Karta prepaid – czym jest karta przedpłacona?

Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, nowoczesne kieszonkowe dla dziecka czy też łatwy sposób na rozliczenia z pracownikami.

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona nazywana też z języka angielskiego kartą prepaid, służy dokonywaniu płatności na co dzień – stacjonarnie oraz w internecie, a także wypłacaniu gotówki z bankomatu, jednak zanim jest gotowa do użytku, należy ją wcześniej z góry zasilić odpowiednią ilością środków. Na kartę tego typu możemy wpłacić dowolną ilość pieniędzy i robić to wielokrotnie w zależności od potrzeb.

Można zatem stwierdzić, że karta przepłacona jest kartą płatniczą, której używamy w dokładnie ten sam sposób, co karty debetowej, przypisanej do naszego osobistego rachunku. Konto przypisane do karty prepaid jest jednak nazywane „technicznym” i nie spełnia tych samych funkcji, co klasyczny ROR – nie można na przykład założyć na nim lokaty. To rachunek służący wyłącznie obsłudze karty.

Kartę prepaid możemy wyrobić i zakupić zarówno jako klienci indywidualni, jak i z ramienia przedsiębiorstwa.

Gdzie kupić kartę prepaid?

Najpopularniejszym miejscem zakupu karty przedpłaconej są banki. Instytucje te oferują karty prepaid zarówno z logo Visy, jak i MasterCard. Zawnioskujemy o nie stacjonarnie oraz przez bankowość elektroniczną.

Wiele banków posiada zróżnicowane oferty takich kart. Mają one odpowiadać różnym potrzebom klientów i różnemu przeznaczeniu tego wszechstronnego środka płatniczego.

Niektóre z nich to np.:

 • Karty przedpłacone dedykowane rozliczeniom z pracownikami;
 • Karty przedpłacone wykorzystywane w celach marketingowych;
 • Karty przeznaczone do użytku osobistego osób, które chcą zapanować nad budżetem;
 • Karty, które mają spełniać rolę środka płatniczego dla dziecka, które otrzymuje stałe kieszonkowe.

Jak działają karty przedpłacone?

Działanie karty prepaid rozpoczyna się w momencie, kiedy dokonamy przelewu środków na rachunek karty, czyli mówiąc potocznie – zasilimy ją. Klienci najczęściej dokonują wpłaty ze swojego konta osobistego, ale możliwe jest także zdeponowanie odpowiedniej kwoty w kasie banku wraz z dyspozycją przelewu, lub transakcja tego typu w okienku poczty.

Kiedy na koncie karty pojawi się przedpłata, można dokonywać nią transakcji wielokrotnie aż do wykorzystania gotówki, a następnie zasilić ją ponownie i ponownie – w dowolnym, dogodnym dla nas momencie (oczywiście z kolejną przedpłatą nie musimy czekać aż użytkownik „wyzeruje” uprzednio kartę).

Regulowanie stacjonarnych należności prepaidem, odbywa się poprzez terminal płatniczy – większość kart posiada także funkcję płatności zbliżeniowej, natomiast za zdalne zakupy zapłacimy, wprowadzając w odpowiednie pola formularza na stronie www dane karty.

Mowa o:

 • 16-cyfrowym numerze,
 • dacie ważności karty,
 • imieniu i nazwisku,
 • kodzie CVC.

Jak widać, karta przedpłacona zawiera dokładnie takie same informacje i numery, jak karta debetowa. Podobieństw jest z resztą więcej – na przykład obie karty mogą służyć wypłatom gotówki z bankomatu. Różnice widać z kolei w kosztach obu kart oraz instytucjach, w których możemy je wyrobić – prepaidy mogą występować niezależnie od posiadanego w banku ROR.

Karta przedpłacona bez konta — na jakich zasadach?

Sektor bankowy nie jest jedynym, który oferuje możliwość zakupu kart prepaid. Tego typu środek płatniczy mają w swojej ofercie także inne instytucje finansowe.

Przykłady:

 • Paysafecard,
 • Revolut,
 • WestStein.

Aby skorzystać z takiej karty, wystarczy jej zakup i zasilenie – na przykład przelewem internetowym. Dostępność kart przedpłaconych poza bankami sprawia, że są wybierane przez bardzo szerokie grono odbiorców.

Kto może skorzystać z karty przedpłaconej?

Zgodnie z polskim prawem i regulaminami instytucji finansowych, karta prepaid może zostać zakupiona przez każdą osobę, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych.  Z kolei, aby używać karty, wystarczy ukończony 13 rok życia, czyli moment, w którym nabywamy częściową zdolność do czynności prawnych.

Oczywiście za pojęciami „kupujący” i „użytkownik” może stać ta sama osoba, jednak wielu konsumentów chętnie korzysta z możliwości udostępnienia karty osobie trzeciej.

Dzięki tej funkcji karty przedpłaconej jest ona świetnym rozwiązaniem dla:

 • Dzieci, które mają przed sobą wyjazd bez rodziców;
 • Dzieci, którym rodzice niechętnie powierzają banknoty przez wzgląd na obawę zgubienia gotówki (karta może zostać w podobnej sytuacji zastrzeżona w kilkanaście sekund);
 • Dzieci, które otrzymują kieszonkowe lub prezenty od rodziny w formie finansowej;
 • Studentów;
 • Pracowników, którzy muszą działać zgodnie z przyznanym budżetem;
 • Pracowników, którzy wyjeżdżają w delegacje służbowe i dostają z tego tytułu środki od pracodawcy;
 • Osób, które nie posiadają konta bankowego (nie jest ono potrzebne, by móc doładować kartę).

Jak doładować kartę prepaid?

Karta przedpłacona może być doładowywana wielokrotnie na każdy z możliwych sposobów:

 • przelewem zadysponowanym przez bankowość elektroniczną lub aplikację banku;
 • przelewem zadysponowanym w placówce banku;
 • wpłatą gotówki we wpłatomacie;
 • BLIK-iem;
 • przelewem pocztowym.

Niektóre sposoby na doładowanie – np. BLIK – mogą generować dodatkowe koszty.

Zalety i wady kart przedpłaconych

Rosnąca popularność kart prepaid w Polsce może być wynikiem wielu zalet tego środka płatniczego.

Najważniejsze naszym zdaniem wyszczególniliśmy poniżej:

 1. Dostępność na szeroką skalę – karty przedpłacone są dostępne w sektorze bankowym i pozabankowym, a także poza instytucjami finansowymi (mowa np. o kartach podarunkowych).
 2. Możliwość przekazania osobie trzeciej – to zasadniczo jedyne karty płatnicze, którymi może posługiwać się osoba niepełnoletnia bez własnego konta bankowego.
 3. Wygodne i proste użytkowanie – karty prepaid, są tak samo łatwe w obsłudze, jak karty debetowe.
 4. Aplikacja przy minimum formalności – o kartę przedpłaconą można zawnioskować zdalnie, w bankowości elektronicznej lub na stronie www innego wydawcy.

Czy karty prepaid mają w takim razie same zalety? Nie do końca. Ich wadą jest mniejsza funkcjonalność – szczególnie w porównaniu do kart debetowych, od których są też z reguły droższe.

Karta przedpłacona a karta debetowa

Karty prepaid i debetowe użytkuje się pod kątem dokonywania płatności w ten sam sposób, jednak ze względu na swoją uniwersalność, to debetówki traktowane są jako coś, co „trzeba” posiadać, natomiast karty przedpłacone – jako pewnego rodzaju uzupełnienie wykorzystywane, by osiągnąć pewne cele.

Bez karty prepaid jesteśmy w stanie wygodnie zarządzać swoimi finansami, ponieważ obsługą naszego prywatnego rachunku bankowego zajmuje się karta debetowa. Bez debetówki z kolei ciężko wyobrazić sobie współczesne administrowanie osobistym budżetem.

Warto wiedzieć, że wśród kart płatniczych, prepaid ma jeszcze jedną „siostrę” – kartę przedpłaconą podarunkową.

Czym są podarunkowe karty przedpłacone?

Przedpłacone karty podarunkowe są nowoczesnymi i elektronicznymi bonami pieniężnymi, którymi można obdarować klientów, pracowników czy bliskich. To pewna określona kwota pieniędzy kupowana w formie karty płatniczej, działającej na takiej samej zasadzie jak np. wspomniana już wielokrotnie karta debetowa.

Karty podarunkowe zwykle nie mają nic wspólnego z sektorem finansowym i są dystrybuowane przez prywatne firmy. Przykładem może być Sodexo. Karty z takim logo działają we wszystkich sklepach czy lokalach usługowych.

Oprócz tego typu uniwersalnych środków płatniczych, na rynku możemy spotkać także podarunkowe karty przedpłacone konkretnej sieci, do wykorzystania tylko w ramach zakupów w danej marce (np. Kaufland, Biedronka, Netflix, Apart czy CCC).

Karty podarunkowe nie wymagają zakładania konta bankowego, przejścia procesu aplikacji czy zawierania skomplikowanej umowy.

Pytania i odpowiedzi

Jeżeli artykuł pozostawił jakieś wątpliwości, warto zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące kart przedpłaconych.

Czy karta przedpłacona musi być użytkowana tylko przez właściciela?

Nie. Karta prepaid może zostać założona w ramach konta jednej osoby, a być użytkowana przez inną — stąd jej popularność wśród dzieci czy pracowników właścicieli karty

Czy karta prepaid umożliwia wypłaty z bankomatów?

Tak, jednak w zależności od oferty wydawcy karty, może to być obarczone dodatkowymi kosztami.

Czy warto używać karty przedpłaconej?

Każdy konsument musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Istnieją bowiem osoby, którym w zupełności wystarcza karta debetowa oraz takie, którym karta prepaid powala na bardziej płynne zarządzanie budżetem – własnym, rodzinnym czy też firmowym.

Ile kosztuje karta prepaid?

Koszt karty przedpłaconej zależy od konkretnej oferty, jednak zwykle jest to kwota w granicach 10-40 zł.

Warto wiedzieć, że dodatkowe opłaty mogą być pobierane za:

 • wypłatę środków z bankomatu,
 • każde doładowanie karty,
 • wydanie duplikatu.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły