28.07.2023

Jak sprawdzić od kogo przyszedł list polecony?

To czy będziemy w stanie zawczasu sprawdzić, od kogo przyszedł list polecony, zależy od ilości informacji, którą posiadamy na temat przesyłki i osoby lub instytucji, która ją wysłała. Jeżeli spodziewamy się listu, którego nie chcemy odbierać i wiemy dokładnie, z jakiej lokalizacji zostanie nadany, możliwe, że zorientujemy się, o którą przesyłkę chodzi już na etapie awizo. Jak to zrobić? Szczegóły w poniższym artykule.

Jak sprawdzić nadawcę na awizo?

Jeżeli listonosz nie zastał nas w miejscu zamieszkania, najprawdopodobniej zostawił w skrzynce na listy druk awizo, na którym nie ma żadnej bezpośredniej informacji o nadawcy przesyłki, a który ma za zadanie poinformować nas, że ze względu na naszą nieobecność nie udało się dostarczyć:

  • listu poleconego,
  • przekazu pocztowego,
  • paczki, której wymiary nie pozwoliły na pozostawienie jej w skrzynce.

Zdarza się jednak, że w pierwszej chwili nie chcemy odbierać listu poleconego, ponieważ boimy się, że jego treść uruchomi jakąś serię niefortunnych zdarzeń. Może być przecież z Policji, prokuratury, sądu czy od komornika. Z awizo w żaden sposób nie dowiemy się jednak, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Ważne!

Jedyną przydatną informacją może się okazać zawarty na awizo numer przesyłki, który pozwala sprawdzić, skąd przesyłka została nadana.

Co oznaczają symbole na awizo?

Druk awizo, który informuje o konieczności odbioru przesyłki w placówce pocztowej, zawiera dane, takie jak:

  • data i godzina podjęcia przez listonosza próby doręczenia;
  • imię, nazwisko i adres odbiorcy;
  • rodzaj przesyłki (list, przekaz lub niewymiarowa paczka);
  • informacja które to zawiadomienie o niepodjęciu przesyłki;
  • dokładny adres i godziny funkcjonowania placówki, w której można odebrać list polecony czy paczkę;
  • kod kreskowy nadany przesyłce wraz ze specjalnym numerem.

To właśnie ów numer może pomóc nam w zidentyfikowaniu osoby, która wysłała do nas list polecony. Składa się z 20 cyfr, które po wprowadzeniu do internetowego systemu śledzenia przesyłek na stronie Poczty Polskiej wskazują, z jakiego miejsca została nadana. To jednak nie zawsze wystarcza do precyzyjnego określenia konkretnego nadawcy listu.

Awizo z sądu — jak wygląda?

Awizo jest wystawiane przez pracowników Poczty Polskiej zawsze na tych samych drukach – niezależnie od tego, kto jest nadawcą. Awizo przesyłki nadanej przez sąd, nie różni się więc niczym od awizo listu poleconego wysłanego przez członka rodziny, urząd miasta czy pracodawcę.

Awizo od komornika — jak wygląda?

O piśmie wszczynającym postępowanie egzekucyjne chcemy wiedzieć jak najwcześniej – to oczywiste. Niestety awizo dotyczące listu od komornika wygląda tak samo, jak to, dotyczące przesyłki od dowolnego nadawcy. O fakcie podjęcia przez komornika próby kontaktu z nami, dowiemy się zatem dopiero w urzędzie poczty.

Nie powinniśmy jednak rezygnować z odbierania listu dotyczącego sprawy komorniczej – zrezygnujemy wtedy z szansy polubownego rozwiązania sytuacji, możliwości negocjacji czy ewentualnego odwołania w terminie.

Czy można sprawdzić, od kogo jest list polecony przed odbiorem przesyłki?

Jeżeli obawiamy się odebrać przesyłkę, jeśli okaże się, że faktycznie pochodzi ona z sądu czy prokuratury, wystarczy, że zapytamy w okienku poczty, kto jest nadawcą listu. Zgodnie z regulaminem świadczenia usług przez Pocztę Polską, jej pracownik ma obowiązek udzielić nam takiej informacji. Po jej otrzymaniu możemy zdecydować o niepodejmowaniu przesyłki.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli nasz adres zamieszkania umieszczony na kopercie, jest prawidłowy, to niezależnie od tego, czy list został dostarczony do naszych rąk, awizowany czy nawet niepodjęty w terminie (!) przesyłka – zgodnie z obowiązującym prawem – uznawana jest za doręczoną.

Kiedy list polecony uznaje się za doręczony?

Przepisy regulujące kwestię dostarczonych przesyłek pocztowych, mówią jasno, że list polecony traktowany jest jako dostarczony, kiedy:

  • zostanie realnie odebrany przez adresata widniejącego na kopercie;
  • zostanie wysłany na właściwy adres zamieszkania odbiorcy i nie zostanie podjęty mimo dwukrotnego awizo, które zawsze obejmuje 7-dniowy termin odbioru.

Chowanie się przed listonoszem i dwa tygodnie opieszałości w odpowiedzi na awizowanie, nie zwolni nas zatem z odpowiedzialności za sprawę, której dotyczy list polecony. Nie odbierając go, „zagramy” na własną niekorzyść. Przesyłka zostanie oznaczona, jako odebrana, a proces karny czy komorniczy będzie toczył się dalej, bez naszej wiedzy czego dokładnie dotyczyła treść zawiadomienia.

Jak sprawdzić nadawcę listu poleconego po numerze?

Wróćmy jednak do internetowego systemu śledzenia przesyłek Poczty Polskiej. Na stronie www instytucji umieszczone jest specjalne okienko (podpisane „znajdź przesyłkę”) z symbolem lupki znajdującym się obok. By dowiedzieć się, która placówka pocztowa jest odpowiedzialna za wysłanie listu, wystarczy, że wprowadzimy w to miejsce numer przesyłki znajdujący się bezpośrednio pod kodem kreskowym (jest zawsze przyklejony zarówno na kopercie, jak i na awizo).

 Po kliknięciu symbolu wyszukiwania naszym oczom ukażą się następujące dane:

  • adres urzędu pocztowego, w którym list został nadany;
  • dzień i godzina, w których nadano przesyłkę;
  • waga i format listu;
  • rodzaj przesyłki;
  • dodatkowe usługi wykupione przez nadawcę (np. ZPO, czyli „przesyłka za potwierdzeniem odbioru”).

Adres, pod którym nadano list, może okazać się najbardziej przydatny podczas prób identyfikacji nadawcy.

Sądowa przesyłka polecona — jak sprawdzić?

W kontekście spraw sądowych, warto wspomnieć o jeszcze jednym tropie, który pomaga w określeniu, czego może dotyczyć przesyłka bez odbierania, czy otwierania jej. W opisywanym przypadku mowa jednak wyłącznie o listach poleconych z sądu, na których znajduje się sygnatura akt.

Poniżej przygotowaliśmy małą ściągę, która może pomóc w odszyfrowaniu, jakiej sprawy dotyczy przesyłka.

Chodzi o litery, które zawiera sygnatura akt:

  • Nc – sprawa w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
  • Gnc – sprawa gospodarcza w postępowaniu nakazowym i upominawczym;
  • NC-e – sprawa w postępowaniu upominawczym prowadzona przez e-sąd;
  • W – sprawa o wykroczenie;
  • Ns – sprawa spadkowa;
  • K – sprawa karna;
  • P – sprawa z zakresu prawa pracy;
  • Ks – sprawa karno-skarbowa;
  • Kms, Km i Kmp – są to sygnatury spraw prowadzonych przez komorników.

Dodatkowa wskazówka: wszystkie listy dotyczące postępowania upominawczego z e-sądu są nadawane w Lublinie.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji, w której nie odebraliśmy wysłanego do nas listu poleconego, w skrzynce nie znaleźliśmy żadnego awizo, a dalsze postępowanie wskazuje na to, że przesyłka uznawana jest za doręczoną. Czy to możliwe, że odebrała ją osoba trzecia?

Jak sprawdzić kto odebrał mój list polecony?

Zgodnie z literą prawa przesyłka polecona może zostać odebrana przez:

  •  Pełnoletniego członka rodziny, który zamieszkuje pod tym samym adresem;
  • Dozorcę, administratora budynku, ochroniarza czy sąsiada, jeśli zobowiąże się do przekazania listu do rąk adresata.

Oczywiście niejednokrotnie zdarza się, że taka przesyłka ginie gdzieś po drodze i finalnie wcale nie trafia do osoby, do której powinna. W takiej sytuacji należy złożyć do Poczty Polskiej reklamację. Druk można wysłać drogą elektroniczną lub dostarczyć osobiście do placówki. Formularz jest dostępny stacjonarnie, w placówkach poczty oraz online. W odpowiedzi na reklamację urząd powinien wyjaśnić, do kogo dokładnie trafił list.

Podobne artykuły

  • Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Pomimo możliwości płatności za zakupy internetowe kartą, wiele osób nadal stawia na tradycyjne rozwiązania i przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu lub osoby prywatnej. W takiej sytuacji zawsze warto sprawdzić numer konta bankowego i upewnić się, czy dane właściciela rachunku pokrywają się z danymi osoby, z którą przeprowadzamy transakcję. W związku z tym pojawia się […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę, niezbędne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zdolność kredytową oraz wiarygodność finansową. Z naszego tekstu dowiesz się, jakie dokumenty będą wymagane przez bank lub instytucję pożyczkową, na co zwrócić uwagę przy ich kompletowaniu oraz jakie kroki podjąć, by zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Najważniejsze informacje Co […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Niektóre z nich można odliczyć od podatku. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm oraz jak je rozliczać? Najważniejsze informacje Co to są koszty uzyskania przychodu? Koszty uzyskania przychodu, według Ustawy […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • co to jest bik

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wnioski o kredyt są odrzucane, podczas gdy inne przechodzą bez problemu? Kluczem do zrozumienia tego zagadnienia jest Biuro Informacji Kredytowej, znane jako BIK – instytucja, która odgrywa kluczową rolę w ocenie zdolności kredytowej konsumentów w Polsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym zajmuje się BIK i jakie informacje […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Kredyty gotówkowe to obecnie jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok, co świetnie obrazują oficjalne statystyki – według danych BIK, w lipcu 2021 r. Polacy zaciągnęli o blisko 26% więcej pożyczek gotówkowych, w porównaniu z rokiem 2020. Do korzystania z tych produktów finansowych z pewnością zachęca coraz łatwiejszy do nich […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • jak cofnąć przelew

    Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Najważniejsze informacje Czy […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Samozatrudnienie wybiera coraz więcej Polaków. Wyższe przychody, swoboda w organizacji pracy, niezależność oraz możliwość działania na własny rachunek to tylko niektóre z zalet własnego biznesu. Jednym z podstawowych problemów, z jakimi mierzą się współcześni przedsiębiorcy, jest jednak ograniczony dostęp do pożyczek i kredytów bankowych. Instytucje nadal najbardziej przychylnie traktują osoby zatrudnione w tradycyjny sposób. Samozatrudnienie […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Praktycznie każdy, kto chociaż raz wnioskował o pożyczkę krótkoterminową, słyszał o przelewie weryfikacyjnym. To ważny krok, który służy do potwierdzenia danych klienta. Dzięki niemu firma ma pewność, że udziela pożyczki osobie, o której informacje widnieją we wniosku. Okazuje się jednak, że można ominąć tego typu weryfikację – dzięki aplikacji do potwierdzenia danych. Ale czy to […]

    17.11.2024Pokaż więcej
  • Zaciągnięcie każdego zobowiązania finansowego powinno być poprzedzone dokładną analizą dostępnych ofert oraz swojej własnej sytuacji. Oprócz zadania sobie oczywistego pytania, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę we wskazanym terminie, warto zweryfikować także koszt pożyczki, sprawdzić ile wynosi RRSO oraz dowiedzieć się, na kiedy przypada termin płatności. Wszystkie te wątpliwości wyjaśnia bardzo praktyczne narzędzie – […]

    17.11.2024Pokaż więcej