przedpłata
17.11.2024

Przedpłata – definicja, znaczenie, zwrotność

Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpłata”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej.

Najważniejsze informacje

  • Przedpłata to część należności (za towar lub usługę) wpłacana przed całkowitą realizacją umowy czy sfinalizowaniem transakcji. Może stanowić dowolny procent całkowitej kwoty, ustalany przez sprzedającego.
  • Zarówno zaliczka, jak i zadatek, czyli obie formy przedpłaty są płatnością stanowiącą część ceny towaru.
  • Zaliczka i zadatek różnią się prawami i obowiązkami stron w przypadku wycofania się z umowy.
  • Zaliczka jest zwrotna bez względu na przyczynę odstąpienia od umowy, natomiast zadatek nie jest zwracany kupującemu, jeśli ten odstępuje od umowy. Sprzedający musi go jednak zwrócić w podwójnej wysokości, jeżeli to on nie wywiąże się ze zlecenia.

Co to przedpłata?

Jeżeli podczas zawierania umowy (ale przed jej całkowitą realizacją) płacisz część należności za towar czy usługę – dokonujesz przedpłaty. Wysokość przedpłaty może być dowolna – najczęściej ustala ją strona sprzedająca.

Możesz spotkać się zarówno z koniecznością zapłaty 5% całkowitej kwoty należności, jak i nawet 80% ceny końcowej. Pozostała suma gotówki jest wypłacana z reguły po realizacji zlecenia.

Innymi słowy, przedpłata jest sumą pieniędzy, zdefiniowaną i wpłacaną z góry, by zagwarantować stronom umowy pewne korzyści.

  • Kupującemu – terminową realizację lub dostawę;
  • Sprzedającemu – uniknięcie strat finansowych w związku z wycofaniem się kontrahenta z umowy.

W zależności od rodzaju przedpłaty, wynikająca z niej gwarancja może być tylko umowna lub zabezpieczona prawnie – przez ustawę kodeks cywilny.

Formy przedpłaty

Przedpłata może występować pod nazwą:

  • zaliczka,
  • zadatek.

Nazewnictwo jest w tym przypadku niezwykle istotne! W zależności od tego, jak wypłacane z góry pieniądze zostaną określone w umowie, jako kupujący czy konsument masz inne prawa i obowiązki.

W przepisach nie znajdziesz informacji o tym, kiedy należy stosować zaliczkę, a kiedy zadatek – to kwestia dowolna i zależna od stron zawierających transakcję (ważne, aby w dokumencie w ogóle znalazła się wzmianka o tym, że wpłacona kwota jest zaliczką lub zadatkiem na poczet umowy).

Akty prawne jasno mówią natomiast, czy zaliczka lub zadatek mogą podlegać zwrotowi, w jakiej kwocie i kiedy.

Przedpłata a zaliczka — czym to się różni?

Określenie przedpłata i zaliczka może występować zamiennie. Oznacza dokładnie to samo, czyli uregulowanie tylko części kwoty do zapłaty w związku z realizowaną umową czy zakupem oraz opłatę pozostałej należności po zakończeniu transakcji.

Ważne! Zaliczka podlega zwrotowi.

Jeżeli któraś ze stron pragnie się wycofać, pełna kwota zaliczki trafia z powrotem do rąk wpłacającego. Niezależnie od przyczyny odstąpienia od umowy oraz tego, czy zrywa ją kupujący, czy sprzedający.

Przedpłata a zadatek — jakie różnice?

Zadatek nie jest tym samym, co zaliczka. Jest specyficznym rodzajem przedpłaty – oba pojęcia nie są tożsame.

Różnice między zadatkiem a zaliczką, to:

  • Zapisy w kodeksie cywilnym – akt prawny nie definiuje zaliczek i przedpłat, natomiast w art. 394 szczegółowo określa, jakie jest znaczenie zadatku;
  • Możliwość uzyskania zwrotu po wycofania się z umowy przez kupującego – istnieje w przypadku zaliczki, natomiast wpłacony zadatek zachowuje wtedy sprzedający. Zadatek nie jest zwrotny.
  • Możliwość uzyskania zwrotu w przypadku niezrealizowania przedmiotu umowy przez sprzedającego – zaliczka oddawana jest w takiej samej wysokości, w jakiej została wpłacona, natomiast wpłacający zadatek, może zażądać dwukrotności uiszczonej kwoty.

Jak widzisz, zadatek stanowi więc dużo mocniejsze zabezpieczenie całej transakcji, a dodatkową motywacją do wywiązania się z umowy jest widmo utraty pewnej części gotówki.

Wyjątkiem są trzy sytuacje, w których zadatek ulega zwrotowi w tej samej wysokości, w jakiej został wpłacony:

  1. Umowa nie mogła zostać zrealizowana z winy obu stron.
  2. Umowa nie mogła zostać zrealizowana z przyczyn niezależnych od obu stron.
  3. Obie strony zgodziły się na odstąpienie od umowy.

Zadatek jest stosowany na rynkach i w branżach, w których wycofanie się z transakcji, kiedy sprzedający przystąpił już do realizacji zlecenia, może wiązać się dla niego ze stratą finansową. Np. podczas sprzedaży nieruchomości czy wynajmu sali wraz z obsługą eventu.

Czy zaliczka i zadatek zawsze ulegają zaliczeniu na poczet świadczenia?

Zarówno zaliczka, jak i zadatek podlegają zaliczeniu na poczet wynagrodzenia usługodawcy/sprzedającego, jeśli umowa zostanie wykonana. Oznacza to, że kwoty wpłacone na poczet zaliczki lub zadatku są odejmowane od całkowitej należności za świadczenie. Wpłata stanowi część ceny. To bardzo istotne dla obu stron uczestniczących w zawarciu umowy — zapewnia jasność i przejrzystość rozliczeń finansowych w momencie finalizacji transakcji.

W jaki sposób działa przedpłata na konto?

Choć uregulowanie przedpłaty odbywa się najczęściej w momencie podpisywania umowy – w końcu ma być zabezpieczeniem od samego początku jej trwania – obecne technologie pozwalają na zapłatę odpowiedniej kwoty bezgotówkowo, czyli np. przelewem, na konto sprzedającego w określonym terminie.

W takim przypadku stosowny zapis na ten temat musi znaleźć się na podpisywanym dokumencie, a kupujący ma na przelew określoną (stosunkowo krótką) ilość czasu. Na przykład jeden lub dwa dni robocze.

Aby zmieścić się w terminie z umowy, najlepiej sprawdzają się przelewy natychmiastowe lub przelew BLIK na telefon.

Podsumowanie

Przedpłata jest częścią należności za towar lub usługę, wpłacaną przed całkowitą realizacją umowy. Żądanie jej dokonania najczęściej wypływa ze strony sprzedającego. Umieszcza on w umowie odpowiedni zapis o zaliczce lub zadatku. To jednak dwie odmienne formy przedpłaty, które różnią się od siebie w kontekście praw i obowiązków stron, a zatem zaliczka i zadatek są pojęciami, które nie mogą występować zamiennie!

W przypadku wycofania się z umowy, charakter zaliczki pozwala na jej całkowity zwrot, niezależnie od przyczyny odstąpienia od umowy. Zadatek natomiast ma bardziej rygorystyczne zasady zwrotu, co stanowi mocniejsze zabezpieczenie transakcji. Po zerwaniu umowy przez jedną ze stron nie podlega zwrotowi, lub sprzedający musi go zwrócić w podwójnej wysokości.

Pytania i odpowiedzi

Czy przedpłata jest zwracana?

Przedpłata może zostać zwrócona zarówno, jeśli została uregulowana w formie zaliczki, jak i zadatku, jednak w tym drugim przypadku jest to znacznie mniej spotykane i musi zaistnieć jeden z trzech wymienionych w Kodeksie Cywilnym powodów.

Czy zaciągając pożyczkę, należy dokonać przedpłaty?

W Smart Pożyczka nie stosujemy żadnych przedpłat. Pośredniczymy w udzielaniu pozabankowych pożyczek w pełni online i nie pobieramy zaliczek czy zadatków. Jedyna opłata, z którą możesz spotkać się przed realizacją umowy, to 1 grosz, który przelewasz na specjalne konto, by potwierdzić swoją tożsamość. Możesz jej jednak uniknąć, gdy skorzystasz z innej metody weryfikacji.

Ile wynosi zaliczka?

Zaliczka może być regulowana w dowolnej wysokości. Prawo nie nakłada tu żadnych ograniczeń. Najczęściej sprzedający ustala wysokość zaliczki według własnych preferencji.

Źródła

Art. 394. Kodeksu Cywilnego [https://lexlege.pl/kc/art-394/]

Podobne artykuły

  • Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Pomimo możliwości płatności za zakupy internetowe kartą, wiele osób nadal stawia na tradycyjne rozwiązania i przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu lub osoby prywatnej. W takiej sytuacji zawsze warto sprawdzić numer konta bankowego i upewnić się, czy dane właściciela rachunku pokrywają się z danymi osoby, z którą przeprowadzamy transakcję. W związku z tym pojawia się […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę, niezbędne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zdolność kredytową oraz wiarygodność finansową. Z naszego tekstu dowiesz się, jakie dokumenty będą wymagane przez bank lub instytucję pożyczkową, na co zwrócić uwagę przy ich kompletowaniu oraz jakie kroki podjąć, by zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Najważniejsze informacje Co […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Niektóre z nich można odliczyć od podatku. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm oraz jak je rozliczać? Najważniejsze informacje Co to są koszty uzyskania przychodu? Koszty uzyskania przychodu, według Ustawy […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • co to jest bik

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wnioski o kredyt są odrzucane, podczas gdy inne przechodzą bez problemu? Kluczem do zrozumienia tego zagadnienia jest Biuro Informacji Kredytowej, znane jako BIK – instytucja, która odgrywa kluczową rolę w ocenie zdolności kredytowej konsumentów w Polsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym zajmuje się BIK i jakie informacje […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Kredyty gotówkowe to obecnie jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok, co świetnie obrazują oficjalne statystyki – według danych BIK, w lipcu 2021 r. Polacy zaciągnęli o blisko 26% więcej pożyczek gotówkowych, w porównaniu z rokiem 2020. Do korzystania z tych produktów finansowych z pewnością zachęca coraz łatwiejszy do nich […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • jak cofnąć przelew

    Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Najważniejsze informacje Czy […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Samozatrudnienie wybiera coraz więcej Polaków. Wyższe przychody, swoboda w organizacji pracy, niezależność oraz możliwość działania na własny rachunek to tylko niektóre z zalet własnego biznesu. Jednym z podstawowych problemów, z jakimi mierzą się współcześni przedsiębiorcy, jest jednak ograniczony dostęp do pożyczek i kredytów bankowych. Instytucje nadal najbardziej przychylnie traktują osoby zatrudnione w tradycyjny sposób. Samozatrudnienie […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Praktycznie każdy, kto chociaż raz wnioskował o pożyczkę krótkoterminową, słyszał o przelewie weryfikacyjnym. To ważny krok, który służy do potwierdzenia danych klienta. Dzięki niemu firma ma pewność, że udziela pożyczki osobie, o której informacje widnieją we wniosku. Okazuje się jednak, że można ominąć tego typu weryfikację – dzięki aplikacji do potwierdzenia danych. Ale czy to […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Zaciągnięcie każdego zobowiązania finansowego powinno być poprzedzone dokładną analizą dostępnych ofert oraz swojej własnej sytuacji. Oprócz zadania sobie oczywistego pytania, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę we wskazanym terminie, warto zweryfikować także koszt pożyczki, sprawdzić ile wynosi RRSO oraz dowiedzieć się, na kiedy przypada termin płatności. Wszystkie te wątpliwości wyjaśnia bardzo praktyczne narzędzie – […]

    17.11.2024Pokaż więcej