jak długo widnieje wpis w krd
08.01.2024

Jak długo widnieje wpis w KRD?

Zastanawiasz się, jak długo Twoje dane mogą być widoczne w Krajowym Rejestrze Długów? Odkryj kluczowe fakty dotyczące funkcjonowania KRD i dowiedz się, jakie są ramy czasowe dla wpisów dłużników.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem kredytowym i windykacji należności w Polsce. Dla wielu osób i przedsiębiorstw pojawienie się w KRD wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W tym artykule przybliżymy, kto może znaleźć się w rejestrze dłużników, jakie instytucje i w jakich sytuacjach korzystają z informacji zawartych w KRD oraz najważniejsze – jak długo wpis o długu może pozostać widoczny dla innych. To istotna wiedza, która pomoże zrozumieć, jak długo mogą utrzymywać się skutki finansowe związane z zaległościami.

Kogo można wpisać do KRD?

Wpis do Krajowego Rejestru Długów może dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Do KRD mogą wpisywać dłużników przedsiębiorcy, u których powstała zaległość w spłacie (np. oferujący takie produkty jak chwilówki). Warunkiem jest również spełnienie pewnych kryteriów dotyczących minimalnej wysokości zadłużenia – dla konsumenta wynosi ona co najmniej 200 zł, a dla przedsiębiorcy 500 zł.

Przed wpisaniem dłużnika do KRD wierzyciel jest zobowiązany wezwać go do zapłaty zaległości. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania, wierzyciel może dokonać wpisu do rejestru. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli wezwanie do zapłaty nie dotrze do dłużnika, wpis taki może być uznany za nieuprawniony​​.

Wpis do KRD jest również nieuprawniony, gdy dług został już spłacony, gdy wpisano informacje o nieistniejącym zobowiązaniu lub gdy istnieje spór co do zasadności wierzytelności. W takich przypadkach wpis powinien zostać usunięty​​. Wierzyciel, który dokonał nieuprawnionego wpisu, może zostać obciążony sankcją finansową. W przypadku braku aktualizacji informacji lub przekazywania nieprawdziwych danych grozi mu grzywna do 30 000 złotych​​.

Jeżeli dłużnik zostanie wpisany do KRD bezpodstawnie, ma prawo zwrócić się do wierzyciela z wnioskiem o usunięcie wpisu. Jeśli to nie przyniesie skutku, dłużnik może dochodzić swoich praw w procesie cywilnym. Możliwe jest także zgłoszenie sprzeciwu do KRD, co inicjuje postępowanie wyjaśniające i może doprowadzić do usunięcia informacji z rejestru​​.

Kto sprawdza bazę KRD i w jakich sytuacjach?

Sprawdzenie bazy KRD jest istotne w różnych sytuacjach i dla różnych podmiotów. Najczęściej KRD jest sprawdzaną bazą przez banki oraz firmy pożyczkowe (np. pożyczki bez BIK). Sprawdzają oni KRD w celu weryfikacji wiarygodności kredytowej potencjalnych klientów. Informacje w KRD mogą wpływać na decyzje kredytowe, dlatego instytucje te chcą mieć pewność, że ich potencjalni klienci są solidnymi płatnikami​​.

Oprócz banków i firm pożyczkowych także inne podmioty mogą sprawdzać KRD. Należą do nich na przykład właściciele mieszkań sprawdzający potencjalnych najemców czy firmy analizujące wiarygodność biznesową kontrahentów​​.

Osoby fizyczne, firmy oraz inne instytucje mogą sprawdzić wpisy w KRD, rejestrując konto na portalu krd.pl. Po zalogowaniu i potwierdzeniu tożsamości można sprawdzić wpisy dotyczące siebie lub innych podmiotów, a także ustawić powiadomienia o nowych wpisach do rejestru​​.

Posiadanie negatywnego wpisu w KRD znacznie obniża szanse na pożyczenie pieniędzy (wtedy pozostaje szukać takich ofert jak pożyczki dla zadłużonych lub pożyczki bez baz). W przypadku wykrycia przez firmy pożyczkowe zaległości finansowych lub innych nieuregulowanych zobowiązań w KRD, wnioski o finansowanie są często odrzucane, chociaż ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji klienta​.

Wpis w KRD – jak długo widnieje?

Gdy dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek poinformować KRD o spłacie w ciągu 14 dni od otrzymania płatności. Następnie wniosek wierzyciela skutkuje usunięciem wpisu dłużnika z bazy. W przypadku, gdy wierzyciel nie dopełni tego obowiązku, dłużnik może samodzielnie zwrócić się do KRD o usunięcie wpisu. Jeśli wierzyciel nie zareaguje na wniosek dłużnika, wpis jest automatycznie usuwany po 14 dniach​​​​.

Jeśli wierzyciel sprzeda dług, a nowy wierzyciel nie zaktualizuje danych w KRD, wpis o długu zostaje automatycznie usunięty po 14 dniach od momentu sprzedaży zadłużenia​​.

Zgodnie z polskim prawem dane zadłużonego znikają z bazy KRD, jeśli upłyną 3 lata od ostatniej aktualizacji wpisu oraz nie później niż po upływie 10 lat od momentu zgłoszenia zadłużenia przez wierzyciela​​.

W sytuacji, gdy dłużnik nie zgadza się z wpisem do KRD, ma możliwość zgłoszenia sprzeciwu. Jeśli KRD uzna sprzeciw za uzasadniony, po rozpatrzeniu sprzeciwu, informacja gospodarcza jest usuwana​​.

Krajowy Rejestr Długów pełni ważną funkcję w polskim systemie finansowym, umożliwiając przedsiębiorcom, instytucjom finansowym oraz indywidualnym konsumentom weryfikację wiarygodności finansowej osób i firm. Wpis do KRD może dotyczyć zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, ale jego widoczność jest ograniczona czasowo. Zrozumienie zasad działania KRD jest kluczowe dla każdego, kto chce świadomie zarządzać swoimi finansami i unikać problemów związanych z zadłużeniem.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Ochrona danych osobowych jest obecnie kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa. Każdego dnia miliony ludzi stają się ofiarami oszustw i kradzieży danych. Aby chronić wrażliwe informacje, ważne jest zrozumienie, jak oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do Twoich danych i jakie kroki możesz podjąć, aby temu zapobiec. Czytając poniższy artykuł dowiesz się w jaki sposób chronić się przed […]

  11.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej