Lato zbliża się coraz większymi krokami. I chociaż większość z nas cieszy myśl o ciepłych, słonecznych dniach, to mają one też swoją drugą stronę medalu. Są nią upały, od których na próżno szukać ucieczki nawet w zamkniętych pomieszczeniach, o ile nie są klimatyzowane. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z upałem w mieszkaniu? Sprawdź TOP 5 najskuteczniejszych sposobów!
Długoterminowe prognozy zapowiadają prawdziwie upalne lato, więc już teraz warto się przygotować na wysokie temperatury. Zwłaszcza w pomieszczeniach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w domu, które pomogą Ci znaleźć wytchnienie od upałów. Na naszej liście TOP 5 na pewno znajdziesz sposób na upał, który idealnie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.
Skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu
Sposobów na to, żeby poradzić sobie z upałem w pomieszczeniu jest kilka. Nie każdy z nich będzie równie skutecznie obniżał temperaturę, ale każdy z pewnością przyniesie ulgę. Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu?
1. Klimatyzacja
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest zamontowanie klimatyzacji. Takie rozwiązanie z pewnością przyniesie najbardziej zadowalające efekty. Nawet największy upał nie będzie Ci straszny, bo w Twoim mieszkaniu będzie panował przyjemny chłód. Niestety, takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Musisz również wiedzieć, że instalacja klimatyzacji w bloku wymaga zgody współdzielni, lub wspólnoty mieszkaniowej.
Alternatywą dla instalacji tradycyjnego systemu klimatyzacji jest przenośny klimatyzator. Takie urządzenie jest tańsze w zakupie i chociaż wiąże się też z mniejszą skutecznością, to w wielu przypadkach może się okazać wystarczające. Pomocna w zakupie klimatyzatora może się okazać pożyczka online. Dzięki temu już teraz będziesz mógł cieszyć się wymarzonym urządzeniem, a pieniądze oddasz wygodnie po wypłacie.
2. Wiatraki
Rozwiązaniem mniej popularnym od klimatyzacji, ale najczęściej spotykanym w Polskich domach są wiatraki. I nie ma co ukrywać – dobry wiatrak zdecydowanie może przynieść upragnioną ulgę. Dlatego zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup takiego sprzętu. Zwłaszcza, jeżeli nie chcesz inwestować w zakup klimatyzatora.
Na rynku jest naprawdę szeroki wybór wiatraków z różnych półek cenowych. Rozwiązaniem wartym uwagi są też wentylatory sufitowe, połączone z oświetleniem. Taka opcja szczególnie zainteresuje te osoby, które nie widzą w swoich pomieszczeniach miejsca na standardowe wiatraki, które mogą zaburzać estetykę przestrzeni. Wentylator sufitowy to też dobry sposób na obniżenie temperatury w większym pomieszczeniu, jak na przykład salon. I chociaż ich cena jest wyższa niż standardowego wiatraka, to należy pamiętać, że to urządzenie 2w1 – oprócz chłodzenia, spełnia również funkcję żyrandola.
3. Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie
Walka z letnim upałem w mieszkaniu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obniżania wysokiej temperatury. Dużo efektywniejsze okaże się podejście komplementarne, polegające również na zapobieganiu nadmiernego nagrzewania się pomieszczania. W tym aspekcie przydatne mogą się okazać takie rozwiązania, jak zaciemniające rolety, czy zasłony. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu nie będzie aż tak uciążliwa – to dodatkowe wsparcie pracy klimatyzatora lub wiatraka.
4. Ogranicz wytwarzanie ciepła wewnątrz mieszkania
Równie ważnym działaniem przeciwko wysokim temperaturom w pomieszczeniach jest ograniczenie wytwarzania ciepła. A ciepło wytwarza nie tylko kuchenka, lub piekarnik, ale również żarówki i inne sprzęty elektryczne. Dlatego jeżeli upał w Twoim mieszkaniu jest naprawdę uciążliwy, to dobrym pomysłem będzie gotowanie rano, lub wieczorem oraz korzystanie z oświetlenia tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne.
5. Postaw na wietrzenie nad ranem
Dobrym pomysłem jest również wietrzenie pomieszczeń z rana, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze tak wysoka. Takie przewietrzenie mieszkania może przynieść naprawdę zadowalające efekty, zwłaszcza jeżeli w ciągu dnia nie będziemy ograniczać wytwarzanie ciepła. Wszystkie wyżej wymienione działania z pewnością najlepsze efekty przyniosą wtedy, gdy połączysz je razem. To na pewno pomoże Ci odnaleźć w mieszkaniu upragniony chłodek.