Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Promesa zatrudnienia – co to jest?
Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który przydaje się przede wszystkim w momencie, w którym nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, a ubiegasz się o coś, do czego potrzebujesz zaświadczenia, że Twoja sytuacja zawodowa jest długofalowo zabezpieczona. Brzmi skomplikowanie? W artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, do czego możesz wykorzystać promesę zatrudnienia oraz co zrobić, kiedy nie masz możliwości jej uzyskać.
Kiedy promesa zatrudnienia jest niezbędna?
Promesą zatrudnienia nazywamy dokument chroniący pracodawcę i pracownika. To pisemne zabezpieczenie, które ma na celu wzajemne zapewnienie o rozpoczęciu współpracy w wyznaczonym terminie lub o kontynuowaniu współpracy po okresie próbnym czy zakończeniu umowy na czas określony.
Sprawdź także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice
Dokument ten nie jest oczywiście stałym elementem rekrutacji pracowników czy podpisywania umowy z nowym pracodawcą, ale stosuje się go w pewnych określonych przypadkach, np.:
- Chcesz zmienić pracę, pozytywnie przechodzisz rekrutację na wymarzone stanowisko, jednak u poprzedniego pracodawcy obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Aby mieć pewność, że nowy wakat faktycznie na Ciebie „poczeka” możesz podpisać z przyszłym przełożonym promesę zatrudnienia.
- Jesteś obcokrajowcem, który ubiega się o pracę w Polsce, ale czeka Cię ubieganie się o pozwolenie na pełnienie obowiązków zawodowych na terenie RP. Aby zabezpieczyć swoje przyszłe stanowisko, warto uzyskać z nowej firmy promesę zatrudnienia.
- Aplikujesz o kredyt w banku, jednak w miejscu pracy posiadasz umowę na czas określony, co sprawi, że bank najprawdopodobniej nie zaakceptuje Twojego formularza. Wiesz, że po okresie z umowy uzyskasz nowy dokument – np. na czas nieokreślony. Jeżeli nie chcesz czekać z wnioskiem bankowym na zawarcie kolejnej umowy z pracodawcą, poproś go o promesę zatrudnienia, z której bank dowie się, że Twoje zatrudnienie już wkrótce będzie bezterminowe lub trwające wystarczająco długo, byś zdążył spłacić zobowiązanie.
Co jeśli nie można uzyskać promesy?
Jeżeli Twój pracodawca nie chce zgodzić się na wystawienie promesy, która ułatwi Ci otrzymanie kredytu, o dodatkowy zastrzyk gotówki możesz spróbować ubiegać się w firmach pożyczkowych, które nie oferują obecnie wyłącznie niskokwotowych chwilówek, ale także pożyczki ratalne na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych.
Na pozabankowym rynku uzyskasz wsparcie finansowe nie tylko z dowolnym źródłem dochodów, ale także bez zaświadczeń o zatrudnieniu czy zarobkach. Instytucje pozabankowe (szczególnie te działające online) udzielają pożyczek na dowód osobisty, a w ocenie zdolności kredytowej kierują się Twoim własnym oświadczeniem o miesięcznym wynagrodzeniu.
Czym w świetle prawa jest promesa zatrudnienia?
Promesa zatrudnienia to umowa przedwstępna regulowana przez Kodeks cywilny, a więc należąca do grupy umów cywilnoprawnych (tak jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło). Jest to pisemna obietnica zatrudnienia w przyszłości, czyli podpisania umowy przyrzeczonej. Podpisując taki dokument, obie strony umawiają się na termin, w którym nowy pracodawca zatrudni pracownika oraz warunki tego zatrudnienia.
Co powinna zawierać promesa zatrudnienia?
Podstawowe informacje, które należy zawrzeć w promesie zatrudnienia, to:
- Dane pracodawcy;
- Dane przyszłego pracownika;
- Data zawarcia umowy przedwstępnej;
- Termin zawarcia umowy przyrzeczonej;
- Typ umowy przyrzeczonej, która zostanie zawarta;
- Wymiar czasu pracy;
- Stanowisko, jakie przyobiecuje pracodawca;
- Określenie zarobków, które znajdą się na umowie.
Zobacz także: Potrącenia z wynagrodzenia – limity
Najczęściej w końcowej części dokumentu opisuje się także sposób wynagrodzenia lub wypłaty odszkodowania za ewentualne zerwanie umowy przedwstępnej.
Czy promesę można zerwać?
Choć promesa zatrudnienia ma stanowić gwarancją, że dane stanowisko i pensja będą czekały na przyszłego pracownika, nie jest to zabezpieczenie niepodważalne. Co jednak najważniejsze, w momencie wycofania się z umowy przez jedną stronę, druga — nie pozostaje „z niczym”, tylko otrzymuje odszkodowanie. Kwotę zadośćuczynienia najczęściej określa promesa.
Przeczytaj także: Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Odszkodowanie zwykle ustala się na poziomie pewnej wielokrotności wynagrodzenia, które miał otrzymywać niedoszły pracownik. Należy jednak pamiętać, że roszczenia z tytułu promesy zatrudnienia przedawniają się po 1 roku. O zadośćuczynienie trzeba więc starać się w ciągu najbliższych 12 miesięcy od zerwania umowy.