Czym są koszty uzyskania przychodu? Na czym polega odliczenie od podatku?

Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

Co to są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu, według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki, które muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a także zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

W przypadku firmy koszty uzyskania przychodów to wszelkiego typu wydatki (jednorazowe lub stałe), które podmiot musiał ponieść, aby móc wygenerować przychód. Zalicza się tutaj m.in. zakup niezbędnego oprogramowania, raty leasingu, zakup maszyn i sprzętu. Koszty uzyskania przychodów są ważne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego. Nie dotyczą firm korzystających z ryczałtu.

Komu przysługuje odliczenie od podatku?

Koszty uzyskania przychodu pomniejszają ostateczną kwotę podatku dochodowego. Jest to w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Tego typu koszty wykazuje się w deklaracji PIT-37 lub PIT-36.

Na czym polega odliczenie od podatku? Koszty uzyskania przychodu mogą być odliczone od podatku jedynie w sytuacji, gdy dany wydatek spełnia określone kryteria. Jakie?

– Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę muszą być jednoznacznie powiązane z prowadzoną przez podmiot działalnością.

– Wydatki muszą służyć osiągnięciu, zabezpieczeniu lub też zachowaniu źródła przychodów.

– Koszt uzyskania przychodu musi zostać faktycznie poniesiony. Ponadto taki wydatek powinien być właściwie udokumentowany.

Istnieje katalog wydatków, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Są to m.in. odpisy i wpłaty na fundusze czy też wierzytelności przedawnione (art. 23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Należy upewnić się, czy dany wydatek nie znajduje się właśnie w tej grupie.

Czy rata kredytu może być kosztem uzyskania przychodu?

W przypadku firm rata kredytu może zostać częściowo uznana za koszt uzyskania przychodu. Dlaczego częściowo? Do tego typu wydatków można zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty, która stanowi wynagrodzenie banku za udzielenie zobowiązania. Zwrot kapitału (część kapitałowa) nie może być traktowana jako koszt. Przedsiębiorca bowiem oddaje pieniądze, które wcześniej pożyczył.

Za koszt uzyskania przychodu można uznać także inne wydatki dotyczące kredytu. Są to m.in. prowizja oraz ubezpieczenie zobowiązania. Wydatki należy księgować w momencie, w którym faktycznie są ponoszone przez firmę, a nie tylko naliczane.

Czy pożyczka w firmie pozabankowej jest kosztem uzyskania przychodu?

W przypadku pożyczek pozabankowych obowiązują takie same zasady jak przy kredytach bankowych. Kosztem uzyskania przychodu jest zatem odsetkowa część raty tego typu zobowiązania. Środki z pożyczki musiały być jednak wykorzystane na cele firmowe. W SMART Pożyczka oferujemy pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (lub umów cywilnoprawnych), jak i prowadzące działalność gospodarczą.

Podobne artykuły

 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

  20.07.2022Pokaż więcej
 • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

  12.07.2022Pokaż więcej
 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym […]

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z […]

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły