co to jest bik
10.01.2024

Co to jest BIK?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wnioski o kredyt są odrzucane, podczas gdy inne przechodzą bez problemów? Kluczem do zrozumienia tego fenomenu jest Biuro Informacji Kredytowej, znane jako BIK – instytucja, która odgrywa kluczową rolę w ocenie zdolności kredytowej konsumentów w Polsce.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest BIK i jakie informacje gromadzi. Wyjaśnimy, jak jego działalność wpływa na możliwość uzyskania kredytów, a nawet takich produktów jak chwilówki. Poznamy także alternatywne opcje finansowania.

Co to jest BIK i jakie informacje zbiera?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest kluczową instytucją w polskim systemie finansowym, odpowiedzialną za gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących historii kredytowej Polaków. Działanie BIK ma znaczący wpływ na sektor kredytowy w kraju, stanowiąc istotne źródło informacji dla banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych.

BIK zbiera szeroki zakres danych – od informacji o kredytach na towary i usługi, kredytach mieszkaniowych, pracowniczych, odnawialnych, studenckich, aż po niecelowe i poręczone kredyty. W jego bazie znajdują się również dane na temat zakupu papierów wartościowych oraz informacje o posiadanych kartach detalicznych, kredytowych i debetowych wraz z ich limitami​​. To kompleksowe podejście pozwala na precyzyjną analizę zdolności kredytowej poszczególnych osób.

W BIK gromadzone są także informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne, dotyczące historii kredytowej klientów. Obejmują one między innymi dane o rzetelności spłacania zaciągniętych kredytów, wysokości zadłużenia, a także ewentualnych zaległościach w spłatach​​. Te dane są niezwykle ważne dla instytucji finansowych, które wykorzystują je do oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.

BIK działa jako rejestr zawierający informacje na temat zarówno aktualnych, jak i zamkniętych zobowiązań finansowych. Każda informacja o zaciągniętym kredycie, spłacie raty czy innych działaniach kredytowych, jest przekazywana do BIK przez banki lub inne instytucje finansowe, najczęściej w terminie do siedmiu dni od zdarzenia. Dzięki temu instytucje finansowe mają dostęp do aktualnych danych, co umożliwia im dokonanie rzetelnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem procesu kredytowego decydującym o tym, czy kredytobiorca otrzyma pożyczkę albo kredyt. Wspomniana zdolność jest wyliczana na podstawie różnych wskaźników i czynników, które mogą wpływać na wypłacalność kredytobiorcy. Każdy bank ma swoje metody wyliczania zdolności kredytowej, które uwzględniają zarówno dochody, jak i zobowiązania kredytobiorcy, a także przewidywane ryzyko jego niewypłacalności w przyszłości​​. Ważną rolę w tej analizie odgrywa BIK ze swoimi danymi i scoringiem. Ten ostatni wymaga wyjaśnienia.

Scoring BIK, będący oceną punktową przyznawaną konsumentom przez Biuro Informacji Kredytowej, odgrywa znaczącą rolę w procesie oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty lub pożyczki. Każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z usług instytucji finansowych, posiada profil w BIK, gdzie gromadzone są informacje o jej zobowiązaniach finansowych i historii kredytowej​​.

Sprawdź także: Czyszczenie bik – wykreślenie z BIK po spłacie

Scoring BIK, wyliczany na podstawie specjalnego algorytmu, jest kluczowy dla instytucji finansowych przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu finansowania. Wartość punktowa tego scoringu waha się od 0 do 100. Im wyższy wynik, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki lub kredytu. Średnia ocena punktowa Polaków to 79 punktów, co wskazuje na ogólnie dobre perspektywy uzyskania finansowania. Scoring BIK uwzględnia zarówno spłacone zobowiązania, jak i te, które są aktualnie spłacane​​.

Na wysokość scoringu BIK wpływa szereg czynników, takich jak terminowość spłat zobowiązań, częstotliwość zadłużania się oraz wysokość zaciąganych kredytów. Ważne są również takie aspekty, jak spłata kart debetowych i kredytowych. BIK nie ujawnia pełnej listy parametrów wpływających na scoring, jednak bez wątpienia kluczowe znaczenie ma rzetelność finansowa konsumenta​​.

Scoring BIK jest istotny zarówno dla banków, jak i firm pożyczkowych, choć każda z tych instytucji może mieć własne kryteria oceny ryzyka kredytowego. Banki zwykle nie udzielają wsparcia osobom zadłużonym, co wiąże się z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Firmy pożyczkowe mogą natomiast mieć inne podejście.

Alternatywy dla kredytów bankowych

Alternatywy dla kredytów bankowych, takie jak pożyczka bez BIK i pożyczki bez baz, stanowią ważną opcję finansową dla osób, które nie mogą liczyć na pozytywną ocenę w BIK. Zazwyczaj osoby z negatywną historią kredytową w BIK i innych bazach, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), mają trudności z uzyskaniem kredytu bankowego. W takiej sytuacji alternatywne oferty proponują niezbędną pomoc finansową, umożliwiając zachowanie płynności finansowej i spłatę zobowiązań​​​​. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do takich pożyczek.

Pożyczki bez BIK to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (np. z powodu złej historii kredytowej). W takiej opcji pożyczkodawca dokonuje weryfikacji klienta w innych bazach niż BIK. Dla firm oferujących te produkty historia kredytowa klienta nie jest istotna, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących pilnego zastrzyku gotówki​​.

Jednak ważne jest, aby dokładnie porównać oferty różnych firm, ponieważ różnią się one kosztami, które wynikają głównie z RRSO i oprocentowania. Trzeba także uważać na koszty dodatkowe, takie jak opłaty za wydłużenie terminu spłaty czy spóźnienia w płatnościach​​.

Dla osób, które figurują w rejestrach dłużników, przygotowywane są specjalne oferty – pożyczki dla zadłużonych. Jednak w takim przypadku pożyczkodawca ponosi wysokie ryzyko, co przekłada się na wysokie koszty takich pożyczek. Warto podkreślić, że rzetelne firmy pożyczkowe raczej nie mają w swojej ofercie takich produktów. 

BIK odgrywa kluczową rolę w polskim systemie kredytowym, wpływając na decyzje finansowe zarówno instytucji, jak i klientów. Jego działanie ma bezpośredni wpływ na dostępność tradycyjnych kredytów bankowych, ale jednocześnie otwiera drzwi do alternatywnych rozwiązań. Dzięki zrozumieniu roli BIK-u klienci mogą lepiej poruszać się po świecie finansów osobistych, szukając opcji dopasowanych do swoich potrzeb finansowych.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej