ile można wypłacić z bankomatu
17.05.2023

Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limity wypłat

Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie.

Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale kasowym banku.

Jaka kwota pieniędzy jest w bankomacie?

Ilość gotówki w bankomatach nie jest ustandaryzowana. Każdy bank może zarządzać dostępnymi w maszynie kwotami zgodnie z własną polityką. Wartość pieniędzy do wypłaty w urządzeniu jest najczęściej zależna od lokalizacji bankomatu, która przekłada się na częstotliwość wypłat oraz to, jak często wymagane jest dołożenie banknotów.

To, ile pieniędzy znajduje się w danej chwili w maszynie, jest wiedzą zarezerwowaną wyłącznie dla pracowników banku. Podawanie takich danych publicznie, byłoby złamaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jedyna informacja dotycząca zawartości urządzenia, to rodzaj możliwych do wypłacenia nominałów. Po wsunięciu karty, wprowadzeniu numeru pin i wybraniu opcji „wypłata gotówki”, na monitorze automatu powinny pokazać się dane, czy dostępne do wybrania są wszystkie banknoty, również te o wartości 20 zł lub 500 zł, czy wyłącznie standardowe: 50 zł, 100 zł i 200 zł.

Wiedza na ten temat przydaje się szczególnie, kiedy zależy nam na dużej sumie, lub chcemy wypłacić jak najmniejszą kwotę.

Najmniejsza kwota możliwa do wypłaty z bankomatu

Ze względu na nieopłacalność tego typu transakcji, tylko niektóre bankomaty umożliwiają wybranie z konta niewielkiej ilości gotówki – 10 zł czy 20 zł. Najniższa możliwa wartość wypłaty często zaczyna się od 50 zł. Niektóre instytucje bankowe wymagają nawet opłaty prowizyjnej za niskokwotowe operacje bankomatowe.

Banki, które deklarują możliwość darmowych wypłat z bezobsługowych urządzeń już od kwoty wynoszącej 10 zł to m.in.:

 • Santander Bank Polska,
 • BOŚ Bank,
 • Euronet,
 • ING Bank Śląski.

Należy jednak pamiętać, że nie każda maszyna w dowolnej chwili dysponuje banknotami o niskich nominałach.

A jak wyglądają maksymalne limity wypłat? O tym poniżej.

Poznaj typy limitów w bankomatach

Maksymalna kwota, którą będziemy w stanie wypłacić z naszego konta, używając bankomatu, zależy od czterech czynników.

 1. Ile pieniędzy znajduje się w wybranym urządzeniu – to kwestia, którą wstępnie omówiliśmy w poprzednich akapitach.
 2. Jakie są techniczne możliwości maszyny – konstrukcja bankomatu i wielkość podajnika banknotów ma oczywiście swoje ograniczenia wynikające z rozmiaru.
 3. Jakie limity jednorazowych i dobowych wypłat nakłada bank, by minimalizować ryzyko kradzieży znacznej sumy – są to pewne odgórne ustalenia, które dotyczą wszystkich klientów detalicznych.
 4. Jakie limity dobowe sami ustawiliśmy na naszym koncie – osobiście również możemy przeciwdziałać kradzieży naszych pieniędzy, włączając jak najniższy dzienny limit wypłat.

Ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo?

To ile bankomatów pomieści w ciągu jednej transakcji szczelina bankomatu, z której wyciągamy pieniądze, stanowi pewnego rodzaju limit techniczny, który wpływa na to, jaką kwotę możemy jednorazowo wypłacić.

Konstrukcja większości bankomatów pozwala na wysunięcie maksymalnie 30 sztuk lub 40 sztuk banknotów. Zakładając, że w maszynie znajduje się ich wystarczająca ilość o nominale 200 zł, maksymalnie wypłacimy więc za jednym razem: 40 × 200 zł = 8 000 zł. Jeśli urządzenie będzie dysponowało wyłącznie banknotami stuzłotowymi, jednorazowo uda nam się wypłacić maksymalnie 4 000 zł.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku potrzeby uzyskania większej kwoty ponowić transakcję. Operację możemy wykonywać aż do momentu przekroczenia limitu nałożonego przez bank lub przez nas samych.

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu – limity bankowe i osobiste

Wśród instytucji bankowych znajdziemy takie, które w ogóle nie narzucają klientom maksymalnej kwoty, możliwej do wypłaty w ciągu doby oraz takie, które nakładają stosunkowo niskie limity.

Przykład:
Za pomocą karty debetowej w ciągu 24 godzin wypłacimy z naszego konta maksymalnie 10 000 zł. Nasz własny limit możemy ustalić również wyłącznie do tej kwoty – limity bankowe są bowiem nadrzędne i klient nie może ich w żaden sposób przewyższyć.

Jeśłi potrzebujesz wyższej kwoty – kolejne 10 000 zł możesz wypłacić przy pomocy BLIK-a, o którym piszemy kilka dodatkowych słów w końcowej części tekstu.

Jeżeli chodzi o limity ustawiane indywidualnie, ich wysokość powinna odzwierciedlać nasze potrzeby. Jeśli na co dzień nie korzystamy z gotówki, powinniśmy maksymalnie obniżyć limit, by w przypadku trafienia naszej karty debetowej w niepowołane ręce nie stracić znacznej sumy.

A co w sytuacji, kiedy chcemy wybrać z konta większą ilość pieniędzy? W nasze osobiste ograniczenia możemy ingerować z dowolną częstotliwością, co sprawia, że najbezpieczniej jest podnieść limit przed samą wypłatą i ponownie obniżyć go po zakończeniu transakcji.

Jak zmienić dzienny limit wypłat z bankomatu?

Zmiana indywidualnych limitów jest możliwa na 3 sposoby:

 • Online – w aplikacji mobilnej naszego banku lub po zalogowaniu do panelu klienta w bankowości internetowej.
 • Telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku, możemy poprosić o podniesienie limitu przez konsultanta. Pamiętajmy o posiadaniu pod ręką dowodu osobistego czy numeru PESEL – pracownik na pewno będzie weryfikował naszą tożsamość.
 • Osobiście – wystarczy, że udamy się do dowolnej placówki naszego banku i wydamy tego typu dyspozycję.

Ile można wypłacić BLIK-iem?

Wypłata BLIK-iem posiada te same ograniczenia, co wypłata przy pomocy karty debetowej przypisanej do konta. To oznacza, że kwota wypłaty zależy od urządzenia, banku oraz naszych indywidualnych ustawień, a sam BLIK nie narzuca swoim klientom żadnych limitów.

Przykład:
Jesteśmy klientami banku, który pozwala na maksymalną wypłatę systemem BLIK kwoty 10 000 zł. Limit na naszym koncie wynosi 5 000 zł, natomiast w bankomacie znajduje się wyłącznie 2 000 zł. Oczywiście w takiej sytuacji wypłacimy jedynie taką ilość pieniędzy, która fizycznie znajduje się w maszynie. Po dołożeniu banknotów będziemy w stanie wybrać 5 000 zł, a po zmianie ograniczenia w naszym panelu klienta – maksymalnie 10 000 zł.

Ważne!
Nawet jeśli posiadamy w danym banku dwa rachunki – na przykład osobisty oraz kredytowy obsługiwany kartą – nie zwiększy to naszej puli maksymalnej wypłaty do 20 000 zł. BLIK przypisany jest wyłącznie do jednego konta.

Limity w bankomatach 2022 – czy były zmiany?

Choć 2022 rok przyniósł prawie 100-procentowe ograniczenie obostrzeń związanych ze stanem epidemiologicznym, a także wybuch wojny za naszą wschodnią granicą, limity w większości bankomatów nie uległy żadnym modyfikacjom.

Na obniżenie kwoty, którą jednorazowo można wypłacić z urządzenia, zdecydował się w 2022 roku wyłącznie Euronet, który zmianę limitu z 1 000 zł na 800 zł wyjaśnił chęcią obniżenia kosztów utrzymania maszyn. Nie jest to jednak limit dobowy, a więc pojedynczych transakcji (po 800 zł każda) możemy wykonać tyle, ile potrzebujemy, lub tyle, na ile pozwala nasz indywidualny limit.

Podobne artykuły

 • Pożyczka na PIT stanowi ciekawą opcję finansowanie dla osób, które mają mniej standardowe źródła przychodów niż umowa o pracę, lub potrzebują pieniędzy stosunkowo szybko. Zobowiązanie na deklarację podatkową jest często dostępne przy zminimalizowanych formalnościach, nawet w formie online. Jeśli nie masz czasu na kompletowanie obszerniejszej dokumentacji i chcesz, aby Twoja wypłacalność została zweryfikowana błyskawicznie, na […]

  23.05.2024Pokaż więcej
 • Pożyczka na oświadczenie

  Pożyczka na oświadczenie stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych, ale nie mogą lub nie chcą przedstawiać pełnej dokumentacji dochodowej. Ta forma kredytowania jest szczególnie popularna wśród firm pożyczkowych, które minimalizują wymagania formalne, często ograniczając je do złożenia prostego oświadczenia o dochodach. Mimo swojej dostępności pożyczka na oświadczenie wymaga od […]

  20.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

  Na rynku finansowym funkcjonuje wiele form zabezpieczenia kredytów, w tym wykorzystanie żyranta. Taka osoba pełni funkcję gwaranta zwrotu zobowiązania, co może być dużym obciążeniem, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To stawia żyranta w trudnej sytuacji prawnej i finansowej, wymuszając na nim często konieczność spłaty długu. W tym artykule skupimy się na tym, […]

  18.05.2024Pokaż więcej
 • żyrant

  Żyrant to osoba, która zobowiązuje się do pokrycia długów kredytobiorcy w przypadku, gdy ten nie będzie samodzielnie ich regulować. W polskim prawie rola żyranta jest szczegółowo regulowana, co pozwala na większą ochronę zarówno kredytobiorców, jak i żyrantów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, kim jest żyrant, jakie są jego obowiązki i prawa oraz w jakich […]

  14.05.2024Pokaż więcej
 • Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą […]

  12.05.2024Pokaż więcej
 • Telefon to w dzisiejszych czasach wszechstronne narzędzie, które służy nam nie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości SMS, ale także do odtwarzania muzyki, uwieczniania chwil na zdjęciach, czy przelewania pieniędzy na inne konta bankowe. W artykule opisujemy kilka sposobów, dzięki którym dokonamy przelewu gotówki na niemal dowolny rachunek, wykorzystując bankowość mobilną i inne aplikacje […]

  10.05.2024Pokaż więcej
 • Saldo a srodki - roznica

  Saldo konta to nie to samo, co środki dostępne na rachunku w banku. By wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, musimy znać definicję obu pojęć i zdawać sobie sprawę, co różni saldo od dostępnych środków. Po lekturze naszego artykułu wszystko powinno stać się jasne. Co to jest saldo? Saldo to stan naszego rachunku […]

  08.05.2024Pokaż więcej
 • Przelew natychmiastowy

  Dzisiejsze technologie pozwalają na przelewy pieniężne w czasie rzeczywistym, bez czekania na sesje banku nadawcy i odbiorcy gotówki. To ogromna wygoda móc zlecić transakcję, która w kilka chwil zostanie zrealizowana i zaksięgowana na koncie „adresata”. Jak dokładnie działają przelewy natychmiastowe, w jaki sposób wykonać taką dyspozycję i ile to kosztuje? Odpowiedź na pytanie czym jest […]

  06.05.2024Pokaż więcej
 • Co może zabrać komornik?

  Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze długi będzie egzekwował komornik, w głowie pojawia się strach i wiele wątpliwości. I choć ten funkcjonariusz ma szerokie uprawnienia, to jako zadłużeni wciąż mamy swoje prawa. Urzędnik nie może zająć całego naszego majątku. Zatem co może zabrać komornik? Wszystkie szczegóły poniżej. Kiedy pojawia się komornik? Komornik zawsze działa […]

  02.05.2024Pokaż więcej
 • Odsetki u komornika

  Egzekucja długu przez komornika to wielkie obciążenie psychiczne, stres i… rosnące odsetki. Istnieją sytuacje, w których są one tak duże, że mimo zajęcia wynagrodzenia, pieniędzy nie wystarcza, by oprócz odsetek pokryć także pierwotne zadłużenie. A przez to, wierzytelność rośnie z dnia na dzień. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i zatrzymać odsetki naliczane przez komornika? […]

  30.04.2024Pokaż więcej