Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Zgubiony dowód osobisty
Kiedy orientujesz się, że Twój dokument tożsamości zaginął, musisz działać szybko i najlepiej — w odpowiedniej kolejności. Poniżej opisujemy, co dokładnie możesz zrobić, by zapobiec kradzieży swojej tożsamości i gdzie zgłosić swój problem najszybciej. Przeczytaj, by wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji.
Zgubiłem dowód osobisty – co zrobić?
Kiedy zgubisz dowód osobisty, warto jak najpilniej:
- Zastrzec dokument — sposoby na zastrzeżenie dowodu opisujemy poniżej;
- Zgłosić kradzież na policji — jeżeli podejrzewasz, że za zaginięciem dokumentu stoi złodziej;
- Zgłosić zgubę w urzędzie miasta lub gminy i zawnioskować o nowy dowód osobisty.
Nie czekaj z żadnym z tych działań, by nie obudzić się już jako dłużnik banku lub chwilówki.
Zastrzeżenie zgubionego dowodu w banku lub na profilu w serwisie BIK
Kiedy tracisz dokument tożsamości lub podejrzewasz, że miała do niego dostęp inna osoba, która mogła skopiować Twoje dane, koniecznie zadbaj, by nikt nie mógł wyłudzić kredytu czy innych usług podszywając się pod Ciebie.
Sprawdź: Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?
By uniknąć wyłudzenia świadczeń na swoje nazwisko:
- Zastrzeż dowód osobisty w BIK — jeśli posiadasz konto w serwisie Biura Informacji Kredytowej, zrobisz to błyskawicznie po zalogowaniu się do swojego panelu. To bardzo wygodna opcja pozwalająca na „wyłączenie” zapodzianego dokumentu z obiegu, całkowicie przez internet.
Lub
- Zastrzeż dowód osobisty w banku — zrobisz to w dowolnej placówce (nie musisz być klientem danej instytucji) i na infolinii niektórych banków
W Polsce każdy bank, a także BIK jest częścią systemu “Dokumenty Zastrzeżone”, dzięki któremu wszystkie instytucje i firmy weryfikujące podczas wykonywania swojej działalności tożsamość klientów (nawet te udzielające tzw. pożyczek bez BIK) mają dostęp do danych o dowodach osobistych, których nie należy honorować. Po zastrzeżeniu swojego dokumentu nie ciąży na Tobie żadna odpowiedzialność za wyłudzone za jego sprawą towary czy usługi.
Unieważnienie dowodu osobistego w urzędzie gminy — osobiście
Zgubienie dowodu osobistego zgłoś także w urzędzie gminy, wypełniając formularz utraty lub uszkodzenia dokumentu. Możesz to zrobić wcześniej lub na miejscu. Jeśli posiadasz inny dokument tożsamości, np. paszport — weź go ze sobą. Warto od razu wypełnić także wniosek o nowy dowód.
Warto wiedzieć: Zgłoszenie uszkodzonego dowodu osobistego wymaga od Ciebie, by wadliwy dokument zabrać ze sobą.
Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego przez internet
Urzędy przyjmują także wnioski utraty/uszkodzenia dowodu osobistego oraz o wyrobienie nowego dokumentu przez internet. Finalizacja aplikowania o nowy dowód osobisty odbywa się jednak wyłącznie podczas osobistej wizyty w urzędzie.
By z powodzeniem przesłać formularz drogą online, musisz być posiadaczem:
- Profilu zaufanego;
- Certyfikatu kwalifikowanego;
- E-dowodu.
Zgłoszenie jest możliwe za pośrednictwem rządowej strony: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-swojego-dowodu-osobistego-uniewaznij-dowod
w kilku prostych krokach.
Po przejściu procedury dowód osobisty zostanie zastrzeżony od razu.
Wyrobienie nowego dowodu osobistego
Gdzie wyrobisz nowy dowód osobisty? Możesz go wyrobić całkowicie za darmo, składając w urzędzie gminy odpowiedni wniosek — online lub osobiście i dołączając do niego fotografię. Urzędnik pobierze też od Ciebie odciski palców. Na dokument będziesz czekał maksymalnie 30 dni.
Czy dowód osobisty można zawiesić tymczasowo?
Dowody osobiste wydane po 2019 roku (w formie e-dowodu) można „zablokować” również tylko tymczasowo, kiedy ma się pewność, że dokument jeszcze się odnajdzie. To rozwiązanie nie jest jednak w większości przypadków polecane. To dlatego, że skoro nie wiesz, gdzie znajduje się Twój dowód tożsamości, nie masz pewności, czy ktoś nie miał do niego dostępu i nie skopiował danych. Nawet jeśli dokument po jakimś czasie wróci w Twoje ręce, korzystanie z niego może narazić Cię na spore szkody.
Jeśli istnieje ryzyko, że osoba trzecia mogła pozyskać Twoje dane – zastrzeż dowód osobisty i wyrób nowy dokument, by oszust nie wziął na przykład tzw. pożyczki na dowód, korzystając z Twojej tożsamości. To łatwe do pozyskania zobowiązania, w przypadku których złodziej nie będzie potrzebował żadnych dodatkowych dokumentów. Takich chwilówek bez zaświadczeń jest na pozabankowym rynku naprawdę sporo.
Dowód osobisty zgubiony za granicą
Jeśli swój dokument zgubiłeś, będąc za granicą, zgłoś ten fakt w konsulacie. Zrobisz to w podobny sposób jak w urzędzie gminy — za pośrednictwem formularza utraty dowodu osobistego:
- Osobiście;
- Listownie;
- Faksem.
Urzędnik unieważni zgłoszony dokument i wyda Ci zaświadczenie o jego utracie.
A co jeśli to ja znalazłem zgubiony dowód osobisty?
Jeżeli to Ty jesteś osobą, która odnalazła cudzy dokument tożsamości, masz obowiązek niezwłocznie przekazać go do dowolnego organu administracji publicznej, np.:
- Policji;
- Do urzędu gminy.
Jeśli zaś jesteś w stanie oddać go właścicielowi, również możesz to zrobić, pomijając wcześniejsze wytyczne.