Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Pożyczka na wymianę pieca
Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?
Czym jest dofinansowanie do wymiany pieca?
W 2022 roku gospodarstwa domowe zainteresowane wymianą starego kotła na nowy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach ogólnopolskich oraz regionalnych programów dotacji. Najważniejsze dwa ogólnopolskie programy to „Czyste Powietrze” oraz „Stop Smog”.
„Czyste Powietrze” funkcjonuje w Polsce od 2018 roku. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery przez jednorodzinne budynki mieszkalne. Ta forma dopłaty obejmuje ok. 3 mln gospodarstw domowych.
W ramach „Czystego Powietrza” można skorzystać z jednego z trzech poziomów wsparcia:
- pierwszy podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. złotych – dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. złotych,
- drugi podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. złotych – przeciętny miesięczny dochód na osobę nie może być wyższy niż 1564 złote w gospodarstwach wieloosobowych oraz do 2189 złotych w gospodarstwie jednoosobowym,
- trzeci poziom dofinansowania do 69 tys. złotych skierowany do mniej zamożnych Polaków.
W przypadku programu „Stop Smog” beneficjentami są najmniej zamożni obywatele, którzy mieszkają w budynkach jednorodzinnych. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na m.in. wymianę pieca. Kto może otrzymać wsparcie? Gospodarstwa domowe, których dochody w przeliczeniu na jedną osobę nie przekraczają 175% wysokości najniższej emerytury dla gospodarstw jednorodzinnych oraz 125% dla gospodarstw wieloosobowych. Dotacja ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów może wynieść do 70% kosztów realizacji porozumienia.
Czy pożyczka na wymianę pieca się opłaca?
Wymiana pieca jest dość kosztownym przedsięwzięciem – bez względu na to, czy jest realizowana wyłącznie z własnych środków, czy też za pomocą dofinansowania. Koszt takiej realizacji zależny jest m.in. od rodzaju wybranej instalacji, warunków lokalowych, stanu budynku, metrażu mieszkania oraz oferty wykonawcy. Trudno jest jednoznacznie określić, jaka forma ogrzewania będzie teraz najkorzystniejsza, ponieważ wszystkie rodzaje opałów drożeją. Coraz więcej osób skłania się ku pompie ciepła. Jej ceny zaczynają się jednak od 20 tys. złotych.
Czy pożyczka na wymianę pieca ma sens? Dodatkowe środki na nowy kocioł często pozwalają „dopiąć” realizację. Zwłaszcza gdy już rozpocznie się sezon grzewczy. Wówczas zależy nam, aby jak najszybciej ogrzewać dom. Dobrym rozwiązaniem jest też pożyczka na opał, gdy ceny w składach węgla, ekogroszku czy pelletu osiągną jeszcze wyższe ceny. W SMART Pożyczka mamy atrakcyjną ofertę – zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych klientów.
Pożyczka na wymianę pieca to rozwiązanie, które pomaga „dopiąć” inwestycję. Dzięki niej można pozyskać brakujące środki, które potrzebne są na „już”.