Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Czym jest e-dowód i do czego służy?
Już od jakiegoś czasu można składać wnioski o wydanie tytułowego e-dokumentu. Ale właściwie do czego służy e-dowód? Czy rzeczywiście warto zawracać sobie głowę jego wyrobieniem? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Jeżeli ktoś położył przed nami klasyczny dowód i e-dowód, z dużym prawdopodobieństwem mielibyśmy kłopoty z ich odróżnieniem na pierwszy rzut oka. I wcale nie jest to nic dziwnego, bo za taką sytuacją stoi konkretny powód. Różnią się one zaledwie jedną informacją. Na e-dowodzie widnieje informacja o numerze CAN. To właśnie on jest niezbędny, by skorzystać z elektronicznych funkcji dowodu. Ale jakie są to funkcje?
Jak działa e-dowód w Polsce?
Upraszczając, e-dowód jest niczym innym jak dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. Już na samym początku należy zaznaczyć, że e-dowód potrafi zdecydowanie więcej, niż jego starszy, tradycyjny brat. Podstawowe funkcje dowodu nie ulegają zmianie, ale dołącza do nich szereg nowych rozwiązań. Z pewnością ułatwi on załatwianie wszelkich spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do wystawania w długich urzędowych kolejkach, tylko większość spraw załatwimy z pozycji ulubionego fotela. Warto również wiedzieć, że aktualnie dostępne funkcje e-dowodu wcale nie wyczerpują funkcjonalności e-dokumentu. W przyszłości jest również planowane jego wykorzystanie w biznesie, czy podczas komunikacji z bankami. Więcej informacji o e-dowodzie można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod, gdzie również znajdziemy instrukcję dotyczącą tego, jak złożyć wniosek o e-dokument tożsamości.
W jakich sytuacjach może się nam przydać e-dowód?
Aktualnie e-dowód w połączeniu z profilem osobistym jest niczym innym, jak środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki temu będziemy mogli za jego pomocą podpisać dokumenty składane online, jak również w łatwy sposób zalogować się do portali administracji publicznej. Użycie podpisu elektronicznego za pomocą e-dowodu będzie pociągało za sobą takie same skutki, jak podpis własnoręczny. W związku z tym będziemy mogli nim podpisać każdy dokument, który wysyłamy do urzędu.
Oprócz tego e-dowód osobisty jest również dokumentem podróży. Zawiera w sobie aplikację ICAO, która pozwoli na korzystanie z automatycznych bramek granicznych i zdecydowanie ułatwi i usprawni obsługę na lotnisku. E-dokument może być również przydatny w placówkach medycznych. Wówczas pacjenci w przyszłości będą mogli się rejestrować bez podawania swoich danych osobowych.
Czytnik do e-dowodu – czy jest potrzebny?
Warto jednak wiedzieć, że żeby korzystać w pełni z funkcjonalności e-dowodu należy posiadać odpowiedni czytnik. Bez tego niemożliwe będzie złożenie podpisu za pomocą tego dokumentu, ponieważ najpierw musi on zostać sczytany. Pierwszą styczność z czytnikiem do e-dowodu będziemy mieli w momencie jego odbioru. Do autoryzacji niektórych działań musimy podawać kody PIN1 i PIN2, w związku z czym spotkamy modele zarówno z klawiaturą, jak i bez. Do użytku domowego w zupełności powinien nam wystarczyć model bez klawiatury.
Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie każdy czytnik będzie współpracował z naszym elektronicznym dokumentem, chociaż w teorii nie powinno być z tym żadnego problemu. Z tego względu przed zakupem warto zasięgnąć opinii na temat tego, czy połączenie danego czytnika i naszego dowodu okaże się trafione. Koszt czytnika to wydatek rzędu około 300 złotych. Wobec tego warto wiedzieć, że na niewiele nam się przyda e-dowód, jeśli dodatkowo nie zainwestujemy w czytnik.