Zadłużenie osoby prywatnej – jak sprawdzić?

Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Zadłużenie osoby prywatnej można sprawdzić w bazach i rejestrach dłużników. Należy jednak pamiętać o tym, że dostęp do BIK czy BIG mają jedynie niektóre podmioty. W tych bazach znajdują się informacje o tysiącach dłużników – na temat ich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych czy też tych wynikających m.in. z przeterminowanych rachunków za media.

Darmowy raport, nie częściej niż raz na 6 miesięcy, z rejestrów BIG i BIK mogą pobrać osoby fizyczne (wyłącznie na swój temat lub na temat osoby zmarłej, po której dziedziczą). Jest to przywilej określony ustawowo.

W jaki sposób sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej w bazach?

Aby sprawdzić osobę fizyczną w bazie BIG lub BIK, musimy mieć firmę. Innym sposobem jest poproszenie tej osoby, aby samodzielnie pobrała raport o sobie i przedstawiła go nam. Ograniczenia te wynikają z przepisów RODO oraz tajemnicy bankowej.

W celu sprawdzenia zadłużenia osoby prywatnej w KRD konieczne jest uzyskanie jej zgody na ujawnienie informacji. Wystarczy pobrać i wypełnić wzór upoważnienia (wymagany jest podpis osoby, o której informacje mają zostać pobrane).

Dane o zadłużeniu można sprawdzić w BIG ERIF. Raport o samym sobie może pobrać każda osoba prywatna. Konieczne jest założenie konta w serwisie. Firmy mogą zamówić taki raport o konsumencie, jeżeli uzyskają jego zgodę. Podobnie jak w przypadku KRD konieczne jest stosowne upoważnienie.

Kto może sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Zadłużenie osób prywatnych w najpopularniejszych bazach i rejestrach dłużników mogą sprawdzić:

 • organy administracji państwowej (sądy, prokuratura, komornicy sądowi),
 • osoby prawnej (banki, firmy pożyczkowe, operatorzy komórkowi),
 • konsumenci.

W tym ostatnim przypadku możliwe jest skontrolowanie informacji wyłącznie o samym sobie.

Istnieje jednak możliwość zweryfikowania osoby prywatnej w innych bazach. Łatwiejszy dostęp jest do danych znajdujących się m.in.:

 • w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych – bazę prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy,
 • na giełdach wierzytelności – dostępnych online, prowadzonych przez różne firmy (głównie windykacyjne).

Dlaczego warto sprawdzić swoje zadłużenie?

Regularne sprawdzanie baz dłużników pozwala nam kontrolować finanse. Wyłudzenia kredytów, chociaż coraz rzadsze, nadal się zdarzają. Systematyczne weryfikowanie baz dłużników daje pewność, że nikt nie zaciągnął na nas zobowiązania. W Smart Pożyczka wspólnie budujemy pozytywną historię kredytową. Klienci, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązanie, mogą liczyć na pozytywne wpisy w bazach. To ułatwia zaciągnięcie kolejnych pożyczek i kredytów.

Podobne artykuły

 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym są chwilówki? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze fakty.

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z okazji jego święta.

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Dzień mamy tuż tuż, dlatego zdecydowanie warto się już zacząć zastanawiać nad ciekawym prezentem z tej okazji i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jaki podarunek sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe i oryginalne pomysły, z których warto skorzystać!

  26.05.2022Pokaż więcej
 • Zespół SMART Pożyczka pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.smartkonkurs.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.   

  23.05.2022Pokaż więcej
 • Bank przyznał Ci kredyt, jednak jego warunki pozostawiają wiele do życzenia. Drakońska marża, wygórowana prowizja, a do tego krótszy niż chciałeś termin. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież masz dobrą pracę i stałe zarobki. Wszystkiemu winna jest twoja historia kredytowa, a może po prostu jej brak. 

  13.05.2022Pokaż więcej
 • Jeszcze do niedawna w powszechnej świadomości panowało przekonanie, że pożyczki gotówkowe są dostępne wyłącznie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pozostali musieli szukać innych sposobów na pozyskanie gotówki, gdyż w oczach instytucji finansowych udzielenie im pożyczki było zbyt ryzykowne. Pojawienie się na rynku firm pożyczkowych całkowicie odmieniło tę sytuację – dziś uzyskanie pożyczki dla bezrobotnych oraz osób zatrudnionych w innej niż umowa o pracę formie, jest jak najbardziej możliwe!

  22.04.2022Pokaż więcej
 • Wielkanoc to najważniejsze święto katolickie oraz kolejna, po Bożym Narodzeniu, okazja do rodzinnego świętowania. W tym wszystkim najważniejsi są najmłodsi, którzy najintensywniej odczuwają świąteczną atmosferę oraz ze szczególnym wytęsknieniem oczekują nadejścia Wielkanocy. Jest ku temu jeszcze jeden powód – prezenty od zajączka, która to tradycja jest coraz chętniej kultywowana w polskich domach.

  15.04.2022Pokaż więcej
 • Zaciągnięcie każdego zobowiązania finansowego powinno być poprzedzone dokładną analizą. Oprócz zadania sobie oczywistego pytania, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę we wskazanym terminie, warto zweryfikować także koszt pożyczki, sprawdzić ile wynosi RRSO oraz dowiedzieć się, na kiedy przypada termin płatności. Wszystkie te wątpliwości wyjaśnia bardzo praktyczne narzędzie – kalkulator pożyczki. Gdzie go szukać, jak korzystać oraz dlaczego warto – o tym powiemy w niniejszym artykule!

  14.04.2022Pokaż więcej
 • BIK to skrót od nazwy instytucji, powołanej na początku XXI w. przez Związek Banków Polskich. Kryje się pod nim Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest zbieranie, przechowywanie oraz udostępnianie bankom danych na temat spłaty zobowiązań finansowych klientów korzystających z ich ofert. Do BIK trafia więc każda osoba, która zaciągnęła pożyczkę, dokonała zakupu ratalnego, korzysta z karty kredytowej, posiada limit na koncie lub poręczyła kredyt innej osobie.

  25.03.2022Pokaż więcej
 • SMART to więcej niż pożyczka! To cały wachlarz dodatkowych produktów, dzięki któremu możesz poczuć się wyjątkowo. Dzięki temu, wiesz, że SMART jest firmą, z której usług warto korzystać, a im dłużej jesteś z nami Tym większe przywileje na Ciebie czekają! Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda nasz ŚWIAT WIĘKSZYCH MOŻLIWOŚCI, który Ci oferujemy i wybierzesz dla siebie produkt skrojony na miarę Twoich potrzeb!

  24.03.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  -
  +
  5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły