ile można wypłacić z bankomatu

Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limity wypłat

Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie.

Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale kasowym banku.

Jaka kwota pieniędzy jest w bankomacie?

Ilość gotówki w bankomatach nie jest ustandaryzowana. Każdy bank może zarządzać dostępnymi w maszynie kwotami zgodnie z własną polityką. Wartość pieniędzy do wypłaty w urządzeniu jest najczęściej zależna od lokalizacji bankomatu, która przekłada się na częstotliwość wypłat oraz to, jak często wymagane jest dołożenie banknotów.

To, ile pieniędzy znajduje się w danej chwili w maszynie, jest wiedzą zarezerwowaną wyłącznie dla pracowników banku. Podawanie takich danych publicznie, byłoby złamaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jedyna informacja dotycząca zawartości urządzenia, to rodzaj możliwych do wypłacenia nominałów. Po wsunięciu karty, wprowadzeniu numeru pin i wybraniu opcji „wypłata gotówki”, na monitorze automatu powinny pokazać się dane, czy dostępne do wybrania są wszystkie banknoty, również te o wartości 20 zł lub 500 zł, czy wyłącznie standardowe: 50 zł, 100 zł i 200 zł.

Wiedza na ten temat przydaje się szczególnie, kiedy zależy nam na dużej sumie, lub chcemy wypłacić jak najmniejszą kwotę.

Najmniejsza kwota możliwa do wypłaty z bankomatu

Ze względu na nieopłacalność tego typu transakcji, tylko niektóre bankomaty umożliwiają wybranie z konta niewielkiej ilości gotówki – 10 zł czy 20 zł. Najniższa możliwa wartość wypłaty często zaczyna się od 50 zł. Niektóre instytucje bankowe wymagają nawet opłaty prowizyjnej za niskokwotowe operacje bankomatowe.

Banki, które deklarują możliwość darmowych wypłat z bezobsługowych urządzeń już od kwoty wynoszącej 10 zł to m.in.:

 • Santander Bank Polska,
 • BOŚ Bank,
 • Euronet,
 • ING Bank Śląski.

Należy jednak pamiętać, że nie każda maszyna w dowolnej chwili dysponuje banknotami o niskich nominałach.

A jak wyglądają maksymalne limity wypłat? O tym poniżej.

Poznaj typy limitów w bankomatach

Maksymalna kwota, którą będziemy w stanie wypłacić z naszego konta, używając bankomatu, zależy od czterech czynników.

 1. Ile pieniędzy znajduje się w wybranym urządzeniu – to kwestia, którą wstępnie omówiliśmy w poprzednich akapitach.
 2. Jakie są techniczne możliwości maszyny – konstrukcja bankomatu i wielkość podajnika banknotów ma oczywiście swoje ograniczenia wynikające z rozmiaru.
 3. Jakie limity jednorazowych i dobowych wypłat nakłada bank, by minimalizować ryzyko kradzieży znacznej sumy – są to pewne odgórne ustalenia, które dotyczą wszystkich klientów detalicznych.
 4. Jakie limity dobowe sami ustawiliśmy na naszym koncie – osobiście również możemy przeciwdziałać kradzieży naszych pieniędzy, włączając jak najniższy dzienny limit wypłat.

Ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo?

To ile bankomatów pomieści w ciągu jednej transakcji szczelina bankomatu, z której wyciągamy pieniądze, stanowi pewnego rodzaju limit techniczny, który wpływa na to, jaką kwotę możemy jednorazowo wypłacić.

Konstrukcja większości bankomatów pozwala na wysunięcie maksymalnie 30 sztuk lub 40 sztuk banknotów. Zakładając, że w maszynie znajduje się ich wystarczająca ilość o nominale 200 zł, maksymalnie wypłacimy więc za jednym razem: 40 × 200 zł = 8 000 zł. Jeśli urządzenie będzie dysponowało wyłącznie banknotami stuzłotowymi, jednorazowo uda nam się wypłacić maksymalnie 4 000 zł.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku potrzeby uzyskania większej kwoty ponowić transakcję. Operację możemy wykonywać aż do momentu przekroczenia limitu nałożonego przez bank lub przez nas samych.

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu – limity bankowe i osobiste

Wśród instytucji bankowych znajdziemy takie, które w ogóle nie narzucają klientom maksymalnej kwoty, możliwej do wypłaty w ciągu doby oraz takie, które nakładają stosunkowo niskie limity.

Przykład:
Za pomocą karty debetowej w ciągu 24 godzin wypłacimy z naszego konta maksymalnie 10 000 zł. Nasz własny limit możemy ustalić również wyłącznie do tej kwoty – limity bankowe są bowiem nadrzędne i klient nie może ich w żaden sposób przewyższyć.

Jeśłi potrzebujesz wyższej kwoty – kolejne 10 000 zł możesz wypłacić przy pomocy BLIK-a, o którym piszemy kilka dodatkowych słów w końcowej części tekstu.

Jeżeli chodzi o limity ustawiane indywidualnie, ich wysokość powinna odzwierciedlać nasze potrzeby. Jeśli na co dzień nie korzystamy z gotówki, powinniśmy maksymalnie obniżyć limit, by w przypadku trafienia naszej karty debetowej w niepowołane ręce nie stracić znacznej sumy.

A co w sytuacji, kiedy chcemy wybrać z konta większą ilość pieniędzy? W nasze osobiste ograniczenia możemy ingerować z dowolną częstotliwością, co sprawia, że najbezpieczniej jest podnieść limit przed samą wypłatą i ponownie obniżyć go po zakończeniu transakcji.

Jak zmienić dzienny limit wypłat z bankomatu?

Zmiana indywidualnych limitów jest możliwa na 3 sposoby:

 • Online – w aplikacji mobilnej naszego banku lub po zalogowaniu do panelu klienta w bankowości internetowej.
 • Telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku, możemy poprosić o podniesienie limitu przez konsultanta. Pamiętajmy o posiadaniu pod ręką dowodu osobistego czy numeru PESEL – pracownik na pewno będzie weryfikował naszą tożsamość.
 • Osobiście – wystarczy, że udamy się do dowolnej placówki naszego banku i wydamy tego typu dyspozycję.

Ile można wypłacić BLIK-iem?

Wypłata BLIK-iem posiada te same ograniczenia, co wypłata przy pomocy karty debetowej przypisanej do konta. To oznacza, że kwota wypłaty zależy od urządzenia, banku oraz naszych indywidualnych ustawień, a sam BLIK nie narzuca swoim klientom żadnych limitów.

Przykład:
Jesteśmy klientami banku, który pozwala na maksymalną wypłatę systemem BLIK kwoty 10 000 zł. Limit na naszym koncie wynosi 5 000 zł, natomiast w bankomacie znajduje się wyłącznie 2 000 zł. Oczywiście w takiej sytuacji wypłacimy jedynie taką ilość pieniędzy, która fizycznie znajduje się w maszynie. Po dołożeniu banknotów będziemy w stanie wybrać 5 000 zł, a po zmianie ograniczenia w naszym panelu klienta – maksymalnie 10 000 zł.

Ważne!
Nawet jeśli posiadamy w danym banku dwa rachunki – na przykład osobisty oraz kredytowy obsługiwany kartą – nie zwiększy to naszej puli maksymalnej wypłaty do 20 000 zł. BLIK przypisany jest wyłącznie do jednego konta.

Limity w bankomatach 2022 – czy były zmiany?

Choć 2022 rok przyniósł prawie 100-procentowe ograniczenie obostrzeń związanych ze stanem epidemiologicznym, a także wybuch wojny za naszą wschodnią granicą, limity w większości bankomatów nie uległy żadnym modyfikacjom.

Na obniżenie kwoty, którą jednorazowo można wypłacić z urządzenia, zdecydował się w 2022 roku wyłącznie Euronet, który zmianę limitu z 1 000 zł na 800 zł wyjaśnił chęcią obniżenia kosztów utrzymania maszyn. Nie jest to jednak limit dobowy, a więc pojedynczych transakcji (po 800 zł każda) możemy wykonać tyle, ile potrzebujemy, lub tyle, na ile pozwala nasz indywidualny limit.

Podobne artykuły

 • Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • przedpłata

  Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpła”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły