nie jest to częste.
W 2024 roku ofertę kredytu na PIT znajdziesz w banku Pekao, Santander Consumer Banku, czy ING Banku Śląskim. Niektórym z tych propozycji towarzyszą także promocje.
Pożyczka na PIT — co to jest?
Pożyczką na PIT nazywamy najczęściej zobowiązanie pozabankowe, zaciągane na podstawie deklaracji podatkowej, która potwierdza odpowiednią zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Nie są to jednak często spotykane oferty, ponieważ pozabankowe firmy pożyczkowe, udzielające np. chwilówek przez internet, nawiązują współpracę z klientami na podstawie ich własnego oświadczenia o zarobkach i dowodu osobistego. Standardem w pozabankowym sektorze są więc formalności jeszcze bardziej ograniczone do minimum.
Zobacz: Pożyczka na oświadczenie
Kiedy jednak aplikujesz o większe kwoty, przy których pożyczkodawca wymaga zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, deklaracja PIT może w niektórych instytucjach zastępować ten dokument. Podobnie jak wyciąg z konta.
Warunki do uzyskania pożyczki lub kredytu na PIT
Szczegółowe wymagania, które stawiają swoim potencjalnym klientom banki i firmy pożyczkowe mogą się od siebie różnić w zależności od instytucji, kwoty, o którą się ubiegasz, czy okresu trwania umowy. Podstawowe warunki do uzyskania pożyczki lub kredytu na PIT wyglądają jednak zwykle podobnie.
Mowa o:
- Pełnoletności;
- Posiadaniu ważnego dowodu osobistego;
- Wykazaniu odpowiedniej zdolności kredytowej — banki podejdą do jej oceny bardziej rygorystycznie i skupią się też na aktualnie spłacanych ratach oraz historii spłaty wcześniejszych zobowiązań. Firmy pożyczkowe będą z kolei łagodniejsze w swojej analizie i przy odpowiednich dochodach mogą zaakceptować również wnioski osób zadłużonych.
Przeczytaj także: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt
Instytucje finansowe stosują powyższe kryteria, by minimalizować w ten sposób ryzyko zawarcia umowy z niewypłacalnym klientem. W zależności od oferty i swojej polityki mogą wykorzystywać także inne rodzaje zabezpieczeń.
Inne sposoby na zabezpieczenie pożyczki lub kredytu
Oto kilka rodzajów zabezpieczeń, które mogą stosować banki (rzadziej firmy pożyczkowe) przy udzielaniu kredytów i pożyczek:
- Zabezpieczenie hipoteczne — banki mogą żądać zastawu na nieruchomości, którą finansują, co oznacza, że w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy mogą przejąć lokal. Firmy pożyczkowe nie mogą zgodnie z prawem stosować tego typu ochrony swoich interesów.
- Poręczenie — w niektórych przypadkach banki i instytucje pozabankowe mogą wymagać od kredytobiorcy poręczyciela (żyranta), który będzie odpowiedzialny za spłatę zobowiązania w przypadku, gdy nie zrobi tego kredytobiorca.
Sprawdź też: Kim jest żyrant
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?
- Zabezpieczenie wekslowe — kredytodawca może wymagać przedstawienia weksla in blanco, który jest realizowany w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy.
- Zabezpieczenie depozytem — oznacza zdeponowanie środków pieniężnych na specjalnym koncie, które jest zabezpieczeniem w przypadku braku spłaty kredytu.
- Zabezpieczenie majątkiem osobistym — innymi słowy, to pożyczka pod zastaw.
- Zabezpieczenie ubezpieczeniowe — w tym przypadku kredytobiorca ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia od utraty zdolności do pracy, by pokryć spłatę kredytu w przypadku niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych lub dalszej spłaty.
Kredyt lub pożyczka na PIT dla zadłużonych?
Osoby zadłużone, których zobowiązania nie zdążyły się jeszcze przeterminować, mogą korzystać w bankach niemal wyłącznie z kredytów konsolidacyjnych, jednak tego typu zobowiązania z reguły nie są dostępne na PIT. Sytuacja wygląda nieco inaczej w firmach pożyczkowych. Niektóre podmioty tego typu oferują pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej na poziomie, który zaakceptowałby bank.
Nie oznacza to oczywiście, że są to chwilówki bez sprawdzania baz. Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku, pożyczkodawca będzie w pełni świadomy Twojego zadłużenia, jednak podejdzie do Twojego przypadku indywidualnie i przeanalizuje czy Twoje dochody są wystarczające, byś mógł otrzymać finansowanie.
Alternatywa do pożyczki na PIT
Jeśli szybkość uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki jest Twoim priorytetem, polecamy przyjrzeć się szerokiej gamie ofert rynku pozabankowego. Na Twoją uwagę zasługują przede wszystkim błyskawiczne pożyczki na dowód osobisty, które można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb, wybierając np. pożyczkę bez BIK czy pożyczkę bez zaświadczeń.
Dobrym rozwiązaniem może być także pożyczka od pracodawcy, szczególnie jeśli Twój zakład prowadzi kasę zapomogowo-pożyczkową. Taka forma finansowania może być korzystniejsza niż tradycyjna pożyczka bankowa, lub pozabankowa, ponieważ często wiąże się z niskim oprocentowaniem lub całkowitym brakiem odsetek. Dodatkowo proces uzyskania pożyczki od pracodawcy może być szybki, ponieważ firma zna już Twój status finansowy i związany z zatrudnieniem.