28.07.2023

Karta prepaid – czym jest karta przedpłacona?

Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, nowoczesne kieszonkowe dla dziecka czy też łatwy sposób na rozliczenia z pracownikami.

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona nazywana też z języka angielskiego kartą prepaid, służy dokonywaniu płatności na co dzień – stacjonarnie oraz w internecie, a także wypłacaniu gotówki z bankomatu, jednak zanim jest gotowa do użytku, należy ją wcześniej z góry zasilić odpowiednią ilością środków. Na kartę tego typu możemy wpłacić dowolną ilość pieniędzy i robić to wielokrotnie w zależności od potrzeb.

Można zatem stwierdzić, że karta przepłacona jest kartą płatniczą, której używamy w dokładnie ten sam sposób, co karty debetowej, przypisanej do naszego osobistego rachunku. Konto przypisane do karty prepaid jest jednak nazywane „technicznym” i nie spełnia tych samych funkcji, co klasyczny ROR – nie można na przykład założyć na nim lokaty. To rachunek służący wyłącznie obsłudze karty.

Kartę prepaid możemy wyrobić i zakupić zarówno jako klienci indywidualni, jak i z ramienia przedsiębiorstwa.

Gdzie kupić kartę prepaid?

Najpopularniejszym miejscem zakupu karty przedpłaconej są banki. Instytucje te oferują karty prepaid zarówno z logo Visy, jak i MasterCard. Zawnioskujemy o nie stacjonarnie oraz przez bankowość elektroniczną.

Wiele banków posiada zróżnicowane oferty takich kart. Mają one odpowiadać różnym potrzebom klientów i różnemu przeznaczeniu tego wszechstronnego środka płatniczego.

Niektóre z nich to np.:

 • Karty przedpłacone dedykowane rozliczeniom z pracownikami;
 • Karty przedpłacone wykorzystywane w celach marketingowych;
 • Karty przeznaczone do użytku osobistego osób, które chcą zapanować nad budżetem;
 • Karty, które mają spełniać rolę środka płatniczego dla dziecka, które otrzymuje stałe kieszonkowe.

Jak działają karty przedpłacone?

Działanie karty prepaid rozpoczyna się w momencie, kiedy dokonamy przelewu środków na rachunek karty, czyli mówiąc potocznie – zasilimy ją. Klienci najczęściej dokonują wpłaty ze swojego konta osobistego, ale możliwe jest także zdeponowanie odpowiedniej kwoty w kasie banku wraz z dyspozycją przelewu, lub transakcja tego typu w okienku poczty.

Kiedy na koncie karty pojawi się przedpłata, można dokonywać nią transakcji wielokrotnie aż do wykorzystania gotówki, a następnie zasilić ją ponownie i ponownie – w dowolnym, dogodnym dla nas momencie (oczywiście z kolejną przedpłatą nie musimy czekać aż użytkownik „wyzeruje” uprzednio kartę).

Regulowanie stacjonarnych należności prepaidem, odbywa się poprzez terminal płatniczy – większość kart posiada także funkcję płatności zbliżeniowej, natomiast za zdalne zakupy zapłacimy, wprowadzając w odpowiednie pola formularza na stronie www dane karty.

Mowa o:

 • 16-cyfrowym numerze,
 • dacie ważności karty,
 • imieniu i nazwisku,
 • kodzie CVC.

Jak widać, karta przedpłacona zawiera dokładnie takie same informacje i numery, jak karta debetowa. Podobieństw jest z resztą więcej – na przykład obie karty mogą służyć wypłatom gotówki z bankomatu. Różnice widać z kolei w kosztach obu kart oraz instytucjach, w których możemy je wyrobić – prepaidy mogą występować niezależnie od posiadanego w banku ROR.

Karta przedpłacona bez konta — na jakich zasadach?

Sektor bankowy nie jest jedynym, który oferuje możliwość zakupu kart prepaid. Tego typu środek płatniczy mają w swojej ofercie także inne instytucje finansowe.

Przykłady:

 • Paysafecard,
 • Revolut,
 • WestStein.

Aby skorzystać z takiej karty, wystarczy jej zakup i zasilenie – na przykład przelewem internetowym. Dostępność kart przedpłaconych poza bankami sprawia, że są wybierane przez bardzo szerokie grono odbiorców.

Kto może skorzystać z karty przedpłaconej?

Zgodnie z polskim prawem i regulaminami instytucji finansowych, karta prepaid może zostać zakupiona przez każdą osobę, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych.  Z kolei, aby używać karty, wystarczy ukończony 13 rok życia, czyli moment, w którym nabywamy częściową zdolność do czynności prawnych.

Oczywiście za pojęciami „kupujący” i „użytkownik” może stać ta sama osoba, jednak wielu konsumentów chętnie korzysta z możliwości udostępnienia karty osobie trzeciej.

Dzięki tej funkcji karty przedpłaconej jest ona świetnym rozwiązaniem dla:

 • Dzieci, które mają przed sobą wyjazd bez rodziców;
 • Dzieci, którym rodzice niechętnie powierzają banknoty przez wzgląd na obawę zgubienia gotówki (karta może zostać w podobnej sytuacji zastrzeżona w kilkanaście sekund);
 • Dzieci, które otrzymują kieszonkowe lub prezenty od rodziny w formie finansowej;
 • Studentów;
 • Pracowników, którzy muszą działać zgodnie z przyznanym budżetem;
 • Pracowników, którzy wyjeżdżają w delegacje służbowe i dostają z tego tytułu środki od pracodawcy;
 • Osób, które nie posiadają konta bankowego (nie jest ono potrzebne, by móc doładować kartę).

Jak doładować kartę prepaid?

Karta przedpłacona może być doładowywana wielokrotnie na każdy z możliwych sposobów:

 • przelewem zadysponowanym przez bankowość elektroniczną lub aplikację banku;
 • przelewem zadysponowanym w placówce banku;
 • wpłatą gotówki we wpłatomacie;
 • BLIK-iem;
 • przelewem pocztowym.

Niektóre sposoby na doładowanie – np. BLIK – mogą generować dodatkowe koszty.

Zalety i wady kart przedpłaconych

Rosnąca popularność kart prepaid w Polsce może być wynikiem wielu zalet tego środka płatniczego.

Najważniejsze naszym zdaniem wyszczególniliśmy poniżej:

 1. Dostępność na szeroką skalę – karty przedpłacone są dostępne w sektorze bankowym i pozabankowym, a także poza instytucjami finansowymi (mowa np. o kartach podarunkowych).
 2. Możliwość przekazania osobie trzeciej – to zasadniczo jedyne karty płatnicze, którymi może posługiwać się osoba niepełnoletnia bez własnego konta bankowego.
 3. Wygodne i proste użytkowanie – karty prepaid, są tak samo łatwe w obsłudze, jak karty debetowe.
 4. Aplikacja przy minimum formalności – o kartę przedpłaconą można zawnioskować zdalnie, w bankowości elektronicznej lub na stronie www innego wydawcy.

Czy karty prepaid mają w takim razie same zalety? Nie do końca. Ich wadą jest mniejsza funkcjonalność – szczególnie w porównaniu do kart debetowych, od których są też z reguły droższe.

Karta przedpłacona a karta debetowa

Karty prepaid i debetowe użytkuje się pod kątem dokonywania płatności w ten sam sposób, jednak ze względu na swoją uniwersalność, to debetówki traktowane są jako coś, co „trzeba” posiadać, natomiast karty przedpłacone – jako pewnego rodzaju uzupełnienie wykorzystywane, by osiągnąć pewne cele.

Bez karty prepaid jesteśmy w stanie wygodnie zarządzać swoimi finansami, ponieważ obsługą naszego prywatnego rachunku bankowego zajmuje się karta debetowa. Bez debetówki z kolei ciężko wyobrazić sobie współczesne administrowanie osobistym budżetem.

Warto wiedzieć, że wśród kart płatniczych, prepaid ma jeszcze jedną „siostrę” – kartę przedpłaconą podarunkową.

Czym są podarunkowe karty przedpłacone?

Przedpłacone karty podarunkowe są nowoczesnymi i elektronicznymi bonami pieniężnymi, którymi można obdarować klientów, pracowników czy bliskich. To pewna określona kwota pieniędzy kupowana w formie karty płatniczej, działającej na takiej samej zasadzie jak np. wspomniana już wielokrotnie karta debetowa.

Karty podarunkowe zwykle nie mają nic wspólnego z sektorem finansowym i są dystrybuowane przez prywatne firmy. Przykładem może być Sodexo. Karty z takim logo działają we wszystkich sklepach czy lokalach usługowych.

Oprócz tego typu uniwersalnych środków płatniczych, na rynku możemy spotkać także podarunkowe karty przedpłacone konkretnej sieci, do wykorzystania tylko w ramach zakupów w danej marce (np. Kaufland, Biedronka, Netflix, Apart czy CCC).

Karty podarunkowe nie wymagają zakładania konta bankowego, przejścia procesu aplikacji czy zawierania skomplikowanej umowy.

Pytania i odpowiedzi

Jeżeli artykuł pozostawił jakieś wątpliwości, warto zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące kart przedpłaconych.

Czy karta przedpłacona musi być użytkowana tylko przez właściciela?

Nie. Karta prepaid może zostać założona w ramach konta jednej osoby, a być użytkowana przez inną — stąd jej popularność wśród dzieci czy pracowników właścicieli karty

Czy karta prepaid umożliwia wypłaty z bankomatów?

Tak, jednak w zależności od oferty wydawcy karty, może to być obarczone dodatkowymi kosztami.

Czy warto używać karty przedpłaconej?

Każdy konsument musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Istnieją bowiem osoby, którym w zupełności wystarcza karta debetowa oraz takie, którym karta prepaid powala na bardziej płynne zarządzanie budżetem – własnym, rodzinnym czy też firmowym.

Ile kosztuje karta prepaid?

Koszt karty przedpłaconej zależy od konkretnej oferty, jednak zwykle jest to kwota w granicach 10-40 zł.

Warto wiedzieć, że dodatkowe opłaty mogą być pobierane za:

 • wypłatę środków z bankomatu,
 • każde doładowanie karty,
 • wydanie duplikatu.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Ochrona danych osobowych jest obecnie kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa. Każdego dnia miliony ludzi stają się ofiarami oszustw i kradzieży danych. Aby chronić wrażliwe informacje, ważne jest zrozumienie, jak oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do Twoich danych i jakie kroki możesz podjąć, aby temu zapobiec. Czytając poniższy artykuł dowiesz się w jaki sposób chronić się przed […]

  11.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej