jak cofnąć przelew

Jak cofnąć przelew?

Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka.

Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej.

Czy bank musi sprawdzać poprawność danych do przelewu?

Bank wykona każdy zadysponowany przez nas przelew, jeśli w okienku na numer konta wprowadzimy poprawny, 26-cyfrowy identyfikator rachunku. Nie ma przy tym znaczenia, czy w polu na dane lub adres odbiorcy wpisaliśmy zgodne z prawdą informacje, ponieważ instytucja przed księgowaniem transakcji nie potwierdza, do kogo należy numer konta adresata.

Z jednej strony taki brak podwójnej weryfikacji jest wygodny dla nadawcy – pozwala na wykonanie przelewu szybko, nawet jeśli nie znamy adresu czy pełnego imienia i nazwiska osoby, której pragniemy przelać gotówkę. Z drugiej strony – rodzi większe ryzyko pomyłek i nadużyć.

Na co zwrócić uwagę dokonując przelewu

By przelew nie stał się pomyłką, którą trudno odkręcić, należy upewnić się, że dysponujemy poprawnym numerem konta odbiorcy i wpisujemy na stronie banku (czy też w aplikacji) odpowiedni ciąg znaków.

 • Jeżeli wprowadzamy numer rachunku bankowego adresata ręcznie, cyfra po cyfrze, powinniśmy kilkukrotnie sprawdzić, czy nigdzie nie popełniliśmy błędu.
 • Po wpisaniu numeru konta do formularza dyspozycji, większość banków wyświetli informację na temat tego, która instytucja prowadzi dany rachunek. Jeżeli nazwa banku zgadza się z tą, podaną nam przez osobę, do której mają trafić środki – mamy kolejne potwierdzenie, że numer konta najprawdopodobniej jest poprawny.
 • Posiadając dane do przelewu w formie elektronicznej, możemy dodatkowo zminimalizować ryzyko pomyłki, kopiując numer i wklejając w odpowiednie pole.
 • Pamiętajmy, że kiepskie światło, niewyspanie czy alkohol nie są naszymi sprzymierzeńcami w sytuacji kiedy potrzebujemy dokładności i skupienia.

Wykonywanie przelewu i możliwe błędy

Niepoprawny numer konta odbiorcy to niejedyny błąd, który może nam się przytrafić podczas wykonywania przelewu.

Pozostałe to:

 • Nieprawidłowa kwota – jeżeli kwota, którą wprowadzimy, jest za niska, wystarczy, że uzupełnimy płatność kolejnym przelewem, jeżeli zbyt wysoka – będziemy musieli ubiegać się o zwrot u odbiorcy.
 • Błędne dane odbiorcy – jeżeli numer konta był poprawny, kwota i tak trafi na zidentyfikowany dzięki niemu rachunek.
 • Błędny tytuł przelewu – nie wygeneruje to żadnych nieprawidłowości na linii my – bank – odbiorca, jednak może utrudnić mu weryfikację dokonanej płatności. Najlepiej skontaktować się z adresatem transakcji i poinformować go o pomyłce.

Jak widzimy, zwykle wyłącznie sytuacja transferu gotówki na rachunek, którym posługuje się ktoś inny, rodzi poważne problemy i chęć wycofania przez nas dyspozycji przelewu.

Czy można cofnąć przelew?

Niektóre przelewy da się wycofać, a w przypadku innych, taka operacja będzie niewykonalna. To, czy nasz przelew będzie możliwy do anulowania, zależy od:

 • systemu, w jakim ma zostać/został wykonany (np. Elixir, Express Elixir, BLIK);
 • daty planowanej realizacji transakcji – możemy bowiem dokonywać przelewów bieżących oraz odroczonych (zaplanowanych na kolejne dni);
 • czasu naszej reakcji, czyli, innymi słowy, momentu, w którym zorientujemy się, że zadysponowany przez nas transfer środków jednak nie powinien mieć miejsca.

Zlecając przelew w internecie, w miażdżącej większości przypadków korzystamy z systemu Elixir – możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak jest to funkcjonujący już od 1994 roku system rozliczeń międzybankowych, który działa zgodnie z ustalonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) harmonogramem sesji – najczęściej trzech w każdym dniu roboczym.

 1. By wycofać przelew bieżący, który ma zostać zrealizowany w systemie Elixir, musimy skontaktować się z naszym bankiem — telefonicznie, udając się do placówki lub online — i złożyć taką dyspozycję. Pracownik banku poinformuje nas, czy zdążyliśmy przed najbliższą sesją Elixir, czy przelew już wyszedł i nic nie możemy na to poradzić.
 2. Wycofanie przelewu odroczonego (czyli z przyszłą datą) jest najczęściej możliwe zarówno po kontakcie z pracownikiem banku, jak i samodzielnie, w bankowości internetowej lub aplikacji.
 3. Przelewy, których sesja KIR została już uruchomiona oraz te, dokonywane na konta obsługiwane przez ten sam bank, który prowadzi również nasz rachunek, a także transakcje natychmiastowe (np. Express Elixir) są księgowane na koncie odbiorcy w kilka chwil i nie da się ich cofnąć.

Jak cofnąć przelew?

By spróbować cofnąć omyłkowy przelew, należy w pierwszej kolejności sprawdzić godziny sesji Elixir w swoim banku. Jeżeli zareagowaliśmy w porę i mamy jeszcze trochę czasu, większość banków umożliwi nam cofnięcie transakcji na trzy sposoby:

 1. Podczas osobistej wizyty w oddziale banku
  Pamiętajmy jednak, że upływające minuty działają na naszą niekorzyść, więc jeśli faktycznie zdecydujemy się na dojazd do placówki, przygotujmy zawczasu dane przelewu, który chcemy anulować, aby pracownik mógł odpowiednio szybko zareagować.
 2. W toku rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku
  Dzwoniąc na infolinię instytucji bankowej, po potwierdzeniu swojej tożsamości i podaniu danych błędnego przelewu, konsultant również powinien być w stanie przetworzyć nasz ustny wniosek o anulowanie go.
 3. Poprzez narzędzia elektroniczne – bankowość internetową lub aplikację
  Z reguły wystarczy odszukać zakładkę „transakcje oczekujące” lub kliknąć dany przelew w historii konta, by ukazała się funkcja anulowania go.

A co w sytuacji kiedy pieniądze zdążyły już opuścić nasze konto, ale był to wynik naszej pomyłki i chcemy odzyskać środki? Bank powinien nam pomóc, choć w praktyce ma to różny rezultat.

Błędny przelew — jakie obowiązki ma bank?

Zgodnie z ustawą regulującą usługi płatnicze, bank jest zobligowany do pomocy swoim klientom w zakresie odzyskiwania błędnie przelanej gotówki.

W art. 143. czytamy:

Jeżeli unikatowy identyfikator podany przez użytkownika jest nieprawidłowy, dostawca nie ponosi odpowiedzialności […] jest jednak obowiązany podjąć działania w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej. Strony mogą zastrzec w umowie, że dostawca ma prawo pobrać od użytkownika opłatę za odzyskanie środków.

Pomoc banku jest jednak często droga i ogranicza się do skontaktowania się z błędnym adresatem celem poinformowania go, że ma 30 dni na oddanie środków na tzw. rachunek techniczny. Jeżeli nasze pieniądze zostaną tam przelane – odzyskamy je, jeżeli nie – musimy wystąpić na drogę sądową z powództwem przeciwko odbiorcy omyłkowego przelewu.

Odbiorca nie chce zwrócić przelewu — co zrobić?

Jeżeli nasze środki przez pomyłkę trafiły do niewłaściwego nadawcy, ale jest on uczciwą, działającą zgodnie z przepisami osobą – zorientuje się, że jego rachunek zasiliła kwota, którą nie ma prawa rozporządzać i dokona transakcji zwrotnej lub zostanie poinformowany o całej sytuacji przez bank i zgodnie z instrukcjami, które prześle instytucja, dokona zwrotu.

Brak jednej z opisanych wyżej reakcji to tzw. bezpodstawne wzbogacenie opisane w art. 405 kodeksu cywilnego.

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Jak zwrócić błędnie otrzymany przelew?

By uniknąć pozwu, kiedy otrzymamy z banku wiadomość, że na nasze konto w wyniku błędu wpłynęła pewna kwota pieniędzy, najlepiej jak najszybciej (a maksymalnie w ciągu 30 dni), dokonajmy transakcji na wskazany przez bank rachunek. To konto techniczne gwarantujące anonimowość.

Bank po zaksięgowaniu wpływu zajmie się dalszą relokacją gotówki i w ciągu jednego dnia roboczego trafi ona do pierwotnego nadawcy.

Przelew zwrotny na rachunek techniczny jest oczywiście bezpłatny.

Jak cofnąć przelew BLIK?

Przelew BLIK należy do grupy transakcji natychmiastowych. To oznacza, że wysłane w ten sposób pieniądze trafiają na konto odbiorcy w kilka sekund i cofnięcie go jest niemożliwe. Z brakiem możliwości anulowania spotkamy się także w przypadku przelewów PayPal.

Błędny adresat przy natychmiastowych operacjach tego typu, oznacza konieczność wysłania za pośrednictwem banku wiadomości do odbiorcy z żądaniem zwrotu. Procedurę tę opisaliśmy powyżej. 

Podobne artykuły

 • pożyczka bez dowodu osobistego

  Brak dowodu osobistego może być problemem w zaciągnięciu zobowiązania finansowego, ale wcale nie musi. Istnieją przypadki, w których będziemy w stanie zawrzeć umowę o pożyczkę bez tego dokumentu tożsamości, są to jednak dość specyficzne sytuacje. Wszystkie dokładnie opisujemy poniżej. Kredyt w banku, a dowód osobisty i paszport Paszport nie jest dla banku dokumentem tożsamości, który […]

  27.03.2024Pokaż więcej
 • Jeśli chodzi o nasze dane osobowe, choć większość instytucji i innych podmiotów stara się przetwarzać je z należytą starannością, sami również powinniśmy „trzymać rękę na pulsie”. Kradzieże baz danych i wycieki są realnym zagrożeniem. Co zrobić, kiedy nasze informacje poufne czy osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce? Jak się chronić i zapobiegać wyłudzeniom kredytu […]

  22.03.2024Pokaż więcej
 • Choć wielu Polaków po nowy lub zaktualizowany paszport rusza dopiero bezpośrednio przed wakacyjnymi miesiącami, o to, by aktualny dokument znajdował się na naszej półce, warto dbać przez cały rok. Rekomendują to przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa. Ważny paszport pozwala na opuszczenie kraju i wyjazd do niemal dowolnego miejsca na ziemi. A ile kosztuje wyrobienie tej […]

  19.03.2024Pokaż więcej
 • Niezależnie od tego, czy dodatkowego źródła dochodu szukamy, by chwilowo podreperować domowy budżet, zbieramy na konkretny – długofalowy lub krótkofalowy cel, czy chcemy na stałe zwiększyć swoje miesięczne zarobki, obecnie mamy wiele możliwości zdobycia dodatkowego zastrzyku (lub całego źródła) gotówki. Poniżej opisujemy najbardziej uniwersalne sposoby zarówno online, jak i offline. Jednorazowy, dodatkowy zastrzyk gotówki – […]

  11.03.2024Pokaż więcej
 • gdzie wyrobić dowód osobisty

  Co łączy zbliżające się 18 urodziny, zmianę nazwiska i zgubienie portfela? Najprawdopodobniej w każdym z tych przypadków będziesz musiał złożyć wniosek o dowód osobisty. Powodów, dla których ubiegamy się o nowy dokument, może być zresztą znacznie więcej. Poniżej opisujemy gdzie wyrobić dowód osobisty i w jaki sposób przejść przez całą procedurę. Z tekstu dowiesz się […]

  04.03.2024Pokaż więcej
 • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

  Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

  29.02.2024Pokaż więcej
 • Rok 2023 był niezwykłym okresem dla SMART Pożyczki. Nie tylko kontynuowaliśmy nasze misję pokazywania naszym klientom, że ze SMART mogą więcej, ale także zdecydowaliśmy się na rozwijanie ich kreatywności i pasji poprzez serię wyjątkowych konkursów. To był rok zarówno pełen wyzwań, ale i obfitujący w satysfakcjonujące momenty, zwłaszcza dla naszych szczęśliwych zwycięzców! Najbardziej ekscytującym elementem […]

  28.02.2024Pokaż więcej
 • potrącenia z wynagrodzenia

  Interesy pracowników są w Polsce chronione na różne sposoby. Jednym z obliczy takiej ochrony są zawarte w Kodeksie pracy limity potrąceń z wynagrodzenia. Dzięki ograniczonym kwotom, które można potrącić z pensji, nawet w przypadku egzekucji komorniczej czy administracyjnej, osoba świadcząca pracę otrzymuje na swoje konto co miesiąc pewną gwarantowaną ilość środków. Nie dzieje się tak […]

  26.02.2024Pokaż więcej
 • ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach

  Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka […]

  23.02.2024Pokaż więcej
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

  Pozyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy bywa kluczowe w różnych sytuacjach. Np. przy składaniu wniosku kredytowego, najmie mieszkania czy też ubieganiu się o stypendium – to bowiem dokument, który potwierdza wysokość wynagrodzenia, a co za tym idzie stabilność finansową. Poniżej przygotowaliśmy wszystkie kluczowe informacje na jego temat. Podpowiadamy jak je uzyskać i co zrobić, kiedy […]

  19.02.2024Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły