Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony. Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]
Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?
Pojęcia kredyt i pożyczka w mowie potocznej bywają bardzo często stosowane zamiennie. Wiele osób sądzi bowiem, że oba odnoszą się do tego samego produktu finansowego. W praktyce sprawa wygląda jednak inaczej, a różnica między pożyczką a kredytem jest znacząca. W tym artykule wyjaśnimy, czym różni się kredyt od pożyczki i co różnice te oznaczają dla osób korzystających z wsparcia finansowego z zewnątrz.
Źródło finansowania, czyli podstawowa różnica pomiędzy kredytem a pożyczką
Pożyczka a kredyt to tylko pozornie te same produkty finansowe. Kluczową różnicę między nimi stanowi źródło finansowania. Pożyczka może bowiem zostać zaciągnięta od prywatnej osoby (np. członka rodziny czy przyjaciela) lub od firmy pożyczkowej, o kredyt natomiast możemy ubiegać się tylko i wyłącznie w banku, który jako jedyny podmiot może legalnie udzielać kredytów gotówkowych. Jest to kluczowa różnica między kredytem a pożyczką, której warto być świadomym.
Kredyt a pożyczka różnice kluczowe dla klienta
Wahając się pomiędzy kredytem a pożyczką, warto poznać specyfikę obu produktów finansowych. W pierwszej kolejności powiemy, czym różni się kredyt od pożyczki. Kredyt jest zobowiązaniem finansowym, którego udziela bank. Zasady jego przyznawania reguluje art. 69 ustawy Prawo bankowe, który mówi, że poprzez umowę zawarcia kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji klienta na określony w umowie czas, konkretną kwotę pieniędzy z przeznaczeniem na ustalony cel.
Klient może korzystać z pożyczonych pieniędzy w sposób zgodny z warunkami umowy oraz jest zobowiązany do zwrotu zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami i dodatkowym opłatami w wyznaczonym terminie. Warto mieć świadomość, że kredyt jest z zasady zawsze udzielany odpłatnie, na podstawie pisemnej umowy oraz na konkretny cel, na który muszą zostać spożytkowane pochodzące z niego pieniądze.
Czym różni się pożyczka od kredytu?
Wiemy już, czym jest kredyt. Aby odpowiedzieć pytanie kredyt czy pożyczka, należy jeszcze wyjaśnić, czym jest pożyczka. Jej pojęcie reguluje Kodeks cywilny w art. 720. Mówi on, że umowa pożyczki polega na przyniesieniu na własność innej osoby określonej kwoty pieniędzy, pożyczający z kolei zobowiązuje się do jej zwrotu w takiej samej ilości. Pożyczki mogą być udzielane przez dowolne podmioty (nie tylko banki, ale także prywatne osoby i firmy pożyczkowe), ich przedmiotem nie muszą być tylko i wyłącznie pieniądze, a sama umowa pożyczki może zostać zawarta także ustnie (do wysokości 1000 zł nie jest wymagana forma pisemna).
Co istotne z punktu widzenia osób zainteresowanych pożyczkami gotówkowymi, zadających sobie kluczowe pytanie pożyczka czy kredyt, pożyczka może zostać udzielona całkowicie bezpłatnie. Doskonale obrazuje to nasza oferta. Aktualnie, pożyczka do 3000 zł jest darmowa (RRSO 0%). Jesteśmy profesjonalną firmą pożyczkową, która oferuje pożyczki gotówkowe z ograniczonymi do minimum formalnościami oraz możliwością przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel.