big infomonitor

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie — opisujemy poniżej. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, w jaki sposób uzyskać raport na swój temat za darmo.

Co to jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Biura Informacji Gospodarczej są rejestrami, które zawierają informacje o zadłużeniach osób prywatnych oraz firm. To bazy, które przechowują i udostępniają dane dotyczące dłużników, wierzycieli, opóźnień w spłatach czy kwot niespłaconych zobowiązań. Z raportów BIG-ów korzystają banki oraz inne instytucje finansowe, by zbadać zdolność kredytową potencjalnych klientów.

BIG InfoMonitor jest jednym z największych i najistotniejszych rejestrów zadłużonych w Polsce. Pozostałe podmioty tego typu, to np.:

 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD) – przetwarza dane wyłącznie o przeterminowanych płatnościach;
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – podobnie jak w przypadku BIG InfoMonitor, dane, które gromadzi, dotyczą wszystkich rodzajów zobowiązań – tych regulowanych terminowo także.

Sprawdź także: Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

BIG i BIK – różnice i podobieństwa

Popularną bazą danych o długach jest także Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Od BIG-ów odróżnia je jednak węższy zakres działań. W BIK-u znajdziesz bowiem wyłącznie wpisy dotyczące kredytów czy pożyczek zaciąganych w pozabankowych (tzw. chwilówki) i bankowych instytucjach. BIG InfoMonitor zawiera informacje o zadłużeniach dotyczących także m.in. faktur za media, czynszu czy innych, dowolnych zaległości.

Zobacz: Jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem?

Na koniec warto dodać, że wszystkie opisane tu rejestry działają niezależnie od siebie. A jak sprawdzić, jakie informacje na nasz temat są w nich zawarte? O tym w dalszej części tekstu.

Czy można sprawdzić BIG InfoMonitor za darmo?

Jeśli chcesz weryfikować informacje na Twój temat, które są zawarte w BIG-u InfoMonitor, dobra wiadomość jest taka, że nie musisz za to płacić, o ile będziesz generować jeden raport w ciągu 6 miesięcy. Inne operacje związane z dodawaniem czy pozyskiwaniem danych z “InfoMonitora” są płatne. Np. częstsze (niż raz na pół roku) pobieranie danych na swój temat, to koszt rzędu 17 zł za 1 raport.

Jak sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor?

W BIG InfoMonitor możesz wygenerować 2 rodzaje raportów o sobie samym:

 1. Raport „BIG O Sobie” – pokaże Ci czy widniejesz w BIG-u, a jeśli tak, to u kogo i z jakimi kwotami zalegasz;
 2. „Raport z Rejestru Zapytań” – uzyskasz dzięki niemu informację, jaki podmiot składał zapytanie dotyczące Twojej osoby w InfoMonitorze. Okres, jaki będzie obejmował raport, wynosi 1 rok.

By wygenerować raporty, wystarczy:

 1. Wejść na stronę: https://www.big.pl/dla-konsumentow/sprawdz-siebie;
 2. Założyć darmowy profil klienta;
 3. Potwierdzić swoje dane osobowe poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego.

Posiadając zweryfikowane konto, raporty można zobaczyć w systemie, lub pobrać je na swoje urządzenie w formie pliku PDF. Jeżeli raport chcesz wygenerować jako firma, a nie jako konsument, założenie profilu w systemie nie będzie dla Ciebie darmowe.

Alternatywne sposoby na sprawdzenie siebie w BIG InfoMonitor?

Dodatkowym sposobem na pobranie danych o sobie z BIG InfoMonitor jest zaznaczenie takiej opcji podczas pobierania raportu BIK. Biuro Informacji Kredytowej, choć działa niezależnie od InfoMonitora udostępnia na swojej stronie możliwość zweryfikowania wpisów na swój temat w BIK-u i opisywanym tu BIG-u jednocześnie.

Negatywny wpis w BIG InfoMonitor – od jakiej kwoty?

Aby „zarobić” negatywny wpis do BIG InfoMonitor, musisz zalegać wierzycielowi z kwotą wyższą niż 200 zł przez dłuższy niż 30 dni czas. To parametry dotyczące konsumentów. Zaległości firmy muszą wynosić minimum 500 zł.

Warto wiedzieć, że przed zgłoszeniem dłużnika do BIG, wierzyciel ma obowiązek poinformowania go o tym z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Czy da się usunąć wpis z BIG InfoMonitor?

Kiedy już trafisz do BIG InfoMonitor, masz tylko jeden sposób na pozbycie się niechcianego wpisu – musisz uregulować należność. Kiedy to zrobisz, Twój wierzyciel musi poinformować rejestr o spłaconej kwocie w ciągu 14 dni od zaksięgowania środków. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 30 000 zł, dlatego najprawdopodobniej dokona wszelkich starań, by informacja na Twój temat zniknęła w przewidzianym ustawą czasie.

Czy wszystkie banki i firmy pożyczkowe sprawdzają BIG InfoMonitor – gdzie szukać pożyczek bez baz?

Jeżeli zależy Ci na dodatkowym zastrzyku gotówki, który będzie dostępny bez sprawdzenia Twojej sytuacji w BIG, skieruj swoją uwagę na pozabankowe oferty. To one mogą udzielić pożyczki bez baz lub pożyczki bez bik. Banki z całą pewnością złożą zapytanie na Twój temat do InfoMonitora. Z kolei firmy pożyczkowe, w zależności od swojej polityki, mogą sprawdzać wyłącznie BIK czy KRD, a nawet jeśli zweryfikują także Twój raport BIG InfoMonitor, mogą akceptować pewien poziom zadłużenia, jeśli Twoje dochody są wystarczająco wysokie.

Zobacz: Co to jest KRD?

Podmioty z pozabankowego sektora są bowiem dużo szerzej dostępne, badają zdolność kredytową w inny (mniej rygorystyczny) sposób niż banki, a większe ryzyko, które ponoszą, wyrównują sobie nieco wyższymi opłatami za swoje usługi. W ten sposób mogą one także udzielać pożyczek dla zadłużonych bez zdolności.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • co to jest bik

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wnioski o kredyt są odrzucane, podczas gdy inne przechodzą bez problemów? Kluczem do zrozumienia tego fenomenu jest Biuro Informacji Kredytowej, znane jako BIK – instytucja, która odgrywa kluczową rolę w ocenie zdolności kredytowej konsumentów w Polsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest BIK i jakie informacje gromadzi. […]

  10.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły