jak długo widnieje wpis w krd

Jak długo widnieje wpis w KRD?

Zastanawiasz się, jak długo Twoje dane mogą być widoczne w Krajowym Rejestrze Długów? Odkryj kluczowe fakty dotyczące funkcjonowania KRD i dowiedz się, jakie są ramy czasowe dla wpisów dłużników.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem kredytowym i windykacji należności w Polsce. Dla wielu osób i przedsiębiorstw pojawienie się w KRD wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W tym artykule przybliżymy, kto może znaleźć się w rejestrze dłużników, jakie instytucje i w jakich sytuacjach korzystają z informacji zawartych w KRD oraz najważniejsze – jak długo wpis o długu może pozostać widoczny dla innych. To istotna wiedza, która pomoże zrozumieć, jak długo mogą utrzymywać się skutki finansowe związane z zaległościami.

Kogo można wpisać do KRD?

Wpis do Krajowego Rejestru Długów może dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Do KRD mogą wpisywać dłużników przedsiębiorcy, u których powstała zaległość w spłacie (np. oferujący takie produkty jak chwilówki). Warunkiem jest również spełnienie pewnych kryteriów dotyczących minimalnej wysokości zadłużenia – dla konsumenta wynosi ona co najmniej 200 zł, a dla przedsiębiorcy 500 zł.

Przed wpisaniem dłużnika do KRD wierzyciel jest zobowiązany wezwać go do zapłaty zaległości. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania, wierzyciel może dokonać wpisu do rejestru. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli wezwanie do zapłaty nie dotrze do dłużnika, wpis taki może być uznany za nieuprawniony​​.

Wpis do KRD jest również nieuprawniony, gdy dług został już spłacony, gdy wpisano informacje o nieistniejącym zobowiązaniu lub gdy istnieje spór co do zasadności wierzytelności. W takich przypadkach wpis powinien zostać usunięty​​. Wierzyciel, który dokonał nieuprawnionego wpisu, może zostać obciążony sankcją finansową. W przypadku braku aktualizacji informacji lub przekazywania nieprawdziwych danych grozi mu grzywna do 30 000 złotych​​.

Jeżeli dłużnik zostanie wpisany do KRD bezpodstawnie, ma prawo zwrócić się do wierzyciela z wnioskiem o usunięcie wpisu. Jeśli to nie przyniesie skutku, dłużnik może dochodzić swoich praw w procesie cywilnym. Możliwe jest także zgłoszenie sprzeciwu do KRD, co inicjuje postępowanie wyjaśniające i może doprowadzić do usunięcia informacji z rejestru​​.

Kto sprawdza bazę KRD i w jakich sytuacjach?

Sprawdzenie bazy KRD jest istotne w różnych sytuacjach i dla różnych podmiotów. Najczęściej KRD jest sprawdzaną bazą przez banki oraz firmy pożyczkowe (np. pożyczki bez BIK). Sprawdzają oni KRD w celu weryfikacji wiarygodności kredytowej potencjalnych klientów. Informacje w KRD mogą wpływać na decyzje kredytowe, dlatego instytucje te chcą mieć pewność, że ich potencjalni klienci są solidnymi płatnikami​​.

Oprócz banków i firm pożyczkowych także inne podmioty mogą sprawdzać KRD. Należą do nich na przykład właściciele mieszkań sprawdzający potencjalnych najemców czy firmy analizujące wiarygodność biznesową kontrahentów​​.

Osoby fizyczne, firmy oraz inne instytucje mogą sprawdzić wpisy w KRD, rejestrując konto na portalu krd.pl. Po zalogowaniu i potwierdzeniu tożsamości można sprawdzić wpisy dotyczące siebie lub innych podmiotów, a także ustawić powiadomienia o nowych wpisach do rejestru​​.

Posiadanie negatywnego wpisu w KRD znacznie obniża szanse na pożyczenie pieniędzy (wtedy pozostaje szukać takich ofert jak pożyczki dla zadłużonych lub pożyczki bez baz). W przypadku wykrycia przez firmy pożyczkowe zaległości finansowych lub innych nieuregulowanych zobowiązań w KRD, wnioski o finansowanie są często odrzucane, chociaż ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji klienta​.

Wpis w KRD – jak długo widnieje?

Gdy dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek poinformować KRD o spłacie w ciągu 14 dni od otrzymania płatności. Następnie wniosek wierzyciela skutkuje usunięciem wpisu dłużnika z bazy. W przypadku, gdy wierzyciel nie dopełni tego obowiązku, dłużnik może samodzielnie zwrócić się do KRD o usunięcie wpisu. Jeśli wierzyciel nie zareaguje na wniosek dłużnika, wpis jest automatycznie usuwany po 14 dniach​​​​.

Jeśli wierzyciel sprzeda dług, a nowy wierzyciel nie zaktualizuje danych w KRD, wpis o długu zostaje automatycznie usunięty po 14 dniach od momentu sprzedaży zadłużenia​​.

Zgodnie z polskim prawem dane zadłużonego znikają z bazy KRD, jeśli upłyną 3 lata od ostatniej aktualizacji wpisu oraz nie później niż po upływie 10 lat od momentu zgłoszenia zadłużenia przez wierzyciela​​.

W sytuacji, gdy dłużnik nie zgadza się z wpisem do KRD, ma możliwość zgłoszenia sprzeciwu. Jeśli KRD uzna sprzeciw za uzasadniony, po rozpatrzeniu sprzeciwu, informacja gospodarcza jest usuwana​​.

Krajowy Rejestr Długów pełni ważną funkcję w polskim systemie finansowym, umożliwiając przedsiębiorcom, instytucjom finansowym oraz indywidualnym konsumentom weryfikację wiarygodności finansowej osób i firm. Wpis do KRD może dotyczyć zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, ale jego widoczność jest ograniczona czasowo. Zrozumienie zasad działania KRD jest kluczowe dla każdego, kto chce świadomie zarządzać swoimi finansami i unikać problemów związanych z zadłużeniem.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły