28.12.2023

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

Przejrzystość i dostęp do informacji są niezbędne w życiu prywatnym i biznesie. W tym kontekście zrozumienie, jak korzystać z Krajowego Rejestru Długów, staje się kluczowe. Dla osób poszukujących pożyczki lub kredytu albo prowadzących działalność gospodarczą wiedza na temat KRD jest niezastąpiona. Ten artykuł dostarcza praktycznych wskazówek, jak efektywnie korzystać z tego zasobu.

Krajowy Rejestr Długów to narzędzie, które umożliwia weryfikację wiarygodności finansowej zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. To szczególnie istotne dla tych, którzy planują zaciągnąć pożyczkę lub są przedsiębiorcami i chcą nawiązać nową relację biznesową. Zrozumienie funkcjonowania KRD pozwala na lepszą kontrolę finansów i świadome podejmowanie decyzji kredytowych.

Podstawy funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Długów (KRD) w Polsce obejmuje kilka kluczowych aspektów. KRD, jako biuro informacji gospodarczej, zbiera informacje o zaległościach w spłacie zobowiązań zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Warunki wpisu do KRD:

 • Uprawnionym do wpisania dłużnika do KRD jest przedsiębiorca, u którego powstała zaległość w spłacie.
 • Minimalna wysokość zadłużenia kwalifikująca do wpisu wynosi 200 zł dla konsumentów i 500 zł dla przedsiębiorców.
 • Dłużnik musi uchylać się od płatności przez ponad 60 dni, a wierzyciel jest zobowiązany wysłać wezwanie do zapłaty, informując o zamiarze wpisu do KRD.
 • Po 30 dniach od otrzymania wezwania i braku spłaty wierzyciel może dokonać wpisu do rejestru​​.

Wpis do KRD jest nieuprawniony, jeśli dług został spłacony, informacje o zobowiązaniu są nieistniejące lub gdy toczy się spór co do zasadności wierzytelności. W takich sytuacjach wpis powinien zostać wykreślony​​.

Obecność w KRD negatywnie wpływa na zdolność kredytową i wiarygodność finansową zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Dla osób poszukujących pożyczki bez BIK czy chwilówki wpis w KRD może stanowić znaczną przeszkodę. Ten rejestr jest często sprawdzany przez banki i firmy pożyczkowe, a także przez dostawców różnych usług. Aby uniknąć KRD, konieczne byłoby szukanie takich produktów jak pożyczki bez baz albo pożyczki dla zadłużonych. Wtedy jest szansa, że pożyczkodawca nie będzie weryfikował klienta w KRD.

Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy powinni być świadomi wpływu KRD na ich zdolność kredytową i powinni podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia negatywnych wpisów, które mogą ograniczać dostęp do różnych form finansowania.

Proces weryfikacji danych w KRD

Proces weryfikacji danych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) w Polsce jest istotnym elementem zarządzania finansami osobistymi i firmowymi. Oto jak krok po kroku można sprawdzić swoje dane w KRD:

 1. Rejestracja w KRD on-line:
  • Należy wejść na stronę internetową KRD i wybrać „Załóż konto”.
  • Trzeba wypełnić formularz i poczekać na telefon od konsultanta KRD.
  • Potem konieczne jest przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego z wyraźnie widocznymi danymi takimi jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz data ważności dokumentu. Pozostałe dane na kopii dokumentu należy zamazać​​.
  • Można także skorzystać z portalu konsument.krd.pl i tam założyć konto bez udziału konsultanta.
 2. Logowanie i sprawdzanie danych w KRD:
  • Zalogować się na wcześniej stworzone konto.
  • Przejść do sekcji raportów.
  • Wybrać raport na swój temat. 
  • Potwierdzić swoją tożsamość, co można zrobić, wysyłając np. przelew weryfikacyjny z konta osobistego.
  • Po potwierdzeniu chęci sprawdzenia danych w KRD na stronie pojawi się darmowy raport do pobrania​​.
 3. Interpretacja otrzymanych wyników:
  • Sprawdzenie danych w KRD zajmuje niewiele czasu i odbywa się przez internet.
  • Pierwsze sprawdzenie jest bezpłatne, każde kolejne sprawdzenie jest płatne, jeśli ma miejsce w okresie krótszym niż 6 miesięcy.
  • W raporcie można znaleźć informacje o ewentualnych zobowiązaniach oraz o tym, kto wykorzystał PESEL do sprawdzenia danych w KRD​​.

Regularne monitorowanie swojego statusu w KRD pozwala na lepszą kontrolę wiarygodności finansowej oraz na uniknięcie nieprzewidzianych problemów finansowych.

Wpływ danych z KRD na decyzje finansowe

Informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Długów mają znaczący wpływ na decyzje finansowe, zwłaszcza w kontekście uzyskania pożyczki czy podpisywania umów handlowych i nawiązywania relacji biznesowych. W 2023 roku w obliczu spowolnienia gospodarczego i wzrostu liczby niewypłacalności zarówno firm, jak i konsumentów, wpisy w KRD stają się jeszcze ważniejsze.

Prognozy KRD wskazują na przyrost liczby dłużników oraz zwiększenie się liczby niewypłacalności, co wiąże się z większą liczbą spraw trafiających do windykacji. Na rynku już widać większą nieufność, a kredyty i pożyczki znowu mogą być trudniej dostępne. 

Pod koniec 2022 roku zadłużenie konsumentów notowanych w KRD osiągnęło 44,4 mld zł, a zadłużenie przedsiębiorców – prawie 8,6 mld zł. Te liczby pokazują znaczącą skalę problemu zadłużenia w Polsce​​.

Problemy z regulowaniem zobowiązań nasiliły się już w 2021 roku i pogłębiły w 2022, co prognozuje dalszy wzrost liczby upadłości w 2023 roku. Zwiększa się liczba instytucji finansowych korzystających z raportów KRD, co może wpłynąć na decyzje dotyczące udzielenia kredytu czy pożyczki albo zawierania umów na usługi internetowe, telefoniczne itd. [1]. 

W kontekście pożyczek konsumentom i przedsiębiorcom zaleca się regularne monitorowanie swojego statusu w KRD. Negatywne wpisy mogą znacząco ograniczać dostęp do produktów finansowych, wpływając na zdolność kredytową i wiarygodność finansową. W obliczu tych wyzwań świadomość wpływu KRD na decyzje finansowe jest kluczowa dla utrzymania stabilności finansowej.

Krajowy Rejestr Długów jest nieocenionym źródłem informacji dla osób pragnących dokładnie zrozumieć swoją sytuację finansową. Dla tych, którzy rozważają pożyczenie pieniędzy czy nawiązanie nowych kontaktów biznesowych znajomość swojego statusu w KRD jest niezwykle ważna. Warto o tym pamiętać. 

Podobne artykuły

 • Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią:   Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]

  12.06.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej