Zadłużenie osoby prywatnej – jak sprawdzić?

Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Zadłużenie osoby prywatnej można sprawdzić w bazach i rejestrach dłużników. Należy jednak pamiętać o tym, że dostęp do BIK czy BIG mają jedynie niektóre podmioty. W tych bazach znajdują się informacje o tysiącach dłużników – na temat ich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych czy też tych wynikających m.in. z przeterminowanych rachunków za media.

Darmowy raport, nie częściej niż raz na 6 miesięcy, z rejestrów BIG i BIK mogą pobrać osoby fizyczne (wyłącznie na swój temat lub na temat osoby zmarłej, po której dziedziczą). Jest to przywilej określony ustawowo.

W jaki sposób sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej w bazach?

Aby sprawdzić osobę fizyczną w bazie BIG lub BIK, musimy mieć firmę. Innym sposobem jest poproszenie tej osoby, aby samodzielnie pobrała raport o sobie i przedstawiła go nam. Ograniczenia te wynikają z przepisów RODO oraz tajemnicy bankowej.

W celu sprawdzenia zadłużenia osoby prywatnej w KRD konieczne jest uzyskanie jej zgody na ujawnienie informacji. Wystarczy pobrać i wypełnić wzór upoważnienia (wymagany jest podpis osoby, o której informacje mają zostać pobrane).

Dane o zadłużeniu można sprawdzić w BIG ERIF. Raport o samym sobie może pobrać każda osoba prywatna. Konieczne jest założenie konta w serwisie. Firmy mogą zamówić taki raport o konsumencie, jeżeli uzyskają jego zgodę. Podobnie jak w przypadku KRD konieczne jest stosowne upoważnienie.

Kto może sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Zadłużenie osób prywatnych w najpopularniejszych bazach i rejestrach dłużników mogą sprawdzić:

 • organy administracji państwowej (sądy, prokuratura, komornicy sądowi),
 • osoby prawnej (banki, firmy pożyczkowe, operatorzy komórkowi),
 • konsumenci.

W tym ostatnim przypadku możliwe jest skontrolowanie informacji wyłącznie o samym sobie.

Istnieje jednak możliwość zweryfikowania osoby prywatnej w innych bazach. Łatwiejszy dostęp jest do danych znajdujących się m.in.:

 • w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych – bazę prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy,
 • na giełdach wierzytelności – dostępnych online, prowadzonych przez różne firmy (głównie windykacyjne).

Dlaczego warto sprawdzić swoje zadłużenie?

Regularne sprawdzanie baz dłużników pozwala nam kontrolować finanse. Wyłudzenia kredytów, chociaż coraz rzadsze, nadal się zdarzają. Systematyczne weryfikowanie baz dłużników daje pewność, że nikt nie zaciągnął na nas zobowiązania. W Smart Pożyczka wspólnie budujemy pozytywną historię kredytową. Klienci, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązanie, mogą liczyć na pozytywne wpisy w bazach. To ułatwia zaciągnięcie kolejnych pożyczek i kredytów.

Podobne artykuły

 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

  20.07.2022Pokaż więcej
 • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

  12.07.2022Pokaż więcej
 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym […]

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z […]

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły