Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Czym są obligacje skarbowe, czy warto je kupić?
Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?
Co to są obligacje skarbowe?
Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które emitowane są przez Skarb Państwa. Sprzedawane są przez Ministra Finansów. To jeden z podstawowych instrumentów dłużnych pozostających w obrocie. Przychody ze sprzedaży przeznaczone są na finansowanie deficytu państwa.
Jak działają obligacje skarbowe? Minister Finansów pożycza określoną sumę pieniędzy od nabywcy tych papierów wartościowych. Zobowiązuje się on je zwrócić w określonym terminie, a kwota zwrotu powiększona jest o odsetki.
Rodzaje obligacji skarbowych:
- 3-miesięczne stałoprocentowe,
- roczne zmiennoprocentowe,
- 2-letnie zmiennoprocentowe,
- 3-letnie zmiennoprocentowe,
- 4-letnie indeksowane inflacją,
- 10-letnie indeksowane inflacją,
- rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją,
- rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją.
Czy warto kupić obligacje skarbowe?
Obligacje skarbowe uchodzą za atrakcyjną alternatywę dla lokat bankowych. Popularnie wykorzystywane są zarówno jako samodzielna inwestycja, jak i jeden z elementów w zróżnicowanym portfelu inwestycyjnym.
Jakie są mocne strony obligacji skarbowych?
- Duża dostępność.
- Prosty mechanizm działania.
- Łatwość pozyskania informacji na temat tych papierów wartościowych.
- Inwestować można online, bez wychodzenia z domu.
- Niskie ryzyko utraty pieniędzy w porównaniu do innych rodzajów obligacji.
- Sposób na bezpieczne przechowywanie oszczędności.
Jakie są słabe strony obligacji skarbowych?
- Jeżeli dojdzie do kryzysu gospodarczego, państwo może nie być w stanie wypłacić obligatariuszom pieniędzy. Wiąże się to zatem z ryzykiem utraty zainwestowanych środków.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w obligacje skarbowe. Każdy powinien podjąć decyzję na podstawie własnej analizy. Z pewnością dobrze jest wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Najbardziej opłacają się obligacje długoterminowe, indeksowane inflacją. Dodatkowym atutem jest to, że Skarb Państwa czasami emituje obligacje z premią. Obligatariusze mogą w ramach losowania otrzymać dodatkowe pieniądze.
Obligacje skarbowe mogą nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy waluta traci na wartości. W takim przypadku spada także realna wartość pieniądza. Opłacalność tego typu inwestycji może być również niewielka w przypadku wysoko wyjątkowej inflacji, która utrzymuje się przez cały okres aż do wykupu obligacji. Wówczas podatek od dochodów kapitałowych pochłonie większość zysków z inwestycji.
Powszechnie obligacje skarbowe uważane są za bezpieczną i pewną formę inwestowania. Ma to związek z tym, że emitentem jest Skarb Państwa, który odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem. Co zrobić w przypadku, gdy potrzebujemy na „już” pieniędzy na niespodziewane wydatki? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest skorzystanie z oferty SMART Pożyczka. Pierwsze zobowiązanie dla nowych klientów jest w pełni bezpłatne.