24.08.2023

Polecenie zapłaty – jak to działa?

Rachunki, które płacą się same i terminy płatności, o których nie trzeba pamiętać? To możliwe – wystarczy włączyć usługę automatycznego regulowania powtarzających się należności.

Mowa o poleceniu zapłaty, które można zastosować do wszystkich (dostępnych w usłudze) opłat abonamentowych i subskrypcyjnych – niezależnie czy kwoty są za każdym razem takie same, czy też zmieniają się, na przykład w zależności od miesiąca. Przeczytaj, jakie to proste i ile niesie za sobą korzyści.

Co to jest polecenie zapłaty?

Poleceniem zapłaty nazywamy usługę, która pozwala na automatyczne przesyłanie płatności za faktury czy rachunki wprost z konta bankowego, bez konieczności każdorazowego wypełniania formularza przelewu. Jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Polecenie zapłaty to zatem wymiana informacji i środków bezpośrednio między odbiorcą płatności a bankiem – bez ingerencji samego płatnika, ale oczywiście z jego pełną kontrolą nad całym procesem i możliwością zatrzymania go w każdej chwili.

Usługę możesz wykorzystać do zapłaty za:

 • Abonament telewizyjny i telekomunikacyjny;
 • Ubezpieczenie;
 • Rachunki za energię czy wodę;
 • Raty zobowiązań finansowych;
 • Prenumeraty i subskrypcje.

Poniżej przeczytasz o jej szczegółach.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty — czy są różnice?

Zarówno stałe zlecenie, jak i polecenie zapłaty, to usługi automatyzujące cykliczne płatności. Są jednak zupełnie różne. Przede wszystkim stałe zlecenie uruchamiane jest wyłącznie w banku, a każdy przelew zostaje wykonany na dokładnie tę samą kwotę. Można go jednak zadysponować na dowolne konto.

Polecenie zapłaty działa inaczej. Dzięki temu, że przelew aktywuje dopiero kontakt ze strony wierzyciela, bank może dostosować kwotę transakcji, do otrzymanej faktury, czy rachunku. Lista instytucji, z którymi możesz połączyć się w ten sposób, jest jednak ograniczona. Zobacz poniżej, jak dokładnie wygląda usługa od tzw. zaplecza.

Na jakich zasadach działa polecenie zapłaty?

Po udzieleniu zgody na zastosowanie polecenia zapłaty względem jakiegoś dostawcy, miesięczne faktury, które zostaną Ci wystawione, trafią nie tylko na Twój adres, ale również do banku. Ten, zupełnie bez Twojego udziału, zadba o terminową zapłatę odpowiedniej należności z Twojego konta. To oznacza, że uruchomienie usługi sprawi, że choć nadal będziesz miał pełny nadzór nad otrzymywanymi rachunkami, to bank wykona przelew.

Polecenie zapłaty jest w pełni bezpieczne. Pozwala na odwołanie każdej płatności – bez konieczności podania jakiegokolwiek wyjaśnienia – w ciągu 56 dni od momentu transakcji wychodzącej (wyjątkiem są płatności wychodzące z konta firmowego – w takim przypadku czas na odwołanie to 5 dni).

Bardzo dużym plusem usługi jest możliwość „podpięcia” cudzych zobowiązań do swojego konta. Innymi słowy, możesz spłacać w ten automatyczny sposób również należności osób trzecich. Funkcja przydaje się, jeśli chcemy pomóc w zapanowaniu nad fakturami i rachunkami starszym rodzicom, czy dzieciom, które na przykład wyprowadziły się na studia, ale polegają na Tobie w kwestii utrzymania.

Włączenie polecenia zapłaty zarówno dla siebie, jak i z danymi innego płatnika jest dosyć proste, choć proces ma kilka etapów.

Jak włączyć i wyłączyć polecenie zapłaty?

By móc regulować swoje zobowiązanie finansowe poleceniem zapłaty, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany wierzyciel posiada taką usługę w swojej ofercie.

Przykładowe firmy, w przypadku których można uruchomić polecenie zapłaty to:

 • TAURON Polska Energia;
 • PGNiG Obrót Detaliczny;
 • Cyfrowy Polsat;
 • Allianz
 • Amnesty International;
 • Berendsen;
 • Cyfra+;
 • Orange;
 • Plus;
 • T-Mobile;
 • UPC.

Polecenie zapłaty można włączyć na kilka sposobów.

1. W firmie będącej wierzycielem

Na stronie www Twojego dostawcy powinieneś znaleźć formularz, którego wypełnienie, podpisanie i przesłanie (pocztą tradycyjną lub elektronicznie) będzie skutkowało włączeniem usługi.

Wybierając tę drogę, nie będziesz musiał składać dodatkowych dokumentów do swojego banku. Wierzyciel i instytucja, w której posiadasz konto, skontaktują się między sobą.

Jeśli firma, wobec której masz zobowiązanie, nie posiada swojego wewnętrznego wniosku o uruchomienie polecenia zapłaty, możesz skorzystać z uniwersalnego dokumentu dostępnego na stronie poleceniezaplaty.org.pl.

2. W swoim banku

Instytucja obsługująca Twój osobisty rachunek również może przyjąć formularz uruchomienia polecenia zapłaty i skontaktować się z Twoim wierzycielem. W tym przypadku także możesz posłużyć się dokumentem banku lub ogólnym wnioskiem ze strony z informacjami o poleceniu zapłaty.

Wskazówka: sprawdź w swojej bankowości elektronicznej, czy włączenie polecenia zapłaty jest dostępne zdalnie. Niektóre banki umożliwiają uruchomienie usługi bez wychodzenia z domu.

Jakich informacji będziesz potrzebował, by poprawnie wypełnić formularz aplikacji?

Aby polecenie zapłaty mogło być realizowane, będziesz musiał wypełnić wniosek następującymi danymi:

 • Swoim imieniem, nazwiskiem i adresem;
 • Numerem konta, z którego bank ma dokonywać płatności;
 • Swoim numerem abonenta, który firma (wierzyciel) nadała Ci podczas zawierania umowy lub sam numer umowy, w zależności od tego, czego używa do identyfikacji klientów;
 • Terminem rozpoczęcia i zakończenia usługi (można wybrać również opcję bezterminową).

Usunięcie polecenia zapłaty możliwe jest dokładnie tymi samymi kanałami.

Koszt polecenia zapłaty

Każda osoba fizyczna może korzystać z polecenia zapłaty u wierzyciela całkowicie za darmo. Firmy nie naliczają za jej uruchomienie żadnej dopłaty.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku banków. Większość z nich nie pobiera opłat za obsługę swoich klientów w tym zakresie, jednak na rynku istnieją pojedyncze instytucje, które liczą sobie pewne symboliczne kwoty za przelew (zwykle 1 zł) lub miesięczną obsługę (np. 2 zł).

Większość osób korzystających z usługi, uważa oszczędność czasu, jaką daje polecenie zapłaty, za wartą każdej złotówki. Ceni również wszystkie dodatkowe, wynikające z niego korzyści.

Zalety wynikające ze stosowania poleceń zapłaty

Do największych plusów usługi zautomatyzowanych płatności należą:

 • Wspomniana już oszczędność czasu;
 • Całkowite wyeliminowanie możliwości nieterminowej zapłaty;
 • Możliwość odciążenia w ten sposób rodziców-seniorów, czy innych osób trzecich.
 • Eliminacja ewentualnych błędów podczas wypełniania formularza przelewu (mowa np. o błędnym numerze konta odbiorcy).

Podsumowując polecenie zapłaty w kilku słowach – to wygodna usługa, która umożliwia automatyczne regulowanie powtarzających się należności bez konieczności ręcznego wypełniania formularzy przelewów. Po włączeniu go, mamy pewność, że płatności za abonamenty, rachunki, subskrypcje czy raty zobowiązań finansowych są realizowane terminowo i bezbłędnie. To spore usprawnienie organizacji finansów osobistych czy firmowych i minimalizacja ryzyka nieterminowych płatności.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Ochrona danych osobowych jest obecnie kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa. Każdego dnia miliony ludzi stają się ofiarami oszustw i kradzieży danych. Aby chronić wrażliwe informacje, ważne jest zrozumienie, jak oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do Twoich danych i jakie kroki możesz podjąć, aby temu zapobiec. Czytając poniższy artykuł dowiesz się w jaki sposób chronić się przed […]

  11.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej