jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
08.01.2024

Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak pożyczka czy kredyt. Ten artykuł podpowie Ci, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji.

W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. Nie wszyscy wiedzą, że nawet małe kłopoty finansowe mogą zmienić się z czasem w duży problem, który zakończy się obecnością w bazach dłużników? Nie masz pewności, czy tak się stało w Twoim przypadku? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i jakie kroki możesz podjąć, aby zarządzać swoimi finansami.

Jak sprawdzić obecność w bazach dłużników?

Sprawdzanie obecności w bazach dłużników jest istotne dla osób, które planują zaciągać na przykład chwilówki, ale nie tylko. W Polsce istnieją różne bazy dłużników, które gromadzą informacje o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i przedsiębiorstw. Oto jak można sprawdzić swoją obecność w tych bazach:

 1. BIG InfoMonitor – jako najstarsza baza dłużników w Polsce, BIG InfoMonitor gromadzi obszerne informacje o zadłużeniu. Aby sprawdzić swoje dane w tej bazie, należy zarejestrować się na stronie BIG i przesłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego do weryfikacji tożsamości. Korzystanie z BIG jest darmowe raz na pół roku. Wtedy można bez żadnych kosztów pobrać raport na własny temat i na temat ewentualnego zadłużenia​​.
 2. Krajowy Rejestr Długów (KRD) – jest często sprawdzany przez banki, firmy pożyczkowe oraz przez przedsiębiorców. Aby sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników KRD, należy założyć tam konto, wypełnić formularz i aktywować profil linkiem przesłanym na adres e-mail. Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego do KRD. Dostęp do bazy i do raportu o sobie dla konsumentów jest bezpłatny raz na pół roku​​.
 3. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – aby sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, w tym informacje o opóźnieniach w płatnościach, można zarejestrować się na stronie BIK. Należy założyć konto, zweryfikować swoje dane, a następnie poczekać na raport. Sprawdzenie raportu BIK pozwala na poznanie swojego scoringu, co jest szczególnie ważne przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. 
 4. ERIF – gromadzi informacje zarówno o zaległych, jak i spłaconych w terminie długach. Korzystają z niego głównie firmy windykacyjne​​.

Warto zauważyć, że trafienie na listę dłużników nie musi wynikać wyłącznie z niespłaconych kredytów, lecz także z innych zobowiązań, jak np. nieopłacony rachunek za prąd​​. Sprawdzenie swojej obecności w tych bazach może pomóc w zarządzaniu finansami oraz przy planowaniu zaciągnięcia nowych zobowiązań.

Jestem dłużnikiem – co to oznacza?

Bycie dłużnikiem, zwłaszcza w kontekście finansowym, niesie ze sobą szereg konsekwencji, które mogą wpłynąć na różne aspekty życia. Nieterminowe regulowanie należności lub unikanie płacenia rat pożyczek i innych zobowiązań finansowych może prowadzić do obniżenia scoringu w BIK i negatywnych wpisów w BIG. To oznacza utrudniony dostęp do kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych czy innych produktów bankowych​.

Dług, który nie jest regulowany terminowo, może zostać przekazany do windykacji wewnętrznej lub zewnętrznej. Jeśli negocjacje polubowne zawiodą, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego i odzyskania należności drogą egzekucji komorniczej​​.

Bycie dłużnikiem może mieć dalekosiężne i poważne konsekwencje, które mogą wpływać zarówno na życie osobiste, jak i możliwości finansowe. Warto więc unikać zadłużenia, a jeśli już pojawią się długi, starać się jak najszybciej je spłacić.

Czy osoba zadłużona może zaciągnąć pożyczkę?

Osoby zadłużone mogą napotkać trudności przy próbie zaciągnięcia kolejnej pożyczki ze względu na niską zdolność kredytową, negatywną historię kredytową oraz wpisy w bazach dłużników, takich jak BIK czy KRD​​. Nieterminowe spłacanie zobowiązań finansowych może prowadzić do działań windykacyjnych ze strony wierzycieli, a opóźnienia w spłatach są rejestrowane w bazach dłużników, co zwykle jest główną przyczyną odrzucenia wniosku o finansowanie​​​​. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Na rynku można znaleźć różne oferty, które mogą pomóc osobom zadłużonym.

Na początek należy wspomnieć o takim produkcie jak pożyczka bez BIK. To rodzaj produktu finansowego dostępnego dla osób, które mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu bankowego, głównie ze względu na niekorzystną historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Podstawową cechą tego rodzaju pożyczki jest to, że instytucje finansowe, które je oferują, nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawcy w BIK. Jednak  wtedy pożyczkodawcy często korzystają z innych baz danych, takich jak KRD.

Aby uniknąć weryfikacji w bazach dłużników, można się pokusić o poszukanie takich ofert jak pożyczki bez baz lub pożyczki dla zadłużonych. To specyficzne rodzaje produktów finansowych, które skierowane są do osób mających problemy z uzyskaniem tradycyjnego finansowania z powodu negatywnej historii kredytowej lub obecności w bazach dłużników. Należy jednak uważać w przypadku takich produktów. Mimo że pożyczki te wydają się atrakcyjną opcją dla osób w trudnej sytuacji finansowej, zazwyczaj wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. To wynika z większego ryzyka, jakie pożyczkodawca musi podjąć, udzielając finansowania osobom zadłużonym i z negatywną historią kredytową.

Sprawdzenie tego, czy jesteś dłużnikiem, jest kluczowe dla zachowania zdrowej sytuacji finansowej. Można to zrobić, odwiedzając strony internetowe odpowiednich rejestrów dłużników, gdzie po zarejestrowaniu i zalogowaniu uzyska się dostęp do swoich danych. Regularne monitorowanie swojego statusu pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości oraz na podjęcie kroków w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

Podobne artykuły

 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej
 • Odsetki u komornika

  Egzekucja długu przez komornika to wielkie obciążenie psychiczne, stres i… rosnące odsetki. Istnieją sytuacje, w których są one tak duże, że mimo zajęcia wynagrodzenia, pieniędzy nie wystarcza, by oprócz odsetek pokryć także pierwotne zadłużenie. A przez to, wierzytelność rośnie z dnia na dzień. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i zatrzymać odsetki naliczane przez komornika? […]

  30.04.2024Pokaż więcej