Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

Przejrzystość i dostęp do informacji są niezbędne w życiu prywatnym i biznesie. W tym kontekście zrozumienie, jak korzystać z Krajowego Rejestru Długów, staje się kluczowe. Dla osób poszukujących pożyczki lub kredytu albo prowadzących działalność gospodarczą wiedza na temat KRD jest niezastąpiona. Ten artykuł dostarcza praktycznych wskazówek, jak efektywnie korzystać z tego zasobu.

Krajowy Rejestr Długów to narzędzie, które umożliwia weryfikację wiarygodności finansowej zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. To szczególnie istotne dla tych, którzy planują zaciągnąć pożyczkę lub są przedsiębiorcami i chcą nawiązać nową relację biznesową. Zrozumienie funkcjonowania KRD pozwala na lepszą kontrolę finansów i świadome podejmowanie decyzji kredytowych.

Podstawy funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Długów (KRD) w Polsce obejmuje kilka kluczowych aspektów. KRD, jako biuro informacji gospodarczej, zbiera informacje o zaległościach w spłacie zobowiązań zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Warunki wpisu do KRD:

 • Uprawnionym do wpisania dłużnika do KRD jest przedsiębiorca, u którego powstała zaległość w spłacie.
 • Minimalna wysokość zadłużenia kwalifikująca do wpisu wynosi 200 zł dla konsumentów i 500 zł dla przedsiębiorców.
 • Dłużnik musi uchylać się od płatności przez ponad 60 dni, a wierzyciel jest zobowiązany wysłać wezwanie do zapłaty, informując o zamiarze wpisu do KRD.
 • Po 30 dniach od otrzymania wezwania i braku spłaty wierzyciel może dokonać wpisu do rejestru​​.

Wpis do KRD jest nieuprawniony, jeśli dług został spłacony, informacje o zobowiązaniu są nieistniejące lub gdy toczy się spór co do zasadności wierzytelności. W takich sytuacjach wpis powinien zostać wykreślony​​.

Obecność w KRD negatywnie wpływa na zdolność kredytową i wiarygodność finansową zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Dla osób poszukujących pożyczki bez BIK czy chwilówki wpis w KRD może stanowić znaczną przeszkodę. Ten rejestr jest często sprawdzany przez banki i firmy pożyczkowe, a także przez dostawców różnych usług. Aby uniknąć KRD, konieczne byłoby szukanie takich produktów jak pożyczki bez baz albo pożyczki dla zadłużonych. Wtedy jest szansa, że pożyczkodawca nie będzie weryfikował klienta w KRD.

Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy powinni być świadomi wpływu KRD na ich zdolność kredytową i powinni podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia negatywnych wpisów, które mogą ograniczać dostęp do różnych form finansowania.

Proces weryfikacji danych w KRD

Proces weryfikacji danych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) w Polsce jest istotnym elementem zarządzania finansami osobistymi i firmowymi. Oto jak krok po kroku można sprawdzić swoje dane w KRD:

 1. Rejestracja w KRD on-line:
  • Należy wejść na stronę internetową KRD i wybrać „Załóż konto”.
  • Trzeba wypełnić formularz i poczekać na telefon od konsultanta KRD.
  • Potem konieczne jest przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego z wyraźnie widocznymi danymi takimi jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz data ważności dokumentu. Pozostałe dane na kopii dokumentu należy zamazać​​.
  • Można także skorzystać z portalu konsument.krd.pl i tam założyć konto bez udziału konsultanta.
 2. Logowanie i sprawdzanie danych w KRD:
  • Zalogować się na wcześniej stworzone konto.
  • Przejść do sekcji raportów.
  • Wybrać raport na swój temat. 
  • Potwierdzić swoją tożsamość, co można zrobić, wysyłając np. przelew weryfikacyjny z konta osobistego.
  • Po potwierdzeniu chęci sprawdzenia danych w KRD na stronie pojawi się darmowy raport do pobrania​​.
 3. Interpretacja otrzymanych wyników:
  • Sprawdzenie danych w KRD zajmuje niewiele czasu i odbywa się przez internet.
  • Pierwsze sprawdzenie jest bezpłatne, każde kolejne sprawdzenie jest płatne, jeśli ma miejsce w okresie krótszym niż 6 miesięcy.
  • W raporcie można znaleźć informacje o ewentualnych zobowiązaniach oraz o tym, kto wykorzystał PESEL do sprawdzenia danych w KRD​​.

Regularne monitorowanie swojego statusu w KRD pozwala na lepszą kontrolę wiarygodności finansowej oraz na uniknięcie nieprzewidzianych problemów finansowych.

Wpływ danych z KRD na decyzje finansowe

Informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Długów mają znaczący wpływ na decyzje finansowe, zwłaszcza w kontekście uzyskania pożyczki czy podpisywania umów handlowych i nawiązywania relacji biznesowych. W 2023 roku w obliczu spowolnienia gospodarczego i wzrostu liczby niewypłacalności zarówno firm, jak i konsumentów, wpisy w KRD stają się jeszcze ważniejsze.

Prognozy KRD wskazują na przyrost liczby dłużników oraz zwiększenie się liczby niewypłacalności, co wiąże się z większą liczbą spraw trafiających do windykacji. Na rynku już widać większą nieufność, a kredyty i pożyczki znowu mogą być trudniej dostępne. 

Pod koniec 2022 roku zadłużenie konsumentów notowanych w KRD osiągnęło 44,4 mld zł, a zadłużenie przedsiębiorców – prawie 8,6 mld zł. Te liczby pokazują znaczącą skalę problemu zadłużenia w Polsce​​.

Problemy z regulowaniem zobowiązań nasiliły się już w 2021 roku i pogłębiły w 2022, co prognozuje dalszy wzrost liczby upadłości w 2023 roku. Zwiększa się liczba instytucji finansowych korzystających z raportów KRD, co może wpłynąć na decyzje dotyczące udzielenia kredytu czy pożyczki albo zawierania umów na usługi internetowe, telefoniczne itd. [1]. 

W kontekście pożyczek konsumentom i przedsiębiorcom zaleca się regularne monitorowanie swojego statusu w KRD. Negatywne wpisy mogą znacząco ograniczać dostęp do produktów finansowych, wpływając na zdolność kredytową i wiarygodność finansową. W obliczu tych wyzwań świadomość wpływu KRD na decyzje finansowe jest kluczowa dla utrzymania stabilności finansowej.

Krajowy Rejestr Długów jest nieocenionym źródłem informacji dla osób pragnących dokładnie zrozumieć swoją sytuację finansową. Dla tych, którzy rozważają pożyczenie pieniędzy czy nawiązanie nowych kontaktów biznesowych znajomość swojego statusu w KRD jest niezwykle ważna. Warto o tym pamiętać. 

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły