Polecenie zapłaty – jak to działa?

Rachunki, które płacą się same i terminy płatności, o których nie trzeba pamiętać? To możliwe – wystarczy włączyć usługę automatycznego regulowania powtarzających się należności.

Mowa o poleceniu zapłaty, które można zastosować do wszystkich (dostępnych w usłudze) opłat abonamentowych i subskrypcyjnych – niezależnie czy kwoty są za każdym razem takie same, czy też zmieniają się, na przykład w zależności od miesiąca. Przeczytaj, jakie to proste i ile niesie za sobą korzyści.

Co to jest polecenie zapłaty?

Poleceniem zapłaty nazywamy usługę, która pozwala na automatyczne przesyłanie płatności za faktury czy rachunki wprost z konta bankowego, bez konieczności każdorazowego wypełniania formularza przelewu. Jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Polecenie zapłaty to zatem wymiana informacji i środków bezpośrednio między odbiorcą płatności a bankiem – bez ingerencji samego płatnika, ale oczywiście z jego pełną kontrolą nad całym procesem i możliwością zatrzymania go w każdej chwili.

Usługę możesz wykorzystać do zapłaty za:

 • Abonament telewizyjny i telekomunikacyjny;
 • Ubezpieczenie;
 • Rachunki za energię czy wodę;
 • Raty zobowiązań finansowych;
 • Prenumeraty i subskrypcje.

Poniżej przeczytasz o jej szczegółach.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty — czy są różnice?

Zarówno stałe zlecenie, jak i polecenie zapłaty, to usługi automatyzujące cykliczne płatności. Są jednak zupełnie różne. Przede wszystkim stałe zlecenie uruchamiane jest wyłącznie w banku, a każdy przelew zostaje wykonany na dokładnie tę samą kwotę. Można go jednak zadysponować na dowolne konto.

Polecenie zapłaty działa inaczej. Dzięki temu, że przelew aktywuje dopiero kontakt ze strony wierzyciela, bank może dostosować kwotę transakcji, do otrzymanej faktury, czy rachunku. Lista instytucji, z którymi możesz połączyć się w ten sposób, jest jednak ograniczona. Zobacz poniżej, jak dokładnie wygląda usługa od tzw. zaplecza.

Na jakich zasadach działa polecenie zapłaty?

Po udzieleniu zgody na zastosowanie polecenia zapłaty względem jakiegoś dostawcy, miesięczne faktury, które zostaną Ci wystawione, trafią nie tylko na Twój adres, ale również do banku. Ten, zupełnie bez Twojego udziału, zadba o terminową zapłatę odpowiedniej należności z Twojego konta. To oznacza, że uruchomienie usługi sprawi, że choć nadal będziesz miał pełny nadzór nad otrzymywanymi rachunkami, to bank wykona przelew.

Polecenie zapłaty jest w pełni bezpieczne. Pozwala na odwołanie każdej płatności – bez konieczności podania jakiegokolwiek wyjaśnienia – w ciągu 56 dni od momentu transakcji wychodzącej (wyjątkiem są płatności wychodzące z konta firmowego – w takim przypadku czas na odwołanie to 5 dni).

Bardzo dużym plusem usługi jest możliwość „podpięcia” cudzych zobowiązań do swojego konta. Innymi słowy, możesz spłacać w ten automatyczny sposób również należności osób trzecich. Funkcja przydaje się, jeśli chcemy pomóc w zapanowaniu nad fakturami i rachunkami starszym rodzicom, czy dzieciom, które na przykład wyprowadziły się na studia, ale polegają na Tobie w kwestii utrzymania.

Włączenie polecenia zapłaty zarówno dla siebie, jak i z danymi innego płatnika jest dosyć proste, choć proces ma kilka etapów.

Jak włączyć i wyłączyć polecenie zapłaty?

By móc regulować swoje zobowiązanie finansowe poleceniem zapłaty, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany wierzyciel posiada taką usługę w swojej ofercie.

Przykładowe firmy, w przypadku których można uruchomić polecenie zapłaty to:

 • TAURON Polska Energia;
 • PGNiG Obrót Detaliczny;
 • Cyfrowy Polsat;
 • Allianz
 • Amnesty International;
 • Berendsen;
 • Cyfra+;
 • Orange;
 • Plus;
 • T-Mobile;
 • UPC.

Polecenie zapłaty można włączyć na kilka sposobów.

1. W firmie będącej wierzycielem

Na stronie www Twojego dostawcy powinieneś znaleźć formularz, którego wypełnienie, podpisanie i przesłanie (pocztą tradycyjną lub elektronicznie) będzie skutkowało włączeniem usługi.

Wybierając tę drogę, nie będziesz musiał składać dodatkowych dokumentów do swojego banku. Wierzyciel i instytucja, w której posiadasz konto, skontaktują się między sobą.

Jeśli firma, wobec której masz zobowiązanie, nie posiada swojego wewnętrznego wniosku o uruchomienie polecenia zapłaty, możesz skorzystać z uniwersalnego dokumentu dostępnego na stronie poleceniezaplaty.org.pl.

2. W swoim banku

Instytucja obsługująca Twój osobisty rachunek również może przyjąć formularz uruchomienia polecenia zapłaty i skontaktować się z Twoim wierzycielem. W tym przypadku także możesz posłużyć się dokumentem banku lub ogólnym wnioskiem ze strony z informacjami o poleceniu zapłaty.

Wskazówka: sprawdź w swojej bankowości elektronicznej, czy włączenie polecenia zapłaty jest dostępne zdalnie. Niektóre banki umożliwiają uruchomienie usługi bez wychodzenia z domu.

Jakich informacji będziesz potrzebował, by poprawnie wypełnić formularz aplikacji?

Aby polecenie zapłaty mogło być realizowane, będziesz musiał wypełnić wniosek następującymi danymi:

 • Swoim imieniem, nazwiskiem i adresem;
 • Numerem konta, z którego bank ma dokonywać płatności;
 • Swoim numerem abonenta, który firma (wierzyciel) nadała Ci podczas zawierania umowy lub sam numer umowy, w zależności od tego, czego używa do identyfikacji klientów;
 • Terminem rozpoczęcia i zakończenia usługi (można wybrać również opcję bezterminową).

Usunięcie polecenia zapłaty możliwe jest dokładnie tymi samymi kanałami.

Koszt polecenia zapłaty

Każda osoba fizyczna może korzystać z polecenia zapłaty u wierzyciela całkowicie za darmo. Firmy nie naliczają za jej uruchomienie żadnej dopłaty.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku banków. Większość z nich nie pobiera opłat za obsługę swoich klientów w tym zakresie, jednak na rynku istnieją pojedyncze instytucje, które liczą sobie pewne symboliczne kwoty za przelew (zwykle 1 zł) lub miesięczną obsługę (np. 2 zł).

Większość osób korzystających z usługi, uważa oszczędność czasu, jaką daje polecenie zapłaty, za wartą każdej złotówki. Ceni również wszystkie dodatkowe, wynikające z niego korzyści.

Zalety wynikające ze stosowania poleceń zapłaty

Do największych plusów usługi zautomatyzowanych płatności należą:

 • Wspomniana już oszczędność czasu;
 • Całkowite wyeliminowanie możliwości nieterminowej zapłaty;
 • Możliwość odciążenia w ten sposób rodziców-seniorów, czy innych osób trzecich.
 • Eliminacja ewentualnych błędów podczas wypełniania formularza przelewu (mowa np. o błędnym numerze konta odbiorcy).

Podsumowując polecenie zapłaty w kilku słowach – to wygodna usługa, która umożliwia automatyczne regulowanie powtarzających się należności bez konieczności ręcznego wypełniania formularzy przelewów. Po włączeniu go, mamy pewność, że płatności za abonamenty, rachunki, subskrypcje czy raty zobowiązań finansowych są realizowane terminowo i bezbłędnie. To spore usprawnienie organizacji finansów osobistych czy firmowych i minimalizacja ryzyka nieterminowych płatności.

Podobne artykuły

 • pożyczka bez dowodu osobistego

  Brak dowodu osobistego może być problemem w zaciągnięciu zobowiązania finansowego, ale wcale nie musi. Istnieją przypadki, w których będziemy w stanie zawrzeć umowę o pożyczkę bez tego dokumentu tożsamości, są to jednak dość specyficzne sytuacje. Wszystkie dokładnie opisujemy poniżej. Kredyt w banku, a dowód osobisty i paszport Paszport nie jest dla banku dokumentem tożsamości, który […]

  27.03.2024Pokaż więcej
 • Jeśli chodzi o nasze dane osobowe, choć większość instytucji i innych podmiotów stara się przetwarzać je z należytą starannością, sami również powinniśmy „trzymać rękę na pulsie”. Kradzieże baz danych i wycieki są realnym zagrożeniem. Co zrobić, kiedy nasze informacje poufne czy osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce? Jak się chronić i zapobiegać wyłudzeniom kredytu […]

  22.03.2024Pokaż więcej
 • Choć wielu Polaków po nowy lub zaktualizowany paszport rusza dopiero bezpośrednio przed wakacyjnymi miesiącami, o to, by aktualny dokument znajdował się na naszej półce, warto dbać przez cały rok. Rekomendują to przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa. Ważny paszport pozwala na opuszczenie kraju i wyjazd do niemal dowolnego miejsca na ziemi. A ile kosztuje wyrobienie tej […]

  19.03.2024Pokaż więcej
 • Niezależnie od tego, czy dodatkowego źródła dochodu szukamy, by chwilowo podreperować domowy budżet, zbieramy na konkretny – długofalowy lub krótkofalowy cel, czy chcemy na stałe zwiększyć swoje miesięczne zarobki, obecnie mamy wiele możliwości zdobycia dodatkowego zastrzyku (lub całego źródła) gotówki. Poniżej opisujemy najbardziej uniwersalne sposoby zarówno online, jak i offline. Jednorazowy, dodatkowy zastrzyk gotówki – […]

  11.03.2024Pokaż więcej
 • gdzie wyrobić dowód osobisty

  Co łączy zbliżające się 18 urodziny, zmianę nazwiska i zgubienie portfela? Najprawdopodobniej w każdym z tych przypadków będziesz musiał złożyć wniosek o dowód osobisty. Powodów, dla których ubiegamy się o nowy dokument, może być zresztą znacznie więcej. Poniżej opisujemy gdzie wyrobić dowód osobisty i w jaki sposób przejść przez całą procedurę. Z tekstu dowiesz się […]

  04.03.2024Pokaż więcej
 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły