Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony. Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]
Czym są koszty uzyskania przychodu? Na czym polega odliczenie od podatku?
Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?
Co to są koszty uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu, według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki, które muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a także zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
W przypadku firmy koszty uzyskania przychodów to wszelkiego typu wydatki (jednorazowe lub stałe), które podmiot musiał ponieść, aby móc wygenerować przychód. Zalicza się tutaj m.in. zakup niezbędnego oprogramowania, raty leasingu, zakup maszyn i sprzętu. Koszty uzyskania przychodów są ważne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego. Nie dotyczą firm korzystających z ryczałtu.
Komu przysługuje odliczenie od podatku?
Koszty uzyskania przychodu pomniejszają ostateczną kwotę podatku dochodowego. Jest to w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Tego typu koszty wykazuje się w deklaracji PIT-37 lub PIT-36.
Na czym polega odliczenie od podatku? Koszty uzyskania przychodu mogą być odliczone od podatku jedynie w sytuacji, gdy dany wydatek spełnia określone kryteria. Jakie?
– Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę muszą być jednoznacznie powiązane z prowadzoną przez podmiot działalnością.
– Wydatki muszą służyć osiągnięciu, zabezpieczeniu lub też zachowaniu źródła przychodów.
– Koszt uzyskania przychodu musi zostać faktycznie poniesiony. Ponadto taki wydatek powinien być właściwie udokumentowany.
Istnieje katalog wydatków, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Są to m.in. odpisy i wpłaty na fundusze czy też wierzytelności przedawnione (art. 23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Należy upewnić się, czy dany wydatek nie znajduje się właśnie w tej grupie.
Czy rata kredytu może być kosztem uzyskania przychodu?
W przypadku firm rata kredytu może zostać częściowo uznana za koszt uzyskania przychodu. Dlaczego częściowo? Do tego typu wydatków można zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty, która stanowi wynagrodzenie banku za udzielenie zobowiązania. Zwrot kapitału (część kapitałowa) nie może być traktowana jako koszt. Przedsiębiorca bowiem oddaje pieniądze, które wcześniej pożyczył.
Za koszt uzyskania przychodu można uznać także inne wydatki dotyczące kredytu. Są to m.in. prowizja oraz ubezpieczenie zobowiązania. Wydatki należy księgować w momencie, w którym faktycznie są ponoszone przez firmę, a nie tylko naliczane.
Czy pożyczka w firmie pozabankowej jest kosztem uzyskania przychodu?
W przypadku pożyczek pozabankowych obowiązują takie same zasady jak przy kredytach bankowych. Kosztem uzyskania przychodu jest zatem odsetkowa część raty tego typu zobowiązania. Środki z pożyczki musiały być jednak wykorzystane na cele firmowe. W SMART Pożyczka oferujemy pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (lub umów cywilnoprawnych), jak i prowadzące działalność gospodarczą.