przedpłata

Przedpłata — co to jest?

Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpła”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej.

Co to przedpłata?

Jeżeli podczas zawierania umowy (ale przed jej całkowitą realizacją) płacisz część należności za towar czy usługę – dokonujesz przedpłaty. Wysokość przedpłaty może być dowolna – najczęściej ustala ją strona sprzedająca.

Możesz spotkać się zarówno z koniecznością zapłaty 5% całkowitej kwoty należności, jak i nawet 80% ceny końcowej. Pozostała suma gotówki jest wypłacana z reguły po realizacji zlecenia.

Innymi słowy, przedpłata to zdefiniowana suma pieniędzy wpłacana z góry, by zagwarantować:

 • kupującemu – terminową realizację lub dostawę,
 • sprzedającemu – uniknięcie strat finansowych w związku z wycofaniem się kontrahenta z umowy.

W zależności od rodzaju przedpłaty, wynikająca z niej gwarancja może być tylko umowna lub zabezpieczona prawnie – przez kodeks cywilny

Rodzaje przedpłaty

Przedpłata może występować pod nazwą:

 • zaliczka,
 • zadatek.

Nazewnictwo jest w tym przypadku niezwykle istotne! W zależności od tego, jak wypłacane z góry pieniądze zostaną określone w umowie, jako kupujący masz inne prawa i obowiązki.

W przepisach nie znajdziesz informacji o tym, kiedy należy stosować zaliczkę, a kiedy zadatek – to kwestia dowolna i zależna od stron zawierających transakcję (ważne, aby w dokumencie w ogóle znalazła się wzmianka o tym, że wpłacona kwota jest zaliczką lub zadatkiem na poczet umowy).

Akty prawne jasno mówią natomiast, czy zaliczka lub zadatek mogą podlegać zwrotowi, w jakiej kwocie i kiedy.

Przedpłata a zaliczka — czym to się różni?

Określenie przedpłata i zaliczka może występować zamiennie. Oznacza dokładnie to samo, czyli uregulowanie tylko części kwoty do zapłaty w związku z realizowaną umową czy zakupem oraz opłatę pozostałej należności po zakończeniu transakcji.

Ważne – zaliczka/przedpłata podlega zwrotowi.

Jeżeli któraś ze stron pragnie się wycofać, pełna kwota zaliczki trafia z powrotem do rąk wpłacającego. Niezależnie od przyczyny odstąpienia od umowy oraz tego, czy zrywa ją kupujący, czy sprzedający.

Przedpłata a zadatek — jakie różnice?

Zadatek nie jest tym samym, co zaliczka. Jest specyficznym rodzajem przedpłaty – oba pojęcia nie są tożsame.

Różnice między zadatkiem a zaliczką (przedpłatą) to:

 • zapisy w kodeksie cywilnym – akt prawny nie definiuje zaliczek i przedpłat, natomiast w art. 394 szczegółowo określa, jakie jest znaczenie zadatku;
 • możliwość uzyskania zwrotu po wycofania się z umowy przez kupującego – istnieje w przypadku zaliczki, natomiast wpłacony zadatek zachowuje wtedy sprzedający. Zadatek nie ulega zwrotowi.
 • możliwość uzyskania zwrotu w przypadku niezrealizowania przedmiotu umowy przez sprzedającego – zaliczka oddawana jest w takiej samej wysokości, w jakiej została wpłacona, natomiast wpłacający zadatek, może zażądać dwukrotności uiszczonej kwoty.

Jak widzisz, zadatek stanowi więc dużo mocniejsze zabezpieczenie całej transakcji, a dodatkową motywacją do wywiązania się z umowy jest widmo utraty pewnej części gotówki.

Wyjątkiem są trzy sytuacje, w których zadatek może zostać zwrócony kupującemu w tej samej wysokości, w jakiej został wpłacony.

 1. Umowa nie mogła zostać zrealizowana z winy obu stron.
 2. Umowa nie mogła zostać zrealizowana z przyczyn niezależnych od obu stron.
 3. Obie strony zgodziły się na odstąpienie od umowy.

Zadatek jest stosowany na rynkach i w branżach, w których wycofanie się z transakcji, kiedy sprzedający przystąpił już do realizacji zlecenia, może wiązać się dla niego ze stratą finansową. Np. podczas sprzedaży nieruchomości czy wynajmu sali wraz z obsługą eventu.

W jaki sposób działa przedpłata na konto?

Choć uregulowanie przedpłaty odbywa się najczęściej w momencie podpisywania umowy – w końcu ma być zabezpieczeniem od samego początku jej trwania – obecne technologie pozwalają na zapłatę odpowiedniej kwoty bezgotówkowo, czyli np. przelewem, na konto sprzedającego.

W takim przypadku stosowny zapis na ten temat musi znaleźć się na podpisywanym dokumencie, a kupujący ma na przelew określoną (stosunkowo krótką) ilość czasu. Na przykład jeden lub dwa dni robocze.

Aby zmieścić się w terminie z umowy, najlepiej sprawdzają się przelewy natychmiastowe lub przelew BLIK na telefon.

Podobne artykuły

 • Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • ile można wypłacić z bankomatu

  Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie. Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

  11.08.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły