jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem

Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak pożyczka czy kredyt. Ten artykuł podpowie Ci, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji.

W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. Nie wszyscy wiedzą, że nawet małe kłopoty finansowe mogą zmienić się z czasem w duży problem, który zakończy się obecnością w bazach dłużników? Nie masz pewności, czy tak się stało w Twoim przypadku? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i jakie kroki możesz podjąć, aby zarządzać swoimi finansami.

Jak sprawdzić obecność w bazach dłużników?

Sprawdzanie obecności w bazach dłużników jest istotne dla osób, które planują zaciągać na przykład chwilówki, ale nie tylko. W Polsce istnieją różne bazy dłużników, które gromadzą informacje o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i przedsiębiorstw. Oto jak można sprawdzić swoją obecność w tych bazach:

 1. BIG InfoMonitor – jako najstarsza baza dłużników w Polsce, BIG InfoMonitor gromadzi obszerne informacje o zadłużeniu. Aby sprawdzić swoje dane w tej bazie, należy zarejestrować się na stronie BIG i przesłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego do weryfikacji tożsamości. Korzystanie z BIG jest darmowe raz na pół roku. Wtedy można bez żadnych kosztów pobrać raport na własny temat i na temat ewentualnego zadłużenia​​.
 2. Krajowy Rejestr Długów (KRD) – jest często sprawdzany przez banki, firmy pożyczkowe oraz przez przedsiębiorców. Aby sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników KRD, należy założyć tam konto, wypełnić formularz i aktywować profil linkiem przesłanym na adres e-mail. Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego do KRD. Dostęp do bazy i do raportu o sobie dla konsumentów jest bezpłatny raz na pół roku​​.
 3. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – aby sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, w tym informacje o opóźnieniach w płatnościach, można zarejestrować się na stronie BIK. Należy założyć konto, zweryfikować swoje dane, a następnie poczekać na raport. Sprawdzenie raportu BIK pozwala na poznanie swojego scoringu, co jest szczególnie ważne przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. 
 4. ERIF – gromadzi informacje zarówno o zaległych, jak i spłaconych w terminie długach. Korzystają z niego głównie firmy windykacyjne​​.

Warto zauważyć, że trafienie na listę dłużników nie musi wynikać wyłącznie z niespłaconych kredytów, lecz także z innych zobowiązań, jak np. nieopłacony rachunek za prąd​​. Sprawdzenie swojej obecności w tych bazach może pomóc w zarządzaniu finansami oraz przy planowaniu zaciągnięcia nowych zobowiązań.

Jestem dłużnikiem – co to oznacza?

Bycie dłużnikiem, zwłaszcza w kontekście finansowym, niesie ze sobą szereg konsekwencji, które mogą wpłynąć na różne aspekty życia. Nieterminowe regulowanie należności lub unikanie płacenia rat pożyczek i innych zobowiązań finansowych może prowadzić do obniżenia scoringu w BIK i negatywnych wpisów w BIG. To oznacza utrudniony dostęp do kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych czy innych produktów bankowych​.

Dług, który nie jest regulowany terminowo, może zostać przekazany do windykacji wewnętrznej lub zewnętrznej. Jeśli negocjacje polubowne zawiodą, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego i odzyskania należności drogą egzekucji komorniczej​​.

Bycie dłużnikiem może mieć dalekosiężne i poważne konsekwencje, które mogą wpływać zarówno na życie osobiste, jak i możliwości finansowe. Warto więc unikać zadłużenia, a jeśli już pojawią się długi, starać się jak najszybciej je spłacić.

Czy osoba zadłużona może zaciągnąć pożyczkę?

Osoby zadłużone mogą napotkać trudności przy próbie zaciągnięcia kolejnej pożyczki ze względu na niską zdolność kredytową, negatywną historię kredytową oraz wpisy w bazach dłużników, takich jak BIK czy KRD​​. Nieterminowe spłacanie zobowiązań finansowych może prowadzić do działań windykacyjnych ze strony wierzycieli, a opóźnienia w spłatach są rejestrowane w bazach dłużników, co zwykle jest główną przyczyną odrzucenia wniosku o finansowanie​​​​. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Na rynku można znaleźć różne oferty, które mogą pomóc osobom zadłużonym.

Na początek należy wspomnieć o takim produkcie jak pożyczka bez BIK. To rodzaj produktu finansowego dostępnego dla osób, które mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu bankowego, głównie ze względu na niekorzystną historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Podstawową cechą tego rodzaju pożyczki jest to, że instytucje finansowe, które je oferują, nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawcy w BIK. Jednak  wtedy pożyczkodawcy często korzystają z innych baz danych, takich jak KRD.

Aby uniknąć weryfikacji w bazach dłużników, można się pokusić o poszukanie takich ofert jak pożyczki bez baz lub pożyczki dla zadłużonych. To specyficzne rodzaje produktów finansowych, które skierowane są do osób mających problemy z uzyskaniem tradycyjnego finansowania z powodu negatywnej historii kredytowej lub obecności w bazach dłużników. Należy jednak uważać w przypadku takich produktów. Mimo że pożyczki te wydają się atrakcyjną opcją dla osób w trudnej sytuacji finansowej, zazwyczaj wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. To wynika z większego ryzyka, jakie pożyczkodawca musi podjąć, udzielając finansowania osobom zadłużonym i z negatywną historią kredytową.

Sprawdzenie tego, czy jesteś dłużnikiem, jest kluczowe dla zachowania zdrowej sytuacji finansowej. Można to zrobić, odwiedzając strony internetowe odpowiednich rejestrów dłużników, gdzie po zarejestrowaniu i zalogowaniu uzyska się dostęp do swoich danych. Regularne monitorowanie swojego statusu pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości oraz na podjęcie kroków w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

Podobne artykuły

 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie a oświadczenie

  Słowa zaświadczenie i oświadczenie, choć brzmią podobnie, mają odmienne znaczenie. Warto umieć je odróżniać, ponieważ oba wyrażenia często pojawiają się w urzędowym kontekście i w wielu różnych instytucjach. Ich dokładna znajomość pozwala m.in. swobodnie obracać się wśród wymagań banków i firm pożyczkowych w procesie ubiegania się o kredyt czy pożyczkę. Wyjaśnienie i wszystkie kluczowe informacje […]

  15.02.2024Pokaż więcej
 • promesa zatrudnienia

  Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz […]

  11.02.2024Pokaż więcej
 • rejestr naleznosci publicznoprawnych

  Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać. […]

  07.02.2024Pokaż więcej
 • big infomonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od 2004 roku udostępnia dane o zobowiązaniach osób prywatnych i firm. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku podmiotów bankowych, jednak to nie historia BIG InfoMonitor jest dla konsumentów najbardziej istotna. Informacje, które warto znać — m.in. jakie konsekwencje niesie wpis do bazy zadłużonych oraz jak sprawdzić samego siebie […]

  03.02.2024Pokaż więcej
 • czyszczenie bik

  Czyszczenie BIK to nieco myląca nazwa, która może sugerować, że istnieje sposób na pozbycie się negatywnych wpisów znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie, gdy nadal zalegamy z płatnościami. Niestety nie jest to możliwe. To, co jesteśmy jednak w stanie zmienić, to wykreślenie z BIK po spłacie. Zobacz, jakie kroki należy w tym celu […]

  18.01.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły