Jak sprawdzić od kogo przyszedł list polecony?

To czy będziemy w stanie zawczasu sprawdzić, od kogo przyszedł list polecony, zależy od ilości informacji, którą posiadamy na temat przesyłki i osoby lub instytucji, która ją wysłała. Jeżeli spodziewamy się listu, którego nie chcemy odbierać i wiemy dokładnie, z jakiej lokalizacji zostanie nadany, możliwe, że zorientujemy się, o którą przesyłkę chodzi już na etapie awizo. Jak to zrobić? Szczegóły w poniższym artykule.

Jak sprawdzić nadawcę na awizo?

Jeżeli listonosz nie zastał nas w miejscu zamieszkania, najprawdopodobniej zostawił w skrzynce na listy druk awizo, na którym nie ma żadnej bezpośredniej informacji o nadawcy przesyłki, a który ma za zadanie poinformować nas, że ze względu na naszą nieobecność nie udało się dostarczyć:

 • listu poleconego,
 • przekazu pocztowego,
 • paczki, której wymiary nie pozwoliły na pozostawienie jej w skrzynce.

Zdarza się jednak, że w pierwszej chwili nie chcemy odbierać listu poleconego, ponieważ boimy się, że jego treść uruchomi jakąś serię niefortunnych zdarzeń. Może być przecież z Policji, prokuratury, sądu czy od komornika. Z awizo w żaden sposób nie dowiemy się jednak, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Ważne!

Jedyną przydatną informacją może się okazać zawarty na awizo numer przesyłki, który pozwala sprawdzić, skąd przesyłka została nadana.

Co oznaczają symbole na awizo?

Druk awizo, który informuje o konieczności odbioru przesyłki w placówce pocztowej, zawiera dane, takie jak:

 • data i godzina podjęcia przez listonosza próby doręczenia;
 • imię, nazwisko i adres odbiorcy;
 • rodzaj przesyłki (list, przekaz lub niewymiarowa paczka);
 • informacja które to zawiadomienie o niepodjęciu przesyłki;
 • dokładny adres i godziny funkcjonowania placówki, w której można odebrać list polecony czy paczkę;
 • kod kreskowy nadany przesyłce wraz ze specjalnym numerem.

To właśnie ów numer może pomóc nam w zidentyfikowaniu osoby, która wysłała do nas list polecony. Składa się z 20 cyfr, które po wprowadzeniu do internetowego systemu śledzenia przesyłek na stronie Poczty Polskiej wskazują, z jakiego miejsca została nadana. To jednak nie zawsze wystarcza do precyzyjnego określenia konkretnego nadawcy listu.

Awizo z sądu — jak wygląda?

Awizo jest wystawiane przez pracowników Poczty Polskiej zawsze na tych samych drukach – niezależnie od tego, kto jest nadawcą. Awizo przesyłki nadanej przez sąd, nie różni się więc niczym od awizo listu poleconego wysłanego przez członka rodziny, urząd miasta czy pracodawcę.

Awizo od komornika — jak wygląda?

O piśmie wszczynającym postępowanie egzekucyjne chcemy wiedzieć jak najwcześniej – to oczywiste. Niestety awizo dotyczące listu od komornika wygląda tak samo, jak to, dotyczące przesyłki od dowolnego nadawcy. O fakcie podjęcia przez komornika próby kontaktu z nami, dowiemy się zatem dopiero w urzędzie poczty.

Nie powinniśmy jednak rezygnować z odbierania listu dotyczącego sprawy komorniczej – zrezygnujemy wtedy z szansy polubownego rozwiązania sytuacji, możliwości negocjacji czy ewentualnego odwołania w terminie.

Czy można sprawdzić, od kogo jest list polecony przed odbiorem przesyłki?

Jeżeli obawiamy się odebrać przesyłkę, jeśli okaże się, że faktycznie pochodzi ona z sądu czy prokuratury, wystarczy, że zapytamy w okienku poczty, kto jest nadawcą listu. Zgodnie z regulaminem świadczenia usług przez Pocztę Polską, jej pracownik ma obowiązek udzielić nam takiej informacji. Po jej otrzymaniu możemy zdecydować o niepodejmowaniu przesyłki.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli nasz adres zamieszkania umieszczony na kopercie, jest prawidłowy, to niezależnie od tego, czy list został dostarczony do naszych rąk, awizowany czy nawet niepodjęty w terminie (!) przesyłka – zgodnie z obowiązującym prawem – uznawana jest za doręczoną.

Kiedy list polecony uznaje się za doręczony?

Przepisy regulujące kwestię dostarczonych przesyłek pocztowych, mówią jasno, że list polecony traktowany jest jako dostarczony, kiedy:

 • zostanie realnie odebrany przez adresata widniejącego na kopercie;
 • zostanie wysłany na właściwy adres zamieszkania odbiorcy i nie zostanie podjęty mimo dwukrotnego awizo, które zawsze obejmuje 7-dniowy termin odbioru.

Chowanie się przed listonoszem i dwa tygodnie opieszałości w odpowiedzi na awizowanie, nie zwolni nas zatem z odpowiedzialności za sprawę, której dotyczy list polecony. Nie odbierając go, „zagramy” na własną niekorzyść. Przesyłka zostanie oznaczona, jako odebrana, a proces karny czy komorniczy będzie toczył się dalej, bez naszej wiedzy czego dokładnie dotyczyła treść zawiadomienia.

Jak sprawdzić nadawcę listu poleconego po numerze?

Wróćmy jednak do internetowego systemu śledzenia przesyłek Poczty Polskiej. Na stronie www instytucji umieszczone jest specjalne okienko (podpisane „znajdź przesyłkę”) z symbolem lupki znajdującym się obok. By dowiedzieć się, która placówka pocztowa jest odpowiedzialna za wysłanie listu, wystarczy, że wprowadzimy w to miejsce numer przesyłki znajdujący się bezpośrednio pod kodem kreskowym (jest zawsze przyklejony zarówno na kopercie, jak i na awizo).

 Po kliknięciu symbolu wyszukiwania naszym oczom ukażą się następujące dane:

 • adres urzędu pocztowego, w którym list został nadany;
 • dzień i godzina, w których nadano przesyłkę;
 • waga i format listu;
 • rodzaj przesyłki;
 • dodatkowe usługi wykupione przez nadawcę (np. ZPO, czyli „przesyłka za potwierdzeniem odbioru”).

Adres, pod którym nadano list, może okazać się najbardziej przydatny podczas prób identyfikacji nadawcy.

Sądowa przesyłka polecona — jak sprawdzić?

W kontekście spraw sądowych, warto wspomnieć o jeszcze jednym tropie, który pomaga w określeniu, czego może dotyczyć przesyłka bez odbierania, czy otwierania jej. W opisywanym przypadku mowa jednak wyłącznie o listach poleconych z sądu, na których znajduje się sygnatura akt.

Poniżej przygotowaliśmy małą ściągę, która może pomóc w odszyfrowaniu, jakiej sprawy dotyczy przesyłka.

Chodzi o litery, które zawiera sygnatura akt:

 • Nc – sprawa w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
 • Gnc – sprawa gospodarcza w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
 • NC-e – sprawa w postępowaniu upominawczym prowadzona przez e-sąd;
 • W – sprawa o wykroczenie;
 • Ns – sprawa spadkowa;
 • K – sprawa karna;
 • P – sprawa z zakresu prawa pracy;
 • Ks – sprawa karno-skarbowa;
 • Kms, Km i Kmp – są to sygnatury spraw prowadzonych przez komorników.

Dodatkowa wskazówka: wszystkie listy dotyczące postępowania upominawczego z e-sądu są nadawane w Lublinie.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji, w której nie odebraliśmy wysłanego do nas listu poleconego, w skrzynce nie znaleźliśmy żadnego awizo, a dalsze postępowanie wskazuje na to, że przesyłka uznawana jest za doręczoną. Czy to możliwe, że odebrała ją osoba trzecia?

Jak sprawdzić kto odebrał mój list polecony?

Zgodnie z literą prawa przesyłka polecona może zostać odebrana przez:

 •  Pełnoletniego członka rodziny, który zamieszkuje pod tym samym adresem;
 • Dozorcę, administratora budynku, ochroniarza czy sąsiada, jeśli zobowiąże się do przekazania listu do rąk adresata.

Oczywiście niejednokrotnie zdarza się, że taka przesyłka ginie gdzieś po drodze i finalnie wcale nie trafia do osoby, do której powinna. W takiej sytuacji należy złożyć do Poczty Polskiej reklamację. Druk można wysłać drogą elektroniczną lub dostarczyć osobiście do placówki. Formularz jest dostępny stacjonarnie, w placówkach poczty oraz online. W odpowiedzi na reklamację urząd powinien wyjaśnić, do kogo dokładnie trafił list.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły