Pożyczki prywatne

Pożyczki prywatne nie są tak popularne, jak te pozabankowe czy też kredyty bankowe. Niemniej jednak jest pewna grupa osób, która chętnie korzysta z tego rodzaju wsparcia. Zobowiązania tego typu mogą wiązać się z wyższym ryzykiem, dlatego też konieczne jest dopełnienie kilku ważnych formalności. Bezpieczeństwo pożyczania pieniędzy jest bowiem najważniejsze. Co warto wiedzieć o pożyczkach od osób prywatnych?

Co to są pożyczki prywatne?

Osoby, które potrzebują wsparcia finansowego, zazwyczaj korzystają z usług firm pożyczkowych czy też banków. Istnieją jednak i prywatne pożyczki, które udzielane są przez osoby fizyczne (rodzinę, przyjaciół, obce osoby). Są one w pełni legalne i zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Taka forma wsparcia finansowego może być bezpieczna, o ile zadbamy o pewne szczegóły.

Prywatne pożyczki od prywatnych ludzi można uzyskać na dwa sposoby. Są to:

  • Pożyczki bezpośrednie – osoby, które mają „wolne” pieniądze, ogłaszają się na portalach lub tablicach ogłoszeniowych, oferując swoje wsparcie.
  • Pożyczki pośrednie – osoby prywatne inwestują swoje pieniądze w tzw. pożyczki społecznościowe. W tym celu korzystają ze specjalnych, przeznaczonych do tego portali.

Do tego typu wsparcia finansowego należy podchodzić z pewną rezerwą. Zarówno kredyty, jak i pożyczki pozabankowe obwarowane są dość restrykcyjnymi przepisami prawa. Pożyczka prywatna nie jest aż tak mocno regulowana. Z tego też względu chętnie sięgają po nie osoby m.in. zadłużone, z zajęciami komorniczymi czy bezrobotne.

Co wyróżnia pożyczki prywatne od ludzi?

  • Jeszcze mniej formalności niż w przypadku pożyczek pozabankowych (co jednak nie zawsze jest ich atutem).
  • Dowolność warunków udzielania tego typu pomocy finansowej. Ogólne przepisy dotyczące takich pożyczek znajdują się w Kodeksie cywilnym.
  • Łatwa dostępność – są praktycznie dla każdego, nawet dla osób bez zdolności kredytowej.
  • Wysokie koszty – ze względu na zdecydowanie wyższe ryzyko pożyczki prywatne są droższe nie tylko od kredytów bankowych, ale i pożyczek pozabankowych.
  • Skorzystanie z pożyczek od osób prywatnych wiąże się z koniecznością opłaty podatku do urzędu skarbowego.
  • Większe ryzyko – niektóre osoby wykorzystują desperację innych, którzy z różnych powodów nie mogą liczyć na wsparcie z firm pożyczkowych czy banków. Wówczas w grę wchodzą m.in. wysokie opłaty czy też konieczność zapłacenia jakiejś kwoty, aby w ogóle uzyskać pożyczkę. W tym drugim przypadku z reguły jest to oszustwo.

Jak działa pożyczka prywatna?

Pożyczka od osoby prywatnej funkcjonuje na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie cywilnym. Z tego też względu nie ma tutaj mowy o skomplikowanych, formalnych procedurach, które trzeba przejść.

Zobowiązania u rodziny czy znajomych są najluźniejszą formą pomocy finansowej. Cały proces odbywa się bowiem według luźnych ustaleń obu stron – w zakresie kwoty, terminu spłaty pożyczonych środków czy też ewentualnych kosztów. Takie pożyczki zazwyczaj udzielane są na podstawie wzajemnego zaufania. Dlatego też nie wymagają weryfikacji dochodów czy też zabezpieczeń.

Pożyczki prywatne od ludzi najczęściej oferowane są lokalnie. Tego typu oferty można znaleźć w regionalnej prasie, na słupach ogłoszeniowych czy też internetowych tablicach z ogłoszeniami. Grupą docelową tych „produktów” są z reguły osoby zadłużone, bez zdolności kredytowej. Zazwyczaj konieczne jest spotkanie pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy – w celu podpisania umowy oraz przekazania gotówki. Pożyczki prywatne wiążą się z dużym ryzykiem. Nie podlegają urzędowej kontroli. Nie ma nad nimi nadzoru żadna państwowa instytucja (np. KNF, UOKiK).

Czy pożyczka od osoby prywatnej regulowana jest przepisami prawa?

Jak już wspominaliśmy, prywatne pożyczki od prywatnych ludzi, regulowane są wyłącznie przepisami Kodeksu cywilnego. Są to jednak bardzo ogólne zapisy, które określają m.in.:

  • umowę pożyczki – do wartości poniżej 1000 złotych może mieć ona jedynie postać ustną,
  • prawo do odstąpienia od umowy,
  • termin zwrotu pożyczki – jeżeli nie zostanie oznaczony w umowie, wynosi 6 tygodni od wypowiedzenia umowy,
  • termin przedawnienia roszczeń dotyczących wydania przedmiotu pożyczki (6 miesięcy).

Tak ogólne warunki dają dużą swobodę osobom udzielającą pożyczek prywatnych co do formułowania warunków. Warto pamiętać o tym, że zobowiązania udzielane przez firmy pożyczkowe regulowane są nie tylko przepisami Kodeksu cywilnego, ale i Ustawy o kredycie konsumenckim.  

Prywatne pożyczki – czy warto?

Niestety, pożyczka prywatna to produkt, który wiąże się z dość dużym ryzykiem. Z jednej strony jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a potrzebują wsparcia finansowego. Z drugiej natomiast brak formalnych uregulowań nie jest sytuacją bezpieczną. Zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty firm pozabankowych. Pożyczka od osoby prywatnej powinna być traktowana jako ostateczność.

Bez względu na to, w jaki sposób pożyczamy pieniądze, powinniśmy robić to odpowiedzialnie. Wybór nieodpowiedniego pożyczkodawcy może nas wpędzić w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Kwota pożyczki
-
+
100015000
Okres pożyczki
dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
    01.01.2021
    0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład