Co to jest BIK?

BIK to skrót od nazwy instytucji, powołanej na początku XXI w. przez Związek Banków Polskich. Kryje się pod nim Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest zbieranie, przechowywanie oraz udostępnianie bankom danych na temat spłaty zobowiązań finansowych klientów korzystających z ich ofert. Do BIK trafia więc każda osoba, która zaciągnęła pożyczkę, dokonała zakupu ratalnego, korzysta z karty kredytowej, posiada limit na koncie lub poręczyła kredyt innej osobie.

W czym pomaga, a w czym szkodzi BIK klientom banków?

BIK obecnie cieszy się raczej złą sławą. Osobom, które w przeszłości miały problemy z terminową spłatą zobowiązań, znajdujące się w tej bazie danych wpisy o opóźnieniach mogą bowiem skutecznie przekreślać szansę na pozytywną decyzję kredytową. W praktyce BIK działa bowiem w następujący sposób. Jest to baza danych, która gromadzi, przechowuje i udostępnia bankom informacje na temat spłaty zobowiązań finansowych przez ich klientów. O ile zobowiązania są spłacane terminowo, scoring klienta w BIK rośnie i ułatwia mu ubieganie się o kolejne pożyczki. Podnosi więc wiarygodność wnioskodawcy oraz sprawia, że baki chętniej udzielają mu kolejnych pożyczek.

W dużo gorszej sytuacji są natomiast osoby, którym z różnych przyczyn, podwinęła się przysłowiowa noga podczas spłaty zobowiązań – np. z opóźnieniem zapłacili ratę, nieterminowo regulowali limity na koncie lub spłacali kartę kredytową. Wszelkie opóźnienia w spłacie obniżają bowiem scoring, czyli punktację w BIK i mogą zwiększać ryzyko otrzymania negatywnej decyzji kredytowej w przyszłości. Powszechną praktyką jest bowiem sprawdzanie przez bank BIK klienta, przed wydaniem ostatecznej decyzji kredytowej o przyznaniu mu finansowania. Zły BIK może więc skutkować odmową kredytu nawet w sytuacji, kiedy klient posiada wysoką zdolność kredytową, stabilne zatrudnienie oraz nie ma innych, aktywnych zobowiązań finansowych.

Pożyczka online bez BIK – czy to w ogóle możliwe?

W środowisku osób, które raczej rzadko korzystają z wsparcia finansowego zewnętrznych instytucji, utarło się przekonanie, że słaba punktacja w BIK może znacząco utrudniać, a często wręcz uniemożliwiać skuteczne ubieganie się o kolejne pożyczki. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że nie wszystkie instytucje udzielające pożyczek gotówkowych współpracują z BIK oraz weryfikują swoich klientów w jego bazie.

Jednak od 17 maja 2023  z uwagi na nowelizacje ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim i wejściem w życie art. 9a ust 8 niniejszej ustawy Pożyczkodawcy mają obowiązek przekazywania informacji o udzielonych po tej dacie kredytach do Biura Informacji Kredytowej.

W SMART nasi klienci mogą jednorazowo zaciągnąć pożyczkę w wysokości od 200 do nawet 15 000 zł (RRSO 319%). Nasze pożyczki są szybkie, wygodnie i bezpieczne, a pieniądze trafiają na konto klienta od razu po wydaniu pozytywnej decyzji. Mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, którego nie trzeba komunikować we wniosku. Specjalnie z myślą o nowych klientach przygotowaliśmy także naszą ofertę specjalną – w jej ramach każda pożyczka online do 3000 zł jest udzielana za darmo (RRSO 0%), a chwilówki do 5000 zł oferujemy z 50% rabatem (RRSO 109%).

Podobne artykuły

 • Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • przedpłata

  Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpła”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • ile można wypłacić z bankomatu

  Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie. Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły