Od połowy listopada 2023 roku każdy może zastrzec swój PESEL. Działanie to ma za zadanie zabezpieczanie nas przed potencjalnymi skutkami kradzieży tożsamości. Zaś od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, w tym SMART Pożyczka, mają obowiązek weryfikacji czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony. Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania zweryfikowany […]
Przelew pożyczki na czyjeś konto — czy to możliwe?
Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta?
Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka.
W jaki sposób działają firmy pożyczkowe?
Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące najbezpieczniejszą odnogę pozabankowego sektora finansowego. Oprócz bezpieczeństwa ich zaletą jest także możliwość bardzo szybkiego uzyskania środków. I to w pełni zdalnie.
By zaciągnąć zobowiązanie bez wychodzenia z domu, należy wybrać pożyczkodawcę działającego w pełni online. Oznacza to jednak konieczność podania swojego numeru konta.
Obok takich instytucji funkcjonują także stacjonarne firmy „offline”, gdzie pożyczona gotówka może trafić bezpośrednio do ręki klienta, jednak proces zaciągania zobowiązania wymagający osobistego spotkania z pracownikiem firmy nie jest tak błyskawiczny, jak ten, odbywający się zdalnie.
Dlaczego firma pożyczkowa potrzebuje Twojego numeru konta?
Firmy udzielające pożyczek online wymagają podania danych osobistego rachunku klienta, aby zweryfikować jego tożsamość i zminimalizować ryzyko wzięcia udziału w przestępstwie finansowym – wyłudzeniu pieniędzy przez oszusta, który posługuje się cudzą tożsamością.
Dokonanie symbolicznego przelewu weryfikacyjnego lub połączenie się poprzez specjalną aplikację z bankowością internetową, jest najskuteczniejszym sposobem na potwierdzenie podanych informacji osobowych na odległość.
Numer konta klienta jest również niezbędny do realizacji umowy, której jeden z zapisów mówi o przekazaniu określonej kwoty pożyczkobiorcy, a nie osobie trzeciej działającej w imieniu pożyczkobiorcy.
Innymi słowy, podanie przez klienta numeru jego własnego rachunku, jest podczas udzielania pożyczki bardzo ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa całej procedury.
Przelew pożyczki na czyjeś konto a bezpieczeństwo
Firmy pożyczkowe słyną z wychodzenia ze swoimi usługami naprzeciw potrzebom klientów, stąd dostępność finansowania z niewygórowanymi wymaganiami i minimum formalności.
Potwierdzenie danych osobowych przy pomocy dokumentu tożsamości i konta bankowego jest jednak niezbędne, by utrudnić przestępcom możliwość dokonania oszustwa finansowego.
Przelew pożyczki na czyjeś konto uniemożliwiłby tę dodatkową weryfikację, dlatego nie jest praktykowany w żadnej instytucji pożyczkowej.
Czy pożyczka może być przelana na czyjeś konto?
Pieniądze, o które wnioskujesz w firmie pożyczkowej, mogą zostać przelane wyłącznie na rachunek bankowy należący do Ciebie.
Jeśli mimo wszystko we wniosku podasz nieprawdziwe informacje, w tym – cudzy numer konta, złożony przez Ciebie dokument zostanie odrzucony, a decyzja kredytowa będzie negatywna.
Niedozwolone jest nawet podawanie numeru konta najbliższych członków rodziny – rodziców, dzieci czy małżonka. Wpisany do formularza numer ROR musi być tożsamy z tym, z którego wyjdzie do pożyczkodawcy przelew weryfikacyjny, a dane osobowe z konta i wniosku muszą się pokrywać.
Przelew pożyczki na czyjeś konto — skąd ten pomysł?
Przyczyny, dla których potencjalni klienci chcą posłużyć się cudzym rachunkiem bankowym to m.in.:
- brak własnego konta lub dostępu do bankowości internetowej – najczęściej chodzi o osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia lub seniorów;
- brak możliwości pełnego dysponowania środkami na koncie – mowa o konsumentach, którzy posiadają na ROR zajęcie komornicze uniemożliwiające przeznaczenie dodatkowego zastrzyku gotówki na dowolny cel;
- nie najlepszy status materialny, którego odzwierciedleniem jest stan konta – wnioskujący martwią się, że dane z rachunku mogą wpłynąć na odrzucenie aplikacji o pożyczkę.
Rozwiązaniem niektórych sytuacji tego typu może być wypłata świadczenia w gotówce lub na czek GIRO (czyli w kasie placówki pocztowej).
Czy można spłacić pożyczkę z czyjegoś konta?
W przeciwieństwie do wypłaty pieniędzy ze zobowiązania zaciągniętego online, uregulowanie należności z tytułu takiej pożyczki może zostać dokonane:
- przy pomocy cudzego konta,
- przez osobę trzecią,
- w kasie poczty.