Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Gdzie wyrobić dowód osobisty?
Co łączy zbliżające się 18 urodziny, zmianę nazwiska i zgubienie portfela? Najprawdopodobniej w każdym z tych przypadków będziesz musiał złożyć wniosek o dowód osobisty. Powodów, dla których ubiegamy się o nowy dokument, może być zresztą znacznie więcej. Poniżej opisujemy gdzie wyrobić dowód osobisty i w jaki sposób przejść przez całą procedurę. Z tekstu dowiesz się też, gdzie i jak złożyć aplikację o dokument dla swojego dziecka.
Kiedy składamy wniosek o wyrobienie dowodu osobistego?
Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest konieczne w kilku przypadkach:
- Kiedy osiągasz pełnoletność;
- Po zmianie imienia lub nazwiska (dokument z nieaktualnymi danymi zostaje unieważniony w ciągu 120 dni od momentu zmiany w rejestrze PESEL);
- Po trwałej modyfikacji wyglądu w sposób na tyle znaczny, że nie da się rozpoznać Cię na zdjęciu;
- Kiedy dotychczasowy dokument ulegnie zniszczeniu, zgubieniu lub kradzieży;
- Gdy aktualny dokument traci ważność.
Warto zawnioskować o nowy dokument także w sytuacji, w której podejrzewasz, że Twoje dane z dowodu dostały się w niepowołane ręce. Pamiętaj jednak, by w pierwszej kolejności dokonać zastrzeżenia dokumentu. Nie dopuścisz tym samym do sytuacji, w której ktoś będzie w stanie zaciągnąć kredyt czy pożyczkę na Twój dowód.
W tej chwili instytucje finansowe (szczególnie pozabankowe) pozwalają na zaciąganie zobowiązań bez żadnych dodatkowych zaświadczeń. Z jednej strony uproszczona procedura zaciągania chwilówek jest ukłonem w stronę konsumentów chwalących sobie wybór rozwiązań, takich jak pożyczka na dane z dowodu czy pożyczka bez BIK, ale z drugiej — w przypadku kradzieży tożsamości, potencjalny oszust również ma “ułatwione zadanie”.
Wyrobienie nowego dowodu osobistego nie jest konieczne w przypadku:
- Zmiany miejsca zamieszkania lub zameldowania;
- Zmiany nazwy urzędu, który wydał dokument.
Gdzie można wyrobić dowód osobisty?
W przypadku składania wniosku o dowód osobisty nie obowiązuje tzw. rejonizacja, a to oznacza, że Twoją aplikację o dokument przyjmie dowolny urząd. Bez względu na to gdzie mieszkasz, czy też gdzie jesteś zameldowany.
Odpowiedni formularz można złożyć osobiście lub online, jednak ten drugi sposób i tak będzie wymagał wizyty w urzędzie.
Jak złożyć wniosek przez internet?
Złożenie wniosku w sposób zdalny jest możliwe dla każdego, kto spełnia choć jeden z tych warunków:
- Posiada profil zaufany;
- Ma certyfikat podpisu elektronicznego;
- Dysponuje certyfikatem podpisu osobistego.
Pamiętaj, że do wniosku dołącza się kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej. Fotografia musi spełniać określone prawnie parametry. Dodatkowym załącznikiem może być też zaświadczenie o kradzieży dowodu lub możliwej kradzieży tożsamości.
Przeczytaj także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK ONLINE KROK PO KROKU?
- Na stronie www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty kliknij przycisk „Złóż wniosek” Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl. Wybierzesz tam sposób logowania oraz powód ubiegania się o dokument.
- Wskaż urząd, do którego udasz się w ciągu najbliższych 30 dni, by dokończyć procedurę składania wniosku.
- Zdecyduj, czy chcesz posiadać podpis osobisty.
- Dodaj konieczne załączniki.
- Sprawdź, czy wprowadziłeś poprawny adres e-mail – to na niego otrzymasz numer swojego wniosku oraz nazwę urzędu, który wyda Ci dowód.
- Podpisz wniosek elektronicznie na jeden z 3 dostępnych sposobów.
Reszta procedury odbędzie się w urzędzie. Masz 30 dni na złożenie tam wzoru swojego podpisu i odcisków palców. Cały proces jest bezpłatny.
Jak złożyć wniosek w urzędzie?
Jeśli do zawnioskowania o dowód osobisty chcesz wybrać bardziej tradycyjną drogę, możesz od razu udać się do (dowolnego) urzędu gminy. Jego pracownik przyjmie Twoje dane i wprowadzi do systemu.
Musisz przynieść ze sobą wyłącznie:
- Odpowiednią fotografię;
- Ewentualne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży czy wycieku danych;
- Dotychczasowy dowód (jeśli go posiadasz);
- Dokument podróżny — jeśli jesteś obcokrajowcem, który otrzymał polskie obywatelstwo.
Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?
Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka
Jeżeli dowód osobisty chcesz wyrobić dla osoby niepełnoletniej, możesz to zrobić jako:
- Jeden z rodziców;
- Opiekun prawny;
- Kurator.
Wniosek można złożyć dokładnie tymi samymi kanałami, które opisywaliśmy we wcześniejszej części tekstu — online oraz w urzędzie gminy.