Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Wiarygodność finansowa – czym jest i co na nią wpływa?
Z pojęciem wiarygodność finansowa z dużym prawdopodobieństwem spotkała się większość z nas. A już na pewno ta część, która chociaż raz starała się o jakikolwiek kredyt gotówkowy, lub pożyczkę. Ale jak można zdefiniować ową wiarygodność finansową? I co ważniejsze – co właściwie na nią wpływa?
Nasza wiarygodność finansowa pozostaje w bliskiej relacji ze zdolnością kredytową. A to z kolei ma ścisły związek z tym, czy mamy szansę na kredyt lub pożyczkę. Jeżeli staramy się o kredyt w banku, czy w instytucji pożyczkowej – na przykład na stronie Smart Pożyczki, to o tym, czy pożyczka zostanie nam udzielona w dużej mierze przesądza właśnie nasza zdolność kredytowa. Mówiąc inaczej, dla pożyczkodawcy ma znaczenie to, czy jesteśmy wiarygodni finansowo. Ale co wpływa na ową wiarygodność?
Czym jest wiarygodność finansowa?
Dość ogólnie stwierdzając, nasza wiarygodność finansowa to coś na kształt reputacji, którą mamy w oczach kredytodawcy. Pojęcie to określa na ile jesteśmy rzetelni w regulacji naszych zobowiązań finansowych względem instytucji finansowych i banków. Mowa tu o regularnym spłacaniu wszystkich rat, czy nawet sposobie, w jaki radziliśmy sobie w sytuacji trudności z terminową spłatą.
Co zatem ma wpływ na naszą wiarygodność kredytową? Można wymienić kilka czynników:
– niespłacone w terminie zobowiązania;
– brak historii kredytowej;
– przekroczone limity na kartach kredytowych;
– wcześniejsza współpraca z danym bankiem lub firmą pożyczkową;
– zakupy na raty;
– terminowa spłata zobowiązań.
Na podstawie wyżej wymienionych czynników można stwierdzić, że dobra wiarygodność finansowa to sytuacja, w której dotychczas nie zalegaliśmy ze spłatą żadnych zobowiązań. Kupowaliśmy na raty i wszystkie spłacaliśmy w terminie, oraz nie zdarzyło się nam przekroczyć żadnych limitów ustalonych na kartach kredytowych. W innej sytuacji nasza wiarygodność finansowa to coś, nad czym zdecydowanie powinniśmy popracować – o ile w przyszłości planujemy korzystać z pożyczek lub kredytów.
Wiarygodność finansowa a zdolność kredytowa
Poruszając tematykę wiarygodności finansowej warto również poświęcić chwilę zagadnieniu zdolności kredytowej. Jest bowiem tak, że wiarygodność klienta ma wpływ na jego zdolność kredytową. W końcu nie ma nic dziwnego w tym, że bank nie chce nam udzielić wsparcia finansowego, jeżeli dotychczas mieliśmy problemy ze spłatą tego typu zobowiązań. Jednak nie tylko to ma wpływ na zdolność kredytową. Przy jej ocenie są brane pod uwagę również: wysokość dochodów i zgromadzony majątek, forma zatrudnienia, aktualnie zaciągnięte zobowiązania, czy liczba osób na utrzymaniu.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki bank decyduje, czy udzieli nam kredytu – a zatem określa naszą zdolność kredytową. Jeżeli nie jest zbyt dobra, to istnieje możliwość, że otrzymamy odpowiedź odmowną. A przyczyną takiej sytuacji może być niska wiarygodność finansowa. Dlatego zdecydowanie warto jest nad tym pracować, żeby w sytuacji podbramkowej móc skorzystać z pomocy finansowej czy to banku, czy w firmie pożyczkowej.