Karta prepaid – czym jest karta przedpłacona?

Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, nowoczesne kieszonkowe dla dziecka czy też łatwy sposób na rozliczenia z pracownikami.

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona nazywana też z języka angielskiego kartą prepaid, służy dokonywaniu płatności na co dzień – stacjonarnie oraz w internecie, a także wypłacaniu gotówki z bankomatu, jednak zanim jest gotowa do użytku, należy ją wcześniej z góry zasilić odpowiednią ilością środków. Na kartę tego typu możemy wpłacić dowolną ilość pieniędzy i robić to wielokrotnie w zależności od potrzeb.

Można zatem stwierdzić, że karta przepłacona jest kartą płatniczą, której używamy w dokładnie ten sam sposób, co karty debetowej, przypisanej do naszego osobistego rachunku. Konto przypisane do karty prepaid jest jednak nazywane „technicznym” i nie spełnia tych samych funkcji, co klasyczny ROR – nie można na przykład założyć na nim lokaty. To rachunek służący wyłącznie obsłudze karty.

Kartę prepaid możemy wyrobić i zakupić zarówno jako klienci indywidualni, jak i z ramienia przedsiębiorstwa.

Gdzie kupić kartę prepaid?

Najpopularniejszym miejscem zakupu karty przedpłaconej są banki. Instytucje te oferują karty prepaid zarówno z logo Visy, jak i MasterCard. Zawnioskujemy o nie stacjonarnie oraz przez bankowość elektroniczną.

Wiele banków posiada zróżnicowane oferty takich kart. Mają one odpowiadać różnym potrzebom klientów i różnemu przeznaczeniu tego wszechstronnego środka płatniczego.

Niektóre z nich to np.:

 • Karty przedpłacone dedykowane rozliczeniom z pracownikami;
 • Karty przedpłacone wykorzystywane w celach marketingowych;
 • Karty przeznaczone do użytku osobistego osób, które chcą zapanować nad budżetem;
 • Karty, które mają spełniać rolę środka płatniczego dla dziecka, które otrzymuje stałe kieszonkowe.

Jak działają karty przedpłacone?

Działanie karty prepaid rozpoczyna się w momencie, kiedy dokonamy przelewu środków na rachunek karty, czyli mówiąc potocznie – zasilimy ją. Klienci najczęściej dokonują wpłaty ze swojego konta osobistego, ale możliwe jest także zdeponowanie odpowiedniej kwoty w kasie banku wraz z dyspozycją przelewu, lub transakcja tego typu w okienku poczty.

Kiedy na koncie karty pojawi się przedpłata, można dokonywać nią transakcji wielokrotnie aż do wykorzystania gotówki, a następnie zasilić ją ponownie i ponownie – w dowolnym, dogodnym dla nas momencie (oczywiście z kolejną przedpłatą nie musimy czekać aż użytkownik „wyzeruje” uprzednio kartę).

Regulowanie stacjonarnych należności prepaidem, odbywa się poprzez terminal płatniczy – większość kart posiada także funkcję płatności zbliżeniowej, natomiast za zdalne zakupy zapłacimy, wprowadzając w odpowiednie pola formularza na stronie www dane karty.

Mowa o:

 • 16-cyfrowym numerze,
 • dacie ważności karty,
 • imieniu i nazwisku,
 • kodzie CVC.

Jak widać, karta przedpłacona zawiera dokładnie takie same informacje i numery, jak karta debetowa. Podobieństw jest z resztą więcej – na przykład obie karty mogą służyć wypłatom gotówki z bankomatu. Różnice widać z kolei w kosztach obu kart oraz instytucjach, w których możemy je wyrobić – prepaidy mogą występować niezależnie od posiadanego w banku ROR.

Karta przedpłacona bez konta — na jakich zasadach?

Sektor bankowy nie jest jedynym, który oferuje możliwość zakupu kart prepaid. Tego typu środek płatniczy mają w swojej ofercie także inne instytucje finansowe.

Przykłady:

 • Paysafecard,
 • Revolut,
 • WestStein.

Aby skorzystać z takiej karty, wystarczy jej zakup i zasilenie – na przykład przelewem internetowym. Dostępność kart przedpłaconych poza bankami sprawia, że są wybierane przez bardzo szerokie grono odbiorców.

Kto może skorzystać z karty przedpłaconej?

Zgodnie z polskim prawem i regulaminami instytucji finansowych, karta prepaid może zostać zakupiona przez każdą osobę, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych.  Z kolei, aby używać karty, wystarczy ukończony 13 rok życia, czyli moment, w którym nabywamy częściową zdolność do czynności prawnych.

Oczywiście za pojęciami „kupujący” i „użytkownik” może stać ta sama osoba, jednak wielu konsumentów chętnie korzysta z możliwości udostępnienia karty osobie trzeciej.

Dzięki tej funkcji karty przedpłaconej jest ona świetnym rozwiązaniem dla:

 • Dzieci, które mają przed sobą wyjazd bez rodziców;
 • Dzieci, którym rodzice niechętnie powierzają banknoty przez wzgląd na obawę zgubienia gotówki (karta może zostać w podobnej sytuacji zastrzeżona w kilkanaście sekund);
 • Dzieci, które otrzymują kieszonkowe lub prezenty od rodziny w formie finansowej;
 • Studentów;
 • Pracowników, którzy muszą działać zgodnie z przyznanym budżetem;
 • Pracowników, którzy wyjeżdżają w delegacje służbowe i dostają z tego tytułu środki od pracodawcy;
 • Osób, które nie posiadają konta bankowego (nie jest ono potrzebne, by móc doładować kartę).

Jak doładować kartę prepaid?

Karta przedpłacona może być doładowywana wielokrotnie na każdy z możliwych sposobów:

 • przelewem zadysponowanym przez bankowość elektroniczną lub aplikację banku;
 • przelewem zadysponowanym w placówce banku;
 • wpłatą gotówki we wpłatomacie;
 • BLIK-iem;
 • przelewem pocztowym.

Niektóre sposoby na doładowanie – np. BLIK – mogą generować dodatkowe koszty.

Zalety i wady kart przedpłaconych

Rosnąca popularność kart prepaid w Polsce może być wynikiem wielu zalet tego środka płatniczego.

Najważniejsze naszym zdaniem wyszczególniliśmy poniżej:

 1. Dostępność na szeroką skalę – karty przedpłacone są dostępne w sektorze bankowym i pozabankowym, a także poza instytucjami finansowymi (mowa np. o kartach podarunkowych).
 2. Możliwość przekazania osobie trzeciej – to zasadniczo jedyne karty płatnicze, którymi może posługiwać się osoba niepełnoletnia bez własnego konta bankowego.
 3. Wygodne i proste użytkowanie – karty prepaid, są tak samo łatwe w obsłudze, jak karty debetowe.
 4. Aplikacja przy minimum formalności – o kartę przedpłaconą można zawnioskować zdalnie, w bankowości elektronicznej lub na stronie www innego wydawcy.

Czy karty prepaid mają w takim razie same zalety? Nie do końca. Ich wadą jest mniejsza funkcjonalność – szczególnie w porównaniu do kart debetowych, od których są też z reguły droższe.

Karta przedpłacona a karta debetowa

Karty prepaid i debetowe użytkuje się pod kątem dokonywania płatności w ten sam sposób, jednak ze względu na swoją uniwersalność, to debetówki traktowane są jako coś, co „trzeba” posiadać, natomiast karty przedpłacone – jako pewnego rodzaju uzupełnienie wykorzystywane, by osiągnąć pewne cele.

Bez karty prepaid jesteśmy w stanie wygodnie zarządzać swoimi finansami, ponieważ obsługą naszego prywatnego rachunku bankowego zajmuje się karta debetowa. Bez debetówki z kolei ciężko wyobrazić sobie współczesne administrowanie osobistym budżetem.

Warto wiedzieć, że wśród kart płatniczych, prepaid ma jeszcze jedną „siostrę” – kartę przedpłaconą podarunkową.

Czym są podarunkowe karty przedpłacone?

Przedpłacone karty podarunkowe są nowoczesnymi i elektronicznymi bonami pieniężnymi, którymi można obdarować klientów, pracowników czy bliskich. To pewna określona kwota pieniędzy kupowana w formie karty płatniczej, działającej na takiej samej zasadzie jak np. wspomniana już wielokrotnie karta debetowa.

Karty podarunkowe zwykle nie mają nic wspólnego z sektorem finansowym i są dystrybuowane przez prywatne firmy. Przykładem może być Sodexo. Karty z takim logo działają we wszystkich sklepach czy lokalach usługowych.

Oprócz tego typu uniwersalnych środków płatniczych, na rynku możemy spotkać także podarunkowe karty przedpłacone konkretnej sieci, do wykorzystania tylko w ramach zakupów w danej marce (np. Kaufland, Biedronka, Netflix, Apart czy CCC).

Karty podarunkowe nie wymagają zakładania konta bankowego, przejścia procesu aplikacji czy zawierania skomplikowanej umowy.

Pytania i odpowiedzi

Jeżeli artykuł pozostawił jakieś wątpliwości, warto zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące kart przedpłaconych.

Czy karta przedpłacona musi być użytkowana tylko przez właściciela?

Nie. Karta prepaid może zostać założona w ramach konta jednej osoby, a być użytkowana przez inną — stąd jej popularność wśród dzieci czy pracowników właścicieli karty

Czy karta prepaid umożliwia wypłaty z bankomatów?

Tak, jednak w zależności od oferty wydawcy karty, może to być obarczone dodatkowymi kosztami.

Czy warto używać karty przedpłaconej?

Każdy konsument musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Istnieją bowiem osoby, którym w zupełności wystarcza karta debetowa oraz takie, którym karta prepaid powala na bardziej płynne zarządzanie budżetem – własnym, rodzinnym czy też firmowym.

Ile kosztuje karta prepaid?

Koszt karty przedpłaconej zależy od konkretnej oferty, jednak zwykle jest to kwota w granicach 10-40 zł.

Warto wiedzieć, że dodatkowe opłaty mogą być pobierane za:

 • wypłatę środków z bankomatu,
 • każde doładowanie karty,
 • wydanie duplikatu.

Podobne artykuły

 • Rachunki, które płacą się same i terminy płatności, o których nie trzeba pamiętać? To możliwe – wystarczy włączyć usługę automatycznego regulowania powtarzających się należności. Mowa o poleceniu zapłaty, które można zastosować do wszystkich (dostępnych w usłudze) opłat abonamentowych i subskrypcyjnych – niezależnie czy kwoty są za każdym razem takie same, czy też zmieniają się, na […]

  24.08.2023Pokaż więcej
 • Z ogromną radością ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego z okazji 9. urodzin SMART! Byliśmy zaskoczeni ilością kreatywnych odpowiedzi, które otrzymaliśmy na pytanie konkursowe: “Jak uczciłbyś urodziny w stylu SMART?” Wasze pomysły i wizje były inspirujące i dzięki nim dowiedzieliśmy się, że każdy ma swój unikalny sposób na celebrację urodzin w duchu SMART. Osoba, która zdobyła nasze […]

  14.08.2023Pokaż więcej
 • To czy będziemy w stanie zawczasu sprawdzić, od kogo przyszedł list polecony, zależy od ilości informacji, którą posiadamy na temat przesyłki i osoby lub instytucji, która ją wysłała. Jeżeli spodziewamy się listu, którego nie chcemy odbierać i wiemy dokładnie, z jakiej lokalizacji zostanie nadany, możliwe, że zorientujemy się, o którą przesyłkę chodzi już na etapie […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Uszkodzenie pieniędzy, niezależnie czy to przez przypadek, czy celowe działanie, nie oznacza utraty widocznych na banknotach kwot. W większości sytuacji wystarczy wymienić je na nowe. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jakie są procedury wymiany, jakie dokumenty mogą być wymagane i jak uniknąć potencjalnych trudności podczas tego procesu. Jeśli zależy Ci na odzyskaniu pełnej wartości swoich […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Bez względu na to, czy planujesz wyjazd na egzotyczną wyspę, rodzinny wypad nad jezioro, czy też relaks w ogrodzie, muzyka jest nieodłącznym elementem lata tworzącym niezapomnianą atmosferę. Czasami wystarczy usłyszeć kilku sekund utworu, który towarzyszył nam podczas wakacji, aby myślami przenieść się do krainy wspomnień i poczuć na skórze promienie słońca. Powiedz nam jaka piosenka […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Ubiegając się o wyższą kwotę pożyczki, możemy poprosić Cię o dostarczenie dokumentu potwierdzającego Twój dochód. Rozumiemy, że nowa procedura może być dla Ciebie trochę kłopotliwa, dlatego przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia proces dodawania dokumentów zarówno na Twoim telefonie, jak i komputerze.  W jaki sposób możesz potwierdzić swój dochód? Sprawdź w poniższej instrukcji! […]

  19.07.2023Pokaż więcej
 • Weź udział w konkursie i wygraj Multikartę o wartości 2000 zł  Mamy wspaniałe wieści! SMART Pożyczka obchodzi już 9-te urodziny i chcemy uczcić to wydarzenie razem z Tobą! Z tej okazji organizujemy konkurs z fantastyczną nagrodą, która daje wiele możliwości: Multikarta Prezent Idealny o wartości aż 2000 zł! Zostań Zwycięzcą i spełnij swoje pragnienia zakupowe […]

  05.06.2023Pokaż więcej
 • kradzież tożsamości

  Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • jak cofnąć przelew

  Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły