Polecenie zapłaty – jak to działa?

Rachunki, które płacą się same i terminy płatności, o których nie trzeba pamiętać? To możliwe – wystarczy włączyć usługę automatycznego regulowania powtarzających się należności.

Mowa o poleceniu zapłaty, które można zastosować do wszystkich (dostępnych w usłudze) opłat abonamentowych i subskrypcyjnych – niezależnie czy kwoty są za każdym razem takie same, czy też zmieniają się, na przykład w zależności od miesiąca. Przeczytaj, jakie to proste i ile niesie za sobą korzyści.

Co to jest polecenie zapłaty?

Poleceniem zapłaty nazywamy usługę, która pozwala na automatyczne przesyłanie płatności za faktury czy rachunki wprost z konta bankowego, bez konieczności każdorazowego wypełniania formularza przelewu. Jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Polecenie zapłaty to zatem wymiana informacji i środków bezpośrednio między odbiorcą płatności a bankiem – bez ingerencji samego płatnika, ale oczywiście z jego pełną kontrolą nad całym procesem i możliwością zatrzymania go w każdej chwili.

Usługę możesz wykorzystać do zapłaty za:

 • Abonament telewizyjny i telekomunikacyjny;
 • Ubezpieczenie;
 • Rachunki za energię czy wodę;
 • Raty zobowiązań finansowych;
 • Prenumeraty i subskrypcje.

Poniżej przeczytasz o jej szczegółach.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty — czy są różnice?

Zarówno stałe zlecenie, jak i polecenie zapłaty, to usługi automatyzujące cykliczne płatności. Są jednak zupełnie różne. Przede wszystkim stałe zlecenie uruchamiane jest wyłącznie w banku, a każdy przelew zostaje wykonany na dokładnie tę samą kwotę. Można go jednak zadysponować na dowolne konto.

Polecenie zapłaty działa inaczej. Dzięki temu, że przelew aktywuje dopiero kontakt ze strony wierzyciela, bank może dostosować kwotę transakcji, do otrzymanej faktury, czy rachunku. Lista instytucji, z którymi możesz połączyć się w ten sposób, jest jednak ograniczona. Zobacz poniżej, jak dokładnie wygląda usługa od tzw. zaplecza.

Na jakich zasadach działa polecenie zapłaty?

Po udzieleniu zgody na zastosowanie polecenia zapłaty względem jakiegoś dostawcy, miesięczne faktury, które zostaną Ci wystawione, trafią nie tylko na Twój adres, ale również do banku. Ten, zupełnie bez Twojego udziału, zadba o terminową zapłatę odpowiedniej należności z Twojego konta. To oznacza, że uruchomienie usługi sprawi, że choć nadal będziesz miał pełny nadzór nad otrzymywanymi rachunkami, to bank wykona przelew.

Polecenie zapłaty jest w pełni bezpieczne. Pozwala na odwołanie każdej płatności – bez konieczności podania jakiegokolwiek wyjaśnienia – w ciągu 56 dni od momentu transakcji wychodzącej (wyjątkiem są płatności wychodzące z konta firmowego – w takim przypadku czas na odwołanie to 5 dni).

Bardzo dużym plusem usługi jest możliwość „podpięcia” cudzych zobowiązań do swojego konta. Innymi słowy, możesz spłacać w ten automatyczny sposób również należności osób trzecich. Funkcja przydaje się, jeśli chcemy pomóc w zapanowaniu nad fakturami i rachunkami starszym rodzicom, czy dzieciom, które na przykład wyprowadziły się na studia, ale polegają na Tobie w kwestii utrzymania.

Włączenie polecenia zapłaty zarówno dla siebie, jak i z danymi innego płatnika jest dosyć proste, choć proces ma kilka etapów.

Jak włączyć i wyłączyć polecenie zapłaty?

By móc regulować swoje zobowiązanie finansowe poleceniem zapłaty, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany wierzyciel posiada taką usługę w swojej ofercie.

Przykładowe firmy, w przypadku których można uruchomić polecenie zapłaty to:

 • TAURON Polska Energia;
 • PGNiG Obrót Detaliczny;
 • Cyfrowy Polsat;
 • Allianz
 • Amnesty International;
 • Berendsen;
 • Cyfra+;
 • Orange;
 • Plus;
 • T-Mobile;
 • UPC.

Polecenie zapłaty można włączyć na kilka sposobów.

1. W firmie będącej wierzycielem

Na stronie www Twojego dostawcy powinieneś znaleźć formularz, którego wypełnienie, podpisanie i przesłanie (pocztą tradycyjną lub elektronicznie) będzie skutkowało włączeniem usługi.

Wybierając tę drogę, nie będziesz musiał składać dodatkowych dokumentów do swojego banku. Wierzyciel i instytucja, w której posiadasz konto, skontaktują się między sobą.

Jeśli firma, wobec której masz zobowiązanie, nie posiada swojego wewnętrznego wniosku o uruchomienie polecenia zapłaty, możesz skorzystać z uniwersalnego dokumentu dostępnego na stronie poleceniezaplaty.org.pl.

2. W swoim banku

Instytucja obsługująca Twój osobisty rachunek również może przyjąć formularz uruchomienia polecenia zapłaty i skontaktować się z Twoim wierzycielem. W tym przypadku także możesz posłużyć się dokumentem banku lub ogólnym wnioskiem ze strony z informacjami o poleceniu zapłaty.

Wskazówka: sprawdź w swojej bankowości elektronicznej, czy włączenie polecenia zapłaty jest dostępne zdalnie. Niektóre banki umożliwiają uruchomienie usługi bez wychodzenia z domu.

Jakich informacji będziesz potrzebował, by poprawnie wypełnić formularz aplikacji?

Aby polecenie zapłaty mogło być realizowane, będziesz musiał wypełnić wniosek następującymi danymi:

 • Swoim imieniem, nazwiskiem i adresem;
 • Numerem konta, z którego bank ma dokonywać płatności;
 • Swoim numerem abonenta, który firma (wierzyciel) nadała Ci podczas zawierania umowy lub sam numer umowy, w zależności od tego, czego używa do identyfikacji klientów;
 • Terminem rozpoczęcia i zakończenia usługi (można wybrać również opcję bezterminową).

Usunięcie polecenia zapłaty możliwe jest dokładnie tymi samymi kanałami.

Koszt polecenia zapłaty

Każda osoba fizyczna może korzystać z polecenia zapłaty u wierzyciela całkowicie za darmo. Firmy nie naliczają za jej uruchomienie żadnej dopłaty.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku banków. Większość z nich nie pobiera opłat za obsługę swoich klientów w tym zakresie, jednak na rynku istnieją pojedyncze instytucje, które liczą sobie pewne symboliczne kwoty za przelew (zwykle 1 zł) lub miesięczną obsługę (np. 2 zł).

Większość osób korzystających z usługi, uważa oszczędność czasu, jaką daje polecenie zapłaty, za wartą każdej złotówki. Ceni również wszystkie dodatkowe, wynikające z niego korzyści.

Zalety wynikające ze stosowania poleceń zapłaty

Do największych plusów usługi zautomatyzowanych płatności należą:

 • Wspomniana już oszczędność czasu;
 • Całkowite wyeliminowanie możliwości nieterminowej zapłaty;
 • Możliwość odciążenia w ten sposób rodziców-seniorów, czy innych osób trzecich.
 • Eliminacja ewentualnych błędów podczas wypełniania formularza przelewu (mowa np. o błędnym numerze konta odbiorcy).

Podsumowując polecenie zapłaty w kilku słowach – to wygodna usługa, która umożliwia automatyczne regulowanie powtarzających się należności bez konieczności ręcznego wypełniania formularzy przelewów. Po włączeniu go, mamy pewność, że płatności za abonamenty, rachunki, subskrypcje czy raty zobowiązań finansowych są realizowane terminowo i bezbłędnie. To spore usprawnienie organizacji finansów osobistych czy firmowych i minimalizacja ryzyka nieterminowych płatności.

Podobne artykuły

 • Z ogromną radością ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego z okazji 9. urodzin SMART! Byliśmy zaskoczeni ilością kreatywnych odpowiedzi, które otrzymaliśmy na pytanie konkursowe: “Jak uczciłbyś urodziny w stylu SMART?” Wasze pomysły i wizje były inspirujące i dzięki nim dowiedzieliśmy się, że każdy ma swój unikalny sposób na celebrację urodzin w duchu SMART. Osoba, która zdobyła nasze […]

  14.08.2023Pokaż więcej
 • Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • To czy będziemy w stanie zawczasu sprawdzić, od kogo przyszedł list polecony, zależy od ilości informacji, którą posiadamy na temat przesyłki i osoby lub instytucji, która ją wysłała. Jeżeli spodziewamy się listu, którego nie chcemy odbierać i wiemy dokładnie, z jakiej lokalizacji zostanie nadany, możliwe, że zorientujemy się, o którą przesyłkę chodzi już na etapie […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Uszkodzenie pieniędzy, niezależnie czy to przez przypadek, czy celowe działanie, nie oznacza utraty widocznych na banknotach kwot. W większości sytuacji wystarczy wymienić je na nowe. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jakie są procedury wymiany, jakie dokumenty mogą być wymagane i jak uniknąć potencjalnych trudności podczas tego procesu. Jeśli zależy Ci na odzyskaniu pełnej wartości swoich […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Bez względu na to, czy planujesz wyjazd na egzotyczną wyspę, rodzinny wypad nad jezioro, czy też relaks w ogrodzie, muzyka jest nieodłącznym elementem lata tworzącym niezapomnianą atmosferę. Czasami wystarczy usłyszeć kilku sekund utworu, który towarzyszył nam podczas wakacji, aby myślami przenieść się do krainy wspomnień i poczuć na skórze promienie słońca. Powiedz nam jaka piosenka […]

  28.07.2023Pokaż więcej
 • Ubiegając się o wyższą kwotę pożyczki, możemy poprosić Cię o dostarczenie dokumentu potwierdzającego Twój dochód. Rozumiemy, że nowa procedura może być dla Ciebie trochę kłopotliwa, dlatego przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia proces dodawania dokumentów zarówno na Twoim telefonie, jak i komputerze.  W jaki sposób możesz potwierdzić swój dochód? Sprawdź w poniższej instrukcji! […]

  19.07.2023Pokaż więcej
 • Weź udział w konkursie i wygraj Multikartę o wartości 2000 zł  Mamy wspaniałe wieści! SMART Pożyczka obchodzi już 9-te urodziny i chcemy uczcić to wydarzenie razem z Tobą! Z tej okazji organizujemy konkurs z fantastyczną nagrodą, która daje wiele możliwości: Multikarta Prezent Idealny o wartości aż 2000 zł! Zostań Zwycięzcą i spełnij swoje pragnienia zakupowe […]

  05.06.2023Pokaż więcej
 • kradzież tożsamości

  Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • jak cofnąć przelew

  Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły