28.07.2023

Jak sprawdzić od kogo przyszedł list polecony?

To czy będziemy w stanie zawczasu sprawdzić, od kogo przyszedł list polecony, zależy od ilości informacji, którą posiadamy na temat przesyłki i osoby lub instytucji, która ją wysłała. Jeżeli spodziewamy się listu, którego nie chcemy odbierać i wiemy dokładnie, z jakiej lokalizacji zostanie nadany, możliwe, że zorientujemy się, o którą przesyłkę chodzi już na etapie awizo. Jak to zrobić? Szczegóły w poniższym artykule.

Jak sprawdzić nadawcę na awizo?

Jeżeli listonosz nie zastał nas w miejscu zamieszkania, najprawdopodobniej zostawił w skrzynce na listy druk awizo, na którym nie ma żadnej bezpośredniej informacji o nadawcy przesyłki, a który ma za zadanie poinformować nas, że ze względu na naszą nieobecność nie udało się dostarczyć:

 • listu poleconego,
 • przekazu pocztowego,
 • paczki, której wymiary nie pozwoliły na pozostawienie jej w skrzynce.

Zdarza się jednak, że w pierwszej chwili nie chcemy odbierać listu poleconego, ponieważ boimy się, że jego treść uruchomi jakąś serię niefortunnych zdarzeń. Może być przecież z Policji, prokuratury, sądu czy od komornika. Z awizo w żaden sposób nie dowiemy się jednak, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Ważne!

Jedyną przydatną informacją może się okazać zawarty na awizo numer przesyłki, który pozwala sprawdzić, skąd przesyłka została nadana.

Co oznaczają symbole na awizo?

Druk awizo, który informuje o konieczności odbioru przesyłki w placówce pocztowej, zawiera dane, takie jak:

 • data i godzina podjęcia przez listonosza próby doręczenia;
 • imię, nazwisko i adres odbiorcy;
 • rodzaj przesyłki (list, przekaz lub niewymiarowa paczka);
 • informacja które to zawiadomienie o niepodjęciu przesyłki;
 • dokładny adres i godziny funkcjonowania placówki, w której można odebrać list polecony czy paczkę;
 • kod kreskowy nadany przesyłce wraz ze specjalnym numerem.

To właśnie ów numer może pomóc nam w zidentyfikowaniu osoby, która wysłała do nas list polecony. Składa się z 20 cyfr, które po wprowadzeniu do internetowego systemu śledzenia przesyłek na stronie Poczty Polskiej wskazują, z jakiego miejsca została nadana. To jednak nie zawsze wystarcza do precyzyjnego określenia konkretnego nadawcy listu.

Awizo z sądu — jak wygląda?

Awizo jest wystawiane przez pracowników Poczty Polskiej zawsze na tych samych drukach – niezależnie od tego, kto jest nadawcą. Awizo przesyłki nadanej przez sąd, nie różni się więc niczym od awizo listu poleconego wysłanego przez członka rodziny, urząd miasta czy pracodawcę.

Awizo od komornika — jak wygląda?

O piśmie wszczynającym postępowanie egzekucyjne chcemy wiedzieć jak najwcześniej – to oczywiste. Niestety awizo dotyczące listu od komornika wygląda tak samo, jak to, dotyczące przesyłki od dowolnego nadawcy. O fakcie podjęcia przez komornika próby kontaktu z nami, dowiemy się zatem dopiero w urzędzie poczty.

Nie powinniśmy jednak rezygnować z odbierania listu dotyczącego sprawy komorniczej – zrezygnujemy wtedy z szansy polubownego rozwiązania sytuacji, możliwości negocjacji czy ewentualnego odwołania w terminie.

Czy można sprawdzić, od kogo jest list polecony przed odbiorem przesyłki?

Jeżeli obawiamy się odebrać przesyłkę, jeśli okaże się, że faktycznie pochodzi ona z sądu czy prokuratury, wystarczy, że zapytamy w okienku poczty, kto jest nadawcą listu. Zgodnie z regulaminem świadczenia usług przez Pocztę Polską, jej pracownik ma obowiązek udzielić nam takiej informacji. Po jej otrzymaniu możemy zdecydować o niepodejmowaniu przesyłki.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli nasz adres zamieszkania umieszczony na kopercie, jest prawidłowy, to niezależnie od tego, czy list został dostarczony do naszych rąk, awizowany czy nawet niepodjęty w terminie (!) przesyłka – zgodnie z obowiązującym prawem – uznawana jest za doręczoną.

Kiedy list polecony uznaje się za doręczony?

Przepisy regulujące kwestię dostarczonych przesyłek pocztowych, mówią jasno, że list polecony traktowany jest jako dostarczony, kiedy:

 • zostanie realnie odebrany przez adresata widniejącego na kopercie;
 • zostanie wysłany na właściwy adres zamieszkania odbiorcy i nie zostanie podjęty mimo dwukrotnego awizo, które zawsze obejmuje 7-dniowy termin odbioru.

Chowanie się przed listonoszem i dwa tygodnie opieszałości w odpowiedzi na awizowanie, nie zwolni nas zatem z odpowiedzialności za sprawę, której dotyczy list polecony. Nie odbierając go, „zagramy” na własną niekorzyść. Przesyłka zostanie oznaczona, jako odebrana, a proces karny czy komorniczy będzie toczył się dalej, bez naszej wiedzy czego dokładnie dotyczyła treść zawiadomienia.

Jak sprawdzić nadawcę listu poleconego po numerze?

Wróćmy jednak do internetowego systemu śledzenia przesyłek Poczty Polskiej. Na stronie www instytucji umieszczone jest specjalne okienko (podpisane „znajdź przesyłkę”) z symbolem lupki znajdującym się obok. By dowiedzieć się, która placówka pocztowa jest odpowiedzialna za wysłanie listu, wystarczy, że wprowadzimy w to miejsce numer przesyłki znajdujący się bezpośrednio pod kodem kreskowym (jest zawsze przyklejony zarówno na kopercie, jak i na awizo).

 Po kliknięciu symbolu wyszukiwania naszym oczom ukażą się następujące dane:

 • adres urzędu pocztowego, w którym list został nadany;
 • dzień i godzina, w których nadano przesyłkę;
 • waga i format listu;
 • rodzaj przesyłki;
 • dodatkowe usługi wykupione przez nadawcę (np. ZPO, czyli „przesyłka za potwierdzeniem odbioru”).

Adres, pod którym nadano list, może okazać się najbardziej przydatny podczas prób identyfikacji nadawcy.

Sądowa przesyłka polecona — jak sprawdzić?

W kontekście spraw sądowych, warto wspomnieć o jeszcze jednym tropie, który pomaga w określeniu, czego może dotyczyć przesyłka bez odbierania, czy otwierania jej. W opisywanym przypadku mowa jednak wyłącznie o listach poleconych z sądu, na których znajduje się sygnatura akt.

Poniżej przygotowaliśmy małą ściągę, która może pomóc w odszyfrowaniu, jakiej sprawy dotyczy przesyłka.

Chodzi o litery, które zawiera sygnatura akt:

 • Nc – sprawa w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
 • Gnc – sprawa gospodarcza w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
 • NC-e – sprawa w postępowaniu upominawczym prowadzona przez e-sąd;
 • W – sprawa o wykroczenie;
 • Ns – sprawa spadkowa;
 • K – sprawa karna;
 • P – sprawa z zakresu prawa pracy;
 • Ks – sprawa karno-skarbowa;
 • Kms, Km i Kmp – są to sygnatury spraw prowadzonych przez komorników.

Dodatkowa wskazówka: wszystkie listy dotyczące postępowania upominawczego z e-sądu są nadawane w Lublinie.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji, w której nie odebraliśmy wysłanego do nas listu poleconego, w skrzynce nie znaleźliśmy żadnego awizo, a dalsze postępowanie wskazuje na to, że przesyłka uznawana jest za doręczoną. Czy to możliwe, że odebrała ją osoba trzecia?

Jak sprawdzić kto odebrał mój list polecony?

Zgodnie z literą prawa przesyłka polecona może zostać odebrana przez:

 •  Pełnoletniego członka rodziny, który zamieszkuje pod tym samym adresem;
 • Dozorcę, administratora budynku, ochroniarza czy sąsiada, jeśli zobowiąże się do przekazania listu do rąk adresata.

Oczywiście niejednokrotnie zdarza się, że taka przesyłka ginie gdzieś po drodze i finalnie wcale nie trafia do osoby, do której powinna. W takiej sytuacji należy złożyć do Poczty Polskiej reklamację. Druk można wysłać drogą elektroniczną lub dostarczyć osobiście do placówki. Formularz jest dostępny stacjonarnie, w placówkach poczty oraz online. W odpowiedzi na reklamację urząd powinien wyjaśnić, do kogo dokładnie trafił list.

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej