Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?
Zaświadczenie o zarobkach to dokument, w którym nasz pracodawca potwierdza fakt uzyskiwania przez nas dochodu oraz podaje do wiadomości, jakiego rzędu są to kwoty. Najczęściej pozyskujemy go celem przedstawienia w instytucjach finansowych w związku z procesem aplikowania o kredyt czy pożyczkę. Oczywiście najlepiej byłoby uzyskać pismo od ręki, jednak sporządzenie go, nie zawsze trwa kilka chwil. Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach? Odpowiadamy poniżej.
Po co jest potrzebne zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument zawierający dane o naszym wynagrodzeniu. Jest wymagany przez różne instytucje:
- BANKI I FIRMY POŻYCZKOWE — jako część dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o kredyt czy pożyczkę. Warto jednak wiedzieć, że wiele firm pozabankowych udziela chwilówek na oświadczenie o dochodach (to inaczej pożyczki na dowód osobisty), a zaświadczenie od pracodawcy nie jest konieczne;
- SKLEPY RTV, AGD I WIELE INNYCH — podczas pośredniczenia w uzyskiwaniu kredytu na zakupy ratalne;
- SĄDY – przy rozprawach rozwodowych lub rozprawach dotyczących alimentów;
- PRZEDSZKOLA, ŻŁOBKI – w procesach rekrutacyjnych dzieci;
- OPERATORZY SIECI KOMÓRKOWYCH – podczas zawierania umów.
Pracodawca ma obowiązek podać w zaświadczeniu wyłącznie prawdziwe dane. Co do wzoru pisma ma natomiast całkowitą dowolność. Chyba że instytucja wymaga dostarczenia informacji na swoim formularzu.
Wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu – jak długo trwa?
Nawet jeśli zależy nam na czasie i zaświadczenia o zatrudnieniu potrzebujemy „na wczoraj”, w Polsce nie funkcjonują przepisy, które regulowałyby czas, w jakim pracodawca musi wystawić dokument. Nie jesteśmy w stanie powołać się na żaden akt prawny, który pozwoliłby nam pospieszyć sporządzającego. W przepisach opisany jasno jest tylko fakt, że pracodawca nie może odmówić wystawienia go oraz że możemy ubiegać się o wypełnienie opisywanego formularza tyle razy, ile to konieczne. Nie ma w tym zakresie żadnych limitów.
Jeśli konieczność pozyskania zaświadczenia wiąże się z pilną potrzebą dodatkowego zastrzyku gotówki, a pracodawca nie jest w stanie wystawić dokumentu od ręki, warto sprawdzić oferty firm pożyczkowych, które udzielają chwilówek na dowód osobisty lub pożyczek bez zaświadczeń.
Większość pracodawców lub ich pełnomocników, którzy zajmują się sporządzaniem zaświadczeń o zarobkach, zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że zwłoka mogłaby zaszkodzić pracownikowi, więc stara się przygotować dokument jak najszybciej, ale nie zawsze jest to ten sam dzień, a nawet tydzień roboczy.
Czas pracodawcy na wystawienie zaświadczenia — co w przypadku sporu?
W 1999 roku opieszałość jednego z zakładów pracy w zakresie wystawiania zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach trafiła do sądu, dzięki czemu wiemy, jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawach tego typu.
Sąd w uzasadnieniu jednego ze swoich postanowień, zwrócił uwagę na tzw. zasady współżycia społecznego oraz konieczność dbania o zatrudnianych przez siebie pracowników. W związku z tym przyjmuje się, że pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby wnioskujący otrzymał zaświadczenie w dogodnym dla siebie czasie. Ważne jest także przygotowanie dokumentu pod kątem treści, zgodnie z wnioskiem pracownika.
Co w zaświadczeniu o zarobkach musi zawrzeć pracodawca?
Biorąc pod uwagę fakt, że zaświadczenie o zarobkach ma m.in. potwierdzać w procesie kredytowym, czy dany konsument ma odpowiednią zdolność kredytową, by terminowo spłacać zobowiązanie, musi ono zawierać odpowiednie dane.
Mowa głównie o:
- Dacie sporządzenia;
- Danych pracodawcy;
- Informacjach osobowych pracownika, którego dotyczy;
- Rodzaju umowy, na podstawie której jest zatrudniony;
- Stanowisku, jakie pełni;
- Dacie powstania stosunku pracy;
- Kwotach wynagrodzenia (np. w ujęciu miesięcznym, kwartalnym lub rocznym);
Zaświadczenie o zatrudnieniu czy zarobkach musi być każdorazowo poświadczone podpisem/pieczęcią pracodawcy, lub osoby upoważnionej.