co to jest bik

Co to jest BIK?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wnioski o kredyt są odrzucane, podczas gdy inne przechodzą bez problemów? Kluczem do zrozumienia tego fenomenu jest Biuro Informacji Kredytowej, znane jako BIK – instytucja, która odgrywa kluczową rolę w ocenie zdolności kredytowej konsumentów w Polsce.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest BIK i jakie informacje gromadzi. Wyjaśnimy, jak jego działalność wpływa na możliwość uzyskania kredytów, a nawet takich produktów jak chwilówki. Poznamy także alternatywne opcje finansowania.

Co to jest BIK i jakie informacje zbiera?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest kluczową instytucją w polskim systemie finansowym, odpowiedzialną za gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących historii kredytowej Polaków. Działanie BIK ma znaczący wpływ na sektor kredytowy w kraju, stanowiąc istotne źródło informacji dla banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych.

BIK zbiera szeroki zakres danych – od informacji o kredytach na towary i usługi, kredytach mieszkaniowych, pracowniczych, odnawialnych, studenckich, aż po niecelowe i poręczone kredyty. W jego bazie znajdują się również dane na temat zakupu papierów wartościowych oraz informacje o posiadanych kartach detalicznych, kredytowych i debetowych wraz z ich limitami​​. To kompleksowe podejście pozwala na precyzyjną analizę zdolności kredytowej poszczególnych osób.

W BIK gromadzone są także informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne, dotyczące historii kredytowej klientów. Obejmują one między innymi dane o rzetelności spłacania zaciągniętych kredytów, wysokości zadłużenia, a także ewentualnych zaległościach w spłatach​​. Te dane są niezwykle ważne dla instytucji finansowych, które wykorzystują je do oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.

BIK działa jako rejestr zawierający informacje na temat zarówno aktualnych, jak i zamkniętych zobowiązań finansowych. Każda informacja o zaciągniętym kredycie, spłacie raty czy innych działaniach kredytowych, jest przekazywana do BIK przez banki lub inne instytucje finansowe, najczęściej w terminie do siedmiu dni od zdarzenia. Dzięki temu instytucje finansowe mają dostęp do aktualnych danych, co umożliwia im dokonanie rzetelnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem procesu kredytowego decydującym o tym, czy kredytobiorca otrzyma pożyczkę albo kredyt. Wspomniana zdolność jest wyliczana na podstawie różnych wskaźników i czynników, które mogą wpływać na wypłacalność kredytobiorcy. Każdy bank ma swoje metody wyliczania zdolności kredytowej, które uwzględniają zarówno dochody, jak i zobowiązania kredytobiorcy, a także przewidywane ryzyko jego niewypłacalności w przyszłości​​. Ważną rolę w tej analizie odgrywa BIK ze swoimi danymi i scoringiem. Ten ostatni wymaga wyjaśnienia.

Scoring BIK, będący oceną punktową przyznawaną konsumentom przez Biuro Informacji Kredytowej, odgrywa znaczącą rolę w procesie oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty lub pożyczki. Każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z usług instytucji finansowych, posiada profil w BIK, gdzie gromadzone są informacje o jej zobowiązaniach finansowych i historii kredytowej​​.

Sprawdź także: Czyszczenie bik – wykreślenie z BIK po spłacie

Scoring BIK, wyliczany na podstawie specjalnego algorytmu, jest kluczowy dla instytucji finansowych przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu finansowania. Wartość punktowa tego scoringu waha się od 0 do 100. Im wyższy wynik, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki lub kredytu. Średnia ocena punktowa Polaków to 79 punktów, co wskazuje na ogólnie dobre perspektywy uzyskania finansowania. Scoring BIK uwzględnia zarówno spłacone zobowiązania, jak i te, które są aktualnie spłacane​​.

Na wysokość scoringu BIK wpływa szereg czynników, takich jak terminowość spłat zobowiązań, częstotliwość zadłużania się oraz wysokość zaciąganych kredytów. Ważne są również takie aspekty, jak spłata kart debetowych i kredytowych. BIK nie ujawnia pełnej listy parametrów wpływających na scoring, jednak bez wątpienia kluczowe znaczenie ma rzetelność finansowa konsumenta​​.

Scoring BIK jest istotny zarówno dla banków, jak i firm pożyczkowych, choć każda z tych instytucji może mieć własne kryteria oceny ryzyka kredytowego. Banki zwykle nie udzielają wsparcia osobom zadłużonym, co wiąże się z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Firmy pożyczkowe mogą natomiast mieć inne podejście.

Alternatywy dla kredytów bankowych

Alternatywy dla kredytów bankowych, takie jak pożyczka bez BIK i pożyczki bez baz, stanowią ważną opcję finansową dla osób, które nie mogą liczyć na pozytywną ocenę w BIK. Zazwyczaj osoby z negatywną historią kredytową w BIK i innych bazach, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), mają trudności z uzyskaniem kredytu bankowego. W takiej sytuacji alternatywne oferty proponują niezbędną pomoc finansową, umożliwiając zachowanie płynności finansowej i spłatę zobowiązań​​​​. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do takich pożyczek.

Pożyczki bez BIK to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (np. z powodu złej historii kredytowej). W takiej opcji pożyczkodawca dokonuje weryfikacji klienta w innych bazach niż BIK. Dla firm oferujących te produkty historia kredytowa klienta nie jest istotna, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących pilnego zastrzyku gotówki​​.

Jednak ważne jest, aby dokładnie porównać oferty różnych firm, ponieważ różnią się one kosztami, które wynikają głównie z RRSO i oprocentowania. Trzeba także uważać na koszty dodatkowe, takie jak opłaty za wydłużenie terminu spłaty czy spóźnienia w płatnościach​​.

Dla osób, które figurują w rejestrach dłużników, przygotowywane są specjalne oferty – pożyczki dla zadłużonych. Jednak w takim przypadku pożyczkodawca ponosi wysokie ryzyko, co przekłada się na wysokie koszty takich pożyczek. Warto podkreślić, że rzetelne firmy pożyczkowe raczej nie mają w swojej ofercie takich produktów. 

BIK odgrywa kluczową rolę w polskim systemie kredytowym, wpływając na decyzje finansowe zarówno instytucji, jak i klientów. Jego działanie ma bezpośredni wpływ na dostępność tradycyjnych kredytów bankowych, ale jednocześnie otwiera drzwi do alternatywnych rozwiązań. Dzięki zrozumieniu roli BIK-u klienci mogą lepiej poruszać się po świecie finansów osobistych, szukając opcji dopasowanych do swoich potrzeb finansowych.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły