Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Pożyczka pod zastaw
Jeżeli szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego lub standardowej pożyczki w pożądanej kwocie — rozważ pożyczkę pod zastaw. Co to takiego? Co możesz zastawić? Gdzie uzyskać takie finansowanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej, aby przedstawić kluczowe informacje na temat tego typu finansowania i pomóc podjąć Ci świadomą decyzję kredytową.
Co to jest pożyczka pod zastaw?
Z pożyczki pod zastaw mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. To rodzaj finansowania, które jest dostępne w bankach, pozabankowych firmach pożyczkowych i lombardach (gdzie działa na nieco innych zasadach, opisanych przez nas w końcowej części tekstu). Jest oferowany osobom, które bez zastawu, nie wykazałyby się odpowiednią zdolnością kredytową, aby otrzymać potrzebne pieniądze.
Sprawdź:
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt
Pożyczka pod zastaw, to zobowiązanie, w którym wierzytelność zabezpieczona jest jakimś dobrem. Zastawienie własnego mienia stanowi pewnego rodzaju gwarancję wypłacalności i jest ochroną interesów pożyczkodawcy — w przypadku zaniechania spłaty przez pożyczkobiorcę, bank, czy firma pożyczkowa nie zostaje „z niczym”, tylko staje się właścicielem zastawionego przedmiotu. Zastaw to więc nic innego, jak jedna z form zabezpieczenia pożyczki obok np. wskazania poręczyciela (żyranta).
Dzięki temu, że możesz zastawić dobra o bardzo różnej wartości (a w niektórych, ściśle określonych prawnie przypadkach także nieruchomość), pożyczka pod zastaw może opiewać na różne kwoty.
Pożyczka pod zastaw — co można zastawić?
Zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw może być dowolne mienie, które do Ciebie należy. Jego wartość musi odpowiadać jednak wymaganiom banku czy firmy pożyczkowej i kwocie, o którą wnioskujesz. Warto wiedzieć, że pożyczkodawcy z reguły nie biorą pod uwagę pełnej wartości zastawianego przedmiotu, tylko 40-80%.
Osoby korzystające z pożyczek pod zastaw często zabezpieczają zobowiązania mieniem takim, jak:
- Biżuteria;
- Sprzęt elektroniczny;
- Elektronarzędzia;
- Dzieła sztuki;
- Antyki;
- Samochody.
Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania
Kiedy decydujemy się na pożyczkę pod zastaw, możliwe jest udostępnienie w formie zabezpieczenia swojego samochodu. Dostępna kwota takiej pożyczki będzie odpowiadała części realnej, rynkowej wartości auta. W umowie może znaleźć się także zapis, że na czas trwania umowy, pojazd pozostaje do dyspozycji pożyczkobiorcy, co stanowi dla niektórych atrakcyjną opcję.
Decyzja o zastawieniu samochodu, musi być jednak dobrze przemyślana, ponieważ w przypadku trudności ze spłatą, stanie się on własnością pożyczkodawcy. Czasem lepiej po prostu poszukać alternatyw w ofertach banków czy firm pożyczkowych.
Pożyczka pod zastaw w lombardzie
Lombardy udzielają wyłącznie pożyczek pod zastaw. Aby otrzymać środki w tej instytucji, należy przedłożyć przedmiot o odpowiedniej wartości. Pieniądze zostaną wypłacone natychmiast, gotówką „do ręki”, a mienie pozostanie w lombardzie do czasu spłaty pożyczki (w większości przypadków). Brak spłaty w terminie będzie się wiązał z przejściem prawa własności zastawionego dobra na lombard.
Wycena dokonywana przez Lombardy jest z reguły nieco zaniżona, a pożyczka, która zostanie zaoferowana w odpowiedzi na zastaw, może stanowić od 30% do 70% wartości przedmiotu, który będzie stanowił zabezpieczenie.
Warunki uzyskania pożyczki pod zastaw w lombardzie
Pożyczka pod zastaw w lombardzie jest dostępna po spełnieniu naprawdę podstawowych wymagań.
Wystarczy:
- Dowód osobisty;
- Ukończone 18 lat życia;
- Pełna zdolność do czynności prawnych.
To sprawia, że lombardy są opcją wybieraną często przez osoby zadłużone i bez zdolności kredytowej — instytucja ta, w przeciwieństwie do pożyczek udzielanych w firmach pozabankowych, np. w formie chwilówek przez internet, nie sprawdzi bowiem żadnych baz dłużników, ani też nie odnotuje faktu udzielenia pożyczki w takich rejestrach.
Sprawdź również:
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej
Jeśli zależy Ci na użytkowaniu zastawionego przedmiotu po podpisaniu umowy pożyczkowej — zapytaj, czy dany lombard na to pozwala. W dzisiejszych czasach wiele lombardów działa także online.
Co można zastawić w lombardzie?
Każdy lombard ma własną politykę, zgodnie z którą decyduje, jakie przedmioty przyjmuje pod zastaw. Na rynku funkcjonuje jednak tak wiele podmiotów tego typu, że zastawić można właściwie wszystko. Ważne, by dana rzecz faktycznie do Ciebie narażała i w oczach lombardu dało się ją sprzedać.
W lombardach często zastawia się:
- Smartfony;
- Tablety;
- Laptopy;
- Komputery stacjonarne;
- Sprzęty AGD i RTV;
- Biżuterię;
- Zegarki;
- Sprzęt sportowy;
- Stare monety.
Niektóre lombardy przyjmując bardzo kosztowne przedmioty, wymagają dowodu zakupu. W ten sposób chcą mieć pewność, że mienie nie pochodzi z kradzieży.