Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Sprawdzenie w Biurze Informacji Kredytowej samego siebie jest najczęściej jednym z kroków do zorientowania się, jak dokładnie wygląda nasza zdolność kredytowa. Pobranie raportu BIK na swój temat może być też dobrą formą ochrony swoich danych osobowych, jeśli mamy podejrzenia, że ktoś bezprawnie je pozyskał i może próbować zaciągnąć na ich podstawie zobowiązanie finansowe. Poniżej odpowiadamy na pytanie: jak sprawdzić, czy jestem w BIK i opisujemy darmowy sposób.
Dlaczego jestem w BIK?
BIK to nic innego jak Biuro Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwo, założone w 1997 roku m.in. przez Związek Banków Polskich i kilka prywatnych instytucji bankowych. BIK gromadzi i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej i aktualnie spłacanych zobowiązań wszystkich konsumentów, którzy korzystają ze wsparcia instytucji finansowych lub choćby złożyły wniosek o dodatkowy zastrzyk gotówki w takich podmiotach.
Dzięki przesyłaniu danych do Biura Informacji Kredytowej oraz możliwości pozyskania raportów na temat swoich potencjalnych klientów, banki i firmy pożyczkowe mogą dokładniej szacować, na jakim poziomie jest zdolność kredytowa wnioskującego oraz przewidzieć poziom ryzyka jego niewypłacalności.
W zakresie przesyłania informacji, z bazy danych korzysta każda działająca legalnie instytucja finansowa – wszystkie są do tego prawnie zobligowane. Natomiast jeśli chodzi o pozyskiwanie raportów, nie wszystkie firmy pożyczkowe na rynku pozabankowym współpracują z rejestrem. Niektóre oferują pożyczki bez BIK, czego nie można powiedzieć o żadnym banku.
Zobacz także:
Jak sprawdzić siebie w BIK?
BIK posiada 3 rodzaje płatnych usług/pakietów, dzięki którym swoją historię kredytową poznasz błyskawicznie.
- Pojedynczy Raport BIK, który przedstawia pełną historię kredytową to koszt 54 zł;
- Pakiet BIK na rok – jego koszt to 139 zł, a w tej cenie otrzymujesz sześć raportów BIK oraz usługę Alerty BIK na rok;
- Pakiet BIK MAX – łączy usługę Alerty BIK z nielimitowanym dostępem do swojego raportu BIK i kosztuje 239 zł.
Raport BIK za darmo
Jako klient indywidualny masz prawo pozyskać swoją pełną historię wcześniejszych zobowiązań jeden raz na 6 miesięcy całkowicie za darmo. BIK udostępni ją maksymalnie w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku, a więc jest to mniej korzystna (od płatnej) opcja, dla osób, którym zależy na czasie. Aby pozyskać raport bezpłatnie, złóż do Biura Informacji Kredytowej wniosek o „kopię danych”.
Jakie informacje znajdują się w BIK?
Na stronie https://www.bik.pl/raport-demo/ możesz zobaczyć, w jaki sposób Biuro Informacji Kredytowej prezentuje posiadane na Twój temat dane.
Po otrzymaniu raportu BIK o sobie samym:
- Będziesz miał dostęp do całej swojej historii kredytowej;
- Zobaczysz, czy masz negatywne wpisy w BIK lub BIG InfoMonitor;
- Dowiesz się, ile wynosi Twój wynik punktowy przyznawany przez Biuro Informacji Kredytowej (score) oraz co wpływa na jego wartość;
- Zweryfikujesz, w jakich miesiącach korzystałeś z wakacji kredytowych;
- Przeanalizujesz wszystkie swoje zakupy z odroczoną płatnością;
- Dowiesz się, kto składał zapytania na Twój temat do rejestru.
Po co sprawdzać, czy jestem w BIK?
Sprawdzanie swojego raportu BIK jest istotne z kilku powodów:
- Umożliwia monitorowanie własnej historii kredytowej;
- Pozwala na wstępną ocenę swojej wiarygodności finansowej;
- Umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości czy pomyłek, które mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową.
Znajomość własnego raportu z Biura Informacji Kredytowej pozwala więc już na wstępie ocenić, czy masz szansę na zobowiązanie w banku, który podejdzie do Twojej historii spłaty wcześniejszych zobowiązań bardzo krytycznie, czy lepszym rozwiązaniem będzie ubieganie się o tzw. pożyczkę bez baz w instytucji pozabankowej.
Sprawdź także: Czyszczenie bik – wykreślenie z BIK po spłacie
Innymi słowy, wiedza na temat własnej sytuacji kredytowej pozwala podejmować bardziej świadome decyzje finansowe oraz starać się o kredyt z lepszą pozycją do negocjacji jego warunków. Regularne sprawdzanie raportu BIK można nazwać kluczowym elementem dbania o własne finanse i budowania relacji z instytucjami finansowymi.