jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
08.01.2024

Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak pożyczka czy kredyt. Ten artykuł podpowie Ci, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji.

W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. Nie wszyscy wiedzą, że nawet małe kłopoty finansowe mogą zmienić się z czasem w duży problem, który zakończy się obecnością w bazach dłużników? Nie masz pewności, czy tak się stało w Twoim przypadku? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i jakie kroki możesz podjąć, aby zarządzać swoimi finansami.

Jak sprawdzić obecność w bazach dłużników?

Sprawdzanie obecności w bazach dłużników jest istotne dla osób, które planują zaciągać na przykład chwilówki, ale nie tylko. W Polsce istnieją różne bazy dłużników, które gromadzą informacje o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i przedsiębiorstw. Oto jak można sprawdzić swoją obecność w tych bazach:

  1. BIG InfoMonitor – jako najstarsza baza dłużników w Polsce, BIG InfoMonitor gromadzi obszerne informacje o zadłużeniu. Aby sprawdzić swoje dane w tej bazie, należy zarejestrować się na stronie BIG i przesłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego do weryfikacji tożsamości. Korzystanie z BIG jest darmowe raz na pół roku. Wtedy można bez żadnych kosztów pobrać raport na własny temat i na temat ewentualnego zadłużenia​​.
  2. Krajowy Rejestr Długów (KRD) – jest często sprawdzany przez banki, firmy pożyczkowe oraz przez przedsiębiorców. Aby sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników KRD, należy założyć tam konto, wypełnić formularz i aktywować profil linkiem przesłanym na adres e-mail. Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego do KRD. Dostęp do bazy i do raportu o sobie dla konsumentów jest bezpłatny raz na pół roku​​.
  3. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – aby sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, w tym informacje o opóźnieniach w płatnościach, można zarejestrować się na stronie BIK. Należy założyć konto, zweryfikować swoje dane, a następnie poczekać na raport. Sprawdzenie raportu BIK pozwala na poznanie swojego scoringu, co jest szczególnie ważne przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. 
  4. ERIF – gromadzi informacje zarówno o zaległych, jak i spłaconych w terminie długach. Korzystają z niego głównie firmy windykacyjne​​.

Warto zauważyć, że trafienie na listę dłużników nie musi wynikać wyłącznie z niespłaconych kredytów, lecz także z innych zobowiązań, jak np. nieopłacony rachunek za prąd​​. Sprawdzenie swojej obecności w tych bazach może pomóc w zarządzaniu finansami oraz przy planowaniu zaciągnięcia nowych zobowiązań.

Jestem dłużnikiem – co to oznacza?

Bycie dłużnikiem, zwłaszcza w kontekście finansowym, niesie ze sobą szereg konsekwencji, które mogą wpłynąć na różne aspekty życia. Nieterminowe regulowanie należności lub unikanie płacenia rat pożyczek i innych zobowiązań finansowych może prowadzić do obniżenia scoringu w BIK i negatywnych wpisów w BIG. To oznacza utrudniony dostęp do kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych czy innych produktów bankowych​.

Dług, który nie jest regulowany terminowo, może zostać przekazany do windykacji wewnętrznej lub zewnętrznej. Jeśli negocjacje polubowne zawiodą, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego i odzyskania należności drogą egzekucji komorniczej​​.

Bycie dłużnikiem może mieć dalekosiężne i poważne konsekwencje, które mogą wpływać zarówno na życie osobiste, jak i możliwości finansowe. Warto więc unikać zadłużenia, a jeśli już pojawią się długi, starać się jak najszybciej je spłacić.

Czy osoba zadłużona może zaciągnąć pożyczkę?

Osoby zadłużone mogą napotkać trudności przy próbie zaciągnięcia kolejnej pożyczki ze względu na niską zdolność kredytową, negatywną historię kredytową oraz wpisy w bazach dłużników, takich jak BIK czy KRD​​. Nieterminowe spłacanie zobowiązań finansowych może prowadzić do działań windykacyjnych ze strony wierzycieli, a opóźnienia w spłatach są rejestrowane w bazach dłużników, co zwykle jest główną przyczyną odrzucenia wniosku o finansowanie​​​​. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Na rynku można znaleźć różne oferty, które mogą pomóc osobom zadłużonym.

Na początek należy wspomnieć o takim produkcie jak pożyczka bez BIK. To rodzaj produktu finansowego dostępnego dla osób, które mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu bankowego, głównie ze względu na niekorzystną historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Podstawową cechą tego rodzaju pożyczki jest to, że instytucje finansowe, które je oferują, nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawcy w BIK. Jednak  wtedy pożyczkodawcy często korzystają z innych baz danych, takich jak KRD.

Aby uniknąć weryfikacji w bazach dłużników, można się pokusić o poszukanie takich ofert jak pożyczki bez baz lub pożyczki dla zadłużonych. To specyficzne rodzaje produktów finansowych, które skierowane są do osób mających problemy z uzyskaniem tradycyjnego finansowania z powodu negatywnej historii kredytowej lub obecności w bazach dłużników. Należy jednak uważać w przypadku takich produktów. Mimo że pożyczki te wydają się atrakcyjną opcją dla osób w trudnej sytuacji finansowej, zazwyczaj wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. To wynika z większego ryzyka, jakie pożyczkodawca musi podjąć, udzielając finansowania osobom zadłużonym i z negatywną historią kredytową.

Sprawdzenie tego, czy jesteś dłużnikiem, jest kluczowe dla zachowania zdrowej sytuacji finansowej. Można to zrobić, odwiedzając strony internetowe odpowiednich rejestrów dłużników, gdzie po zarejestrowaniu i zalogowaniu uzyska się dostęp do swoich danych. Regularne monitorowanie swojego statusu pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości oraz na podjęcie kroków w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

Podobne artykuły

  • rodzaje pożyczek

    Polskie przepisy regulujące kwestię pożyczek nie zamykają tego zagadnienia w wąskich ramach. Wręcz przeciwnie — pożyczka to bardzo szerokie pojęcie, mogące oznaczać zarówno zobowiązanie bankowe, jak i pozabankowe, zarówno pieniężne, jak i niepieniężne. W naszym artykule skupimy się na komercyjnych produktach rynku finansowego, które pod nazwą „pożyczka”, możemy znaleźć w bankach i firmach pożyczkowych. Zobacz […]

    18.04.2024Pokaż więcej
  • kredyt konsumencki

    Aby kredyt mógł być nazwany konsumenckim i aby zaciągający go klienci, mieli z tego tytułu pełnię praw oraz ochronę wynikającą z zapisów specjalnej ustawy, zobowiązanie musi spełniać pewne warunki. Poniżej opisujemy, czym dokładnie jest kredyt konsumencki i kto może skorzystać z tego typu dodatkowego zastrzyku gotówki. Kredyt konsumencki — podstawa prawna Udzielanie kredytów konsumenckich regulują […]

    12.04.2024Pokaż więcej
  • kredyt a pozyczka hipoteczna

    Jeżeli jakiekolwiek zobowiązanie nazywane jest hipotecznym, oznacza to, że wpis o nim na pewno trafi do księgi wieczystej nieruchomości. To jednak właściwie jedyne podobieństwo między różnorodnymi formami finansowania hipotecznego. Nasz artykuł dokładnie wyjaśnia, co to jest kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna oraz czym różnią się te dwa produkty rynku finansowego. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować […]

    03.04.2024Pokaż więcej
  • pożyczka bez dowodu osobistego

    Brak dowodu osobistego może być problemem w zaciągnięciu zobowiązania finansowego, ale wcale nie musi. Istnieją przypadki, w których będziemy w stanie zawrzeć umowę o pożyczkę bez tego dokumentu tożsamości, są to jednak dość specyficzne sytuacje. Wszystkie dokładnie opisujemy poniżej. Kredyt w banku, a dowód osobisty i paszport Paszport nie jest dla banku dokumentem tożsamości, który […]

    27.03.2024Pokaż więcej
  • zgubiony dowód osobisty

    Kiedy orientujesz się, że Twój dokument tożsamości zaginął, musisz działać szybko i najlepiej — w odpowiedniej kolejności. Poniżej opisujemy, co dokładnie możesz zrobić, by zapobiec kradzieży swojej tożsamości i gdzie zgłosić swój problem najszybciej. Przeczytaj, by wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Zgubiłem dowód osobisty – co zrobić? Kiedy zgubisz dowód osobisty, warto jak […]

    25.03.2024Pokaż więcej
  • Jeśli chodzi o nasze dane osobowe, choć większość instytucji i innych podmiotów stara się przetwarzać je z należytą starannością, sami również powinniśmy „trzymać rękę na pulsie”. Kradzieże baz danych i wycieki są realnym zagrożeniem. Co zrobić, kiedy nasze informacje poufne czy osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce? Jak się chronić i zapobiegać wyłudzeniom kredytu […]

    22.03.2024Pokaż więcej
  • Choć wielu Polaków po nowy lub zaktualizowany paszport rusza dopiero bezpośrednio przed wakacyjnymi miesiącami, o to, by aktualny dokument znajdował się na naszej półce, warto dbać przez cały rok. Rekomendują to przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa. Ważny paszport pozwala na opuszczenie kraju i wyjazd do niemal dowolnego miejsca na ziemi. A ile kosztuje wyrobienie tej […]

    19.03.2024Pokaż więcej
  • Niezależnie od tego, czy dodatkowego źródła dochodu szukamy, by chwilowo podreperować domowy budżet, zbieramy na konkretny – długofalowy lub krótkofalowy cel, czy chcemy na stałe zwiększyć swoje miesięczne zarobki, obecnie mamy wiele możliwości zdobycia dodatkowego zastrzyku (lub całego źródła) gotówki. Poniżej opisujemy najbardziej uniwersalne sposoby zarówno online, jak i offline. Jednorazowy, dodatkowy zastrzyk gotówki – […]

    11.03.2024Pokaż więcej
  • gdzie wyrobić dowód osobisty

    Co łączy zbliżające się 18 urodziny, zmianę nazwiska i zgubienie portfela? Najprawdopodobniej w każdym z tych przypadków będziesz musiał złożyć wniosek o dowód osobisty. Powodów, dla których ubiegamy się o nowy dokument, może być zresztą znacznie więcej. Poniżej opisujemy gdzie wyrobić dowód osobisty i w jaki sposób przejść przez całą procedurę. Z tekstu dowiesz się […]

    04.03.2024Pokaż więcej
  • pożyczka na umowe zlecenie i dzieło

    Jeżeli źródłem Twojego dochodu jest umowa cywilnoprawna, drzwi do kredytu bankowego są dla Ciebie często zamknięte. To jednak wcale nie oznacza, że na finansowym rynku nie ma opcji finansowania dla osób pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Dodatkowy zastrzyk gotówki najprawdopodobniej znajdziesz zupełnie bez problemu w sektorze pozabankowym. Przeczytaj nasze podpowiedzi. Umowy cywilnoprawne […]

    29.02.2024Pokaż więcej